Μπουργκίνι

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι ρε Γίδι, το ξέρω, ψυχολογικό είναι το θέμα, αλλά στην Τυνησία στην μία άκρη ήταν αυτές, στην άλλη εγώ, αήδιαζα, ψέματα να πω;

Όχι, βρε καλό μου, την αλήθεια να λες!
Απλά επειδή συμφωνώ μαζί σου, ότι είναι απάνθρωπος ο περιορισμός των γυναικών, κι επειδή πιστεύω ότι κάτι τέτοια πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με λογική κι όχι συναίσθημα (κι εσύ λες μόνη σου ότι είσαι προκατειλημμένη), προσπαθώ να "γειώσω" τέτοια περιστατικά, που μόνο αφορμές για οργή είναι και όχι το πρόβλημα το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι ρε Γίδι, το ξέρω, ψυχολογικό είναι το θέμα, αλλά στην Τυνησία στην μία άκρη ήταν αυτές, στην άλλη εγώ, αήδιαζα, ψέματα να πω;
αφου αηδιαζες,γιατι μπηκες στην θαλασσα?
τεσπα,το μπουργκινι,οπως το καταλαβα απο αυτο που παρεθεσες,ειναι κατι σαν μαγιο ολοσωμο,ας το πουμε σαν την δικη μας στολη ψαροντουφεκαδων,ετσι?βλεπεις καποια διαφορα???
γιατι λοιπον φρικαρες που το ειδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
αφου αηδιαζες,γιατι μπηκες στην θαλασσα?
τεσπα,το μπουργκινι,οπως το καταλαβα απο αυτο που παρεθεσες,ειναι κατι σαν μαγιο ολοσωμο,ας το πουμε σαν την δικη μας στολη ψαροντουφεκαδων,ετσι?βλεπεις καποια διαφορα???
γιατι λοιπον φρικαρες που το ειδες?

Τώρα σοβαρά darkness, να σου απαντήσω για ποιό λόγο μπήκα στην θάλασσα;:worry: Όπως ανέφερα κολύμπησα μακριά από αυτές, δεν θα χαράμιζα το μπάνιο μου.

Δε νομίζω πως αυτό το πλαστικό πράγμα μοιάζει με ολόσωμο μαγιώ. Και οι ψαροντουφεκάδες φοράνε τις στολές για να κάνουν ψαροντούφεκο, όχι για πλατσούρισμα. Οπότε βλέπω διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δε νομίζω πως αυτό το πλαστικό πράγμα μοιάζει με ολόσωμο μαγιώ. Και οι ψαροντουφεκάδες φοράνε τις στολές για να κάνουν ψαροντούφεκο, όχι για πλατσούρισμα. Οπότε βλέπω διαφορά.

μιλησες για ιδρωτα,αηδια και φρικαρισμα,οποτε συνεχιζω να μην καταλαβαινω ποια η διαφορα σε αυτα που νιωθεις ,βλεποντας εναν ψαροντουφεκα απο τη μια και εναν ανθρωπο που μπαινει στην θαλασσα με τα ρουχα του,απο την αλλη...

παρεπιπτοντως,οι μουσουλμανες φημιζονται για την σωματικη τους καθαριοτητα και φροντιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
καλά ναι είναι να μην σου τύχη... βεβαιως αυτός ο φίλος του είχε και την τύχη μετά την εγχείρηση να του πάρει και λίγο ύψος... 2.5 πόντους

δε χρειάζομαι τρικ ευτυχώς :) είμαι ευχαριστημένος και με τους πόντους που έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πληθώρα μηνυμάτων που αφορούσαν την περιτομή θα τα βρείτε στο σχετικό θέμα


παρακαλώ εδώ να παραμείνετε στο θέμα για το Μπουργκίνι
(τα εντελώς άσχετα, πήραν την οδό των Off topic φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θεωρώ πώς είναι επιλογή αυτών των γυναικών και να πώ όσο γελείο κιάν φανεί πώς καλύτερα το μπουρκίνι παρά η κανονική μπούρκα, είναι επιλογή τους να κάνουν έτσι μπάνιο, πιστέυω επίσεις πώς άν δεν ήταν η θρησκεία θα επαναστατούσαν, έτσι τους έμαθαν και έτσι πράτουν. Η μπούρκα είναι και επικήνδηνη στο μπάνιο, ενώ το μπουρκίνι εξυπηρετεί τις ίδιες, εγώ τουλάχιστόν δεν έχω κανένα δικαίωμα να τις κρίνω μιας που κάνω και γώ κάποια πράγματα γα την δική μου θρησκεία που για εκείνες μπορεί να είναι χειρότερο.

Οσο για την αιδία που άκουσα κάπου, πιστέυω πώς καλύτερα να έχω την ιδροτήλα μιας μουσουλμάνας γυναίκας παρά έναν γέρο να φτύνει, να φυσάει την μύτη του ή ακόμα και να κάνει την ανάγκη του μέσα στο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Υπέρ της χρήσης της μαντήλας στα πανεπιστήμια τάχθηκε η Τουρκική Εθνοσυνέλευση με ψήφους 397 υπέρ και μόλις 112 κατά. Την πρόταση είχαν καταθέσει το κυβερνών κόμμα του πρωθυπουργού Ταγίπ Ερντογάν και το εθνικιστικό των Γκρίζων Λύκων (MHP). Πρόκειται για το πρώτο βήμα για την αλλαγή της συνταγματικής απαγόρευσης στη χρήση της ισλαμικής μαντήλας στα πανεπιστήμια, που έγινε ύστερα από μία συνεδρίαση που διήρκεσε πάνω από δέκα ώρες.

Η τελική ψηφοφορία για τις αλλαγές θα διεξαχθεί στην Τουρκική Εθνοσυνέλευση το ερχόμενο Σάββατο.
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αρνήθηκε να σχολιάσει την άρση της απαγόρευσης της ισλαμικής μαντήλας στα πανεπιστήμια, επικαλούμενη τη διάσταση απόψεων που υφίσταται στην Ευρωπαϊκή Ένωση για θέμα.
Το πλήρες άρθρο: https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=871130&lngDtrID=245

Είναι ανθρώπινο δικαίωμα να επιτρέπεται να φοράνε την μαντίλα ή είναι οπισθοδρομικό? Υπάρχουν απόψεις εδω?

Σημείωση συντονιστή: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και πιθανώς να μην εμπίπτει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι κοπέλες πρέπει να έχουν δυνατότητα να επιλέξουν αν θα φορούν μαντήλα στα Πανεπιστήμια, αφού είναι καθαρά προσωπικό θέμα και θέμα του πώς έχει μεγαλώσει (σε παραδοσιακή οικογένειαν ή όχι). Είχα μία συζήτηση πρόσφατα γι' αυτό το θέμα και λέω κι εδώ ότι υποστηρίζω την άποψη που θέλει τα Πανεπιστήμια να είναι χώρος στον οποίο δε χωρούν προκαταλήψεις και όλοι είναι ίσοι. Σε κάθε περίπτωση, είναι δικαίωμα του καθενός να εκφράζει την πίστη του με όποιο τρόπο θέλει, αρκεί αυτό φυσικά να μην επηρεάζει τους γύρω του... Γνώμη μου πάντως είναι, ότι σε μία τέτοια εποχή, δεν θα έπρεπε να κάνουν βήματα προς τα πίσω και να προσπαθούν να επιβάλλουν τη χρήση μαντήλας. Δυστυχώς όμως μερικές χώρες δεν είναι τόσο ...προχωρημένες! :worry:

Σημείωση συντονιστή: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και πιθανώς να μην εμπίπτει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
απότι κατάλαβα δεν επιβάλουν τη χρήση μαντίλας, αλλά μέχρι σήμερα το σύνταγμα τους απαγόρευε να φορούν μαντίλα στα πανεπιστήμια. οι κοσμικοί θεωρούν ότι κάτι τέτοιο διασφαλίζει το κοσμικό χαρακτήρα του κράτους της Τουρκίας και φοβούνται ότι η άρση της απαγόρευσης θα αλλοιώσει το κοσμικό χαρακτήρα του κράτους. Το αντεπιχείρημα είναι ότι μέχρι σήμερα η απαγόρευση (που κρατάει από εποχής Κεμάλ) κόβει τη πόρτα σε κοπέλες που είναι πιστές στο Ισλαμ.

Σημείωση συντονιστή: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και πιθανώς να μην εμπίπτει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είναι ανθρώπινο δικαίωμα να επιτρέπεται να φοράνε την μαντίλα ή είναι οπισθοδρομικό? Υπάρχουν απόψεις εδω?
Κατά την άποψή μου το να "επιτρέπεται" είναι ανθρώπινο δικαίωμα, το να "επιβάλλεται" σαφώς και όχι. Εγώ, αν κατάλαβα καλά, δίνεται η επιλογή είτε να φοράνε μαντίλα είτε όχι, ανάλογα με το τι θέλει η κάθε κοπέλα. Ή λάθος κατάλαβα; :worry:

Σημείωση συντονιστή: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και πιθανώς να μην εμπίπτει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κατά την άποψή μου το να "επιτρέπεται" είναι ανθρώπινο δικαίωμα, το να "επιβάλλεται" σαφώς και όχι. Εγώ, αν κατάλαβα καλά, δίνεται η επιλογή είτε να φοράνε μαντίλα είτε όχι, ανάλογα με το τι θέλει η κάθε κοπέλα. Ή λάθος κατάλαβα; :worry:

Σωστά κατάλαβες! Εγώ μίλησα για τα κίνητρα που νομίζω ότι βρίσκονται πίσω από αυτό το ψήφισμα... Δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται για τους σωστούς λόγους... :/:

Σημείωση συντονιστή: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και πιθανώς να μην εμπίπτει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν ξέρω...
Από τη μία είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου το τι θα φορέσει, ακόμα κι αν πρόκειται για κάτι με τέτοιους συμβολισμούς.
Από την άλλη όμως, αμφιβάλλω πολύ για το κατά πόσον είναι ελεύθερες να αποφασίσουν με ανοιχτό μυαλό για κάτι τέτοιο με τόση προπαγάνδα που υφίστανται από τα πρώτα κιόλας χρόνια της ζωής τους.
Ενδιαφέρων πάντως ο προβληματισμός που θέτεις.

Σημείωση συντονιστή: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και πιθανώς να μην εμπίπτει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Από τη μία είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου το τι θα φορέσει, ακόμα κι αν πρόκειται για κάτι με τέτοιους συμβολισμούς.

είναι όντως? :hmm:
ακόμα κι αν φορούσε κάποιος περιβραχιόνιο με το σήμα των Ναζί? :hmm:
προβληματίζομαι κι εγώ... αν και μάλλον προβληματίζομαι εκτός θέματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η ελευθερία μας σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων. Η ελευθερία δεν μπορεί να είναι απεριόριστη. Μια, έστω μικρή, αύξηση της ελευθερίας του ενός συνεπάγεται ανάλογη μείωση της ελευθερίας κάποιου άλλου.Ο μοναδικός σκοπός χάριν του οποίου νομιμοποιείται το κράτος να περιορίσει την ελευθερία του ατόμου παρά τη θέλησή του τελευταίου είναι για να αποτρέψει τη βλάβη σε άλλα άτομα. Αυτή είναι η περίφημη “αρχή της βλάβης” (harm principle).
Θεωρώ λοιπόν ότι πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι για μας «βλάβη».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την μαντήλα είναι ότι εκφράζει 1 ολόκληρη νοοτροπία την οποία ασπάζονται οι μουσουλμάνες. Έχω γνωρίσει πολλές και χαρακτηριστικά τους, πλην της μαντήλας, ήταν:

1. Ο ρόλος της γυναίκας είναι διαφορετικός από αυτόν του άντρα.
2. Πρέπει να ακολουθούμε τις παραδόσεις (ας πούμε σε ανεπτυγμένο μουσουλμανικό κράτος έχουν το έθιμο να γεννάνε σπίτι, όσο κι αν αυτό είναι αρκετά επικίνδυνο).
3. Η οποιαδήποτε σωματική επαφή με άντρες είναι αμαρτία.
4. Τα σχολεία πρέπει να προωθούν την θρησκεία.
5. Ο διαχωρισμός σύμφωνα με θρησκεία είναι όχι μόνο αποδεκτός, αλλά επιθυμητός!
6. Ελλιπής ενημέρωση σε θέματα όπως σεξουαλική προφύλαξη είναι απαραίτητη για να αποφεύγονται αυτές οι πρακτικές.


Όταν βλέπεις μια νοοτροπία με αυτές τις απόψεις το αν θα φορέσουν μαντήλα είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
είναι όντως? :hmm:
ακόμα κι αν φορούσε κάποιος περιβραχιόνιο με το σήμα των Ναζί? :hmm:
προβληματίζομαι κι εγώ... αν και μάλλον προβληματίζομαι εκτός θέματος :P
Θεωρητικά ναι...
Όσο κι αν θα μας έκανε κάτι τέτοιο να προιδεαστούμε αρνητικά για το εν λόγω άτομο, δεν νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα να του απαγορεύσουμε να το φορέσει, από τη στιγμή που δεν βλάπτει κανέναν.
Από την άλλη όμως, συμφωνώ και με την underwater :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διαβάστε το Ποτέ χωρίς την κόρη μου, της Μπέτι Μαχμούντι και τον Βιβλιοπώλη της Καμπούλ, της Asne Seierstad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει και ήταν συγκλονιστικό. Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ κάτι τέτοιο και δυστυχώς αυτά που περιγράφει στο βιβλίο είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για ποιο από τα δύο μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top