Χρήματα μέσω διαδικτύου: Εναλλακτική στην ανεργία ή απάτη (ακόμα) μία;

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλα τα μέλη. Θα ήθελα να γράψετε τη γνώμη σας:

-Είτε γενικά, εάν δηλαδή πιστεύετε ή όχι, ότι υπό προϋποθέσεις μπορεί κάποιος να βγάλει κάποια χρήματα μέσω δραστηριότητας διαδικτυακής.
-Είτε ειδικότερα, παραθέτοντας συγκεκριμένα παραδείγματα τρόπων που μπορεί κανείς να βγάλει χρήματα. Εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από εργασία στο διαδίκτυο και παραγωγή, έστω μικρού εισοδήματος, θα μπορούσε να την παραθέσει.

Είτε η γνώμη σας είναι θετική ή αρνητική, θα ήταν ενδιαφέρον να συμμετάσχετε στο νήμα, δεδομένου ότι εφόσον το Διαδίκτυο έχει διεισδύσει στις ζωές όλων μας, θα μπορούσε να αξιοποιηθεί παραγωγικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να βγάλεις φυσικά χρήματα μέσω Ίντερνετ, με αρκετούς τρόπους.

Οι δύο βασικοί τρόποι είναι είτε να πληρώνεσαι μέσω διαφημήσεων, είτε να πουλάς προιόντα ή υπηρεσίες. Βασική προυπόθεση για το πρώτο είναι να έχεις ένα site όπου θα προβάλεις περιεχόμενο που τραβάει κόσμο. Το περιεχόμενο μπορεί να είναι οτιδήποτε. Μόλις δημιουργήσεις αρκετό traffic τότε κάνεις συμφωνίες με τη Google πχ και βάζεις διαφημίσεις στο site σου. Οσο περισσότερο traffic έχεις και όσο πιο στοχευμένο είναι το κοινό που απευθύνεσαι τόσο περισσότερα κερδίζεις από τις διαφημίσεις. Είσαι ουσιαστικά ένα MME. Με τον δεύτερο τρόπο απλά πουλάς κάτι όπως στην κανονική αγορά, το ιντερνετ εδώ είναι απλά το κανάλι διανομής του προιόντος ή υπηρεσίας.

Ξέρω και αρκετούς παράνομους τρόπους αν ενδιαφέρεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Περα απο τη δημιουργια ιστοσελιδας, εγω θα ηθελα και σχολιασμό αξιοπιστίας ιστοσελιδων οπως το fiver,odesk. Πιστευεις οτι υπαρχει ρεαλιστικη δυνατοτητα για εισοδημα απο εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To odesk είναι για επαγγελματίες freelancers οπότε αν είσαι επαγγελματίας ναι μπορείς να βγάλεις χρήματα.
Το fiverr είναι πιο casual καθώς όλα είναι 5$. Αν βρεις κάτι καλό να πουλάς για 5$ γιατί όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Τι ειναι ομως αυτο που κανει εναν freelancer επαγγελματια; Ψαχνουν δηλαδη για επαγγελματιες πχ σε σχεδιασμο ιστοσελιδων, αρα δεν μπορεί ο οποιοσδηποτε να αναλαβει μια δουλεια, ετσι δεν ειναι; Ακομη, στους ορους χρησης του odesk υπαρχει συνδρομη μελους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι θεωρητικά ο οποιοσδήποτε μπορεί να αναλάβει μια δουλειά. Για να πάρεις τη δουλειά βέβαια πουλάς τον εαυτό σου πρώτα. Ανεβάσεις λίστα με τα skill σου, βιογραφικό σημείωμα κτλ. Μην περιμένεις να πάρεις και πολλά project στην αρχή. Αρχίζεις με μικρά project φθηνά και όσο τα παραδίδεις σωστά αποκτάς reputation και μπορείς να ανεβάζεις σιγά σιγά την τιμή σου. Free market είναι ουσιαστικά. Συνδρομή δεν υπάρχει, σου κρατάνε 10% από κάθε πληρωμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ναι θεωρητικά ο οποιοσδήποτε μπορεί να αναλάβει μια δουλειά. Για να πάρεις τη δουλειά βέβαια πουλάς τον εαυτό σου πρώτα. Ανεβάσεις λίστα με τα skill σου, βιογραφικό σημείωμα κτλ. Μην περιμένεις να πάρεις και πολλά project στην αρχή. Αρχίζεις με μικρά project φθηνά και όσο τα παραδίδεις σωστά αποκτάς reputation και μπορείς να ανεβάζεις σιγά σιγά την τιμή σου. Free market είναι ουσιαστικά. Συνδρομή δεν υπάρχει, σου κρατάνε 10% από κάθε πληρωμή.

Ναι, κι εγω κρατω μικρο καλαθι για το τι εισόδημα μπορει να βγει. Απλα νομιζα οτι στο Odesk υπηρχε συνδρομή, αλλα μαλλον υπηρχε παρανοηση για τους ορους χρησης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
-Είτε γενικά, εάν δηλαδή πιστεύετε ή όχι, ότι υπό προϋποθέσεις μπορεί κάποιος να βγάλει κάποια χρήματα μέσω δραστηριότητας διαδικτυακής.
Ναι, ειναι κανονική οικονομια. Τωρα το ποσα θα βγαλει εξαρταται απο το τι θα κανει και πώς θα το χειριστει (στρατηγική, προωθηση κλπ).

-Είτε ειδικότερα, παραθέτοντας συγκεκριμένα παραδείγματα τρόπων που μπορεί κανείς να βγάλει χρήματα.
-διαφημισεις, σπονσορισμενα αρθρα, memberships στο site του
-πώληση προιοντων και υπηρεσιων
-Commissionning (προμηθεια επι των δραστηριοτητων των μελων του δικτυου σου)
-affiliation (ποσοστα επι των πωλησεων προιοντων και υπηρεσιων άλλων)
-βιτρινα για offline δραστηριοτητα
-community marketing (προιοντα και υπηρεσιες που δημιουργουνται αναλογα με τις αναγκες μιας κοινοτητας δικιας σου ή αλλων)
-internet services (σχετικες με τη δομη/λειτουργια του ιντερνετ πχ reseller hosting, support για sites κλπ)
-product services (σχετικες με την παραγωγικη διαδικασια προιοντων/υπηρεσιων του ιντερνετ πχ κειμενογραφος, γραφιστας για virtual products, print-online κλπ)
-media company (ηλεκτρονικη εφημεριδα, webtv/webradio κλπ)
-stuff bank πχ τραπεζα εικονων, ηχων, επαγγελματικες λιστες, ressources με membership κλπ
-freelancer σε ξενη πλατφορμα πχ upwork.com, freelancer.com, fiverr.com, ebay.com κλπ

Εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από εργασία στο διαδίκτυο και παραγωγή, έστω μικρού εισοδήματος, θα μπορούσε να την παραθέσει.
community marketing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
εγω θα ηθελα και σχολιασμό αξιοπιστίας ιστοσελιδων οπως το fiver,odesk. Πιστευεις οτι υπαρχει ρεαλιστικη δυνατοτητα για εισοδημα απο εκει;
Ναι ειναι αξιοπιστες. Προκειται για μεγαλες παγκοσμιου φημης εταιρειες.
Το odesk και το elance ανηκουν πια στον ομιλο upwork.
Τωρα για εισοδημα. Το fiverr αξιζει μονο αν εχεις μια τυποποιημενη διαδικασια παραγωγης ή πουλας κόπιες απο κατι πχ ενα tutorial. Διαφορετικα το να κουραζεσαι για 5 δολ. δεν λεει, εκτος αν αυτο που πουλας ειναι παρα πολυ ευκολο να γινει. Βεβαιως μπορεις να ασχοληθεις για ενα διαστημα για να αποκτησεις επαγγ. εμπειρια. Το αν θα μπορεσεις να φτιαξεις πελατολογιο για εκτος fiverr παραγγελιες θελει προσοχη, γιατι την εχουν ψιλιαστει και κανουν ελεγχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ έψαχνα για ιστοσελίδες που αναρτώνται αγγελίες για προσφορά και ζήτηση εργασίας(freelancing, όπως το λένε στα Αγγλικά), αλλά και για εταιρίες όπως η Leapforce(και ας διαβάζω διφορούμενες κριτικές για την πληρωμή ανά ώρα,κλπ).
Ας προσθέσω και μια καινούργια προοπτική στο θέμα: Υπάρχουν ιστοσελίδες, στις οποίες μπορείς να αποστείλεις κείμενα σε μορφή λίστας 10 πραγμάτων(και ορίου κάποιων λέξεων), και εάν αυτά εγκριθούν πληρώνεσαι ένα ποσό. Παράδειγμα είναι το FundsforWriters.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Υπαρχουν πολλες προτασεις ονλαιν, αρκει να εχει κανεις ορεξη για να ψαχνει και προσοχη για να αποφευγει τις απατες. Παντως αν δεν κανεις δικη σου δουλεια στο ιντερνετ, δεν θα βγαλεις τα λεφτα που σου αξιζουν. Αν μια πλατφορμα δουλευει με προμηθεια και ξεκαθαρους ορους ΟΚ, αλλά αν δεν μπορεις να κοστολογησεις το τελικο προιον σου, συνηθως πεφτεις αντικειμενο εκμεταλλευσης με την εννοια οτι απλα η πλατφορμα σου κανει υποαναθεση εργου πελατη της. Πχ Ανοιγεις λογαριασμο σε μια educational community, παραγεις βιντεομαθηματα, σου δινεται χωρος για τους μαθητες σου, εργαλεια επικοινωνιας κλπ και η πλατφορμα σου παιρνει ενα 15% επι των πωλησεων των courses σου. Αν το ποσοστο σε συμφερει εισαι ΟΚ. Αν ομως πουλας αρθρα για 50Ε σε μια πλατφορμα, αυτη θα τα πουλησει 150 στο ενδιαφερομενο site που θα τα αγορασει.

Οσο για τις δουλειες τυπου leapforce ναι υπαρχουν πολλες σε αυτην την γκαμα. Αλλες εταιρειες ψαχνουν για ελευθερους συνεργατες, αλλες για resellers, αλλες ακομα και για στελεχη (τοπικους αντιπροσωπους). Θελει μελετη κατα περιπτωση. Πολλες περιπτωσεις αξιζουν και μαλιστα μπορεις να κανεις και καρριερα. Εκει μαλλον αυτος που πρεπει να προσεξει περισσοτερο ειναι ο πελατης, γιατι κοιτωντας το ωριαιο κοστος, μπορει να την πατησει στο global, αλλά ειναι μεγαλο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Από εταιρίες που ζητούν προσωπικό βρήκα προς το παρόν μόνο τη Leapforce. Για παραγωγή δικού μου προϊόντος και διοχέτευση του στο Διαδίκτυο, το βλέπω δύσκολο, τουλάχιστον για την ώρα.:hmm:

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο: Η δημιουργία είτε ενός σάιτ είτε ενός μπλογκ απαιτεί να δώσεις κάποια χρήματα, με την έννοια του ότι αγοράζεις χώρο(domain), έτσι; Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί μια Ιντερνετική σελίδα, δίχως να δοθούν χρήματα, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από εταιρίες που ζητούν προσωπικό βρήκα προς το παρόν μόνο τη Leapforce. Για παραγωγή δικού μου προϊόντος και διοχέτευση του στο Διαδίκτυο, το βλέπω δύσκολο, τουλάχιστον για την ώρα.:hmm:

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο: Η δημιουργία είτε ενός σάιτ είτε ενός μπλογκ απαιτεί να δώσεις κάποια χρήματα, με την έννοια του ότι αγοράζεις χώρο(domain), έτσι; Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί μια Ιντερνετική σελίδα, δίχως να δοθούν χρήματα, έτσι;

Oταν φτιαχνεις μια σελιδα και πληρωνεις καποιον για να στην ανεβασει αυτο που σου πουλαει ο αλλος ουσιαστικα ειναι ενας σερβερ. Ενας υπολογιστης δηλαδη που ειναι μονιμως ανοιχτος και εχει την ιστοσελιδα σου στον δισκο του. Μπορεις να εχεις σελιδα χωρις να πληρωσεις, εχοντας σπιτι σου το δικο σου σερβερ, αλλα παλι πληρωνεις, ρευμα,συνδεση,hardware και αν δεν ξερεις πραγματικα τι κανεις καταλιγεις να πληρωνεις περισσοτερα ετσι.
Υπαρχουν και σελιδες που κανουν δωρεαν hosting αλλα σου βαζουν διαφημησεις,δε σου δινουν δικο σου ,domain name κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο: Η δημιουργία είτε ενός σάιτ είτε ενός μπλογκ απαιτεί να δώσεις κάποια χρήματα, με την έννοια του ότι αγοράζεις χώρο(domain), έτσι; Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί μια Ιντερνετική σελίδα, δίχως να δοθούν χρήματα, έτσι;
Ο παροχος καπως πρεπει να πληρωθει παντως. Θα βαζει δικες του διαφημισεις, ή θα παιρνει ποσοστα απο πωλησεις, ή whatever. Πχ μπορεις να ανοιξεις ενα μαγαζι στο https://www.etsy.com να πουλας δικες σου κατασκευες, οποτε θα σου κρατανε προμηθεια επι των πωλησεων. Παντως οταν εισαι σε πλατφορμα αλλων δεν εχεις δικο σου ονομα. Εχεις κατασταλαξει στο τι θες να κανεις ή ψαχνεις γενικά;

Το να εχεις δικη σου σελιδα/μπλογκ/δικτυο δεν ειναι και τιποτα το δυσκολο. Θες ενα λογαριασμο paypal για τις πληρωμες και μετα να ψαξεις εναν καλο hoster. Καλο ειναι να εχει επιτοπου συστημα για ευρεση κι ενσωματωση ονοματος domain, αλλιως το παιρνεις απο εταιρεια που λεγεται registrar και θες καποιες οδηγιες να το ρυθμισεις. Θα εχει ο hoster οδηγιες για τη ρυθμιση ή τους λες να στο ρυθμισουν (συνηθως τζαμπα).

Αρχιζεις με ενα φτηνο πακετο και καθως οι περισσοτεροι hosters εχουν αυτοματους installers, διαλεγεις μια πλατφορμα αναλογα με το τι θες να κανεις και πατας κατι κλικ. Οταν γινει εγκατασταση της πλατφορμας πας στο admin panel και κανεις customize τα διαφορα κολπα. Μετα στρωνεσαι στη δουλεια για να προωθησεις το project σου.

Υπαρχουν πολλοι αυτοματοι installers. Αν ο hoster σου εχει πχ τον softaculous, θα ειναι καπως ετσι: https://www.softaculous.com/software/

Τα πακετα για να ξεκινησεις ειναι φτηνα, μπορει οσο κι ενας φραπες. Δεν ξερω τι τιμες παιζουν Ελλαδα, αλλα εγω την πρωτη χρονια ειχα πακετο με 2,99 Ε/μηνα για αναγκες μπλογκιγκ. Μετα που προσθεσα κοινων. δικτυο πηρα μεγαλυτερο πακετο. Δες πχ τα πακετα του hoster μου https://www.ovh.com/fr/hebergement-web/ που ειναι γαλλικος. Φανταζομαι μπορεις να βρεις καλες τιμες και στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Γενικά το έχω σκεφτεί σαν αόριστη και μόνο ιδέα, αλλά όλα τα παραπάνω που παραθέσατε στις απαντήσεις σας μου φαίνονται ακατανόητα.:P Εξάλλου, εάν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα σάιτ, καλό θα ήταν να έχει κατά νου ή ακόμα καλύτερα στον υπολογιστή έτοιμο υλικό(άρθρα, προϊόντα), πρώτα, προκειμένου να μην πληρώνει χωρίς λόγο τα έξοδα που αναφέρατε παραπάνω. Φαντάζομαι ότι και το wordpress ανήκει στην κατηγορία των παραπάνω που αναφέρατε, έτσι;

Γενικά, μην έχοντας στο νου μου κάτι συγκεκριμένο για να πουλήσω (ώστε να έπρεπε να δημιουργήσω σάιτ), προσανατολίζομαι, όπως είπα και παραπάνω, σε ιστοσελίδες αγγελιών(όπως εκεινες που αναφέρθηκαν παραπάνω). Ωστόσο, οι απαντήσεις σας είναι χρήσιμο υλικό, τουλάχιστον για προσωπική γνώση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Γενικά το έχω σκεφτεί σαν αόριστη και μόνο ιδέα, αλλά όλα τα παραπάνω που παραθέσατε στις απαντήσεις σας μου φαίνονται ακατανόητα.:P Εξάλλου, εάν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα σάιτ, καλό θα ήταν να έχει κατά νου ή ακόμα καλύτερα στον υπολογιστή έτοιμο υλικό(άρθρα, προϊόντα), πρώτα, προκειμένου να μην πληρώνει χωρίς λόγο τα έξοδα που αναφέρατε παραπάνω. Φαντάζομαι ότι και το wordpress ανήκει στην κατηγορία των παραπάνω που αναφέρατε, έτσι;

Γενικά, μην έχοντας στο νου μου κάτι συγκεκριμένο για να πουλήσω (ώστε να έπρεπε να δημιουργήσω σάιτ), προσανατολίζομαι, όπως είπα και παραπάνω, σε ιστοσελίδες αγγελιών(όπως εκεινες που αναφέρθηκαν παραπάνω). Ωστόσο, οι απαντήσεις σας είναι χρήσιμο υλικό, τουλάχιστον για προσωπική γνώση.:)

Αυτα που ανεφερα ειναι λογικο να φανταζουν βουνο για καποιον που δεν εχει ξαναασχοληθει, αλλά σιγα σιγα εξοικειωνεσαι.
Αν θελεις να βγαλεις καλα λεφτα, καποια στιγμη θα κανεις δικο σου site για να εχεις τον ελεγχο. Κι ενας freelancer σε ξενη πλατφορμα βγαζει, αλλά λιγοτερα και με περισσοτερο κοπο.

Αφου δεν εχεις ακομα στο νου σου κατι συγκεκριμμενο, μπορεις να κοιτας ιστοσελιδες αγγελιων, αλλά παραλληλα να μαθαινεις και το στησιμο site, ωστε σε λιγους μηνες απο τωρα να εισαι ανεξαρτητος. Σου προτεινω λοιπον το wordpress που ειναι μια γενικη πλατφορμα με 30 χιλιαδες plugins για ολα τα γουστα. Οπου και να κατασταλαξεις αργοτερα, θα βρεις ενα δυο plugins για το σκοπο σου.

Ανοιξε εναν τζαμπα λογαριασμο στο https://el.wordpress.com/ και φτιαξε ενα site να μαθαινεις. Θα εχει ονομα τυπου mysite.wordpress.com Αργοτερα μπορεις να αγορασεις ενα domain name με 10 Ε και να γινει mysite.com Σε καθε περιπτωση θα βαζουν τις διαφημισεις τους, εφοσον σου δινουν δωρεαν χωρο. Οταν μαθεις καλα το wordpress σαν πλατφορμα, βρισκεις εναν hoster για να μπορεις να βαζεις τις δικες σου διαφημισεις, γιατι η διαφημιση ειναι σημαντικη πηγη εισοδηματος. Το μονο που δεν το εχω ψαξει ειναι αν μπορεις να μεταφερεις το ηδη υπαρχον site ή πρεπει να φτιαξεις καινουργιο.
Η ελληνική κοινοτητα για συμβουλες ειναι https://el.wordpress.org/

ΥΓ Αν θελεις μπορεις να μου μιλας στον ενικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχην, αν θελεις μπορεις να μιλας στον ενικο.

Libre κι εγώ σε συμπαθώ αλλά δεν νομίζω ότι έχουμε φτάσει τόσο κοντά ώστε να θεωρούμαστε ένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Libre κι εγώ σε συμπαθώ αλλά δεν νομίζω ότι έχουμε φτάσει τόσο κοντά ώστε να θεωρούμαστε ένα :P
Μου μιλαγε στον πληθυντικο απο το προηγουμενο νημα. :D https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4239357&postcount=33

Ειπα να τον κανω να αισθανεται πιο ανετα τον ανθρωπο. Τεσπα, ας μιλαει οπως θελει.
ΥΓ Eκανα τροποποιηση στο #16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Libre κι εγώ σε συμπαθώ αλλά δεν νομίζω ότι έχουμε φτάσει τόσο κοντά ώστε να θεωρούμαστε ένα :P
Χαχαχαχα, καλο..
Μου μιλαγε στον πληθυντικο απο το προηγουμενο νημα. :D https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4239357&postcount=33

Ειπα να τον κανω να αισθανεται πιο ανετα τον ανθρωπο. Τεσπα, ας μιλαει οπως θελει.
ΥΓ Eκανα τροποποιηση στο #16.
Θυμήθηκα και ενα σάιτ αντιστοιχο του fiver, νομιζω λεγεται microdeals.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top