Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Μαθήματα ιστορίας σε έναν ανιστόρητο

Ο τίτλος «Αναρχικός τραπεζίτης» μπορεί να σας φαντάζει οξύμωρος, όμως δεν είναι και τόσο τελικά. Ο Φερνάντο Πεσσόα με πολύ έξυπνο τρόπο παρουσιάζει μία διαφορετική σκοπιά της αναρχίας που ελάχιστοι ίσως έχουν σκεφτεί. Για τον Πεσσόα, η αναρχία δεν είναι ούτε τα σπασμένα μαγαζιά, ούτε τα καμμένα αυτοκίνητα, όπως οι περισσότεροι έχουμε συνηθίσει, αλλά η ουσιαστική απεξάρτηση από τα κοινωνικά επινοήματα. Όσο για το πώς συνδυάζεται ένας τραπεζίτης, ένα σύμβολο του καπιταλιστικού συστήματος με την αναρχία, θα σας το τεκμηριώσει ο συγγραφέας μέσα από τη συζήτηση που έχει με τον ομοτράπεζό του. Τα συμπεράσματα δικά σας.[Άρης Πορτοσάλτε]

Διάβασε το...ούτε 10 ευρώ δεν κάνει και ανήκει στα 100 καλύτερα βιβλία της νορβηγικής ακαδημίας .

Ο Τσίπρας κομμουνιστής ; Μάλλον δεν έχεις την παραμικρή ιδέα από τον κομμουνισμό.

Παν. Πατρων , Παν. Κρήτης , Δημοκρίτειο Πα., Παν. Θεσσαλίας, Παν. Ιωαννίνων, Παν. Αιγαίου, Παν. Δυτ.Μακεδονίας μερικά που μου ήρθαν αμέσως ... μάλλον αυτά ανήκουν σε άλλη χώρα

Ο Βαρουφάκης τήρησε την υπόσχεση του και δεν είπε ψέματα . Στόχος του ήταν η αναδιάρθρωση χρέους . Εφόσον γνωρίζεις τόσο καλά γιατί δεν μας παρουσιάζεις τα στοιχεία της ΕΛ.ΣΤΑΤ και πόσο τελικά μας κόστισε ο Βαρουφάκης ; Ας του κάνουν εξεταστική για να δουν την αλήθεια

Είσαι σε έναν ιδεατό κόσμο....κοίταξε να διαβάσεις παραπάνω μπας και βοηθήσεις την κοινωνία με τους απογόνους



50 % κομμουνιστές ; Ποιοι κομμουνιστές ; Είσαι με τα καλά σου ;
και το άλλο 50% φασίστες ?
Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα και γράφεις ασυναρτησίες ... ας σου κοπεί το δικαίωμα ψήφου λόγω επικινδυνότητας

Καλα μαθηματα μπορει να κανει ο καθενας ... και εγω τωρα μπορω να πάω να φορέσω μια χλαμυδα και να μπω στο συρμο του ηλεκτρικου και να αρχισω να κυρήτω ή και εκτος ηλεκτρικου. Οποτε μάλλον σε τέτοιο πλαισιο εκλαμβανω το "μαθηματα ιστοριας σε εναν ανιστορητο" διοτι γνωριζω πολυ περισσοτερη ιστορια απο σενα και οχι ΣΥΡΙΖΑΙΚΗ ιστορια.


Δεν έγραψα οτι ο Τσιπρας ειναι κομμουνιστης. Έγραψα οτι χρησιμοποιει τον κομμουνισμο ως ταμπέλα για τους αφελεις. Οπως ολα τα "αριστερα" κομματα της εξουσιας. Οπως και το ΚΚΕ που την καταλληλη στιγμη πουλησε τον 902 σε ιδιώτη.

Πες στον Πεσσόα αν θέλει να ειναι πραγματικος αναρχικος να κάνει οτι έκανε και ο Τσέ να εγκαταλειψει την περιουσια και τις ανεσεις του και να βγει έξω να αγωνιστει μαζι με άλλους κοινωνικους αγωνιστες. Χωρις τράπεζες , χωρις αφεντικά κτλπ κτλπ

αλλιώς πές "μαλιστα" στον διευθυντη γιατι αν δεν κανεις αυτο που θα σου πει θα χάσεις τη δουλειά σου. Απλα τα πράγματα.
Δεν βαρεθηκατε τοσα χρονια στην Ελλαδα... να αναπαράγετε παραμυθια;;;

Την μια το παραμυθι της ανατροπης .... μας ειχε σπάσει τα ..... ο ΣΥΡΙΖΑ απο το 2012 οτι θα βγει και θα αρνηθει το χρεος και θα καταγγειλει τα μνημονια και κάθε μερα μας τριβελιζε τα αυτια....

Βγηκε τελικά και έκανε την ... κωλοτουμπα του αιωνα.

Τοσα χρονια παραμυθι δεν β αρεθηκες... βρηκες αλλο παραμυθι τωρα με τους "αναρχικους" "τραπεζιτες".
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Καλα μαθηματα μπορει να κανει ο καθενας ... και εγω τωρα μπορω να πάω να φορέσω μια χλαμυδα και να μπω στο συρμο του ηλεκτρικου και να αρχισω να κυρήτω ή και εκτος ηλεκτρικου. Οποτε μάλλον σε τέτοιο πλαισιο εκλαμβανω το "μαθηματα ιστοριας σε εναν ανιστορητο" διοτι γνωριζω πολυ περισσοτερη ιστορια απο σενα και οχι ΣΥΡΙΖΑΙΚΗ ιστορια.


Δεν έγραψα οτι ο Τσιπρας ειναι κομμουνιστης. Έγραψα οτι χρησιμοποιει τον κομμουνισμο ως ταμπέλα για τους αφελεις. Οπως ολα τα "αριστερα" κομματα της εξουσιας. Οπως και το ΚΚΕ που την καταλληλη στιγμη πουλησε τον 902 σε ιδιώτη.

Πες στον Πεσσόα αν θέλει να ειναι πραγματικος αναρχικος να κάνει οτι έκανε και ο Τσέ να εγκαταλειψει την περιουσια και τις ανεσεις του και να βγει έξω να αγωνιστει μαζι με άλλους κοινωνικους αγωνιστες. Χωρις τράπεζες , χωρις αφεντικά κτλπ κτλπ

αλλιώς πές "μαλιστα" στον διευθυντη γιατι αν δεν κανεις αυτο που θα σου πει θα χάσεις τη δουλειά σου. Απλα τα πράγματα.
Δεν βαρεθηκατε τοσα χρονια στην Ελλαδα... να αναπαράγετε παραμυθια;;;

Την μια το παραμυθι της ανατροπης .... μας ειχε σπάσει τα ..... ο ΣΥΡΙΖΑ απο το 2012 οτι θα βγει και θα αρνηθει το χρεος και θα καταγγειλει τα μνημονια και κάθε μερα μας τριβελιζε τα αυτια....

Βγηκε τελικά και έκανε την ... κωλοτουμπα του αιωνα.

Τοσα χρονια παραμυθι δεν β αρεθηκες... βρηκες αλλο παραμυθι τωρα με τους "αναρχικους" "τραπεζιτες".
Εκτίθεσαι συνεχώς...
Ο Πεσόα..εδώ και καιρό δεν ζει και δείχνει την αμάθειά σου . Ο Πεσόα τα έγραφε 100 χρόνια πριν αλλά ο Devil που το μόνο που έχει διαβάσει είναι κανένα λεξικό από τον επενδυτή έχει άποψη . Ο Πεσόα σου παρουσιάζει μια διαφορετική όψη της αναρχίας , που αρκετοί έχουν υιοθετήσει . Η συγκεκριμένη αναρχία επιτυγχάνεται με τρόπο που μάλλον δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις διότι το μυαλουδάκι σου δεν φτάνει ως εκεί . Σεβαστό . Ξεκίνα από τα βασικά και μετά κάνε την όποια κριτική.
Η αναρχία έχει ως στόχο την ελευθερία από το καταπιεστικό κράτος και επιτυγχάνεται , σύμφωνα με τον Πεσόα, από την συγκέντρωση του πλούτου . Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι , ρώτα .
Δείξε εφόσον έχεις στοιχεία , ότι ο Τσίπρας χρησιμοποίησε τον κομμουνισμό ?

Τι να βαρεθώ τόσα χρόνια ; Παρέλαβε καμένη γη και σε οδήγησε σε ανάπτυξη. Σου έλυσε το μακεδονικό. Δες τα στοιχεία...
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Εκτίθεσαι συνεχώς...
Ο Πεσόα..εδώ και καιρό δεν ζει και δείχνει την αμάθειά σου . Ο Πεσόα τα έγραφε 100 χρόνια πριν αλλά ο Devil που το μόνο που έχει διαβάσει είναι κανένα λεξικό από τον επενδυτή έχει άποψη . Ο Πεσόα σου παρουσιάζει μια διαφορετική όψη της αναρχίας , που αρκετοί έχουν υιοθετήσει . Η συγκεκριμένη αναρχία επιτυγχάνεται με τρόπο που μάλλον δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις διότι το μυαλουδάκι σου δεν φτάνει ως εκεί . Σεβαστό . Ξεκίνα από τα βασικά και μετά κάνε την όποια κριτική.
Η αναρχία έχει ως στόχο την ελευθερία από το καταπιεστικό κράτος και επιτυγχάνεται , σύμφωνα με τον Πεσόα, από την συγκέντρωση του πλούτου . Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι , ρώτα .
Δείξε εφόσον έχεις στοιχεία , ότι ο Τσίπρας χρησιμοποίησε τον κομμουνισμό ?

Τι να βαρεθώ τόσα χρόνια ; Παρέλαβε καμένη γη και σε οδήγησε σε ανάπτυξη. Σου έλυσε το μακεδονικό. Δες τα στοιχεία...


Αυτα λέγανε και βρέθηκαν εκτος διακυβερνησης. Ολα αυτα ειναι επικοινωνιακές φαμφάρες και παραμυθια για οποιον αφελή τα πιστευει. Μηπως εισαι ο εκπροσωπος τύπου του ΣΥΡΙΖΑ ;

Με αυτα που γράφεις περιμενεις κάποιος να σε πάρει στα σοβαρα; μάλλον το δικο σου μυαλουδάκι φτάνει ως εκει... δηλαδη μέχρι τις επικοινωνιακες ανοησιες διχως νοημα που λέγανε για να καλυψουν την ανεπάρκεια τους.

Η Ελλαδα ειναι το χειροτερο μέρος αυτη τη στιγμη στο κοσμο για επενδυσεις. Δεν υπάρχει καμια ανάπτυξη. Υπάρχει δημοσιονομικο κενο, ανεργια στο θεο , νέοι φεύγουν για πιο σοβαρα κράτη ως προς την καριέρα τους, κρατισμος στο φουλ (οι μισοι ειναι δημοσιοι υπάλληλοι και τρέχουν πισω απο Τσιπρες και Σημιτηδες επειδη αυτοι τους διορισαν με εναν ντενεκε λάδι να κάθονται να σχολιαζουν και να πληρώνονται) , γραφειοκρατια στο θεο , καθυστερηση ιδιωτικοποιησεων και έργων οπως το Ελληνικο και πολλα άλλα..

Και έρχεσαι εσυ σαν τα παπαγαλακια της Κουμουνδουρου και μας λές για ανάπτυξη.

Δεν έχεις ιδέα τι θα πει ανάπτυξη. Μολις βγεις στην αγορά εργασιας θα μάθεις και μετά μολις μάθεις απο χρονια θα μπορεις να κάνεις μαθηματα και να κρινεις οπως σε βλέπω οτι έχεις ροπη. Τωρα δεν μπορεις να κρινεις γιατι εισαι άσχετος. Και αυτο δεν ειναι προσβολη ειναι η πραγματικοτητα.

Πηγαινε να πιάσεις δουλειά με 500 ευρω το μηνα , και μετά ελα να μας πεις για ανάπτυξη. Εγω δεν μιλάω ουτε με θεωρητικους συγγραφεις ουτε με τις αράδες της Κουμουνδουρου. Εγω μιλάω με βάση τα γεγονοτα.


Απο τα γεγονοτα δεν προκυπτει επουδενι οτι η Ελλαδα ειναι σε αναπτυξη. Κοψτε τα ψέμματα επιτέλους. Αλλα δεν φταιτε εσεις... κάποιος σας γλιτωσε με τον νομο περι ασυλιας αλλιως οι μισοι (μαζι με τον Σημιτη) θα περνουσαν ειδικα δικαστηρια που κατέστρεψαν την χώρα.


Στο Ισραηλ ο πρωθυπουργος πάει για διαφθορά σε ανακριτη. Εδω στην Ελλαδα δεν τιμωρηθηκε ποτε κανεις ΨΕΥΤΗΣ για αυτο και συνεχιζετε με τα ψέμματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Αυτα λέγανε και βρέθηκαν εκτος διακυβερνησης. Ολα αυτα ειναι επικοινωνιακές φαμφάρες και παραμυθια για οποιον αφελή τα πιστευει. Μηπως εισαι ο εκπροσωπος τύπου του ΣΥΡΙΖΑ ;

Με αυτα που γράφεις περιμενεις κάποιος να σε πάρει στα σοβαρα; μάλλον το δικο σου μυαλουδάκι φτάνει ως εκει... δηλαδη μέχρι τις επικοινωνιακες ανοησιες διχως νοημα που λέγανε για να καλυψουν την ανεπάρκεια τους.

Η Ελλαδα ειναι το χειροτερο μέρος αυτη τη στιγμη στο κοσμο για επενδυσεις. Δεν υπάρχει καμια ανάπτυξη. Υπάρχει δημοσιονομικο κενο, ανεργια στο θεο , νέοι φεύγουν για πιο σοβαρα κράτη ως προς την καριέρα τους, κρατισμος στο φουλ (οι μισοι ειναι δημοσιοι υπάλληλοι και τρέχουν πισω απο Τσιπρες και Σημιτηδες επειδη αυτοι τους διορισαν με εναν ντενεκε λάδι να κάθονται να σχολιαζουν και να πληρώνονται) , γραφειοκρατια στο θεο , καθυστερηση ιδιωτικοποιησεων και έργων οπως το Ελληνικο και πολλα άλλα..

Και έρχεσαι εσυ σαν τα παπαγαλακια της Κουμουνδουρου και μας λές για ανάπτυξη.

Δεν έχεις ιδέα τι θα πει ανάπτυξη. Μολις βγεις στην αγορά εργασιας θα μάθεις και μετά μολις μάθεις απο χρονια θα μπορεις να κάνεις μαθηματα και να κρινεις οπως σε βλέπω οτι έχεις ροπη. Τωρα δεν μπορεις να κρινεις γιατι εισαι άσχετος. Και αυτο δεν ειναι προσβολη ειναι η πραγματικοτητα.

Πηγαινε να πιάσεις δουλειά με 500 ευρω το μηνα , και μετά ελα να μας πεις για ανάπτυξη. Εγω δεν μιλάω ουτε με θεωρητικους συγγραφεις ουτε με τις αράδες της Κουμουνδουρου. Εγω μιλάω με βάση τα γεγονοτα.


Απο τα γεγονοτα δεν προκυπτει επουδενι οτι η Ελλαδα ειναι σε αναπτυξη. Κοψτε τα ψέμματα επιτέλους. Αλλα δεν φταιτε εσεις... κάποιος σας γλιτωσε με τον νομο περι ασυλιας αλλιως οι μισοι (μαζι με τον Σημιτη) θα περνουσαν ειδικα δικαστηρια που κατέστρεψαν την χώρα.


Στο Ισραηλ ο πρωθυπουργος πάει για διαφθορά σε ανακριτη. Εδω στην Ελλαδα δεν τιμωρηθηκε ποτε κανεις ΨΕΥΤΗΣ για αυτο και συνεχιζετε με τα ψέμματα.


18,1% ανεργία ( Μάρτιος 2019) , παρέλαβε 25,8 (Δεκέμβριος 2014)
Αύξηση του ΑΕΠ ( έστω και ελάχιστη )
Αύξηση εμπορικού ισοζυγίου ( Μαιος 2019) ( οι εξαγωγές αυξήθηκαν 3% σε σχέση με τον Μαιο του 2018)
Αύξηση του εθνικού εισοδήματος

Κανένας δεν αναφέρει την ασφάλιση και υγίεια που προσέφερε στους ανασφάλιστους...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
18,1% ανεργία ( Μάρτιος 2019) , παρέλαβε 25,8 (Δεκέμβριος 2014)
Αύξηση του ΑΕΠ ( έστω και ελάχιστη )
Αύξηση εμπορικού ισοζυγίου ( Μαιος 2019) ( οι εξαγωγές αυξήθηκαν 3% σε σχέση με τον Μαιο του 2018)
Αύξηση του εθνικού εισοδήματος

Κανένας δεν αναφέρει την ασφάλιση και υγίεια που προσέφερε στους ανασφάλιστους...


Κοιταξε αυτα με τα ΑΕΠ και τα εμπορικα ισοζυγια εγω δεν τα ξέρω γιατι δεν ειμαι οικονομολογος ουτε εχω καποια επιχειρηση που κανει εξαγωγές για να ξέρω. Ειναι ταμπέλες. Οποτε δεν τα λέω κιολας.

Εγω βλέπω μεγάλη γραφειοκρατια , κακο φορολογικο συστημα(για τις επιχειρησεις) , αργο δικαστικο συστημα , κακη ασφάλεια (ευτυχως ο Παρασκευοπουλος δεν εκλέχθηκε ουτε βουλευτης παλι καλα) , αντιφατικους νομους και πολλά ακομα που δεν λύνονται.

Η ασφάλιση και η υγεια .... αν δεν έχεις ιδιωτικη ασφάλεια θα σε έχουν πεταμενο σε ενα ράτζο στο διάδρομο. Την άλλη φορά ο φοκος τα έλεγε τι τραβάνε με τις εφημεριες που δεν έχουν ατομα ακομα και εξοπλισμο.

Για αυτο σου λέω η ανάπτυξη που βιάζεστε ολοι να παρουσιάσετε απέχει πολύ απο τη σημερινη Ελλάδα. Το ακουνε και οι ξένοι που οντως έχουν αναπτυξη και αναρωτιούνται αν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοιταξε αυτα με τα ΑΕΠ και τα εμπορικα ισοζυγια εγω δεν τα ξέρω γιατι δεν ειμαι οικονομολογος ουτε εχω καποια επιχειρηση που κανει εξαγωγές για να ξέρω. Ειναι ταμπέλες. Οποτε δεν τα λέω κιολας.

Ενωμεταξύ η Ελστατ αυτά τα στοιχεία τα έχει δημόσια.
Σορι σε πολλά διαφωνώ με τον lancelot αλλά εδώ χάνεις και το δίκιο σου με αυτά που λες
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κοιταξε αυτα με τα ΑΕΠ και τα εμπορικα ισοζυγια εγω δεν τα ξέρω γιατι δεν ειμαι οικονομολογος ουτε εχω καποια επιχειρηση που κανει εξαγωγές για να ξέρω. Ειναι ταμπέλες. Οποτε δεν τα λέω κιολας.

Εγω βλέπω μεγάλη γραφειοκρατια , κακο φορολογικο συστημα(για τις επιχειρησεις) , αργο δικαστικο συστημα , κακη ασφάλεια (ευτυχως ο Παρασκευοπουλος δεν εκλέχθηκε ουτε βουλευτης παλι καλα) , αντιφατικους νομους και πολλά ακομα που δεν λύνονται.

Η ασφάλιση και η υγεια .... αν δεν έχεις ιδιωτικη ασφάλεια θα σε έχουν πεταμενο σε ενα ράτζο στο διάδρομο. Την άλλη φορά ο φοκος τα έλεγε τι τραβάνε με τις εφημεριες που δεν έχουν ατομα ακομα και εξοπλισμο.

Για αυτο σου λέω η ανάπτυξη που βιάζεστε ολοι να παρουσιάσετε απέχει πολύ απο τη σημερινη Ελλάδα. Το ακουνε και οι ξένοι που οντως έχουν αναπτυξη και αναρωτιούνται αν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.

Ακριβώς. Τα νούμερα από μόνα τους δε λένε τίποτα.

Για τη φορολογία, συγκεκριμένα, στη Λακωνία που η οικονομία βασίζεται στην παραγωγή αγροτικών προϊόντων, έχουν φτάσει σε σημείο οι παραγωγοί να μην πουλάνε όλη τους την αποθήκη σε μια χρονιά γιατί θα ανέβουν φορολογική κλίμακα και θα χάσουν όλο το κέρδος τους. Και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, η εφορία πλέον όταν κάνει έλεγχο σου ανοίγει τον τραπεζικό λογαριασμό και πρέπει να είσαι σε θέση να τους δικαιολογείς μία μία τις κινήσεις του λογαριασμού σου. Από την άλλη, αποζημίωση για το 2011 είδαμε στον λογαριασμό μας Χριστούγεννα του 15. Από πλευράς μας δηλαδή να είμαστε άκρως τυπικοί, αλλά αυτοί ό,τι τους καπνίσει.

Στον τομέα της υγείας, φίλη μου στη μαιευτική εκτελεί χρέη κανονικής μαίας γιατί δεν έχουν προσωπικό. Και δε λέω τώρα που είναι 4ο έτος και ετοιμάζεται για πρακτική, από το 2ο έτος τα έχουν έτσι τα κορίτσια. Στο Παπαγεωργίου όλα αυτά. Χωρίς καν επίβλεψη μάλιστα. Μια συμφοιτήτριά της την άφησαν ανεξέλεγκτη στις θερμοκοιτίδες με τα πρόωρα νεογνά και τα έπιανε χωρίς γάντια. Μιλάμε για γκρανγκινιολικές καταστάσεις.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπό η χρυσή αυγή αδικήθηκε ξεκάθαρα και δε το λέω γιατί είμαι χρυσαυγίτης γιατί δεν είμαι. Το λέω γιατί με τον τρόπο που αδικήθηκε αδικούνται και άλλα κόμματα και παρατάξεις αλλα σε αυτές τις περιπτώσεις δεν γίνεται φανερα. Δημοκρατία δεν έχουμε.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
EDIT: Βγαινουν στατιστικα για το τι ψηφισαν βασει ηλικιας, φυλου, εθνικοτητας κτλ?

18,1% ανεργία ( Μάρτιος 2019) , παρέλαβε 25,8 (Δεκέμβριος 2014)
Αύξηση του ΑΕΠ ( έστω και ελάχιστη )
Αύξηση εμπορικού ισοζυγίου ( Μαιος 2019) ( οι εξαγωγές αυξήθηκαν 3% σε σχέση με τον Μαιο του 2018)
Αύξηση του εθνικού εισοδήματος

Κανένας δεν αναφέρει την ασφάλιση και υγίεια που προσέφερε στους ανασφάλιστους...
Αγορι, υπαρχει και η υπαρχουσα δυναμικη των πραγματων που κληρονομει καποιος. Δες gdp growth and unemployment rate απο εδω και βαλε 10 χρονια
https://tradingeconomics.com/greece/gdp-growth-annual
https://tradingeconomics.com/greece/unemployment-rate
Ειχε ξεκινησει η ταση μειωσης του ρυθμου πτωσης ΑΕΠ και αυξησης ανεργιας πριν απο το 2015 που ανελαβε ο συριζα. Στην καλυτερη τα διατηρησε
 
Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν κατάλαβα τι είπε ο Κούγιας το οποίο ήταν φασιστικό. Ναμε συγχωρείτε, αλλά ο Χατζηνικολάου είχε προφανώς δυνατότερο μικρόφωνο και δεν άκουγα τον Κούγια πολύ καλά.
Αν κατάλαβα, ο Κούγιας είπε δύο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ είναι Ρομά και φυλακόβιοι, πράγμα που ισχύει. Ο Κούγιας φαίνεται ότι το είπε αυτό εννοώντας πως οι Ρομά ψηφίζουν για τα επιδόματα, και οι φυλακόβιοι για να αποφυλακισθούν.
Το δεύτερον που είπε ο Κούγιας είναι ότι δεν έχει ίδια βαρύτητα η ψήφος του Ρομά (ή της «ιδιαιτερότητας») με την ψήφο κάποιου άλλου. Δεν θα συμφωνήσω με αυτό, αλλά ούτε θα συμφωνήσω με τον Χατζηνικολάου ο οποίος είπε πως σε μια δημοκρατία η ψήφος έχει την ίδια βαρύτητα. Υπάρχουν νόμοι που αφαιρούν το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλεγεσθαι. Άρα όχι, δεν είναι σίγουρο ότι σε μια δημοκρατία όλες οι ψήφοι είναι ίσες, ή ότι όλοι οι πολίτες έχουν το δικαίωμα ψήφου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Λοιπό η χρυσή αυγή αδικήθηκε ξεκάθαρα και δε το λέω γιατί είμαι χρυσαυγίτης γιατί δεν είμαι. Το λέω γιατί με τον τρόπο που αδικήθηκε αδικούνται και άλλα κόμματα και παρατάξεις αλλα σε αυτές τις περιπτώσεις δεν γίνεται φανερα. Δημοκρατία δεν έχουμε.
Focko πιστεύω ότι έγινε νοθεία αλλά όταν εγώ ήμουν εφορευτική το 2015 είχαν αντιπρόσωπο στη καταμέτρηση. Από τη στιγμή που δεν έχουν και λαμβάνοντας υπόψιν ότι πολλές φορές δεν υπάρχει εφορευτική από τυχαία διαλεγμένους πολίτες ο δικηγόρος με τον γραμματέα μπορεί να κάνουν ότι θέλουν. Στη περίπτωση της ΧΑ μάλιστα έχουν και την ασφάλεια ότι δεν θα τους καταγγείλει κανείς.

Η ΧΑ μπορεί να μην πήρε τη χρηματοδότηση των άλλων κομμάτων αλλά πήρε αρκετά λεφτάκια και μπορούσε να προσλάβει άτομα να ελέγχουν τη διαδικασία. Τώρα είναι αργά. Το 2.93% απέχει πολύ από το 3%. Αν μιλάγαμε για καμιά 1000ρια το πού ίσως κατάφερναν να μπουν στη Βουλή.

Απορώ πως δεν επιβάλουν ηλεκτρονική ψηφοφορία τόσα χρόνια. Πολύ πιο αξιόπιστη από το κλασικό τρόπο με αποτελέσματα που δεν μπορεί να αμφισβητήσεις κανείς.

Τελειώνοντας θελω να πω στους ΧΑτες ότι καλώς δεν μπήκανε κι ας τους έκλεψαν τα υπόλοιπα κόμματα. Δεν μπορούν να δηλώνουν ότι δεν μπορούν αν εχουν ένα εκλογικό αντιπρόσωπο σε κάθε κάλπη με τόσα λεφτά που παίρνουν.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ακικο ο Πούτιν χακαρε τις αμερικανικές εκλογές (έτσι λένε οι αριστεροί της Αμερικής) άρα αυτό σημαίνει ότι το σύστημα είναι λιγότερο αδιάβλητο από αυτό το παραδοσιακό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ακικο ο Πούτιν χακαρε τις αμερικανικές εκλογές (έτσι λένε οι αριστεροί της Αμερικής) άρα αυτό σημαίνει ότι το σύστημα είναι λιγότερο αδιάβλητο από αυτό το παραδοσιακό.

:hehe: Σε εμάς οι αριστεροί λένε χειρότερα. Το πρόβλημα είναι που τους ψηφίζουμε.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αποδεχτώ οτι ο κόσμος θα ψηφίσει τους ίδιους ανθρώπους που έφαγαν τόσα χρήματα σε μίζες, που έβαλαν δικούς τους στο δημόσιο, που χρεωκόπησαν τη χώρα γενικότερα. Πραγματικά νιώθω οτι κάποιος κοροϊδεύει εμένα προσωπικά. Ο μόνος τρόπος να μού φύγει αυτό το συναίσθημα είναι να κάνουν όντως κάτι καλό για τη χώρα, αν και δεν το βλέπω. Αν ήξεραν τρόπους για να πάει καλά η χώρα, δε θα είχαμε φτάσει στη χρεωκοπία εκ των προτέρων. Τουλάχιστον ο Τσίπρας έκανε λάθη αλλά ήταν στην εξουσία πρώτη φορά. Ο κόσμος ξεχνάει ρε φίλε. :(

Το είδα λίγο αργά μια κι εγώ χθες όντως ήμουν γραμματέας εφορευτικής επιτροπής και όλη μέρα στις εκλογές.
Βρε Himela μου νοιώθεις ότι κάποιος σε κοροϊδεύει προσωπικά και δεν ένοιωσες το ίδιο πράγμα για τον Τσίπρα; Νομίζω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ό,τι πιο λαϊκιστικό πέρασε από τη μεταπολίτευση και μετά..

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδευε όταν έλεγε ότι θα καταργήσει το μνημόνιο με ένα νόμο κι ένα άρθρο και κατόπιν υπέγραψε ένα τρίτο σκληρότερο από τα υπόλοιπα;

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδεψε όταν έκανε το ΟΧΙ σε ΝΑΙ;

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδεψαν όταν μερικοί έλεγαν "ναι, αποτύχαμε στη διαπραγμάτευση, αλλά τι να κάνουμε;" Αφελής ερώτηση προς ΣΥΡΙΖαίους: Αφού ήταν διακηρυγμένη θέση του ΣΥΡΙΖΑ το 2015 να μας βγούμε από τα μνημόνια, ποιο ακριβώς ήταν τότε το αντικείμενο της διαπραγμάτευσης; Με λίγα λόγια τι ακριβώς θα σήμαινε μια επιτυχημένη διαπραγμάτευση; Αφού δε θέλαμε μνημόνια, τι περιμέναμε; Ότι θα μας έδιναν λεφτά, χωρίς όρους, χωρίς προϋποθέσεις και όντως θα ερχόταν κλαίγοντας και γονυπετής η Μέρκελ για να μας δανείσει χρήματα;;;

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδεψαν όταν ψήφιζαν 1002 αντιλαϊκούς νόμους κι έβγαιναν σαν άλλη Μάρθα Βούρτση κι έλεγαν "το κάνουμε με πόνο καρδίας και δεν κοιμόμαστε τα βράδια;"

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδευαν όταν τα Εξάρχεια καίγονταν και καταστρέφονταν πολλαπλές φορές και μιλούσαν για Μονμάρτη της Αθήνας;

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδευαν όταν έλεγε το σύνολο της πανεπιστημιακής κοινότητας ότι βυθιζόμαστε στην ανομία και ο ένας έλεγε: "θέλω δυνατό φοιτητικό κίνημα"¨και ο άλλος έλεγε: "έλα μωρέ πώς κάνετε έτσι, μόνο για πλημμελήματα ισχύει το άσυλο" (δηλ. για κάτι λίγα -όχι πολλά- ναρκωτικούλια, λίγο παράνομο εμπόριο, μερικές καταστροφές, κάτι ξυλοδαρμούς κλπ" ίσα ίσα για εκτόνωση δηλαδή...)

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδευαν όταν παραμονή ευρωεκλογών ξαφνικά η οικονομία αναπτύχθηκε και δόθηκε μέσα Μαΐου επίδομα κάλπης στους συνταξιούχους, που ονομάστηκε "13η σύνταξη";

  • Δεν ένοιωσες ότι σε κορόιδευαν όταν ο μεν ξάδερφος του πρωθυπουργού, διορισμένος ως σύμβουλος στου Μαξίμου, έλεγε "εμείς δεν διορίσαμε κανένα συγγενή μας" και η κα Τασία έλεγε "ε, ναι ok, η κόρη μου μπήκε επειδή είχε γνωριμίες"; Αναλογικά οι διορισμοί δικών τους παιδιών για τα χρόνια που έμειναν στην εξουσία ήταν πάρα πολλοί!!!

  • Δεν αηδίαζες κάθε φορά που μίλαγε ο Πολάκης;

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ενωμεταξύ η Ελστατ αυτά τα στοιχεία τα έχει δημόσια.
Σορι σε πολλά διαφωνώ με τον lancelot αλλά εδώ χάνεις και το δίκιο σου με αυτά που λες


Εσυ εισαι Σημιτικος δεν πιάνεσαι. :D

Λοιπό η χρυσή αυγή αδικήθηκε ξεκάθαρα και δε το λέω γιατί είμαι χρυσαυγίτης γιατί δεν είμαι. Το λέω γιατί με τον τρόπο που αδικήθηκε αδικούνται και άλλα κόμματα και παρατάξεις αλλα σε αυτές τις περιπτώσεις δεν γίνεται φανερα. Δημοκρατία δεν έχουμε.


Ναι αδικηθηκαν οι πορτιερηδες - τραμπουκοι. Που βριζανε και στην αστυνομια ποσα βιντεο τέτοια έχω. Να λέει ο Κασιδιάρης σε ανωτατο αξιωματικο της αστυνομιας "Τον παιζετε" λες και μιλαει σε κανενα πιτσιρικι 10 χρονων. Ασε μας μωρε με τους φασιστες. Καλα έπαθαν.

Ακριβώς. Τα νούμερα από μόνα τους δε λένε τίποτα.

Για τη φορολογία, συγκεκριμένα, στη Λακωνία που η οικονομία βασίζεται στην παραγωγή αγροτικών προϊόντων, έχουν φτάσει σε σημείο οι παραγωγοί να μην πουλάνε όλη τους την αποθήκη σε μια χρονιά γιατί θα ανέβουν φορολογική κλίμακα και θα χάσουν όλο το κέρδος τους. Και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, η εφορία πλέον όταν κάνει έλεγχο σου ανοίγει τον τραπεζικό λογαριασμό και πρέπει να είσαι σε θέση να τους δικαιολογείς μία μία τις κινήσεις του λογαριασμού σου. Από την άλλη, αποζημίωση για το 2011 είδαμε στον λογαριασμό μας Χριστούγεννα του 15. Από πλευράς μας δηλαδή να είμαστε άκρως τυπικοί, αλλά αυτοί ό,τι τους καπνίσει.

Στον τομέα της υγείας, φίλη μου στη μαιευτική εκτελεί χρέη κανονικής μαίας γιατί δεν έχουν προσωπικό. Και δε λέω τώρα που είναι 4ο έτος και ετοιμάζεται για πρακτική, από το 2ο έτος τα έχουν έτσι τα κορίτσια. Στο Παπαγεωργίου όλα αυτά. Χωρίς καν επίβλεψη μάλιστα. Μια συμφοιτήτριά της την άφησαν ανεξέλεγκτη στις θερμοκοιτίδες με τα πρόωρα νεογνά και τα έπιανε χωρίς γάντια. Μιλάμε για γκρανγκινιολικές καταστάσεις.


Ακριβως μιλαμε για καταστασεις τις οποιες ο @Lancelot δεν έχει ζησει και αρα δεν μπορει να έχει άποψη περι ανάπτυξης. Οταν λεμε ανάπτυξη ενοουμε ανάπτυξη , προοδο , επενδυσεις και γενικα ανερχομενη οικονομια.

Η Ελλαδα ακομα δεν εχει τιποτε απο αυτα. Μην μας τρελαινουν λοιπον με τον λαΊκισμο τους. Μεχρι και οι ξενες εφημεριδες τους καταλαβαν και αρχισαν το κράξιμο. "Ο αριστερος λαϊκισμος του Τσιπρα θα ειναι πλεον μια παρένθεση" ετσι έγραφαν.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ακριβως μιλαμε για καταστασεις τις οποιες ο @Lancelot δεν έχει ζησει και αρα δεν μπορει να έχει άποψη περι ανάπτυξης. Οταν λεμε ανάπτυξη ενοουμε ανάπτυξη , προοδο , επενδυσεις και γενικα ανερχομενη οικονομια.

Η Ελλαδα ακομα δεν εχει τιποτε απο αυτα. Μην μας τρελαινουν λοιπον με τον λαΊκισμο τους. Μεχρι και οι ξενες εφημεριδες τους καταλαβαν και αρχισαν το κράξιμο. "Ο αριστερος λαϊκισμος του Τσιπρα θα ειναι πλεον μια παρένθεση" ετσι έγραφαν.

Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι. Εάν δινονταν χρήματα για επενδύσεις στην Ελλάδα, σε τι ποσοστό θα αξιοποιούνταν και από ποιους;

Ξεφεύγω λίγο απ το θέμα αλλά αυτά που θα πω τα θεωρώ πιο σημαντικά από το πολιτικό προσκήνιο. Εξεγείρεται ο λαός για τα μνημόνια, για τη φτωχοποιηση της μεσαίας τάξης και έχει και το δίκιο του γιατί μας έπιασαν στον ύπνο. Από την άλλη, όμως, όταν βλέπω όλους μου τους φίλους (ικανά μυαλά και πολύ καλά παιδιά) από σχετικά φτωχές οικογένειες της επαρχίας να χτυπιούνται για ένα μεταπτυχιακό και να ονειρεύονται θέσεις σε πολυεθνικές με 5 χιλιάρικα τον μήνα λέω κάπου μέσα μου "όπα".

Τους προτείνω να βάλουμε κάποια λεφτά στην άκρη και να ανοίξουμε μια αγροτική επιχείρηση και γελάνε. Τους φαίνεται πολύ ταπεινή δουλειά, θέλουν ζωή στην Αθήνα, όχι στη Σπάρτη.

Άλλο σκηνικό. Μαθήτρια του 20 εγώ, συσσωμοι οι καθηγητές με πίεζαν να περάσω ιατρική. Επαγγελματικός προσανατολισμός μηδέν - πάλι καλά που "απέτυχα" δηλαδή και βρέθηκα στο χημικό να μαθαίνω για τα απόβλητα, το ελαιόλαδο και τις απαιτήσεις ISO και HAACP.

Όταν οι επιχειρηματικες βλέψεις του τόπου είναι ανύπαρκτες και όλοι ξεσκονίζουν τα βιογραφικά τους, ποιος περιμένουμε να επενδύσει σ'αυτη τη χώρα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι. Εάν δινονταν χρήματα για επενδύσεις στην Ελλάδα, σε τι ποσοστό θα αξιοποιούνταν και από ποιους;

Ξεφεύγω λίγο απ το θέμα αλλά αυτά που θα πω τα θεωρώ πιο σημαντικά από το πολιτικό προσκήνιο. Εξεγείρεται ο λαός για τα μνημόνια, για τη φτωχοποιηση της μεσαίας τάξης και έχει και το δίκιο του γιατί μας έπιασαν στον ύπνο. Από την άλλη, όμως, όταν βλέπω όλους μου τους φίλους (ικανά μυαλά και πολύ καλά παιδιά) από σχετικά φτωχές οικογένειες της επαρχίας να χτυπιούνται για ένα μεταπτυχιακό και να ονειρεύονται θέσεις σε πολυεθνικές με 5 χιλιάρικα τον μήνα λέω κάπου μέσα μου "όπα".

Τους προτείνω να βάλουμε κάποια λεφτά στην άκρη και να ανοίξουμε μια αγροτική επιχείρηση και γελάνε. Τους φαίνεται πολύ ταπεινή δουλειά, θέλουν ζωή στην Αθήνα, όχι στη Σπάρτη.

Άλλο σκηνικό. Μαθήτρια του 20 εγώ, συσσωμοι οι καθηγητές με πίεζαν να περάσω ιατρική. Επαγγελματικός προσανατολισμός μηδέν - πάλι καλά που "απέτυχα" δηλαδή και βρέθηκα στο χημικό να μαθαίνω για τα απόβλητα, το ελαιόλαδο και τις απαιτήσεις ISO και HAACP.

Όταν οι επιχειρηματικες βλέψεις του τόπου είναι ανύπαρκτες και όλοι ξεσκονίζουν τα βιογραφικά τους, ποιος περιμένουμε να επενδύσει σ'αυτη τη χώρα;

Το καλο με την Αθηνα ειναι οτι προσφέρει αμετρητες επιλογες και ιδιωτικοτητα.

Υπάρχει κοσμος που δεν θέλει να τον παρακολουθουν συνεχως και να τον σχολιάζουν. Στις επαρχιες αυτα γινονται ειναι μικρος ο κυκλος. Και εγω στην επαρχια δουλευω και οποτε ερχομαι Αθηνα με άδεια κατεβαινω κεντρο και ξαφανιζομαι. Μπορω να βγω βολτα και σπάνια συναντάω κάποιον γνωστο πολυ σημαντικο. Κανεις δεν ξέρει που πάω και πως ζω πράγμα που στην επαρχια ειναι πολυ δυσκολο.



Τωρα σχετικά με τις επενδυσεις δεν ξέρω ισως να μην τους αρέσει το αντικειμενο αυτο. Και αν δεν σ αρεσει κατι στην ελευθερη αγορα και τον ιδιωτικο τομεα ειναι προβλημα.

Στο δημοσιο κάπως κουτσα στραβα θα την βγάλεις δεν σε απολυουν επειδη απλα εισαι τεμπέλης αν και εγω δεν θα μπορουσα να ειμαι ουτε στο δημοσιο τεμπελης θα τσακωνομαι με αυτους που δεν δουλευουν απλά. Στον ιδιωτικο απλα θα πεινάσεις ομως γιατι αν δεν σ αρεσει η δουλεια τοτε δεν θα εισαι ελκυστικος και στο τέλος θα κλεισεις.

Δες ποσες "επιχειρησεις" εκλεισαν και κάποιες φαγάδικα. Διοτι αυτοι που άνοιξαν ηταν άσχετοι και νομιζαν οτι έτσι θα επιβιώσουν. Ο Ψυχογιος που ειναι εκδοτης τον γνωριζω προσωπικά. Μου ειχε πει το 2013 οτι ειναι αυτοκτονια να ανοιξεις επιχειρηση απλα θα φας ενα 6μηνο τις οικονομιες σου και θα κλεισεις εκτος και αν ξεχωρισεις και εισαι καλος.

Τα μεταπτυχιακα ταυτοχρονα μετράνε αλλα και δεν μετράνε εδω διοτι θα πρέπει να κοβει το μυαλο σου και να προσφέρεις κάτι καλο και οχι ακριβο ταυτοχρονα.


Να κοβει σε ορους ΠΙΑΤΣΑΣ και οχι σε ορους ακαδημαικους. Το ακαδημαικο πλεον ειναι παρελθον. Πρέπει να σκεφτεις με άλλους ορους.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top