Περικλέους: Επιτάφιος, και η ενασχόληση με τα κοινά

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Επιτάφιος Λόγος:
[...]Ἐπὶ πλέον, οἱ ἴδιοι ἐμεῖς ὅλοι εἴμαστε σὲ θέση νὰ φροντίζουμε ταυτόχρονα γιὰ τὶς ἰδιωτικές μας ὑποθέσεις καὶ γιὰ τὶς ὑποθέσεις τῆς πόλης μας, καὶ ὅσοι ἀπὸ ἐμᾶς εἴναι απασχολημενοί με ἰδιωτικὲς ἐπιχειρήσεις καὶ αὐτοὶ ἀκόμα κατέχουν τὰ πολιτικὰ ζητήματα στὴν ἐντέλεια. Γιατὶ εἴμαστε ὁ μόνος λαὸς ποὺ τὸν μὴ ἀναμειγνυόμενο καθόλου στὰ κοινὰ δὲν τὸν θεωροῦμε φιλήσυχο ἀλλὰ ἄχρηστο, καὶ οἱ μόνοι ποὺ ὅποτε δὲν τὰ ἐπινοοῦμε καὶ δὲν τὰ προτείνουμε οἱ ἴδιοι πάντως ἔχουμε τὴ δύναμη νὰ κρίνουμε σωστὰ τὰ λαμβανόμενα μέτρα, τοὺς δὲ λόγους δὲν τοὺς θεωροῦμε καθόλου ἐμπόδιο τῶν ἔργων, ἀλλὰ μᾶλλον θεωροῦμε σὰν ἐμπόδιο τὸ νὰ μὴν ἔχουμε κατατοπισθεῖ προφορικὰ σὲ ὅσα ἔχουμε νὰ κάνουμε, πρὶν καταπιαστοῦμε μὲ αὐτά. [...]

Στο λόγο του ο Περικλής, χαρακτηρίζει "άχρηστους" όσους δεν ασχολούνται με τα κοινά και την πολιτική κατάσταση του τόπου τους.
Στη σημερινή εποχή και με την απαξίωση που δέχεται η πολιτική από μεγάλη μερίδα των πολιτών, ποια είναι η δική σας άποψη για όσους δεν ασχολούνται με τα κοινά; Οφείλει ο συνειδητοποιημένος πολίτης να συμμετέχει ενεργά στα ζητήματα του τόπου του;
Είναι πράγματι άχρηστος στο κοινωνικό σύνολο, όταν δε συμμετέχει σ' αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Καλού κακού", νομίζω, ότι θα πρέπει μη ξεχνάει κανείς, ότι αυτά ειπώθηκαν και γράφτηκαν, πριν από 25 αιώνες και αναφέρονταν στους ...Έλληνες ("τώοντι Έλληνες", που λέμε καμία φορά)...
Θέμα-πρόκληση, φίλη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
νιωθω σα να δινω πανελληνιες! ^^

πολυ ωραιο θεμα, θα επανελθω με απαντηση αφου ξσκονησω λιγο τις σημειωσεις μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι άστοχη οιαδήποτε σύγκριση με αυτά που ίσχυαν στην Αρχαία Ελλάδα γιατί δεν υπάρχει στις μέρες μας Πόλις. Πως μπορούν να υπάρξουν πολίτες;
Η πολιτική που εννοούσαν τότε, δεν έχει καμία σχέση με την πολιτική του σήμερα.
Η άμεση δημοκρατία έγινε έμμεση, δηλαδή δημοκρατία διά εκπροσώπων.

Ο Θουκυδίδης αναφέρεται στους "ιδιώτες" γιατί σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους "πολίτες", ήταν οι μοναδικοί που δε συμμετείχαν στα κοινά.

Δεν είναι μόνο η πολιτική απαξιωμένη ως έννοια, αλλά τόσες και τόσες αξίες.
Σκάνδαλα, οικονομικά συμφέροντα, πελατειακές σχέσεις, απάτες, έχουν αποστρέψει όλους μας από την "κομματικοποιημένη" πολιτική και όχι άδικα.
Για μένα "άχρηστος" είναι εκείνος που δεν ενδιαφέρεται για το κοινωνικό σύνολο και όχι για αυτήν την πολιτική, αυτός που δεν ενδιαφέρεται για την πατρίδα του, τις κρίσεις και τους κινδύνους που μπορεί να την επηρεάσουν. Άχρηστος είναι εκείνος που δε θα την υπερασπιστεί όταν χρειαστεί.

Δε μου δείχνει το ποιόν ενός πολίτη προς το κοινωνικό σύνολο η αποχή του από τις εκλογές, γιατί μπορεί να διαθέτει όλα τα παραπάνω και να είναι κοινωνικά ενεργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα...

εμενα γιατι μου φαινονται αχρηστοι οσοι ειναι πολιτικοι...?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα...

εμενα γιατι μου φαινονται αχρηστοι οσοι ειναι πολιτικοι...?:hmm:

Μία προφανής, όσο και απλοϊκή απάντηση: ίσως επειδή εσύ θα μπορούσες να ησουν πιο χρήσιμη, κι ως πολιτικός! Ιδού λοιπό η Ρόδος...πήδα!

ΥΣ: Πάντως και μία άλλη λογική λέει, πως άχρηστοι πολιτικοί, εκπροσωπόυν άχρηστους πολίτες. Λάθος; (Φεύγω, γεια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μία προφανής, όσο και απλοϊκή απάντηση: ίσως επειδή εσύ θα μπορούσες να ησουν πιο χρήσιμη, κι ως πολιτικός! Ιδού λοιπό η Ρόδος...πήδα!

ΥΣ: Πάντως και μία άλλη λογική λέει, πως άχρηστοι πολιτικοί, εκπροσωπόυν άχρηστους πολίτες. Λάθος; (Φεύγω, γεια...)

νωευς:ropalo:

ναι αχρηστοι πολιτικοι απο πολιτες που τους ψηφιζουν... μουα ποτε δεν ψηφισα πολιτικο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πριν από τόσες πολλές χιλιάδες χρόνια, η πολιτική θεωρούταν ανώτερη όλων των επιστημών, καθότι το αντικείμενό της είχε άμεση σχέση με τη σε βάθος γνώση και κατανόηση των αντικειμένων όλων των άλλων επιστημών. Δεν νοείτο λοιπόν πολιτικός που να μην έχει άποψη επί παντός επιστητού.. Πώς θα μπορούσε άλλωστε να επιτελέσει το έργο της, εάν δεν μπορούσε να δημιουργήσει ένα σύστημα εκπαίδευσης ικανό να "πλάθει" χαρακτήρες ώστε εκείνοι μετέπειτα ως πολίτες να είναι σκεπτόμενοι, να ενδιαφέρονται για τα κοινά και να έχουν κοινωνική συνείδηση και ευαισθησία;.. Ή αν δεν ήταν σε θέση να καταστρώσει ένα σωστό οικονομικό σύστημα; για παράδειγμα.

Οι πολίτες, τότε, είχαν επομένως από νωρίς τα εφόδια και τις κατάλληλες κατευθυντήριες γραμμές που θα τους οδηγούσαν στο να γίνουν αργότερα άξιοι πολίτες της Πόλεως. :)
Εξάλλου, την εποχή εκείνη τα υλικά αγαθά δεν βρίσκονταν τόσο ψηλά στη λίστα των "αξιών", αλλά τιμώνταν και εξυμνώνταν αρετές ανθρώπινες και πράξεις δίκαιες, σεμνές και συνετές.
Πώς λοιπόν να συγκρίνουμε το τότε με το τώρα; Και υπο ποια κλίμακα;.. Ίσως απλά το τώρα να είναι το επίδοξο τότε, και ταυτόχρονα, το ..άδοξο τότε. χμ

Πάντως, κατα τη γνώμη μου, δεν μπορείς να ζητάς από πολίτες να ενδιαφερούν, τη στιγμή που δεν έδειξες εσύ πρώτος ενδιαφέρον να τους διδάξεις και να τους παρακινήσεις να ασχοληθούν με τα κοινά ή με ο,τιδήποτε άλλο.. ό,τι σπείρεις θερίζεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι άστοχη οιαδήποτε σύγκριση με αυτά που ίσχυαν στην Αρχαία Ελλάδα γιατί δεν υπάρχει στις μέρες μας Πόλις. Πως μπορούν να υπάρξουν πολίτες;
Η πολιτική που εννοούσαν τότε, δεν έχει καμία σχέση με την πολιτική του σήμερα.
Η άμεση δημοκρατία έγινε έμμεση, δηλαδή δημοκρατία διά εκπροσώπων.

Θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί αντίστροφα, ότι δεν υπάρχει πλέον Πόλις, ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν πολίτες, αλλά υπήκοοι. Εάν εμείς είμασταν όντως πολίτες, κανένα πολιτικό σύστημα δεν θα μπορούσε να μας επιβάλει τούτη την δυσλειτουργική και κατ' επίφαση "δημοκρατία" την οποία βιώνουμε στις μέρες μας, στερώντας μας την Πόλιν. Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο σε άλλα θέματα, του Πολιτικού μας φόρουμ, έχω καταφερθεί με τόσο απαξιωτικό τρόπο για το σημερινό μας πολίτευμα, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο αρνούμαι να συμμετάσχω στις νομιμοποιητικές "εκλογές" του.


Για μένα "άχρηστος" είναι εκείνος που δεν ενδιαφέρεται για το κοινωνικό σύνολο και όχι για αυτήν την πολιτική, αυτός που δεν ενδιαφέρεται για την πατρίδα του, τις κρίσεις και τους κινδύνους που μπορεί να την επηρεάσουν. Άχρηστος είναι εκείνος που δε θα την υπερασπιστεί όταν χρειαστεί.

Αυτό ακριβώς, όπως το περιγράφεις εδώ, είναι και το αληθινό νόημα της λέξης "Πολιτική", το οποίο δυστυχώς κανείς πλέον δεν εννοεί, όταν προφέρει τούτη τη λέξη...

Δε μου δείχνει το ποιόν ενός πολίτη προς το κοινωνικό σύνολο η αποχή του από τις εκλογές, γιατί μπορεί να διαθέτει όλα τα παραπάνω και να είναι κοινωνικά ενεργός.

Αντιθέτως, υπό κάποιες προϋποθέσεις, η μη συμμετοχή στις εκλογές, μπορεί να είναι μια καθ' όλα και βαθύτατα πολιτική πράξη...

ναι αχρηστοι πολιτικοι απο πολιτες που τους ψηφιζουν... μουα ποτε δεν ψηφισα πολιτικο...:P

Τον ανέχτηκες όμως να σε κυβερνά, αγόγγυστα, και τούτο δεν σε απαλάσσει ούτε κατά το ελάχιστο από την βαρύτατη ευθύνη του πολίτη μιας δημοκρατικής κοινωνίας. Επίσης, δεν είχες να προτείνεις μια άλλη πολιτική αντ' αυτής που ασκεί αυτός ο κατ' εσένα "άχρηστος", ούτε βοήθησες ποτέ ν' αναδειχθεί κάποιος "χρήσιμος". Συνεπώς, αναφερόμενος σε εσένα προσωπικά ως απλό παράδειγμα, αφού αυτά ισχύουν για την συντριπτική πλειοψηφία ημών των υπηκόων, ο άχρηστος δεν είναι ο πολιτευτής, δυστυχώς...

Πάντως, κατα τη γνώμη μου, δεν μπορείς να ζητάς από πολίτες να ενδιαφερούν, τη στιγμή που δεν έδειξες εσύ πρώτος ενδιαφέρον να τους διδάξεις και να τους παρακινήσεις να ασχοληθούν με τα κοινά ή με ο,τιδήποτε άλλο.. ό,τι σπείρεις θερίζεις :)

Κανείς δεν θέλει στην πραγματικότητα τους πολίτες ελεύθερα σκεπτόμενους και πραγματικά ενεργούς, αφού κάτι τέτοιο θα μεταβίβαζε και θα διαμοίραζε την εξουσία, από μια μικρή ολιγαρχία σε μια ευρύτερη πλειοψηφία πολιτών. Αυτό σπέρνουν, ακριβώς επειδή αυτό θεωρούν προσοδοφόρο κι αυτό ακριβώς προσδοκούν να θερίσουν. Ο τρόπος με τον οποίο διεξήχθησαν οι πρόσφατες Ευρωεκλογές που θα νομιμοποιήσουν για τα επόμενα χρόνια τον ευρωπαϊκό ολοκληρωτισμό κι όχι ολοκλήρωση, φανερώνει την αλήθεια των γραφομένων μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Τον ανέχτηκες όμως να σε κυβερνά, αγόγγυστα,

ναι εχεις δικαιο επ'αυτου. οσον αφορα την πολιτικη με διακατεχει μια απαθεια , μια αηδια , ενα κατι τις που δεν μπορω να το εξηγησω ισως γιατι γνωρισα πολιτικους και εχω δει τι σοι ατομα ειναι...:/:

Επίσης, δεν είχες να προτείνεις μια άλλη πολιτική

ναι κοιταξε , να προτεινω εχω δεν λεω εξαλλου ολοι ειναι γνωστες κατα ενα παραξενο τροπο για τα παντα... αλλα και που εχω να προτεινω γουατς δε ποιντ... το θεμα ειναι να μπορω να εφαρμοσω αυτο που εχω να προτεινω...

ούτε βοήθησες ποτέ ν' αναδειχθεί κάποιος "χρήσιμος"

εψαξα αλλα δεν βρηκα.. και μην μου πεις εισαι υπερβολικη γιατι δεν ειμαι... φυσικα να σημειωσω οτι δεν μιλω για τα δεδομενα της ελλαδας ετσι... εγω ψηφιζω αλλου...

πιστεψε με αν ποτε διακρινω καποιον που θα τον θεωρησω ικανο , ασχετως κομματικης παραταξης γιατι δεν ανηκω σε καμια, και φυσικα θα τον ψηφισω...


πς. ευτυχως δε μου θυμωσες πολυ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Όπου κι αν στρέψει κανείς το βλέμμα του, η δυσαρέσκεια, η απογοήτευση απ' την πολιτική και κοινωνική κατάσταση και η γκρίνια για τη χώρα μας είναι έκδηλες. Διαφθορά, άνιση κατανομή του πλούτου, κακοδιοίκηση, καταχρεωμένη οικονομία, τερατώδης γραφειοκρατία, ξενοφοβία, υποβαθμισμένη παιδεία, αναξιόπιστοι θεσμοί (κράτος, Εκκλησία, δημόσια υγεία, δικαιοσύνη, εκπαίδευση, ΜΜΕ….), ιδιοτελή κόμματα.

Αλλά και εμείς ως πολίτες αποτελούμε μέρος αυτής της κατάστασης - δεν είμαστε πάντα τα αθώα και καημένα "θύματα." Επωφελούμαστε από το πελατειακό σύστημα, φοροδιαφεύγουμε, λαδώνουμε και λαδωνόμαστε, ανεχόμαστε κάθε παραβάτη αρκεί αυτός να μην παραβιάζει τα δικά μας συμφέροντα. Κάποιος θα μπορούσε να μιλήσει για έλλειψη παιδείας, ίσως και για μία ελληνική ιδιαιτερότητα ως προς κάποιες κακώς εννοούμενες νοοτροπίες που ενσταλάζονται από γενιά σε γενιά. Όπως και να' χει το προσωπικό συμφέρον κυριαρχεί συχνά είτε ως προσπάθεια για περισσότερο υλικό κέρδος, είτε ως προσπάθεια επιτυχίας σε κάποιον τομέα με χρήση αθέμιτων μέσων και για λόγους αυτοπροβολής, είτε ως βόλεμα σε καμιά θεσούλα του μονάκριβου γιόκα μας, είτε κι επειδή τα βγάζουμε δύσκολα πέρα και δεν μπορούμε παρά νʼ ασχοληθούμε με την επιβίωση τη δική μας ή και της οικογένειάς μας (πού όρεξη τώρα νʼ ασχοληθούμε και με τους άλλους; )… είτε λίγο απʼ όλα τα προηγούμενα… είτε….είτε…
Γενικότερα, δεν είναι λίγοι αυτοί που αισθάνονται ότι ζουν σε ένα σκληρό περιβάλλον και το αντιλαμβάνονται περισσότερο ως χώρο επιβίωσης και ανταγωνισμού, παρά ως χώρο συμμετοχικότητας και δημιουργικότητας. Η ιδιοτέλεια, λοιπόν, ριζώνει στον τρόπο ζωής μας, θεωρείται φυσιολογική και αυτονόητη.

Τελικά όμως, για να υπάρξει ενεργή συμμετοχή, αρκεί η ιδέα πως είναι «καλύτερα νʼ ανάβεις ένα κερί, παρά να αναθεματίζεις το σκοτάδι», ή είναι πιθανότερο να απογοητευθείς νιώθοντας πως η προσπάθειά σου θα μοιάζει με την προσπάθεια να γλυκάνεις την αλμύρα του ωκεανού με ένα κουταλάκι ζάχαρη;;

Εγώ δεν είμαι βαθιά πολιτικοποιημένος, μα ούτε κομματικοποιημένος είμαι.
Όπως και ναʼ χει όμως, πρωτού κάποιος αποφασίσει να συμμετάσχει ενεργά στα κοινά, πρωτού αρχίσει να προτείνει κάτι γι' αυτό
ας μη ζει εις βάρος των άλλων
ας βρει μια εργασία χωρίς να βάλει το χεράκι του ο μπάρμπας απʼ την Κορώνη
ας πάρει το δίπλωμα αυτοκινήτου, χωρίς να λαδώσει. Γενικότερα, ας αποφεύγει το λάδωμα όσο μπορεί.
Οι πραγματικά ενεργοί πολίτες δεν νοούνται ως πρόβατα. Ας κάνει λοιπόν την αρχή, προσπαθώντας τουλάχιστον να μην τρώει το κουτόχορτο που του πλασάρουν.

Και στην τελική, επειδή είναι και καλοκαιράκι,
αν δεν μπορεί να καθαρίσει τη θάλασσα, ας προσπαθήσει τουλάχιστον να μην τη βρωμίζει.
σα σλόγκαν της HELMERA ακούστηκε τώρα αυτό :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μία προφανής, όσο και απλοϊκή απάντηση: ίσως επειδή εσύ θα μπορούσες να ησουν πιο χρήσιμη, κι ως πολιτικός! Ιδού λοιπό η Ρόδος...πήδα!

ΥΣ: Πάντως και μία άλλη λογική λέει, πως άχρηστοι πολιτικοί, εκπροσωπόυν άχρηστους πολίτες. Λάθος; (Φεύγω, γεια...)


το πάνω από το ΥΓ ( ή ΥΣ έστω:P , είναι λάθος )

Εγώ , φίλε Νώευς , επέλεξα να γίνω φούρναρης και κάνω καλά και νόμιμα την δουλειά μου . Για να κρίνω έναν πολιτικό , πρέπει να είμαι εν δυνάμει / φερέλπις / πρώην / μέλλων πολιτικός ; Δεν νομίζω . Πρέπει - αν με τοποθετούσανε για πολιτικό - να ήμουνα άνω του μετρίου αποτελεσματικός ; Όχι , απαραίτητα . Όπως και ο πολιτικός μπορεί να με κρίνει ως φούρναρη , ακόμα και αν δεν έχει ούτε θα ζυμώσει ποτέ .
Φυσικά , η κριτική πρέπει να υπακούει σε κανόνες . Επιχειρήματα , κατάργηση κομματικών παρωπίδων , αίσθηση της δυσκολίας του έργου τους .
Άλλο όμως αυτή η αίσθηση και άλλο το <<για να δούμε , εσύ θα τα κατάφερνες ;>> . Εγώ δεν αποφάσισα καλώς ή κακώς να γίνω πολιτικός . Αυτοί το αποφάσισαν και άρα αυτοί θα κριθούνε για αυτό . Άμα δεν μπορούσανε να μην το κάνανε ή έστω να εγκαταλείπανε πριν σαπίσουνε πάνω στα έδρανα .
Συγγνώμη αν παρεξήγησα την φράση σου που παρέθεσα - αν είναι έτσι πες ότι κρίνω μια άλλη άποψη που περιέγραψα και ξέχνα την παράθεση .
Αυτό που θέλω να μείνει , είναι ότι όλοι έχουνε το δικαίωμα κριτικής όχι αν θα κάνανε καλύτερα αυτό το οποίο κρίνουνε αλλά αν αυτό που επιλέξανε να κάνουνε το κάνουνε σωστά και αν αυτό που ο κρινόμενος επέλεξε να κάνει το κάνει λάθος . Αυτά ως παρένθεση - συνεχίστε


π.σ. ισί σε ξεσκέπασα . Κλέβεις θέματα από τις εκπομπές του πρετεντέρη :lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Για μένα "άχρηστος" είναι εκείνος που δεν ενδιαφέρεται για το κοινωνικό σύνολο και όχι για αυτήν την πολιτική, αυτός που δεν ενδιαφέρεται για την πατρίδα του, τις κρίσεις και τους κινδύνους που μπορεί να την επηρεάσουν. Άχρηστος είναι εκείνος που δε θα την υπερασπιστεί όταν χρειαστεί.

Για μενα αχρηστος ειναι εκεινος που δεν ενδιαφέρεται για το κοινωνικό σύνολο και όχι για αυτήν την πολιτική, αυτός που δεν ενδιαφέρεται για τη βελτιωση της κοινωνιας μας, τις κρίσεις και τους κινδύνους που μπορεί να την επηρεάσουν. Αχρηστος είναι εκείνος που δε προσπαθει να την αλλαξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Για μενα αχρηστος ειναι εκεινος που δεν ενδιαφέρεται για το κοινωνικό σύνολο και όχι για αυτήν την πολιτική, αυτός που δεν ενδιαφέρεται για τη βελτιωση της κοινωνιας μας, τις κρίσεις και τους κινδύνους που μπορεί να την επηρεάσουν. Αχρηστος είναι εκείνος που δε προσπαθει να την αλλαξει..


Με λίγα λόγια κατακρίνεις όλους αυτούς οι οποίοι κάνουν θυσίες στον αγαπημένο τους θεό, τον μηδενισμό, αφορίζουν τα πάντα και ζουν τη ζωούλα τους θεωρώντας τα πάντα ανάξια λόγου (από το μπιφτέκι του Έβερεστ μέχρι και την Δημοκρατία) καταφέρνοντας στο τέλος απλώς να θεωρούν ότι η σωστή πολιτική στάση είναι να σχολιάζεις τα πάντα μέσα από τους τοίχους του σπιτιού σου; Αυτό λες; Αν λες αυτό συμφωνώ αν όχι διαφωνώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Άλλο όμως αυτή η αίσθηση και άλλο το <<για να δούμε , εσύ θα τα κατάφερνες ;>> . Εγώ δεν αποφάσισα καλώς ή κακώς να γίνω πολιτικός . Αυτοί το αποφάσισαν και άρα αυτοί θα κριθούνε για αυτό . Άμα δεν μπορούσανε να μην το κάνανε ή έστω να εγκαταλείπανε πριν σαπίσουνε πάνω στα έδρανα .
Συγγνώμη αν παρεξήγησα την φράση σου που παρέθεσα - αν είναι έτσι πες ότι κρίνω μια άλλη άποψη που περιέγραψα και ξέχνα την παράθεση .
Αυτό που θέλω να μείνει , είναι ότι όλοι έχουνε το δικαίωμα κριτικής όχι αν θα κάνανε καλύτερα αυτό το οποίο κρίνουνε αλλά αν αυτό που επιλέξανε να κάνουνε το κάνουνε σωστά και αν αυτό που ο κρινόμενος επέλεξε να κάνει το κάνει λάθος . ...

-Φίλε Σιντ, σ' ευχαριστώ κατ' αρχήν για τη διόρθωση!
- Απαντούσα στην "απορία"(;) της Μουνλαϊτ : "εμενα γιατι μου φαινονται αχρηστοι οσοι ειναι πολιτικοι...?:hmm:" και προφανώς, και έχοντας τη σχετική οικειότητα μαζί της, έκανα ολίγον τι χιούμορ, φυσικά όμως με μία κριτική διάθεση για τη γενίκευσή της περί Πολιτικών. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, γενικά περί κριτικής κατά των Πολιτικών (και των πολιτικών!), με τη μικρή ίσως προσθήκη, ότι κι όλοι οι Πολίτες είμαστε εν δυνάμει Πολιτικοί (ελπίζω, ότι συμφωνείς, όταν η πολιτική δεν είναι επάγγελμα!)...
- Ναι, κάνεις λάθος, αν θέωρησες, ότι η αναφερόμενη απάντησή μου (προς την Μουνλάιτ) είχε αυτό το "ύφος" και "ήθος" : <<για να δούμε , εσύ θα τα κατάφερνες ;>>. Κάθε άλλο μάλιστα, γιατί θεωρώ, ότι κάθε Πολίτης θα τα κατάφερνε- στο μέτρο του-να συμμετάσχει και να προφέρει στη διαδικασία των νομοθετήσεων μίας δημοκρατικής Βουλής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top