• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σήμερα το μάτι μου έπεσε στο διαδίκτυο σε μεγάλη διαφήμιση του φαρμάκου Cymbalta, αντικαταθλιπτικού και παυσίπονου. Δεν είναι η μοναδική διαφήμιση φαρμάκου. 'Εχουμε δει όλοι διαφημίσεις παυσίπονων στην tv. Τελευταία είδα και ολοσέλιδη διαφήμιση στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού Ε της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας για τον γαστρικό δακτύλιο (stopobesity.com). Στη συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή έχουμε όχι απλά διαφήμιση ενός φαρμάκου, αλλά μιας επέμβασης !

Θεωρείτε φυσικό να διαφημίζονται φάρμακα και ιατρικές υπηρεσίες από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ? Απ'την άλλη οι φαρμακοβιομήχανοι κάνουν τζίρο δισεκατομυρίων και οι ιατρικοί επισκέπτες συνωστίζονται στους προθαλάμους των ιατρείων κάνοντας συναλλαγές με τους γιατρούς. Σκοταδιστές και επικίνδυνοι φαρμακογιατροί που αρνούνται κάθε τι πρωτοποριακό και εναλλακτικό, και ενώ φλυαρούν ακατάπαυστα για τους κινδύνους της εναλλακτικής ιατρικής, σιωπούν για τις τρομακτικές επιδράσεις των χημικών φαρμάκων.

Πρόσφατα το ελληνικό ιατρικό κατεστημένο έστρεψε τα πυρά του στον ιδιοφυή φυσικό και εφευρέτη Παναγιώτη Παπά για την χρήση της συσκευής ΠΑΠΙΜΙ. Παλιότερα κυνήγησαν τον γιατρό και ομοιοπαθητικό Διαμαντίδη, ο οποίος δικαιώθηκε μετά από πολλά χρόνια δικαστικών αγώνων ,εφόσον αποδείχθηκε ότι καμμία από τις κατηγορίες που του απέδιδαν δεν ευσταθούσε. Και το κυνήγι των μαγισσών από το ιατρικό κατεστημένο συνεχίζεται. Ξεχνούν ότι έχουν μετατρέψει τεράστιες ομάδες πληθυσμού σε πειραματόζωα, τη στιγμή που διαρυγνύουν τα ιμάτιά τους ότι οι πληθυσμοί δεν διατρέχουν σχεδόν κανένα κίνδυνο από την λελογισμένη χρήση αντιβιωτικών, ψυχοφαρμάκων, αναλγητικών και τόσων άλλων φαρμάκων. Είναι αυτή όμως η αλήθεια ?

Δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς παρενέργειες, απλά ανακαλύπτουμε πολύ αργά τις επιδράσεις τους. Τότε είναι που η παγκόσμια ιατρική κοινότητα αναθεωρεί τις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου και μας πλασάρουν ένα υποκατάστατο, ένα φάρμακο νέας γενιάς. όπως το λένε. Ποιός θα ξεχάσει το σκάνδαλο που δημιουργήθηκε από το φάρμακο Prozac, οι παρενέργειες των οποίου προκαλούσαν ολόκληρο ψυχολογικό σύνδρομο ?

Φυσικά ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέγει την ιατρική που θεωρεί ότι θα του κάνει καλό, κι όπως εγώ θέλω να πηγαίνω σε ενεργειακούς θεραπευτές ή ομοιοπαθητικούς, ο άλλος να προτιμά να παίρνει το χαπάκι του για να ηρεμήσει ή να του περάσει ο πονοκέφαλος, αλλά με ποιό δικαίωμα διαφημίζονται χημικά φάρμακα στα τηλεοπτικά μέσα, στα έντυπα και στο διαδίκτυο ?

Γιατί ενώ η νικοτίνη είναι λιγότερο ασφαλής από την φλουξετίνη, το λεγόμενο Prozac, και γιατί το αλκοόλ είναι περισσότερο εθιστικό από τις βενζοδιαζεπίνες ? Οι έρευνες απέδειξαν ότι χρήση ηρεμιστικών φαρμάκων που ανήκουν στην κατηγορία των βενζοδιαζεπινών (πχ lexotanil), οδηγούν σε εθισμό, ανεξάρτητα από την χρονική διάρκεια της "θεραπείας'', ακόμα και σε ελάχιστη δοσολογία. Αυτό δεν εμποδίζει όμως τους σκοταδιστές του επιστημονικού κατεστημένου να χορηγούν ιατρικές συνταγές με τεράστια ευκολία, κατακεραυνώνοντας από την άλλη την εναλλακτική ιατρική ή περιγελώντας την.

Στο διαδίκτυο προχθές βρήκα σελίδα με τίτλο ''Buy fluxetine'' (αγοράστε φλουξετίνη, είναι ένα αντικαταθλιπτικό φάρμακο) ! Η επίσημη ιατρική σε αρμονικότατη συνεργασία με την φαρμακοβιομηχανία εκπαιδεύει τις μάζες σε μια λογική που δεν είναι καθόλου ιπποκρατική (το να προλαβαίνεις είναι καλύτερο από το να θεραπεύεις), αλλά που έχει τη λογική ''πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι''. Ο σημερινός γιατρός και ειδικά στην Ελλάδα, δεν έχει αίσθηση του ολιστικού ανθρώπου, γι'αυτό και θα περιγελάσει, θα υποβαθμίσει ή θα αγνοήσει την ομοιοπαθητική, τον βελονισμό, τις ενεργειακές θεραπείες, το διαλογισμό και κάθε τί εναλλακτικό. Ζούμε σε μια εποχή που καταπραύνουμε μόνο τα συμπτώματα χωρίς να έχουμε να προτείνουμε ένα νέο εναλλακτικό μοντέλλο διαβίωσης και προστασίας της υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου! Ένα πολύ τρανταχτό παράδειγμα που με εντυπωσιάσε είναι το παρακάτω: πριν λίγους μήνες κυκλοφόρησε στην Μ.Βρετανία ένα φάρμακο για τις ημικρανίες. Την ίδια περίοδο, η πλειοψηφία των γυναικείων περιοδικών (πολλών εκ των οποίων είμαι φανατική αναγνώστρια:redface: ) άρχισαν να έχουν αφιερώματα στις ημικρανίες, τόσο ιατρικού στυλ, όσο και "αληθινές ιστορίες". Μου έκανε απίστευτη εντύπωση, καθώς οι ημικρανίες παρουσίαστηκαν σαν κάτι εφιαλτικό, εξουθενωτικό και δύσκολο! Δεν ξέρω, πιθανώς και να είναι, αλλά πώς στο καλό το άκουσα πρώτη φορά τότε; Λίγες σελίδες πέρα διαφημίσεις του φαρμάκου! ΜΑ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΜ! Κι εγώ δεν έχω ούτε τηλεόραση, ούτε διαβάζω άλλα έντυπα πέρα από αυτά τα περιοδικά. Οπότε δεν ξέρω τι στο καλό θα έλεγαν παντού!

Πάντως, νομίζω πως οι άνθρωποι στρέφονται πολύ στις εναλλακτικές θεραπείες, ότι κι αν προωθεί το φαρμακοβιομηχανικό σύστημα. Στο λέω κι από την προσωπική μου εμπειρία ως "ασθενής".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είναι λογικό να διαφημίζονται φάρμακα σε μία κοινωνία που τα βρίσκει όλα έτοιμα και δεν αντέχει σε πόνους και δυσκολίες. Αν τα δικά σου παιδικά χρόνια (που είσαι 33) μυρίζουν γρατζουνιές στο γόνατο και το γιατρό να λέει "ώσπου να παντρευτείς θα γιάνει" τα δικά μου χρόνια μυρίζουν αντιβιωτικά και τηλεόραση μέχρι να περάσει ο ελάχιστος πυρετός. Έτσι είναι γιατί αυτή η νοοτροπία υπάρχει, με το παραμικρό παίρνουμε φάρμακο, έτσι μας μαθαίνουν τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εδώ διάβασα την άκρως επιστημονική διαδικασία κατασκευής ομοιοπαθητικών φαρμάκων (https://vithoulkas.com/GR/preparation_homeopathic_remedies.html). Δηλαδή παίρνεις ένα κλασικό φάρμακο, το αραιώνεις 1.000.000 φορές και μετά το κουνάς :confused:για να διατηρήσει τις ιδιότητες του.

Στο φαρμακείο που πηγαίνω υπάρχει ένα stand με τα θαυματουργά σκευάσματα του ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥC. Επιπλέον υπάρχουν φαρμακεία με ομοιοπαθητικά φάρμακα. Σε λίγο θα μπει και η τρομερή φραπελιά φαντάζομαι. :clapup:

Μεσαίωνας Episode II : The return of KnotJohns
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Σε λίγο θα μπει και η τρομερή φραπελιά φαντάζομαι. :clapup:

Ετοιμαζόμαστε να σας στείλουμε κι εμείς απο Χίο τη μαστίχα :P Κάτι καψούλες για το στομάχι ακούγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δλδ αν αρχισω να γραφω για τα ανθοιαματα, θα πεσετε ολοι να με φατε ε?

Ψαχτε τα λιγο. Στην Αγγλια υπαρχουν ολοκληρες κλινικες που τα χρησιμοποιουν και (επιτελους) στην Ελλαδα τα δινουν και φαρμακοποιοι.
Στη Γερμανια χρησιμοποιουνται απο το '80...

Λοιπον, 2 παραδειγματα:
1) Ο πατερας μου εχει ενοικιαζομενα δωματια στη Χαλκιδικη.
Για 6 συνεχομενα χρονια, ερχοταν ενας γιατρος με την οικογενεια του και εμενε στο καλυτερο διαμερισμα.
Λογαριασμοι 600.000 με 800.000 δραχμες (εμενε ο γιατρος για 25-35 μερες) και ο πατερας μου πληρωνοταν απο γνωστη φαρμακευτικη εταιρεια (δλδ, για να του κανει τετοιο δωρο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ η εταιρεια, ποσα κερδη εδινε ο γιατρος στην εταιρεια? Ε?)

2) Μαθητης μου που η μανα του ηταν υπευθυνη της πνευμονολογικης σε νοσοκομειο, εφευγε για ταξιδακια 2-3 φορες το χρονο (ντισνευλαντ, Αγγλια κτλ κτλ) με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο γνωστη εταιρεια (ο ιδιος μου ελεγε οτι ηταν ντεμεκ* για επιμορφωτικους σκοπους αλλα ολες τις μερες γυρναγαν)

* ντεμεκ= ταχαμου ταχαμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α καλά είσαι. Κι εμένα φίλοι μου γιατροί, γόνοι γιατρών, μέλλοντες γιατροί κλπ...
Νααα τα πληρωμένα ταξίδια, οι κρουαζιέρες, τα κρασιά, άλλα υλικά αγαθά...

Αυτό εννοούσα πριν. Όλα εμπόριο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δλδ αν αρχισω να γραφω για τα ανθοιαματα, θα πεσετε ολοι να με φατε ε?

Ψαχτε τα λιγο. Στην Αγγλια υπαρχουν ολοκληρες κλινικες που τα χρησιμοποιουν και (επιτελους) στην Ελλαδα τα δινουν και φαρμακοποιοι.
Στη Γερμανια χρησιμοποιουνται απο το '80...

Λοιπον, 2 παραδειγματα:
1) Ο πατερας μου εχει ενοικιαζομενα δωματια στη Χαλκιδικη.
Για 6 συνεχομενα χρονια, ερχοταν ενας γιατρος με την οικογενεια του και εμενε στο καλυτερο διαμερισμα.
Λογαριασμοι 600.000 με 800.000 δραχμες (εμενε ο γιατρος για 25-35 μερες) και ο πατερας μου πληρωνοταν απο γνωστη φαρμακευτικη εταιρεια (δλδ, για να του κανει τετοιο δωρο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ η εταιρεια, ποσα κερδη εδινε ο γιατρος στην εταιρεια? Ε?)

2) Μαθητης μου που η μανα του ηταν υπευθυνη της πνευμονολογικης σε νοσοκομειο, εφευγε για ταξιδακια 2-3 φορες το χρονο (ντισνευλαντ, Αγγλια κτλ κτλ) με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο γνωστη εταιρεια (ο ιδιος μου ελεγε οτι ηταν ντεμεκ* για επιμορφωτικους σκοπους αλλα ολες τις μερες γυρναγαν)

* ντεμεκ= ταχαμου ταχαμου

Ναι βρε, επίσης τους πληρώνουν συνέδρια σε όλα τα μέρη του κόσμου και σε πολύ καλά ξενοδοχεία. Έχω πολλούς συγγενείς που πάνε!Το πόσοι πατάνε στα συνέδρια είναι άλλο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
https://products.medicum.gr/magicdrop.html

Ενδιαφέρον. Τα ψυχοφάρμακα έχουν προχωρήσει απ'ότι βλέπω.:P

Η έννοια ανεξάρτητη double blind placebo controlled έρευνα είναι περιττή φαντάζομαι για τα ανθοιάματα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Όλα εμπόριο είναι.

Στις πλατες ποιων?

Και μετα φταινε τα αντισυμβατικα ε?

Ξεσκιστηκαν ολοι οι συμβατικοι για τις εναλλακτικες αλλα αμα τους πεις για τα παιχνιδια που παιζονται, ξεροβηχουν...
(Τον επιμονο κηπουρο, τον ειδατε?)

Η έννοια ανεξάρτητη double blind placebo controlled έρευνα είναι περιττή φαντάζομαι για τα ανθοιάματα :whistle:


Ναι ναι,
αλλα αντε εξηγα
1) γιατι χρησιμοποιουνται σε ζωα
2) γιατι χρησιμοποιουνται σε φυτα
3) γιατι (συχνα) δινονται σε ατομα που δεν το γνωριζουν
4) αμα ψαξεις ΕΣΥ τι ανθοιαμα σου χρειαζεται, κι αμα ψαξω εγω (που ξερω) τι ανθοιαμα σου χρειαζεται, θα βγαλουμε τελειως διαφορετικα πραγματα και για τελειως διαφορετικους σκοπους...

(τελικα, αυτα τασ ανθοιαματα εχουν τρομακτικο παρασκηνιο. Εχουν πιασει το ιατρικο κατεστημενο απο το γιακα και το κανουν οτι θελουν.
Δεν εξηγειται αλλιως το οτι επιβιωνουν 80 χρονια τωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
4) αμα ψαξεις ΕΣΥ τι ανθοιαμα σου χρειαζεται, κι αμα ψαξω εγω (που ξερω) τι ανθοιαμα σου χρειαζεται, θα βγαλουμε τελειως διαφορετικα πραγματα και για τελειως διαφορετικους σκοπους...
Το εξηγείς αυτό καλύτερα;:confused:

(τελικα, αυτα τασ ανθοιαματα εχουν τρομακτικο παρασκηνιο. Εχουν πιασει το ιατρικο κατεστημενο απο το γιακα και το κανουν οτι θελουν.
Δεν εξηγειται αλλιως το οτι επιβιωνουν 80 χρονια τωρα)

Και η αστρολογία υπάρχει εδώ και αιώνες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Βασικα, θα ηθελα εσυ να μου εξηγησεις τα 1), 2) ΚΑΙ 3)

Μετα, θα σου εξηγησω εγω για το 4)

Απ'οσο ξερω, την αστρολογια δεν την διδασκουν κι εφαρμοζουν αστρονομοι ε?
Ξερεις ποσοι γιατροι και φαρμακοποιοι χρησιμοποιουν ανθοιαματα?
Αν θες, να σου στειλω 5-6 τηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Συμφωνώ σε πολλά σημεία με το 1ο ποστ, αν και γενικεύει υπερβολικά, βάζοντας ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς στο ίδιο καζάνι και βάζοντας στο ίδιο καζάνι και τις φαρμακοβιομηχανίες.
Διαφημίσεις υπάρχουν πολλές. Αλλά τελικά είναι στην κρίση του καθενός τι θα κάνει. ;)
Όπως ο DrStrangelove προφανώς επιλέγει να μην ακούει αυτές τις διαφημίσεις και να καταφεύγει στην εναλλακτική ιατρική, άλλοι επιλέγουν να κάνουν ότι τους λέει η τηλεόραση και να κάνουν εγχειρήσεις χωρίς να χρειάζεται μόνο και μόνο επειδή είδαν στην εφημερίδα μια ολοσέλιδη διαφήμιση.
Σίγουρα, πολλοί γιατροί τα παίρνουν από τις φαρμακοβιομηχανίες, αλλά πολλοί άλλοι δεν το κάνουν.

ΥΓ:Για τον "ιδιοφυή" φυσικό και εφευρέτη κ.Παπά υπάρχουν πολλές ενστάσεις, χωρίς να έχω δει να τις αντικρούει με επιστημονικά επιχειρήματα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Απ'οσο ξερω, την αστρολογια δεν την διδασκουν κι εφαρμοζουν αστρονομοι ε?
Η αστρονομία μελετά το σύμπαν, τους πλανήτες, τα άστρα κ.λπ Καμία σχέση με προβλέψεις.:blink:

Ξερεις ποσοι γιατροι και φαρμακοποιοι χρησιμοποιουν ανθοιαματα?
Αν θες, να σου στειλω 5-6 τηλ.
Γιατρός μου είχε γράψει αντιβιωτικά για 1 μήνα, ενώ οι οδηγίες έγραφαν 7 μέρες maximum. Υπάρχουν διατροφολόγοι που γράφουν διαιτες 500 θερμίδων. Το ότι κατέχει κάποιος ένα πτυχίο, δεν σε διασφαλίζει ότι αυτά που λέει είναι σωστά. Θυμάμαι παλιά στις ειδήσεις έναν οδοντίατρο που χρησιμοποιούσε ταβανόπροκες :rofl:

Βασικα, θα ηθελα εσυ να μου εξηγησεις τα 1), 2) ΚΑΙ 3)
1) κ' 2) Τα ανθοιάματα είναι "αποτελεσματικά" στα φυτά και στα ζώα για τον ίδιο λόγο που είναι "αποτελεσματικά" στον άνθρωπο: έτσι λένε αυτοί που τα παρασκευάζουν :P
3) ?? υπάρχουν και ανθοιάματα που δρουν ως love potions; :shifty:Ε προφανώς άμα έχουν τέτοια χρήση δεν το λες στο "θύμα":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η αστρονομία μελετά το σύμπαν, τους πλανήτες, τα άστρα κ.λπ Καμία σχέση με προβλέψεις.:blink:

Γιατρός μου είχε γράψει αντιβιωτικά για 1 μήνα, ενώ οι οδηγίες έγραφαν 7 μέρες maximum. Υπάρχουν διατροφολόγοι που γράφουν διαιτες 500 θερμίδων. Το ότι κατέχει κάποιος ένα πτυχίο, δεν σε διασφαλίζει ότι αυτά που λέει είναι σωστά. Θυμάμαι παλιά στις ειδήσεις έναν οδοντίατρο που χρησιμοποιούσε ταβανόπροκες :rofl:

1) κ' 2) Τα ανθοιάματα είναι "αποτελεσματικά" στα φυτά και στα ζώα για τον ίδιο λόγο που είναι "αποτελεσματικά" στον άνθρωπο: έτσι λένε αυτοί που τα παρασκευάζουν :P
3) ?? υπάρχουν και ανθοιάματα που δρουν ως love potions; :shifty:Ε προφανώς άμα έχουν τέτοια χρήση δεν το λες στο "θύμα":P

Το κανω quote μην τυχον και αλλαχτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όποιος έχει θετικές εμπειρίες από την ομοιοπαθητική ξέρω με βεβαιότητα πως δεν την αλλάζει. Γιατί να το κάνει άλλωστε; Εμένα όπως έχω ξαναπεί ένας ομοιοπαθητικός γιατρός μου έσωσε κυριολεκτικά τη ζωή, όχι με ομοιοπαθητική θεραπεία, αλλά με σωστή διάγνωση! Ότι και να μου πει ο οποιοσδήποτε, αυτό το γιατρό, δεν τον αλλάζω. :D

Αλήθεια, διαβάζετε ποτέ τα φάρμακα που μας δίνουν και χωρίς συνταγή με ευκολία στα φαρμακεία, πόσες παρενέργειες γράφουν στις οδηγίες?
Αν το σκεφτούμε αυτό, τότε πράγματι είναι εξωφρενικό να διαφημίζονται τα φάρμακα σαν να πρόκειται για σερβιέτες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Την ίδια ευθύνη όμως έχει και αυτός που τα αγοράζει.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό που λες τώρα είναι τόσο σχετικό δυστυχώς... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα γιατί;
Που πας να αγοράσεις φάρμακο χωρίς ιατρική συνταγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί αν το πάρεις με συνταγή παύει να έχει παρενέργειες?

Και γιατί το διαφημίζουν? Περιμένουν να πάω στο γιατρό μου και να του πω: Δώσε μου απ' αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top