• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος και εγκυμοσύνη

zinaki

Νεοφερμένος

Η zinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Όντως δεν είναι για πλάκα αυτά... Εγώ έκανα κάτι τη Δευτέρα τελευταία φορά και από την Τετάρτη (δύο μέρες μετά δηλαδή) έχω κάτι ζαλάδες και μια συνεχή τάση για εμετό και νομίζω ότι είμαι έγκυος.. Ενώ το μόνο σίγουρο είναι πως δεν παίζει να είμαι έγκυος και να μου εμφανίστηκαν τα συμπτώματα από την 2η μέρα.. Προφανέστατα είμαι απλά άρρωστη...

Αλλά και πάλι το άγχος δεν πρόκειται να μου φύγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Όντως δεν είναι για πλάκα αυτά... Εγώ έκανα κάτι τη Δευτέρα τελευταία φορά και από την Τετάρτη (δύο μέρες μετά δηλαδή) έχω κάτι ζαλάδες και μια συνεχή τάση για εμετό και νομίζω ότι είμαι έγκυος.. Ενώ το μόνο σίγουρο είναι πως δεν παίζει να είμαι έγκυος και να μου εμφανίστηκαν τα συμπτώματα από την 2η μέρα.. Προφανέστατα είμαι απλά άρρωστη...

Αλλά και πάλι το άγχος δεν πρόκειται να μου φύγει...

Εσύ δεν έψαχνες υποψήφιο πατέρα σε άλλο θέμα προχτές;;; Πως γίνεται να τον βρήκες και να σε άφησε και έγκυο ήδη;;;:P:P:P

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ, ΘΑ ΠΗΔΗΧΤΩ ΑΠΟ ΤO AIRLOCK!!!:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinaki

Νεοφερμένος

Η zinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
χχαχαχααχ έχεις δίκιο.. Αλλά μην πηδηχτείς. :D
Θέλω να κάνω παιδί αλλά όχι με όποιον κι όποιον.. Κι αυτός είναι όποιος κι όποιος...

Ντροπή μου :redface: αλλά ελπίζω να με καταλάβεις....(χωρίς να με παρεξηγήσεις... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
χχαχαχααχ έχεις δίκιο.. Αλλά μην πηδηχτείς. :D
Θέλω να κάνω παιδί αλλά όχι με όποιον κι όποιον.. Κι αυτός είναι όποιος κι όποιος...

Ντροπή μου :redface: αλλά ελπίζω να με καταλάβεις....(χωρίς να με παρεξηγήσεις... )

Μωρέ εγώ δε σε παρεξηγώ. Εσύ πρόσεχε την υγεία σου και μην αγχώνεσαι άδικα. Παίζει να χεις καμιά γαστρεντερίτιδα (ιογενή δεν ξέρω πως διάολο τη λένε), γιατί κάτι τέτοιο είχα κι εγώ πριν 2 βδομάδες.

Ε και όπως καταλαβαίνεις αποκλείεται να είμαι έγκυος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinaki

Νεοφερμένος

Η zinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Χαχα τη γλίτωσες εσύ... :P

Πάντως σοβαρά έκανα κάτι με κάποιον που πραγματικά δεν έπρεπε και με έχει φάει το άγχος.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Χαχα τη γλίτωσες εσύ... :P

Πάντως σοβαρά έκανα κάτι με κάποιον που πραγματικά δεν έπρεπε και με έχει φάει το άγχος.. ;)

Κοίτα, έγκυος δεν είσαι. Το θέμα είναι να ελέγχεις και την υγεία σου για ΣΜΝ, αλλά να προσέχεις να πηγαίνεις και με ανθρώπους που πραγματικά σου κάνουν, κυρίως για να είσαι εσύ ευτυχισμένη.

Όταν περάσει και η επόμενη περίοδος και ησυχάσεις, πήγαινε τσεκαρίσου και στην υγεία σου για ΣΜΝ, κι από κει και πέρα να προσέχεις.:)

Ο πατέρας του μελλοντικού σου τέκνου, είναι κάπου εκεί έξω. Έχε θάρρος, συνέχισε με κουράγιο την αναζήτηση!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinaki

Νεοφερμένος

Η zinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έχεις δίκιο ότι πρέπει να προσέχω.. Πάντα προσέχω απλά τώρα έτυχε.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Ο πατέρας του μελλοντικού σου τέκνου, είναι κάπου εκεί έξω. Έχε θάρρος, συνέχισε με κουράγιο την αναζήτηση!:P


Αχ να δω που θα τον βρω αυτόν τον πατέρα, που όλοι αυτοί που μ΄αρέσουν πραγματικά το μόνο που θέλουν είναι sex και όχι δεσμεύσεις... (και ναι έχω τα ψυχολογικά μου :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Παιδιά έλεος... Μια ερώτηση έκανα.
Για άλλο λόγο ρωτούσα τότε για άλλο τώρα. Το τώρα με νοιάζει πιο πολύ!
Αν δε ξέρετε μην απαντάτε... Αμέσως όλοι σας την ειρωνεία και την πλάκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ποτά: 80€ / Φαγητό:75€/ Το Δωμάτιο 250€.
Η έκφραση στο πρόσωπο του άντρα όταν λέει "Έχω περίοδο"; Ανεκτίμητη ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μετά από πόσες ημέρες εμφανίζονται τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης συνήθως; :hmm:

Συμπτώματα εννοείς εμετούς και ναυτία; Το βιβλίο της Γυναικολογίας μου γράφει τις πρώτες εβδομάδες αλλά δεν διευκρινίζει πότε ακριβώς. Υποχωρούν συνήθως μετά την 14η εβδομάδα.

Βέβαια το πιο καραμπάμ σύμπτωμα είναι η καθυστέρηση της περίοδου, η οποία υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έρθει 2 εβδομάδες (14 μέρες) μετά την ωοθυλακιορρηξία (ή 14 μέρες μετά την σύλληψη σε περίπτωση εγκυμοσύνης).

Και μην ξεχνάμε ότι πολλά από τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με του προεμμηνορυσιακού συνδρόμου (αδιαθεσία, κόπωση, πρήξιμο κλπ) οπότε δεν ξέρουμε αν είναι να μας έρθει περίοδος ή...παιδί μόνο από αυτά.

Βέβαια αν σε αυτά τα συμπτώματα προσθέσεις και καθυστέρηση αρκετών ημερών σε ένα κύκλο που είναι φυσιολογικός και σταθερός, τότε μπαίνει η υποψία ότι μπορεί να είσαι έγκυος.

Οπότε, τεστ εγκυμοσύνης για να σιγουρευτούμε. Και μην ξεχνάμε ότι το τεστ ούρων που κυκλοφορεί στα φαρμακεία δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο το τεστ αίματος που μπορείς να κάνεις σε νοσοκομείο ή σε μικροβιολογικό εργαστήριο.

Ποτά: 80€ / Φαγητό:75€/ Το Δωμάτιο 250€.
Η έκφραση στο πρόσωπο του άντρα όταν λέει "Έχω περίοδο"; Ανεκτίμητη ..

Ε, και θα αφήσει λίγο αιματάκι να τον σταματήσει; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Συμπτώματα εννοείς εμετούς και ναυτία; Το βιβλίο της Γυναικολογίας μου γράφει τις πρώτες εβδομάδες αλλά δεν διευκρινίζει πότε ακριβώς. Υποχωρούν συνήθως μετά την 14η εβδομάδα.

Βέβαια το πιο καραμπάμ σύμπτωμα είναι η καθυστέρηση της περίοδου, η οποία υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έρθει 2 εβδομάδες (14 μέρες) μετά την ωοθυλακιορρηξία (ή 14 μέρες μετά την σύλληψη σε περίπτωση εγκυμοσύνης).

Και μην ξεχνάμε ότι πολλά από τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με του προεμμηνορυσιακού συνδρόμου (αδιαθεσία, κόπωση, πρήξιμο κλπ) οπότε δεν ξέρουμε αν είναι να μας έρθει περίοδος ή...παιδί μόνο από αυτά.

Βέβαια αν σε αυτά τα συμπτώματα προσθέσεις και καθυστέρηση αρκετών ημερών σε ένα κύκλο που είναι φυσιολογικός και σταθερός, τότε μπαίνει η υποψία ότι μπορεί να είσαι έγκυος.

Οπότε, τεστ εγκυμοσύνης για να σιγουρευτούμε. Και μην ξεχνάμε ότι το τεστ ούρων που κυκλοφορεί στα φαρμακεία δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο το τεστ αίματος που μπορείς να κάνεις σε νοσοκομείο ή σε μικροβιολογικό εργαστήριο.

Ευχαριστώ για την απάντηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Θέλω λίγο την βοήθεια σας.Περίμενα περίοδο την προηγούμενη Δευτέρα αλλά τίποτα (έχω καθυστέρηση 1 εβδομάδα). Με το αγόρι μου είχαμε ολοκληρώσει αλλά πάντα με προφυλακτικό!! Εχθές επειδή δεν μου είχε ερθει θέλαμε να το ξανακάνουμε αλλά εγώ πόναγα ψηλά στη μήτρα.Είναι επειδή περιμένω περίοδο; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivitsa

Νεοφερμένος

Η vivitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το θεμα...η περιόδος μου εχει αλλαξει τελειως!!!καμια σχέση με τους προηγούμενους μηνες!ποτε δεν ειχα μεγαλη ροη αιματος αλλα ουτε κ τοσο λιγη! Δεν λέω οτι ειναι ανυπαρκτη, απλα εχω πολυ λιγο αιμα και σκεφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης!! Υπάρχει πιθανότητα;;;;θελω γνωμες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Γεια σας, Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το θεμα...η περιόδος μου εχει αλλαξει τελειως!!!καμια σχέση με τους προηγούμενους μηνες!ποτε δεν ειχα μεγαλη ροη αιματος αλλα ουτε κ τοσο λιγη! Δεν λέω οτι ειναι ανυπαρκτη, απλα εχω πολυ λιγο αιμα και σκεφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης!! Υπάρχει πιθανότητα;;;;θελω γνωμες :worry:
Αντί να ζητάς από εμάς να κάνουμε τηλεϊατρική, καλύτερα να πας στο φαρμακείο και με 10-15 € να αγοράσεις ένα τεστ εγκυμοσύνης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το θεμα...η περιόδος μου εχει αλλαξει τελειως!!!καμια σχέση με τους προηγούμενους μηνες!ποτε δεν ειχα μεγαλη ροη αιματος αλλα ουτε κ τοσο λιγη! Δεν λέω οτι ειναι ανυπαρκτη, απλα εχω πολυ λιγο αιμα και σκεφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης!! Υπάρχει πιθανότητα;;;;θελω γνωμες :worry:

Αν βλέπεις αίμα και έχεις τους πόνους της περιόδου και το πρήξιμο στο στήθος και όλα τα συναφή, λογικά δεν είσαι έγκυος. Επειδή δεν είμαι γιατρός όμως αλλά και να ήμουν δεν θα σου έκανα διάγνωση διαβάζοντας ένα ποστ, κλείσε ραντεβού σε έναν γυναικολόγο και θα σου πει αυτός τι έχεις. Πολύ πιθανόν να είναι απλά ορμονικό και να σου δώσει να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το θεμα...η περιόδος μου εχει αλλαξει τελειως!!!καμια σχέση με τους προηγούμενους μηνες!ποτε δεν ειχα μεγαλη ροη αιματος αλλα ουτε κ τοσο λιγη! Δεν λέω οτι ειναι ανυπαρκτη, απλα εχω πολυ λιγο αιμα και σκεφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης!! Υπάρχει πιθανότητα;;;;θελω γνωμες :worry:

Μπορει να εχεις καποιο ορμονικο αν σου κραταει τοσο η αλλαγη. Η κατι αλλο. Να μην το αφησεις γιατι δεν ξερεις τι μπορει να ειναι. Να πας γυναικολογο.

Και γω ειχα κατι προβληματακια πριν κατι μηνες... Εχω αστατο κυκλο χωρις να εχω καποιο προβλημα οργανικο. Αλλα το φθινοπωρο που περασε ειχα ενα διμηνο χωρις περιοδο. Εγκυμοσυνη δεν ηταν γιατι δεν ειχα μυρισει κρινο, πηγα και στο γιατρο και μου κανε υπερηχο κ ολα καλα και γονιμα εκει κατω... Αυτο που εφταιγε ηταν το ΑΓΧΟΣ. Μου ειπε η γυναικολογος οτι ειναι πολυ συχνο στις γυναικες λογω αγχους να χανονται περιοδοι ή ακομα και να εχουν 2 περιοδους σε ενα μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το θεμα...η περιόδος μου εχει αλλαξει τελειως!!!καμια σχέση με τους προηγούμενους μηνες!ποτε δεν ειχα μεγαλη ροη αιματος αλλα ουτε κ τοσο λιγη! Δεν λέω οτι ειναι ανυπαρκτη, απλα εχω πολυ λιγο αιμα και σκεφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης!! Υπάρχει πιθανότητα;;;;θελω γνωμες :worry:

Ειτε οφειλεται σε εγκυμοσυνη ειτε οχι, η επισκεψη στον γυναικολογο επιβαλλεται αμεσα μαλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top