2012 και άλλες προφητείες

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φιλε μου, στις μερες μας, τα πραματα ειναι σχετικα "ευφλεκτα" γενικοτερα, οποτε ΚΑΘΕ μηνα μπορει κατι να γινει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως στον Άγιον Όρος που ήμουν

Και συ ρε απίστευτε, καλοκαιριάτικα πήγες στον Άγιον Όρος;;; :confused:

Αν είχες πάει Μύκονο, τώρα θα είχαμε εντελώς διαφορετική συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Γκουχ, (ξεροβηξ)


Συμφωνα με μελετητες της Μεγαλης Πυραμιδας (δε θυμαμαι ονοματα, πανε καμμια 20ρια χρονια), η Ιστορια σταματαει στις 24/12/2013.
Μετρωντας με πυραμιδικες ιντσες, μπορεσαν και υπολογισαν σημαντικα για την ανθρωποτητα γεγονοτα (αν θυμαμαι καλα, 1 πυραμιδικη ιντσα ειναι 1,001 και κατι ψιλα της αγγλικης). Πχ γεννηση Χριστου, πτωση Κων/νουπολης, ανοδος Χιτλερ στην εξουσια.

Το περιεργο ειναι πως γινεται να συμφωνουν τοσα διαφορετικα πραγματα μαζι...
Ψαξαν καποιοι και προσπαθησαν να ταιριαξουν γεγονοτα και τους βγηκαν?
(ξεκαρφωμα ειναι το παραπανω :P)
Μηπως εχει χαραχτει κατι στο συλλογικο υποσυνειδητο και αυτα ειναι απλα εκφρασεις του?
(αυτο δεν ειναι...)

Γενικα, οι προφητειες παντα γοητευαν τους ανθρωπους.
Νομιζω ο Γιουνγκ ελεγε οτι ,στην ουσια, ολοι πιστευουμε (ή ξερουμε)
οτι μπορουμε να προβλεψουμε ασυνειδητα την καταληξη μιας καταστασης και να την ψηλαφησουμε για να την πλησιασουμε στο "συνειδητο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aυτο που λες προκειται περι πυραμιδολογιας, και δεν ειναι αποδεκτο απο την επιστημονικη κοινοτητα.

Συμφωνα με μελετητες της Μεγαλης Πυραμιδας (δε θυμαμαι ονοματα, πανε καμμια 20ρια χρονια), η Ιστορια σταματαει στις 24/12/2013.
Οχι επιστημονικες μελετες ομως. Και τελος του κοσμου εχουν δηλωσει κι αλλες φορες απο το 19ο αιωνα. Eπισης εχουν μιλησει και για αλλα σημαντικα γεγονοτα και θαυματα που θα γινοντουσαν αλλα φυσικα δεν...

Μετρωντας με πυραμιδικες ιντσες,
Η πυραμιδικη ιντσα, ειναι μοναδα που φτιαξαμε εμεις ομως, δεν την ειχαν οι Αιγυπτιοι ! Εκεινοι χρησημοποιουσαν μια δικη τους που αν θυμαμαι καλα ηταν καπου 20 ιντσες σημερινες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πυραμιδικη ιντσα

Καποια στοιχεια για την πυραμιδα

Γουγλης για την πυραμιδικη ιντσα

Επιπλεον για τη μεγαλη πυραμιδα


Καποιοι ειχαν και χαρτια απο πανεπιστημια.
Τωρα, το αν ηταν επιστημονες δεν το γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το λινκ της wikipedia για την πυραμιδικη ιντσα μαλλον δε το διαβασες ολοκληρο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε προφητείες κτλ, οπότε δεν με ταράζουν οι προφήτες (ή "προφήτες"). Το αν ο κόσμος θα καταστραφεί μετά από 10, 20, 30 χρόνια είναι στο χέρι μας. Αν δραστηροποιηθούμε πριν να είναι αργά και οι πόλεμοι θα αποφευχθούν, κ η μόλυνση του περιβάλλοντος και η παγκόσμια φτώχια κτλ.

Αν κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια και επιτρέψουμε στον καθένα να παίζει με τον κόσμο μας και την ισορροπία του, τότε μπορώ και εγώ να προφητέψω με σχετική σιγουριά το τέλος του μάταιου τούτου κόσμου...

Εγραψες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Lorien
δεν εχω καμμια ορεξη να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου.
Εγω δεν ειπα οτι "πιστευω" σ'αυτα που παρεθεσα για την πυραμιδα, ουτε οτι η πυραμιδικη ιντσα υπηρχε απο παλια...
Στοιχεια ανεφερα. Λες να την λεγαν παλια και ιντσα?

Και μπορεις να μου αναφερεις σε παρακαλω τι δεν διαβασα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Lorien δεν εχω καμμια ορεξη να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου.
Παρομοιως. Αλλα δε μαλωνουμε. Στοιχεια παραθετουμε :)

Εγω δεν ειπα οτι "πιστευω" σ'αυτα που παρεθεσα για την πυραμιδα, ουτε οτι η πυραμιδικη ιντσα υπηρχε απο παλια...
Στοιχεια ανεφερα.
Ποιο το νοημα να παραθετεις στοιχεια τα οποια δε πιστευεις ; Συνηθως το αναποδο γινεται και οταν γραφουμε κατι που δεν ειναι αποψη μας ή δε το πιστευουμε, τοτε το επισημαινουμε. Και εγω στοιχεια παρεθεσα. Αφου δεν πιστευεις τα δικα σου, γιατι απαντησες με λινκς που συνεχιζουν να υποστηριζουν τα αρχικα ; Και λινκ απο google για την πυραμιδικη ιντσα ; Δλδ εγω που σου ειπα για την ιντσα λες να μιλησα χωρις να εχω ψαξει ; :) Nah....

Και μπορεις να μου αναφερεις σε παρακαλω τι δεν διαβασα?
Ειπες (χωρις την παραμικρη ενδειξη οτι ΔΕ το πιστευεις) το παρακατω : "Μετρωντας με πυραμιδικες ιντσες, μπορεσαν και υπολογισαν σημαντικα για την ανθρωποτητα γεγονοτα (αν θυμαμαι καλα, 1 πυραμιδικη ιντσα ειναι 1,001 και κατι ψιλα της αγγλικης)."

Ειπα οτι δεν υφισταται και απαντησες με λινκς επιμενοντας. Στο λινκ της Wiki γραφεται και αυτο που ηδη ειχα διαβασει εγω απο αλλου :

"The theory of Taylor and Smyth gained many eminent supporters and detractors during the following decades, but by the end of the 19th century it had lost most of its mainstream scientific support. The greatest blow to the theory was dealt by the great Egyptogist Flinders Petrie (1853-1942), who had initially been a supporter. When Petrie went to Egypt in 1880 to perform new measurements, he found that the pyramid was several feet smaller than previously believed. This so undermined the theory that Petrie rejected it, writing "there is no authentic example, that will bear examination, of the use or existence of any such measure as a ʽPyramid inch,ʼ or of a cubit of 25.025 British inches."[6] The value of 1.00106 British inches is calculated as 1/500,000,000 of the Earth's polar diameter. The pyramid inch now appears to have no significant scientific support. No direct evidence for it has ever been found, so pyramidologists argue from an increasing list of alleged numerical coincidences."


Αν καταλαβα λαθος οτι τα πιστευες αυτα ή τελοσπαντων τα θεωρουσες μαλλον σωστα, ζητω συγνωμη, αλλα ετσι καταλαβα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τυχαίνει να παραθέσουμε στοιχεία καμιά φορά που έχουν τραβήξει την προσοχή μας αλλά δεν τα έχουμε αξιολογήσει πλήρως ακόμη και θέλουμε να δούμε πως θα τα αντιμετωπίσουν και οι άλλοι! ;)
Εγώ το κάνω συχνά πάντως! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ωραια lorien,
τα πιστευω ολα (μα ολα οσα γραφω).

Ακουω τις αντιδρασεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ουουουουουουυο 666 , να φυγεις να πας στην Αλβανια ! bisbirikos is killer, bisbirikos is the antichrisiiiiiiiist !

Εχμ....οκ.

Τιποτα, τι αντιδρασεις. Απλα παρεθεσα στοιχεια που δειχνουν οτι ακομα και υποτιθεμενα επιστημονικα δεδομενα που κατα καιρους εχουν συνδεθει με πυραμιδες (ή αλλα μυστηρια), δεν ειναι παντα σωστα, διαψευδονται απο αλλες ερευνες πιο προσεκτικες κλπ. Οποτε ποσο μαλλον θεματα προφητειων.

Ο καθενας εχει δικαιωμα βεβαια να πιστευει οτι θελει, ολα σεβαστα.

Εγω πχ μπορει να πιστευω οτι ειναι πιο πιθανο να εχουν ερθει εξωγηινοι στη Γη και να εχουν επηρεασει τον πολιτισμο μας απο την αρχη, παρα να κανει προφητειες μια πυραμιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι θα γίνει το 2012; :confused: Τέλος πάντων εγώ επείδή δεν κατέχω τις υπερδυνάμεις του σουπερμαν θα προσπάθήσω να σώσω τον εαυτό μου οι υπόληποι ας ακολουθήσουν το παράδειγμα μου :P

Αυτό κι αν είναι σημείο των καιρών! Αυτή η απάντηση με τρομάζει περισσότερο κι από την οικολογική καταστροφή. Εγώ πάλι θα ήθελα να σώσω κι άλλους, αφού μόνος ούτε στον Παράδεισο που λένε.

Πολυ περιλίπτικα:
Ομαδα Ε ειναι μια ομαδα η οπια προστατευει τους Ελληνες, την Ελλαδα και τον ελληνισμο.Ερχοτναι απο τον σειριο, εχουν υπερανεπτιγμενη τεχνολογια και υπεροπλα με τα οπια υπερασπιζονται την Ελλαδα. Ειναι αρχαιοι Ελληνες οι οπιοι εφυγαν απο τον πλανιτη μας(η το αντιθετο, οι αρχαιοι Ελληνες ειναι σειριοι που φυγανε απο τον σειριο, δεν ειμαι συγουρος) και αναπτιχθικαν εκει. Απο το 2005 αρχισαν να ενωνουν ολους τους Ελληνες ανα την γη και να τους δυναμονουν και το 2012 θα ερθουν απο τον Σειριο με τα σκαφη τους που ταξιδευουν πιο γρηγορα απο το φως και θα καταστρεψουν τους ανθελληνες και θα αναπτυξουν τον Ελληνικο πολιτισμο επαναφερνοντας τα μεγαλεια του αρχαιου κοσμο και καθηστοντας την Ελλαδα υπερδηναμη της γης.

Λετε να βγει και ο Καρατζαφερης;

Με τέτοια Ελληνικά και τέτοια ορθογραφία, μόνο οι εξωγήινοι μπορούν να μας σώσουν, είναι βέβαιο. Θα ήθελα να δολοφονούσες κάποια άλλη γλώσσα έτσι ρε φίλε και συγνώμη για το γεροντίστικό μου κόλλημα.

Φυσικά και θα βγει ο Καρατζαφέρης. Αυτός στηρίζεται στην αμορφωσιά και στην ασχετοσύνη που όπως είναι φανερό περισσεύουν στις μέρες μας. Και πάλι συγνώμη αλλά κι εγώ μεταλλάς είμαι ρε παιδιά, στα ίδια σχολεία με σας πήγα. Τα Ελληνικά τα έμαθα από αγάπη κι όχι από υποχρέωση. Μη φτύνετε τη χώρα σας και τον πολιτισμό σας γιατί φτύνετε τα μούτρα σας τελικά, αυτό θα ήθελα να το υπογραμμίσω μετ' εμφάσεως.

Η δική σας μπορεί να είναι πιο «καθαρή» οπότε και πιο αξιόπιστη η απάντηση που θα δώσετε. Φανταστείτε π.χ. έναν Great Chaos να λέει: Το ΜΕΓΑ ΧΑΟΣ μου το είπε: «Ένας καλύτερος κόσμος ανοίγεται για μας και τα παιδιά μας»! Ε, τότε....θα κοιμηθώ γλυκά!χαχα...:D

Η ώρα της μάχης του για πάντα πλησιάζει. Εγώ θα είμαι εκεί. Εσύ μάλλον θα κρύβεσαι. Το μέλλον θα είναι καλύτερο γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται να το κάνουν καλύτερο. Οι πονηροί θα βγουν απ' τις τρύπες τους μετά το τέλος της μάχης για να χειροκροτήσουν το νικητή και θα ωφεληθούν, όπως γίνεται πάντα από τον αγώνα των άλλων, όπως έγινε και στο πολυτεχνείο για παράδειγμα. Αντί λοιπόν να λοιδωρείς αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις, φρόντισε φίλε να ακονίσεις το σπαθί σου. Αλλιώς κοιμήσου γλυκά και μη μας τη λες, ΟΚ;




Αυτό το μήνυμα γράφεται υπό συνθήκες που κάνουν την Αποκάλυψη να μοιάζει με πρόβλεψη της ΕΜΥ. 44 βαθμοί υπό σκιάν, τα αρκουδίσιον στο φουλ να προκαλούν περισσότερη δυσφορία από την ίδια τη ζέστη, οι άνθρωποι ανίκανοι πια να προσαρμοστούν στις συνθήκες του περιβάλλοντος ζουν μόνο σε τεχνητό κι ελεγχόμενο περιβάλλον, οι διακοπές ρεύματος να μας δείχνουν το αδιέξοδο του πράγματος, αφού το φαινόμενο θερμοκηπίου αυξάνει τη θερμοκρασία, εμείς θεωρούμε ότι θα λύσουμε το πρόβλημα μέσω των κλιματιστικών, τα κλιματιστικά εντείνουν το φαινόμενο, αφού καταναλώνουν ενέργεια που παράγεται από την καύση υδρογονανθράκων και ο Φαύλος Κύκλος καλά κρατεί.

Στη γαλλική ταινία "Το Μίσος", όπως έχω και στο παρελθόν αναφέρει, ακούγεται δυο φορές, στην αρχή και στο τέλος, το εξής:
"Μια κοινωνία που καταρρέει θυμίζει κάποιον που πέφτει από τον εκατοστό όροφο ενός κτιρίου. Πέφτει πέντε ορόφους και λέει 'μέχρι εδώ καλά'. Πέφτει άλλους πέντε και λέει 'και πάλι δεν πάθαμε τίποτε'. Πέφτει άλλους πέντε και λέει 'ωραία είναι να πετάς'. Όταν όμως το έδαφος φτάσει κοντά, η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη. Τελικά σημασία δεν έχει η πτώση αλλά η σύγκρουση."

Υπάρχει κανείς που μπορεί στα σοβαρά να πει ότι όλα αυτά που βλέπει γύρω του σε παγκόσμια κλίμακα δύνανται ν' αποβούν σε κάτι καλό, χωρίς προηγουμένως να επέλθει σύγκρουση; Χρειάζεται να είσαι προφήτης για να προβλέψεις κάτι τέτοιο; Ασχολήθηκα με τις νανοεπιστήμες επειδή αυτές υπόσχονται σωστές και άμεσες λύσεις στα προβλήματά μας. Οι συγγραφείς επιστημονικής φαντασίας όπως ο Άλντους Χάξλεϋ, ο Ισαάκ Ασίμωφ και ο Άρθουρ Κλαρκ, των οποίων οι προβλέψεις συχνά επαληθεύονται γιατί απλά δεν ήταν και τόσο φαντασία αυτά που έγραφαν αλλά "σκηνές προσεχώς" από το μέλλον της επιστημονικής έρευνας, αφού οι περισσότεροι ήταν οι ίδιοι επιστήμονες ή είχαν άμεση συσχέτιση με τον επιστημονικό χώρο, έχουν προβλέψει αυτήν τη μεταβατική φάση. Άλλοι προέβλεψαν ότι θα επέλθει οριστική λύση με την επικράτηση της επιστήμης, οραματιζόμενοι έναν κόσμο όπου θα κυβερνά η επιστήμη και η λογική, όπως την πολιτεία του Πλάτωνα θα κυβερνούσαν οι φιλόσοφοι, ενώ άλλοι προέβλεπαν την επικράτηση ενός ολοκληρωτικού φασιστικού κράτους παγκόσμιας κλίμακας που και πάλι θα στηριζόταν στην επιστήμη. Ποια από τις δύο εν δυνάμει κοινωνίες (χονδρικά δύο, υπάρχουν διάφορες παραλλαγές) βλέπετε εσείς να είναι πιο κοντά; Κοιτάξτε την κάμερα που σας "προστατεύει" έξω από το παράθυρό σας πριν απαντήσετε. Εμείς θ' αποφασίσουμε σε ποιο εναλλακτικό σύμπαν θέλουμε να ζήσουμε και να θυμάστε ότι καμμία αλλαγή δεν γίνεται χωρίς μάχη.

Θα ήθελα τέλος να δώσω και μια άλλη πλευρά του θέματος των προφητειών, σύμφωνα με τη Χαοτική Θεωρία.
Από τη στιγμή που κάποιος εκφέρει και μάλιστα γραπτώς μια προφητεία, δημιουργεί τις συνθήκες για την πραγματοποίησή της. Ειδικά σε περίπτωση που αυτός ο κάποιος είναι επενδεδυμένος με τον μανδύα του Αγίου, του Ιερού κλπ, οι πιθανότητες να πραγματοποιηθεί η προφητεία μετά τη δημοσιοποίησή της είναι πολλαπλάσιες από αυτές που θα είχε αν ο "προφήτης" την κρατούσε για τον εαυτό του. Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε φορά που κάποιος την διαβάζει ή την ακούει και νιώθει αν όχι να την πιστεύει τουλάχιστον να τη φοβάται (που στην πραγματικότητα είναι σχεδόν το ίδιο), επηρεάζει κατάτι τη Χαοτική σούπα του Ανεκδήλωτου και δίνει μια μορφή στο Άμορφο των πιθανοτήτων. Όσοι περισσότεροι επηρεάζονται και όσο ισχυρότερα πιστεύουν στην προφητεία, τόσο ισχυρότερο γίνεται και το ρεύμα που μας οδηγεί στην πραγματοποίησή της.

Σε αυτήν την άποψη υπάρχει και μια άλλη πολύ πιο κυνική πλευρά. Κάποιος που έχει σκοπό την Εξουσία μπορεί εύκολα να κάνει τις κινήσεις του στην παγκόσμια σκακιέρα, "σκηνοθετημένες" με τρόπο που να προσομοιάζει σε κάποια προφητεία. Ο σκοπός αυτού είναι προφανής. Εάν εγώ επιβάλω την εξουσία μου με τρόπο που να επαληθεύει κάποια προφητεία, πείθω τους υπηκόους μου ότι η εξουσία μου προέρχεται εκ Θεού κι ότι η επικράτησή μου είναι αναπόφευκτη. Αυτή η λογική εφαρμόστηκε επί αιώνες στην υπόδουλη στους Τούρκους πρώην Βυζαντινή και μετέπειτα Οθωμανική αυτοκρατορία, όπου οι δική μας εκκλησία δίδασκε ότι ο Τούρκος ήταν η οργή του Θεού ενάντια σ' εμάς τους αμαρτωλούς και έτσι όποιος αντιτασσόταν στην Οθωμανική κυριαρχία ουσιαστικά πήγαινε κόντρα στο Θείο Θέλημα. Οι ίδιοι και βάσει του ίδιου σκεπτικού δίδασκαν στους πιστούς τους την "εθελοδουλεία" και καταριόνταν όποιον αντιστεκόταν. Κοιτάξτε από αυτήν την άποψη για παράδειγμα την ομοιότητα της 11ης Σεπτεμβρίου με τη δεύτερη ουαί της Αποκάλυψης, διαβάστε όλες τις αναφορές για στημένο κόλπο και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Θυμηθείτε επίσης τη σέχτα των φανατικών προτεσταντών που προσπάθησαν να βάλουν βόμβα και να γκρεμίσουν το Τέμενος της Ιερουσαλήμ (δυστυχώς δεν θυμάμαι τ' όνομά του, μιλώ για το τέμενος που στέκει στη θέση του Ναού του Σολομώντος, όποιος το θυμάται ας το συμπληρώσει παρακαλώ), με σκοπό να πραγματοποιήσουν την προφητεία και να προκαλέσουν την έναρξη των γεγονότων της Αποκάλυψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε αυτήν την άποψη υπάρχει και μια άλλη πολύ πιο κυνική πλευρά. Κάποιος που έχει σκοπό την Εξουσία μπορεί εύκολα να κάνει τις κινήσεις του στην παγκόσμια σκακιέρα, "σκηνοθετημένες" με τρόπο που να προσομοιάζει σε κάποια προφητεία.
Κλασσικα πραματα....
Αντε να ανεβει το ποσοστο των "ξυπνιων" μπας και γινει καμια αλλαγη. Οταν φτιαχνουν οι Ιαπωνες μετα-αποκαλυπτικα σεναρια σε πολλά κινουμενα σχεδια τους, δεν πεφτουν και πολυ εξω. Ή που θα γινουμε ολοι δουλοι, ή θα φτασει στο αμην και θα βρεθουμε ολοι στους δρομους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Λοιπον,
το θεμα μαλλον εφτασε εκει που επρεπε.

Τα παρακατω πιστευω οτι θα δωσουν στοιχεια για μια πολυ καλη συζητηση:

Στις 21 Δεκεμβριου 2012 ο Ηλιος δημιουργει ακριβη συνοδο με το κεντρο του Γαλαξια μας, για ΠΡΩΤΗ φορα τα τελευταια 26.000 χρονια...
Δλδ, (να το κανω πιο λιανα) στις 21 Δεκεμβριου του 2012 στις 11:11 (ΧΑΧΑ) το βραδυ, ο Ηλιος μας θα βρεθει αναμεσα στη Γη και στο Γαλαξιακο κεντρο και θα φιλτραρει (ή μπορει να σταματησει) οτιδηποτε φτανει στον πλανητη μας απο εκει...
(κουπεπε, κουπεπε)

Τι θα λεγατε να κανουμε μια συζητηση περι συλλογικου υποσυνειδητου και για τις συμπαντικες καταγραφες?

Ή αλλιως, πως στα διαλα ξεραν τοσοι πολιτισμοι γι'αυτην την ημερομηνια και μαλιστα την παρουσιαζουν ως καταληκτικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στις 21 Δεκεμβριου 2012 ο Ηλιος δημιουργει ακριβη συνοδο με το κεντρο του Γαλαξια μας, για ΠΡΩΤΗ φορα τα τελευταια 26.000 χρονια...
Επειδη ακουγεται εντυπωσιακο, να αναφερω οτι ο ηλιος μας εχει ηλικια 4.57 δισεκατομυρια χρονια. Συμφωνα με καποιους αστρονομους, το ηλιακο συστημα μας, ευθυγραμμιζεται με το γαλαξιακο πεδιο (οχι κεντρο) καθε 33 εκατομυρια χρονια. Δηλαδη μεχρι στιγμης εχει συμβει 139 φορες.

Δλδ, (να το κανω πιο λιανα) στις 21 Δεκεμβριου του 2012 στις 11:11 (ΧΑΧΑ) το βραδυ, ο Ηλιος μας θα βρεθει αναμεσα στη Γη και στο Γαλαξιακο κεντρο και θα φιλτραρει (ή μπορει να σταματησει) οτιδηποτε φτανει στον πλανητη μας απο εκει...(κουπεπε, κουπεπε)
Για να το πω λιγο πιο σωστα. Αν ο γαλαξιας ειναι μια πιτα, το ηλιακο συστημα κινειται γυρω γυρω μεν, αλλα και πανω -κατω (οπως τα αλογακια στο λουνα παρκ). Σε αυτην την "πανω-κατω" κινηση , καθε 33 εκατομυρια χρονια περναμε απο ενα σημειο με πολυ μεγαλη βαρυτητα (αφου σε εκεινο το επιπεδο υπαρχουν στη σειρα πολλα αστρα). Αυτο σημαινει οτι θα αυξηθει η ηλιακη δραστηριοτητα κυριως.

Ή αλλιως, πως στα διαλα ξεραν τοσοι πολιτισμοι γι'αυτην την ημερομηνια και μαλιστα την παρουσιαζουν ως καταληκτικη?
Οι Μαγια παντως δεν ελεγαν για τελος κοσμου, απλα για αλλαγη εποχης.Απλα το επισημαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υποκλινομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατι ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.


Ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω.
Ποιός ο λόγος που εγραψες το παραπάνω κείμενο?
(ειδικότερα για τη 1η παράθεση μιλάω)



Στο θέμα:
Μιάς και οι Κέλτες κι οι Ιρλανδοί έχουν μια πολύ πλούσια μυθολογία (και είναι κι απο τα αγαπημένα μου θέματα), είπα να παραθέσω τι λέει η μυθολογία τους γιά το τέλος του κόσμου:


Όταν η μάχη τελείωσε και τα πτώματα θάφτηκαν, η Μόριγκαν πήγε να αναγγείλει το τέλος της μάχης και τη νίκη των Δαναών στα βασιλικά ύψη της Ιρλανδίας, στις στρατιές των πνευμάτων και στις πηγές και εκβολές των μεγάλων ποταμών.
«Έχεις να μας διηγηθείς κάποιον άθλο; » Την ρώτησαν.
Και εκείνη αποκρίθηκε:
Ειρήνη στον ουρανό
Ο ουρανός κοιτάζει τη γη
Και η γη ψηλά τον ουρανό ˙
Δύναμη στον καθένα…

Έπειτα προφήτευσε το τέλος του κόσμου και προείπε κάθε κακό που θα συμβεί . Έτσι τραγούδησε το παρακάτω:

Δεν θα βλέπω τον κόσμο
που είναι αγαπητός σε εμένα.
Καλοκαίρι δίχως λουλούδια,
αγελάδες δίχως γάλα,
γυναίκες δίχως σεμνότητα,
άνδρες δίχως ανδρεία,
αιχμάλωτοι δίχως βασιλιά,
δέντρα δίχως καρπούς.
Θάλασσα άγονη…
Ψεύτικες κρίσεις ανθρώπων,
άδικες αποφάσεις δικαστών.
Κάθε άνθρωπος και προδότης,
κάθε παιδί και κλέφτης.
Ο γιος θα μολύνει το κρεβάτι του πατέρα του,
ο πατέρας του γιου,
κι ο αδελφός το κρεβάτι του αδελφού του.
Τι δυστυχισμένοι καιροί!
Ο γιος θα εξαπατά το πατέρα του
κι η κόρη θα εξαπατά τη μητέρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επίσης να προσθέσω την προφητεία μιάς φυλής της Αφρικής (δε θυμάμαι στοιχεία, έχει τουλάχιστον 10 χρόνια που το διάβασα) που έλεγε οτι το τέλος του κόσμου θα έρθει όταν εμφανιστεί σε κάθε άνθρωπο και πράγμα το "γρατζούνισμα" της λιονταρίνας.
Το περίεργο ήταν οτι το γρατζούνισμα που παρουσίαζαν, έμοιαζε πολύ με το γνωστό bar code.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top