Υγιεινή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Επειδή θιχθηκε παραπάνω το θέμα των χρημάτων θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω πως η υγιεινή διατροφή δεν είναι αναγκαστικα και ακριβή. Αυτά που κοστίζουν κυρίως είναι αυτά που τρώει ο Ντεβιλ, δηλαδή κάτι γιαούρτια με μέλια και σταφίδες και άλλα τέτοια είναι αρκετά ακριβά, ειδικά άμα αγοράσεις τις μικρές συσκευασίες από σούπερ καρτέλ.

Ένα θετικό του να έχεις σταθερό πρόγραμμα διατροφής είναι πως μπορείς να υπολογίσεις κάθε μήνα πόσο και τι φαΐ χρειάζεσαι και να αγοράσεις μαζικά. Αν ξέρεις ότι το μήνα θα φας 15 κιλά ψάρι ας πούμε δε χρειάζεται να είσαι μέρα παρά μέρα στη ψαραγορά, αλλά πας μια φορά σε ψαρά και αγοράζεις μαζικά και τα χώνεις όλα κατάψυξη και είσαι μια χαρά. Το ίδιο ισχύει με τα κρέατα, ρυζια λαχανικά ή οτιδήποτε.

Γενικά στις μέρες μας έχει χαθεί εντελώς η έννοια της οικιακής οινομιας και κανένας πλέον δεν πεονοει αλλά είναι όλοι κάθε μέρα σούπερ μάρκετ. Ειδικά για κάποια πράγματα όπως π.χ χαρτιά υγείας και άλλα τέτοια είναι ανόητο να τα αγοράζεις κομμάτι κομματι ενώ μπορείς να αγοράσεις χονδρικής. Γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα έτσι μακροπροθεσμα.

Αν υποθέσουμε οτι κάθε μερα παιρνεις μια τυροπιτα απο το φουρνο των 1,5 ευρώ τοτε την εβδομάδα ειναι 10.5 ευρώ.

1 πακετο ψωμι κάνει 1 ευρώ (καραμαλεγκος) , 1 βαζο μέλι κάνει 12 ευρώ (το καλο το κιλο) εσυ μέσα στην εβδομάδα αν τρως 20-30 γρ την ημέρα ειναι περιπου 200γρ την εβδομάδα αρα 12/4 (περιπου το 1/4 της ποσοτητας) ειναι 3 ευρώ.

Το φυστικοβουτυρο το κιλο κάνει 5-6 ευρώ άλλα 2-3 ευρώ λοιπον αναλογικά να φάς την εβδομάδα. 5 ευρώ συνολο βάζω άλλο 1 ευρω για αλλο ενα πακετάκι ψωμι και τρως κάτι που σε κρατάει για 2-3 ώρες βάλε 3 φέτες ψωμι με μέλι και φυστικοβουτυρο. Σε κρατάνε άνετα απο τις 10 το πρωί μέχρι τη 1 το μεσημερι.

Εξαρταται και ποιο ρυζι θα πάρεις. Εγω πηρα μπασματι απο τον σκλαβενιτη (Μαρατα) και βρωμουσε μέσα οποτε μετά άρχισα να παιρνω Agrino.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Στη Λάρσα η τυρόπιτα έχει 60 λεπτά.


Φανταζομαι θα ειναι σαν αυτες του καψιμι του στρατου.... μετά απο 1-2 ωρες δεν τρώγονται ουτε απο σκύλο.

Προ λιγου που πηγα στο μάρκετ βεβαια αγορασα πρωινο για ολη την εβδομάδα που μας έρχεται

1 κουακερ
5 ατομικες συσκευασιες μελι
1 λιτρο παστεριωμενο ασπράδι
2 συσκευασιες απο 3 γιαουρτια τοταλ.
1 σακουλι σταφιδες
6 μπανανες
6 πορτοκάλια μεγαλα
1 σακουλι καρυδια
20 φετες τυρι μιλνερ
1 πακετο ψωμι ολικής (χωρις ζάχαρη)

18 ευρώ.


Θα έπαιρνα και μια 12άδα αυγά αλλα έχω ηδη στο ψυγειο.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ για την οικιακή οικονομία αλλά το ψάρι μου το θέλω φρέσκο.

Ωστόσο είναι βλακεία να λέμε ότι οποίος δε τρώει αυτα π τρώμε,τρώει μόνο τυρόπιτες κ έτοιμα φαγητά απο εξω .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φανταζομαι θα ειναι σαν αυτες του καψιμι του στρατου.... μετά απο 1-2 ωρες δεν τρώγονται ουτε απο σκύλο.

Προ λιγου που πηγα στο μάρκετ βεβαια αγορασα πρωινο για ολη την εβδομάδα που μας έρχεται

1 κουακερ
5 ατομικες συσκευασιες μελι
1 λιτρο παστεριωμενο ασπράδι
2 συσκευασιες απο 3 γιαουρτια τοταλ.
1 σακουλι σταφιδες
6 μπανανες
6 πορτοκάλια μεγαλα
1 σακουλι καρυδια
20 φετες τυρι μιλνερ
1 πακετο ψωμι ολικής (χωρις ζάχαρη)

18 ευρώ.


Θα έπαιρνα και μια 12άδα αυγά αλλα έχω ηδη στο ψυγειο.


Οπότε θες 72 ευρώ το μήνα για το ένα από τα πέντε γεύματα σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Οπότε θες 72 ευρώ το μήνα για το ένα από τα πέντε γεύματα σου.

Για τα 2 απο τα 5.

Και μπορει και για το 3ο καμια φορά πχ καρυδια-σταφιδα-κανελα με μπανανα κτλπ.

γενικα μπορεις να κανεις πολλους συνδυασμους με αυτα τα υλικά για τουλαχιστον 2 γευματα.

Πχ πρωι γιαουρτι κουακερ μελι και σταφιδες

δεκατιανο τοστ με τυρι

άλλο πλανο δεκατιανο αντικατασταση με φυστικοβουτυρο και σταφιδες ή και καρυδια

τωρα τελευταια μ αρεσει περισσοτερο το χαρουπομελο απο το μέλι πάντως.

Τα αλλα 2 γευματα ειναι ιδια (ρυζι ή μακαρονια ή πατατες ή οσπρια) με κοτοπουλο - ψαρι - αυγά.
Προτιμω επισης γλυκοπατατες. Αλλα εντάξει μετά θα πάρεις και λαχανικα γιατι σε κάθε γευμα κοβω και μια τεραστια σαλατα ειτε μαρουλι ειτε σπανάκι.

Τις προάλλες ειχα πάει θάλασσα και στο γυρισμο μέχρι να φτάσω σπιτι και να μαγειρεψω έφαγα 2 χουφτες καρυδια και με κρατησαν. Πριν παω για μπανιο ειχα φάει καλο πρωινο (το γνωστο 100γρ κουακερ κτλπ) και δεκατιανο παξιμάδι ολικης με τυρι κοτατζ και λάδι και ντομάτα.


Τη μέρα αυτο. Οχι το βράδυ παξιμάδια. Ντελιβερι κομενα τελειως έχω να κάνω 3 μήνες. Δεν καιγομαι. Την ζω την ζωουλα μου και χωρις πατατάκια. Το μονο που με απασχολει ειναι οτι καμια φορα έχω κατι τσιμπηματα στο δεξι χέρι απο την τενοντιτιδα που ειχα και ακομα κάνω λιγα κιλά ημουν 1 μηνα εκτος. Τι καλα που θα ηταν να μην ειχα καμια ενοχληση και να λιώσω στις πιέσεις πάγκου. Ειναι μεγάλη ηδονη οι πιέσεις. Το κάψιμο αυτο που νιώθεις στο στήθος.


Το τελευταιο γευμα μου σημερα ηταν ενα τοταλ με λιγα καρυδια και χαρουπομελο. Πιο πριν ειχα φαει κανονικα το γευμα μου μακαρονάκια με τονο. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Λοιπον

https://imgur.com/a/MKddfIU

φαινεται σαν κεϊκ με σιροπι σοκολάτας ... αλλα ειναι ΠΙΟ νοστιμο :D

αυτο ειναι το 2ο γευμα απο την ώρα που σηκώθηκα το 1ο ηταν γιαουρτάκι περιπου 1.5 κεσεδάκι. 100γρ κουάκερ (περιπου) χαρουπομελο και καρυδια και μια χουφτα κεράσια.

τωρα οσο αναφορά το "κεικ" της φωτογραφιας αρχικά να πω οτι επειδη κάνει πολύ ζέστη δεν φορουσα μπλουζα αλλα επειδη οι φωτο χωρις μπλουζα ειναι μάλλον οφφ τοπικ και προκαλούν και αντιδράσεις απο οτι φαινεται για να βγάλω τη φωτο ... σηκωθηκα απο τη καρέκλα , πήρα τη μπλουζα την φορεσα και έβγαλα τη φωτο και τωρα βεβαια την εχω ξαναβγαλει. Τι να κάνουμε καψωνάκια. Μην μας πούν και νάρκισσους.

Λοιπον 150γρ ψωμι σε αυτο το ταπεράκι , ένα πορτοκαλι στημένο απο πάνω , ταχινι , χαρουπομελο λιγο μέλι και ενα κομματι παγωμενο ανανα απο το ψυγειο.

Φορτωνω απο το πρωι αρκετους υδατάνθρακες διοτι δινουν ενεργεια για δουλειες - διαβασμα - γυμναστηριο και οτι και αν κάνει καποιος ειναι εργαζομενος , μαθητης -φοιτητης ή έχει ρεπο και πάει γυμναστηριο νωρις το πρωι-μεσημέρι.

Προσωπικά τοσο "βαριοι" υδατανθρακες για το βράδυ για μενα θεωρουνται ακατάλληλη χρονική επιλογή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν έμπαινες ποτέ στον κόπο να σχολιάσεις την οικονομική παράμετρο σε σχέση με το φαγητό. Και όχι φυσικά από την πολυτέλεια που από ότι φαίνεται ζεις εσύ και μπορείς να αγοράσεις βιολογικά κτλ. Γιατί μερικοί άνθρωποι παίζει να μην έχουν καν την επιλογή σε μάρκα μακαρόνια που λέει ο λόγος οπότε μη σε φαίνεται τρελό που κάποιος σχολίασε το ότι να πετάς φαγητό δείχνει κάτι κακομαθημένο. Επίσης να μας σχολιάσεις για τα πρότυπα υγείας-αναβολιασμένοι στόκοι που μας σπαμμάρει ο Ντέβιλ αφού ξες από ιατρικά κάτι παραπάνω. Μη μπαίνεις μόνο να βρίσεις τις τηγανητές πατάτες και τις κρέπες, κρίμα είναι.
Και όσο για τον χλευασμό προς τη διατροφάρα του ενώ το "καημένο" δεν μας πείραξε ξαναδές το γιατί ειλικρινά αν το συνειρμό που από την απάντηση δεν μετράω θερμίδες σε βγάζει τόφαλο και ότι τρως κάθε μέρα μπεσαμέλ τον βρίσκεις οκει και λογικό μάλλον έχουμε θέμα.


Φίλη Gate δεν είναι πολυτέλεια η βιολογική διατροφή.Αν κόψεις τα χρήματα που δίνει κάποιος σε πατατάκια,πίτσες,Mc Donald’s κτλ μπορεί άνετα να αγοράζει βιολογικά προϊόντα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Φίλη Gate δεν είναι πολυτέλεια η βιολογική διατροφή.Αν κόψεις τα χρήματα που δίνει κάποιος σε πατατάκια,πίτσες,Mc Donald’s κτλ μπορεί άνετα να αγοράζει βιολογικά προϊόντα.


Που εισαι Φώτη !!!! Τι υγιεινο ε΄φαγες σήμερα; :D
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Που εισαι Φώτη !!!! Τι υγιεινο ε΄φαγες σήμερα; :D


Το μεσημέρι έφαγα μια σαλάτα μαρούλι.Τωρα θα φάμε στο ξενοδοχείο γιατί έχει μια εκδήλωση η ναυτιλιακή που εργάζεται ο πατέρας μου.Οποτε δεν ξέρω ακόμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Το μεσημέρι έφαγα μια σαλάτα μαρούλι.Τωρα θα φάμε στο ξενοδοχείο γιατί έχει μια εκδήλωση η ναυτιλιακή που εργάζεται ο πατέρας μου.Οποτε δεν ξέρω ακόμα.


μΟΝΟ ΜΙΑ σαλατα μαρουλι; :P

εγω απο το πρωι έχω ριξει πάνω απο μισο κιλο φαγητο !!!! :D
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Φίλη Gate δεν είναι πολυτέλεια η βιολογική διατροφή.Αν κόψεις τα χρήματα που δίνει κάποιος σε πατατάκια,πίτσες,Mc Donald’s κτλ μπορεί άνετα να αγοράζει βιολογικά προϊόντα.
You miss the point. Αν διαβάσεις την καλύτερη ανάλυση που έκανε από εμένα η Wrong αυτό που λέμε είναι ότι τα πιο μαζικής παραγωγής/επεξεργασμένα τρόφιμα είναι μακράν φθηνότερα των βιολογικών. Έχω δουλέψει σε τρόφιμα και το ξέρω πάρα πολύ καλά αυτό. Δεν σημαίνει ότι κάποιος παίρνει κάθε μέρα μια οικογενειακή πίτσα και δεν τα βάζει για να πάρει βιολογικά φρούτα, που τα βιολογικά γενικότερα είναι ακριβά και μη προσβάσιμα από όλους τους ανθρώπους.
Η επεξεργασία των τροφίμων είναι το μεγαλύτερο αγκάθι στην όλη υπόθεση αλλά το κατά πόσο είναι σε θέση να το αποφύγει ο καθένας είναι μεγάλο θέμα που περιλαμβάνει και τον οικονομικό παράγοντα. Ότι προτιμώ την κότα αλανιάρα που εκτρέφει η θεία μου στο χωριό δεν σημαίνει ότι μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτήν την τροφή συνέχεια. Κατάλαβες;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
You miss the point. Αν διαβάσεις την καλύτερη ανάλυση που έκανε από εμένα η Wrong αυτό που λέμε είναι ότι τα πιο μαζικής παραγωγής/επεξεργασμένα τρόφιμα είναι μακράν φθηνότερα των βιολογικών. Έχω δουλέψει σε τρόφιμα και το ξέρω πάρα πολύ καλά αυτό. Δεν σημαίνει ότι κάποιος παίρνει κάθε μέρα μια οικογενειακή πίτσα και δεν τα βάζει για να πάρει βιολογικά φρούτα, που τα βιολογικά γενικότερα είναι ακριβά και μη προσβάσιμα από όλους τους ανθρώπους.
Η επεξεργασία των τροφίμων είναι το μεγαλύτερο αγκάθι στην όλη υπόθεση αλλά το κατά πόσο είναι σε θέση να το αποφύγει ο καθένας είναι μεγάλο θέμα που περιλαμβάνει και τον οικονομικό παράγοντα. Ότι προτιμώ την κότα της αλανιάρας κότας που εκτρέφει η θεία μου στο χωριό δεν σημαίνει ότι μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτήν την τροφή συνέχεια. Κατάλαβες;


Ναι φυσικά και έχω καταλάβει και αυτό που λες είναι απόλυτα σωστό.Ομως δεν νομίζω ότι είναι πλούσιος οποίος αγοράζει βιολογικά προϊόντα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν έμπαινες ποτέ στον κόπο να σχολιάσεις την οικονομική παράμετρο σε σχέση με το φαγητό. Και όχι φυσικά από την πολυτέλεια που από ότι φαίνεται ζεις εσύ και μπορείς να αγοράσεις βιολογικά κτλ. Γιατί μερικοί άνθρωποι παίζει να μην έχουν καν την επιλογή σε μάρκα μακαρόνια που λέει ο λόγος οπότε μη σε φαίνεται τρελό που κάποιος σχολίασε το ότι να πετάς φαγητό δείχνει κάτι κακομαθημένο. Επίσης να μας σχολιάσεις για τα πρότυπα υγείας-αναβολιασμένοι στόκοι που μας σπαμμάρει ο Ντέβιλ αφού ξες από ιατρικά κάτι παραπάνω. Μη μπαίνεις μόνο να βρίσεις τις τηγανητές πατάτες και τις κρέπες, κρίμα είναι.
Και όσο για τον χλευασμό προς τη διατροφάρα του ενώ το "καημένο" δεν μας πείραξε ξαναδές το γιατί ειλικρινά αν το συνειρμό που από την απάντηση δεν μετράω θερμίδες σε βγάζει τόφαλο και ότι τρως κάθε μέρα μπεσαμέλ τον βρίσκεις οκει και λογικό μάλλον έχουμε θέμα.

Η υγιεινη διατροφη ειναι πιο οικονομικη απο την σαβουρα και το takeout. Τι να σχολιασω;
κοστοςανθυγιεινο γευμαυγιεινο γευμα
3 ευρωπρωινο: μπουγατσα (2 ευρω), μιλκο (1 ευρω)2 αυγα (50 λεπτα) scrambled, 1 ποτηρι γαλα (30 λεπτα), 1 φετα ψωμι (10 λεπτα), 1 χουφτα φρουτo εποχης (30 λεπτα), λαδι για το τηγανισμα των αυγων (10 λεπτα), καπνιστος σολωμος (=1-2 φετες 1.50 ευρω), ρευμα για το τηγανισμα (<20 λεπτα)
3 ευρωμεσημεριανο: καλαμακι (2 ευρω) με κοκα κολα (1 ευρω)500γρ κοτοπουλο (1 ευρω), 1 μετρια ψητη πατατα (20 λεπτα), 2 κουπες ψιλοκομμενο μαρουλι (30 λεπτα), 1 κουταλια ελαιολαδο και μισο στιμμενο λεμονι για το μαρουλι (60 λεπτα), 2 κουταλιες sour cream και μια κουταλια ψιλοκομμενο πρασινο κρεμμυδι για γαρνιτουρα στην ψητη πατατα (50 λεπτα), ρευμα για το ψησιμο (<40 λεπτα)
0.70 ευρωβραδινο: τοστ (20 λεπτα οι 2 φετες ψωμι) με 1 φετα τυρι (20 λεπτα), 1 φετα ζαμπον (20 λεπτα), 1 κουταλια μαγιονεζα (10 λεπτα)100γρ γιαουρτι (50 λεπτα) με φρουτο εποχης (20 λεπτα)

Ο devil τουλαχιστον προσπαθει να τραφει καλυτερα, εσεις απλα εκθειαζετε τα πιτογυρα. Ουκ ολιγες φορες εχετε χλευασει το κουεικερ που τρωει. Μια χαρα τροφη ειναι και οικονομικη. Ειδικα αν το βρασεις και προσθεσεις μια κουταλια μελι ή maple syrup, κανελα και φρουτα (μπανανα, μηλο).

Οσο για το αν ζω στην πολυτελεια, ειμαι σιγουρη οτι αν βαλεις κατω το κοστος της μηνιαιας διατροφης σου και της δικης μου, η δικη μου θα εχει χαμηλοτερο κοστος, παρολο που αγοραζω τακτικα βιολογικα.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι φυσικά και έχω καταλάβει και αυτό που λες είναι απόλυτα σωστό.Ομως δεν νομίζω ότι είναι πλούσιος οποίος αγοράζει βιολογικά προϊόντα.
Δεν λέω ντε και καλά ότι είναι ο Μπιλ Γκέιτς έχει μια άνεση παραπάνω από άλλους ανθρώπους αυτό είναι γεγονός. Τρόφιμα μαζικής παραγωγής, τίγκα στην επεξεργασία και τα συντηρητικά είναι τραγικά πιο φθηνά από τα βιολογικά (και γενικά τις πιο καλές/καθαρές τροφές). Για αυτό όταν λέμε κάτι πρέπει να έχουμε και το μυαλό μας που απευθυνόμαστε καθώς αυτό με την μάρκα μακαρόνια δεν το είπα στην τύχη πραγματικά το έχω δει.
Άνθρωποι που δεν έχουν συνεχή ή καθόλου πρόσβαση σε "καλές" τροφές δε σημαίνει ότι τα σκορπάνε σε πίτσες ή κάνουν πλούσια τα ντελίβερι οπότε μετά δεν τους περισσεύουν. Είναι πιο εύκολα προσβάσιμη η κατηγορία των "κακών" τροφών δηλαδή αυτών με την επεξεργασία σε πολύ περισσότερο κόσμο και αυτό λόγω του οικονομικού παράγοντα.
Μπες τα παπούτσια του άλλου πριν κατακρίνεις μερικά πράματα δηλαδή. Όχι εσύ απαραίτητα γενικά μιλάω.

Nelliel μανούλα μου από όλα αυτά που έβαλες το πολύ να φάω το τοστ με ταπεινή γαλοπούλα και κασέρι, πιτόγυρο μια φορά το δίμηνο (και αν), η ζάχαρη έχει φάει κατά 99% μπαν (όχι για ψαγμενιά στο φόρουμ) και το ίδιο για την υπόλοιπη συνομοταξία. Θα εκπλαγείς αν παραθέσω το πόσο λίγο τρώω και τι. Απλώς έχω συναίσθηση ότι δεν πάει πακέτο για όλο τον κόσμο αυτό. Δεν είναι μόνο τα πιτόγυρα και οι μαγιονέζες το πρόβλημα στον πλανήτη.
Το γεγονός βεβαία ότι μερικοί λέμε πράγματα κατά της ορθορεξίας, πως δεν νομίζουμε ότι η παχυσαρκία είναι η μόνη διατροφική διαταραχή και δεν έχουμε εμμονές στο "με ήρθε να φάω λίγη σοκολάτα πρέπει να πάω να ξεράσω ΤΏΡΑ" δε σημαίνει ότι εκθειάσαμε κανένα πιτόγυρο.
Όταν καταλάβεις εσύ και μερικοί ότι άτομο που φοβάται το φαγητό και έχει ψυχολογικά με αυτό μπορείτε άνετα να το κάνετε κουρέλι μπορούμε να το ξαναπιάσουμε το θέμα. Αλλά από ευαισθησία στις διατροφικές διαταραχές εδώ μέσα πάσχουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
εσεις απλα εκθειαζετε τα πιτογυρα.


Σε ποιο ουράνιο και τόξο εκθειάστηκε εδώ μέσα το πιτόγυρο;!;!

Έλεος με αυτή την καραμέλα. Ισορροπία λέμε όλοι οι υπόλοιποι, όχι βουρ στα πιτόγυρα, μπεσαμέλ, ντορίτος και ό,τι άλλο σας κατέβει. Ισορροπία.

Έχει πάει το "μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε" σε άλλο επίπεδο εδώ μέσα.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βρε παιδιαααααααα γιατι ντε κ κιαλα εμει ς τρωμε μονο σαβουρες;επειιδη δε προβαλλομαστε;
τρωω για βραδυ γιαουρτι -βρωμη,γιαουρτι-κανελα-μελι-καρυδια.




αραξτε λιιιιιιιγο

αα κ μελακι απο θειο μου παραγωγο,οχι τις σαβουρες των μαρκετ,μιχ μιχ δηλ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε ποιο ουράνιο και τόξο εκθειάστηκε εδώ μέσα το πιτόγυρο;!;!

Έλεος με αυτή την καραμέλα. Ισορροπία λέμε όλοι οι υπόλοιποι, όχι βουρ στα πιτόγυρα, μπεσαμέλ, ντορίτος και ό,τι άλλο σας κατέβει. Ισορροπία.

Έχει πάει το "μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε" σε άλλο επίπεδο εδώ μέσα.
Η φάση είναι σπανακόριζο ή πιτόγυρο, βρώμη ή μπουγάτσα.

Και επειδή σας βαρέθηκα (ούτε είχα σκοπό να απαντήσω ξανά αν δεν με παρέθετε ο Φώτης) αν νομίζετε μερικοί ότι ως πληθυσμός μπορούμε να τη βγάλουμε με αγνά βιολογικά υλικά και πως όλοι έχουν πρόσβαση στην κότα αλανιάρα μάλλον σε άλλο κόσμο ζείτε. Ότι εγώ έχω την πρόσβαση σε φαγιά του χωριού μου και ξέρω τι περιέχουν δεν σημαίνει πως συμβαίνει καθολικά και δεν είμαι τόσο (μπιπ) για να το παίξω εξυπνάδα στη μούρη κόσμου που δεν γνωρίζω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top