Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,839 μέλη και 2,473,176 μηνύματα σε 78,669 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 244 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Tips Μαγειρικής

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,053 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε: στις 14:50, 11-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θεμιστοπόλος
Μπορείς! Εγώ τα έχω φάει αρκετές φορές έτσι. Αν θέλεις μπορείς να κόψεις και μια φρέσκια ντομάτα σε μικρά κομματάκια, και να τη βάλεις μέσα στη «γέμιση» που πλάθεις. Θα βγει πολύ ωραίο!
Αν το τυρί είναι light, ίσως να μη λιώσει καλά.
Πολύ περίπλοκο για μένα αυτό. Θα βάλω σε ένα όταν τα φτιάξω και το πολύ πολύ να πεθάνω.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,669 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε: στις 15:02, 11-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θεμιστοπόλος
Μπορείς! Εγώ τα έχω φάει αρκετές φορές έτσι. Αν θέλεις μπορείς να κόψεις και μια φρέσκια ντομάτα σε μικρά κομματάκια, και να τη βάλεις μέσα στη «γέμιση» που πλάθεις. Θα βγει πολύ ωραίο!
Αν το τυρί είναι light, ίσως να μη λιώσει καλά.
Το έχω δοκιμάσει και εγώ με ντομάτα αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξετρελάθηκα κιόλας
Αλλά αυτό είναι αναλόγως και τι γεύσεις προτιμάει ο καθένας

Αρχική Δημοσίευση από Νηρηίς
Πολύ περίπλοκο για μένα αυτό. Θα βάλω σε ένα όταν τα φτιάξω και το πολύ πολύ να πεθάνω.
Όσο για το τυρί φαντάζομαι αναφέρεσαι στο κασέρι έτσι;;;
Ναι,ναι να βάλεις είναι πολύ ωραίο!!!
Μπορείς για να λιώσει καλύτερα το κασέρι να το τρίψεις και να υπολογίσεις σε κάθε μπιφτέκι να βάλεις ένα κουταλάκι του γλυκού
Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε: στις 15:04, 11-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νηρηίς
Απλό είναι ντε. Θα βγουν πολύ ωραία!

Zoexal,

Τυρί! Όπως: τυρί γκούντα, τυρί ένταμ, τυρί κίτρινο, κασέρι κ.α. . Τυρί όπως cheese.
Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

H Νηρηίς έγραψε: στις 15:07, 11-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Μπορείς για να λιώσει καλύτερα το κασέρι να το τρίψεις και να υπολογίσεις σε κάθε μπιφτέκι να βάλεις ένα κουταλάκι του γλυκού
Eμένα μου είπαν να πάρω κίτρινο τυρί μιλνερ.
Πφ, να μην είμαι νοικοκυρά σαν εσένα να τα ξέρω όλα αυτά.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 18:59, 11-11-12:

Ο,τι τυρί θες βάζεις, δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις την μάρκα. Υπάρχουν πολλοί μικροί παραγωγοί τυριών με νόστιμα προιόντα σε χαμηλές τιμές επειδή δεν πληρώνουν διαφημίσεις. Διάλεξε ο,τι είδος τυριού σου αρέσει και βάλε (εγώ προτιμώ τη φέτα για γέμιση στα μπιφτέκια).
Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

H Νηρηίς έγραψε: στις 20:44, 11-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Ο,τι τυρί θες βάζεις, δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις την μάρκα. Υπάρχουν πολλοί μικροί παραγωγοί τυριών με νόστιμα προιόντα σε χαμηλές τιμές επειδή δεν πληρώνουν διαφημίσεις. Διάλεξε ο,τι είδος τυριού σου αρέσει και βάλε (εγώ προτιμώ τη φέτα για γέμιση στα μπιφτέκια).
Το έχω ήδη αγοράσει, δεν τίθεται θέμα μάρκας, απλώς ήμουν στο σουπερμάκετ, ψώνισα αυτά που ήθελα και πήρα και αυτό για να πειραματιστώ. Δεν πήρα κιόλας τεράστια ποσότητα, μόνο εμένα θρέφω προς το παρόν.
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Δραστήριο Μέλος

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε: στις 14:03, 30-12-12:

ρε σεις μια ερωτηση
για τα φασολια,αν δεν τα εχουμε βαλει απο το βραδυ στο νερο μπορουμε απλως να τα προβρασουμε για να μαλακωσουν ε?
βασικα δεν το κανω γιατι μαλλον ετσι χανουν τα θρεπτικα συστατικα τους..
τεσπα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη catlin : 30-12-12 στις 14:10.
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,669 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε: στις 14:06, 30-12-12:

Αν έχεις χύτρα ταχύτητας δεν χρειάζονται καν μούλιασμα.
Τώρα το αν μπορείς να τα προβράσεις δε γνωρίζω, αλλά και να γίνεται μήπως πάνε τσάμπα τα φασόλια; Δε θα έχουν χάλια γεύση;

Για τα θρεπτικά συστατικά δε γνωρίζω. Αλλά έχω την εντύπωση ότι και στη χύτρα χάνονται. Αν γνωρίζεις κάποιος κάτι παραπάνω ας μας πει.
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Δραστήριο Μέλος

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε: στις 14:09, 30-12-12:

χυτρα δεν εχω.ειναι βεβαιο οτι δεν αφηνει βιταμινη για βιταμινη.
μαλλον θα δοκιμασω νμα τα προβρασω!
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Δραστήριο Μέλος

H catlin έγραψε: στις 17:28, 06-01-13:

Μαγειρεύεις.
Το φαγητό κοντεύει να γίνει,οπότε ήρθε η ώρα για το αλατοπίπερο.

ουπς σου παραπέφτει αλάτι!
πάλι έκανες το φαγητό λύσσα!

μη στεναχωριέσαι,σου έχω τη λύση!!!

βημα πρωτο:καθάρισε μια μεγάλη πατάτα και συνέχισε το βράσιμο του φαγητού μ'αυτήν!
βημα δευτερο:οταν το φαγητο ειναι έτοιμο κλείσε το μάτι.
βημα τριτο:αφαιρεσε την πατατα.παει το περιττο αλάτι!
τελευταιο βημα:τριψτην και βγαλ την στο μπαλκονι για να φανε και τα πουλακια!
*επιπλεον τιπ:ΜΗΝ αφήσεις τη γατα σου να βγει στο μπαλκόνι!

μπραβο!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη catlin : 06-01-13 στις 17:44.
1
Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H morphine έγραψε: στις 19:20, 06-01-13:

παιδια ζω στο εξωτερικο και ο κυμας δε μου πετυχαινει με τιποτα! εχει αρκετα εντονη γευση κρεατιλας θα ελεγα... εχω δοκιμασει να αλλαξω τις ποσοτητες αλατιου/πιπεριου και να βαλω τριμμενη ντοματα αντι να παρω ετοιμο ντοματοχυμο αλλα παλι τιποτα...καμια ιδεα?
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,083 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 23:02, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από morphine
παιδια ζω στο εξωτερικο και ο κυμας δε μου πετυχαινει με τιποτα! εχει αρκετα εντονη γευση κρεατιλας θα ελεγα... εχω δοκιμασει να αλλαξω τις ποσοτητες αλατιου/πιπεριου και να βαλω τριμμενη ντοματα αντι να παρω ετοιμο ντοματοχυμο αλλα παλι τιποτα...καμια ιδεα?
Σίγουρα εσύ θα μένεις Βέλγιο, παρέα με τις τρελές αγελάδες. Γι' αυτό δεν σου πιάνει ο κιμάς!
Παίξε με την ποιότητα του κρέατος ή κάνε ένα πείραμα με ίδιες ποσότητες αλατιού/πιπεριού σε ντόπιο κιμά και σε κιμά που θα φέρεις από Ελλάδα. Εγώ βάζω τα λεφτά μου στο ότι είτε φταίει το κρέας είτε η μαγείρισσα που φτιάχνει τον κιμά.
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε: στις 19:50, 07-01-13:

ίσως αν χρησιμοποιούσες περισσότερα μυρωδικά όπως κανέλα,γαρύφαλο??? ταιρίαζει πολύ και το καρότο να βάζεις
Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

H carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.

H carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε: στις 20:43, 07-01-13:

Μπορείς να βάλεις στον κιμά κόλιανδρο ή μαϊντανό.
Επίσης,μπορείς κατά το μαγείρεμα να προσθέσεις λευκό κρασί και να το αφήσεις να εξατμιστεί. Μερικοί το κάνουν με μπύρα,εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει,αλλά οκ,γούστα είναι αυτά.
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Σίγουρα εσύ θα μένεις Βέλγιο, παρέα με τις τρελές αγελάδες. Γι' αυτό δεν σου πιάνει ο κιμάς!
Μωρέ,να ήταν μόνο το Βέλγιο,καλά θα ήμασταν. Και εγώ στην Τσεχία και ο πατέρας μου στην Γερμανία το ίδιο παράπονο έχουμε.
Αρχική Δημοσίευση από kit-kat
ίσως αν χρησιμοποιούσες περισσότερα μυρωδικά όπως κανέλα,γαρύφαλο??? ταιρίαζει πολύ και το καρότο να βάζεις
Μόνο εμένα αυτά τα δύο μου κάνουν περισσότερο για γλυκά και όχι για κιμά;
Το καρότο ναι,αλλά εγώ συνήθως όταν φτιάχνω κιμά,τηγανίζω πρώτα κρεμμύδι με καρότο και μετά προσθέτω το κρέας.
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε: στις 21:09, 07-01-13:

(για 500γρ κιμά υπολόγισε)

1. μία-δυο σκελίδες σκόρδο
2. 2 μπαλάκια μπαχάρι
3. 2 φύλλα δάφνης
4. 1 νταρνανοκρέμμυδο
5. 2 κουταλιές πελτέ + μισό κουταλάκι ζαχαρίτσα
6. 1 ξυλάκι καννέλα

Και μένα μου μυρίζει ο κιμάς (σκέψου να φτιάξεις και αρνίσιο κιμά που σκυλοβρωμάει ) και έτσι έχει καλυφθεί η μυρωδιά. Αν ρίξω μέσα άλλα όπως ρίγανη ή βασιλικό έχω την εντύπωση ότι αντιθέτως ενισχύεται η μυρωδιά.
Τώρα αν μιλάμε για υπερβολική μυρωδιά, τότε ξανασκέψου τι κιμά αγοράζεις, γιατί μάλλον σου βάλανε πολύυυ μεγάλοο μοσχάρι.

πσ έχω δει σε άλλες συνταγές να ρίχνουν πολτοποιημένες πιπεριές και μανιτάρια (δεν το έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να πω με σιγουριά)
Παράθεση

london_viola (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H london_viola έγραψε: στις 21:28, 07-01-13:

να ρωτησω, εχεις δοκιμασει να το ανακατεψεις με φρυγανια; αλλα τωρα που το σκεφτομαι μπορει να εννοεις σκετο πχ. για/με μακαρονια... εχεις δοκιμασει να ανακατεψειες 2 ειδη κιμα μαζι; και κατι ακυρο που μου ρθε τωρα που δεν εχω δοκιμασει αλλα που ξερεις (:Ρ) ισως αν ανακατευες τον κιμα με λιγο "κιμα" σογιας...; επισης μπορεις να κανεις κανενα "πειραμα" μια μερα, παρε κιμα, χωρισε τον σε μερη και δοκιμασε διαφορα μπαχαρικα στο καθε μερος να δεις πιο μπορει να καλυπτει τη μυρωδια..... ίσως καμια κουταλια γιαουρτι να το καλυψει.... παντως η ποιοτητα του κιμα παιζει μεγαλο ρολο στη γευση/μυρωδια.... ισως να φταιει και το λαδι με το οποιο το τσιγαριζεις......
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 00:41, 30-09-14:

Ειναι κανεις μαγειρας εδω;
Πριν λιγο εβγαλα το κεικ απο φουρνο. Ειναι χλιαρο τωρα.
Αμα το βαλω στο ψυγειο πειραζει;
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,965 μηνύματα.

H aba έγραψε: στις 18:11, 30-09-14:

Μάλλον δεν έχει νόημα να απαντήσουμε τώρα! Aλλά θα ήθελα να ρωτήσω: γιατί βάζεις το κέικ στο ψυγείο;
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε: στις 18:32, 30-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ειναι κανεις μαγειρας εδω;
Πριν λιγο εβγαλα το κεικ απο φουρνο. Ειναι χλιαρο τωρα.
Αμα το βαλω στο ψυγειο πειραζει;
νομίζω ότι μπορείς μετά από κανα 2ωρο που έχει κρυώσει

για το ψυγείο πάντα, το κεικ δε παθαίνει κάτι :Ρ

Αρχική Δημοσίευση από aba
Μάλλον δεν έχει νόημα να απαντήσουμε τώρα! Aλλά θα ήθελα να ρωτήσω: γιατί βάζεις το κέικ στο ψυγείο;
επειδή έχει αυγά καλό είναι να το βάζεις στο ψυγείο (ειδικά το καλοκαίρι)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 30-09-14 στις 18:36. Αιτία: λάθος αριθμός :Ρ
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 15:39, 01-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Το περιμενα καποιος να με ρωτησει.
Δεν το χω κανει ποτε κι αναρωτιομουν..
Μη φανταστεις οτι εχω φτιαξει και πολλα κεικς στη ζωη μου. Σχετικα νεα ειμαι στα της κουζινας..
Εξω το αφησα ως συνηθως.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια