Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,225 μέλη και 2,423,285 μηνύματα σε 75,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 123 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Bullying: Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης

Έχετε πέσει ποτέ θύμα bullying;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
Ναι, με λεκτική βία.
4
33,33%
Ναι, με σωματική βία.
3
25,00%
Ναι, και με λεκτική και με σωματική βία.
4
33,33%
Όχι.
1
8,33%

sophie_96

Περιβόητο Μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H sophie_96 LIVE LOVE LAUGH :-* :) <3 έγραψε: στις 15:13, 13-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Κατά την κρίση μου, το σχολείο έχει καθοριστική ευθύνη για τη διαιώνιση του φαινομένου. Τα περιστατικά bullying δεν λαμβάνονται σοβαρά υπόψη από το διδακτικό προσωπικό και εάν ληφθούν υπόψη, οι ποινές που πέφτουν είναι "χάδια". Αυτό αποθαρρύνει τα παιδιά που υφίστανται bullying να μιλήσουν ανοιχτά για το πρόβλημα, επειδή ξέρουν ότι δεν θα βρουν το δίκιο τους και ακόμα ότι λόγω της ελαστικής αντιμετώπισης τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα. Μόνη λύση συνιστά η αυστηρότητα για την αντιμετώπιση του φαινομένου και η απομόνωση όσων ασκούν bullying, έως ότου συμμορφωθούν. Εννοείται ότι πρωταγωνιστικό ρόλο έχει η οικογένεια, εντούτοις δεν μπορείς να βασιστείς στην οικογένεια του άλλου, για να πάψεις να δέχεσαι εκφοβισμό.
Αχ άντε να παραδεχτεί το σχολείο όμως ότι έχει ευθύνες και να επιρρίψει ποινές που αναλογούν και η ελαστικότητα ευνοεί και τους θύτες καθώς συνεχίζουν να δρουν ανενόχλητοι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grtt

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

O grtt έγραψε: στις 09:17, 14-07-18:

To bullying στις μέρες μας έχει πάρει διαστάσεις για δυο λόγους: Πρώτον λόγω της νέας τεχνολογίας, διαδίκτυο, κινητά κλπ είναι πολύ πιο εύκολο να διαδωθεί και δεύτερον, ενώ υπήρχε ανέκαθεν, παλαιότερα δε θεωρούνταν σημαντικό πρόβλημα, ενώ πλέον θεωρείται σοβαρό πρόβλημα.
Νομίζω ότι τα πάντα ξεκινούν από το σπίτι, από τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών από τους γονείς τους και συνεχίζονται στο σχολείο. Δυστυχώς πολλοί καθηγητές δεν αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα του προβλήματός ή ακόμα δεν έχουν τις γνώσεις για την ορθή αντιμετώπισή του. Και παρόλο που πολλές φορές είναι αδύνατον να ασχοληθούν με το κάθε παιδί προσωπικά, σαφώς και θα πρέπει κάποιες φορές αντί για ξερό μάθημα να συζητούν με τους μαθητές μέσα στην τάξη τέτοια θέματα, μεταξύ άλλων.

Φοβάμαι, όμως, ότι και πολλοί γονείς είναι αρνητικοί σε θέματα που αφορούν τα παιδιά τους, όταν πολλές φορές καλούνται οι γονείς για να συζητηθούν θέματα συμπεριφοράς και απόδοσης των παιδιών τους είναι εντελώς αρνητικοί και πολλές φορές βρίζουν και ρίχνουν το βάρος στους εκπαιδευτικούς.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι τα πάντα είναι θέμα παιδείας και καλό θα ήταν να υπάρχει ένας κοινωνικός λειτουργός ή ψυχολόγος σε μεγάλα σχολεία ή έστω ανά ομάδες σχολείων.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sophie_96

Περιβόητο Μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H sophie_96 LIVE LOVE LAUGH :-* :) <3 έγραψε: στις 09:37, 14-07-18:

Καλημέρα ,

To bullying στις μέρες μας έχει πάρει διαστάσεις για δυο λόγους: Πρώτον λόγω της νέας τεχνολογίας, διαδίκτυο, κινητά κλπ είναι πολύ πιο εύκολο να διαδωθεί και δεύτερον, ενώ υπήρχε ανέκαθεν, παλαιότερα δε θεωρούνταν σημαντικό πρόβλημα, ενώ πλέον θεωρείται σοβαρό πρόβλημα.
Δυστυχώς είναι η πικρή αλήθεια ότι πλέον ο εκφοβισμός έχει ενισχυθεί και γίνεται ακόμα περισσότερο μέσω νετ στα social media και κινητών τηλεφώνων με απειλητικά μηνύματα ή και κλήσεις

Νομίζω ότι τα πάντα ξεκινούν από το σπίτι, από τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών από τους γονείς τους και συνεχίζονται στο σχολείο. Δυστυχώς πολλοί καθηγητές δεν αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα του προβλήματός ή ακόμα δεν έχουν τις γνώσεις για την ορθή αντιμετώπισή του. Και παρόλο που πολλές φορές είναι αδύνατον να ασχοληθούν με το κάθε παιδί προσωπικά, σαφώς και θα πρέπει κάποιες φορές αντί για ξερό μάθημα να συζητούν με τους μαθητές μέσα στην τάξη τέτοια θέματα, μεταξύ άλλων.
Όχι μόνο δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις όπως λες θεωρώ δεν την αντιλαμβάνονται για πολλούς λόγους αλλά το κυριότερο για εμένα πρόβλημα είναι ότι δεν παραδέχονται ότι συμβαίνει και δεν θέλουν να συνειδητοποιήσουν ότι έχουν ευθύνη. Η όποια συζήτηση με την δική μου εμπειρία είτε να γίνει από σπλιτ από κάποιο σχετικό θέμα έκθεσης ή από κάποιο γεγονός σαν αυτό με τον 14χρόνο και να μας βάλουν ταινία για τον εκφοβισμό και την βία γενικότερα στα σχολεία όπως μας έβαλαν στο λύκειο σε εμάς ή στην καλύτερη των περιπτώσεων σε ερευνητική εργασία στα project.

Φοβάμαι, όμως, ότι και πολλοί γονείς είναι αρνητικοί σε θέματα που αφορούν τα παιδιά τους, όταν πολλές φορές καλούνται οι γονείς για να συζητηθούν θέματα συμπεριφοράς και απόδοσης των παιδιών τους είναι εντελώς αρνητικοί και πολλές φορές βρίζουν και ρίχνουν το βάρος στους εκπαιδευτικούς.
Βασικά ποιοι γονείς θα παραδεχτούν ότι έχουν την ευθύνη των παιδιών τους σε ζητήματα συμπεριφοράς; Οι περισσότεροι δυστυχώς κατηγορούν ότι φταίνε οι άλλοι εκτός από αυτούς όσον αφορά την ανατροφή τους γιατί ούτε και εκείνοι με την σειρά τους θέλουν να παραδεχτούν τα λάθη τους. Γιατί εάν το παιδί τους είναι του 18 τι τους νοιάζει εάν ασκεί βία στο άλλο παιδί και εάν το κάνει φταίει μόνο ο εκπαιδευτικός που δεν το σταμάτησε (ναι φταίει σε μεγάλο βαθμό αλλά γονέα εσύ, εσύ μεγάλωσες το παιδί όχι ο εκπαιδευτικός ο οποίος ναι πρέπει και αυτός να μαθαίνει στο παιδί πρότυπα συμπεριφοράς και αξίες κλπ κλπ)

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι τα πάντα είναι θέμα παιδείας και καλό θα ήταν να υπάρχει ένας κοινωνικός λειτουργός ή ψυχολόγος σε μεγάλα σχολεία ή έστω ανά ομάδες σχολείων
Ανοίγεις ένα πολύ τεράστιο ζήτημα, τι γίνεται μέσα στην οικογένεια, όταν ένα παιδί πάει σε κάποιον ψυχολόγο ή άλλο σύμβουλο υγείας
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8,723 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 10:02, 14-07-18:

Κάποιο κοντινό μου πρόσωπο έχει ένα παιδί γύρω στα 12 που είναι διάολος (έχω ξαναμιλήσει γι' αυτό το παιδί οτι πιστεύω οτι μέχρι τα 25 θα είναι στη φυλακή). Αυτό το παιδί είναι ο φόβος και ο τρόμος όχι μόνο ανήλικων συμμαθητών κλπ αλλά και ενηλίκων που έχουν μαγαζιά, γερόντων κλπ. Φαντάζεστε για τί παιδί μιλάμε. Πολλές φορές η δασκάλα του σχολείου κάνει παρατηρήσεις στη μαμά του οτι έδειρε κάποιο παιδάκι, οτι το δάγκωσε, οτι το έσπρωξε κλπ. Εκείνη πάει να τον πάρει από το σχολείο ντροπιασμένη αλλά τελικά σπάνια τον τιμωρούν στο σπίτι γιατί οκ, παιδί τους είναι, λυπούνται να το κρατάνε κλειδωμένο σε ένα δωμάτιο. Κι έτσι αυτή η κατάσταση συνεχίζεται. Όταν είχα ξαναπεί γι' αυτό το θέμα κάποιοι μού είπαν οτι πρέπει οι γονείς να κάθονται να συζητάνε μαζί του και να το συμβουλεύουν κλπ κλπ. Ωραία όλα αυτά αλλά πρακτικά αδύνατα λόγω που οι γονείς δουλεύουν σεζόν και λείπουν από το σπίτι για ώρες. Το παιδί είτε πηγαίνει για μπάνιο ή παιχνίδι με τους φίλους του είτε μένει με παππούδες και γιαγιάδες που το κακομαθαίνουν. Μιλάμε για ακραίες καταστάσεις. Πιστεύω επίσης ακράδαντα οτι ο πατέρας του ενδόμυχα είναι περήφανος που ο γιος του είναι τέτοιος νταής κι όλοι τον φοβούνται. Αυτό το παιδί σίγουρα το εισπράττει κι ακόμα κι αν καταλαβαίνει σε εκλάμψεις λογικής οτι αυτά που κάνει είναι άσχημα, η περηφάνεια του πατέρα σίγουρα τον κάνουν να τα συνεχίζει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sophie_96

Περιβόητο Μέλος

H sophie_96 LIVE LOVE LAUGH :-* :) <3 έγραψε: στις 10:18, 14-07-18:

Καλημέρα Σίλβια ,
Σε τέτοιες περιπτώσεις οι γονείς τι μπορούν να κάνουν, όταν λείπουν πολλές ώρες από το σπίτι και γυρνούν κουρασμένοι από την δουλειά και πχ περνούν τα παιδιά τις περισσότερες ώρες με φίλους ή παππούδες και γιαγιάδες; Δεν επαρκεί τόσο ο χρόνος ούτε τις καθημερινές ούτε το ΣΚ ώστε να ασχοληθούν πραγματικά με το παιδί. Σίγουρα εάν έχουν κάτσει και μιλήσει με το παιδί και του έχουν εξηγήσει ότι η συμπεριφορά του είναι λάθος αλλά συνεχίζει σίγουρα πρέπει με έναν τρόπο να το τιμωρήσουν. Δυστυχώς μερικοί γονείς, ισχύει αυτό που λες, το έχω δει και από την δική μου πείρα, χαίρονται όταν τα παιδιά τους τα φοβούνται επειδή θεωρούν ότι έχουν δύναμη να αντιμετωπίζουν καταστάσεις ακόμα χρησιμοποιώντας και την βία και αυτό το θεωρούν μάλιστα οκ συμπεριφορά . Η δασκάλα του, από την άλλη πως αντιδρά όταν βλέπει το παιδί να επιτίθεται απλά το απομακρύνει και επιβάλλει τιμωρία- χάιδεμα ή κάτι παραπάνω; Μήπως το παιδί έχει πως να το πω προβληματισμούς που το απασχολούν και ανησυχίες και δεν ξέρει πως να τα εκφράσει; Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την συμπεριφορά του ..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grtt

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

O grtt έγραψε: στις 10:28, 14-07-18:

Πολλά παιδιά αντιδρούν περίεργα και μερικά γίνονται επιθετικά ως αντίδραση από κάτι που συμβαίνει στο σπίτι. Δεν είναι απαραίτητο να ασκούν σωματική, λεκτική ή άλλου είδους βία οι γονείς στα παιδιά για να γίνουν επιθετικά, για παράδειγμα η παραμέληση των παιδιών λόγω έλλειψης χρόνου και εργασίας μπορεί να εκληφθεί από το παιδί ότι οι γονείς δε το αγαπούν ή δε νοιάζονται γι αυτό. Δηλαδή σίγουρα και από την πλευρά των παιδιών - θυτών κάτι πρέπει να υπάρχει γενικά για να έχουν τόσο αρνητική συμπεριφορά.. Και πραγματικά αν δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν οι γονείς ή οι εκπαιδευτικοί εδώ έχει θέση ο παιδοψυχολόγος που λέγαμε παραπάνω...
Παράθεση

sophie_96

Περιβόητο Μέλος

H sophie_96 LIVE LOVE LAUGH :-* :) <3 έγραψε: στις 10:33, 14-07-18:

Εάν ένα οποιοδήποτε παιδί πάει σε παιδοψυχολόγο και αρχίζει να αλλάζει τακτική και συμπεριφορά προς τους άλλους,
προς τον εαυτό του αλλά και πολύ περισσότερο προς τους γονείς, φοβάμαι πολύ ότι οι τελευταίοι, θα τα βάλουν μαζί με την παιδοψυχολόγο αλλά και με το ίδιο το παιδί και θα γίνει χειρότερα η κατάσταση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια