Τα σύμβολα και η σημασία τους

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
1. bisbirikos: Συμφωνώ μαζί σου, όσοι δεν αντέχουν την Ελλάδα μπορούν να πάνε και αλλού. Τόσες χώρες έχει αυτός ο πλανήτης, δεν καταλαβαίνω γιατί πιέζονται. Φαντάζεσαι τη Michel λαθρομετανάστη στην Αλβανία; Μη μασάς, είναι της μόδας ο ανθελληνισμός στους κύκλους των χορτασμένων. "Ιστορικά, ο πιστότερος εχθρός του Έλληνα είναι ο Έλληνας".
2. Giovanna: Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Καλά είναι τα ιδεώδη, προσοχή όμως, σε ποιανού χέρια θα πέσουν. Α και κάτι άλλο. Αντίθετα με ό,τι έλεγε η γιαγιά σου, σήμερα το κουτόχορτο δεν το τρώνε, το καπνίζουνε.:D
3. Michelle: Μια βασική αναγκαιότητα όλων των βιολογικών συστημάτων, και οι ανθρώπινοι πληθυσμοί είναι τέτοια συστήματα, αποτελεί η ποικιλομορφία. Σύμφωνα με την πληθυσμιακή γενετική, ο αυξημένος βαθμός ποικιλομορφίας σε έναν πληθυσμό (εν προκειμένω στον ανθρώπινο) παρέχει αυξημένο βαθμό ευρωστίας, "ελαστικότητας" και εξελικτικού δυναμικού σε αυτόν. Συνεπώς ο πληθυσμός αυτός έχει περισσότερες πιθανότητες να προσαρμοστεί, να επιβιώσει και να εξελιχθεί. Γι' αυτό λέμε ότι "Ο Θεός αγαπά την ποικιλία". Οι απόψεις περί ομοιομορφίας είναι γενικά φασιστικής αντίληψης, αφού ένας κυρίαρχος πολιτισμός θεωρεί ότι έχει την ανωτερώτητα και την εκ Θεού εν λευκώ εξουσιοδότηση να επιβάλει το δικό του πολιτισμικό, οικονομικό, κοινωνικό πρότυπο σε όλους τους υπόλοιπους. Η παγκοσμιοποίηση, λέει ο Κλεάνθης Γρίβας, είναι στην πραγματικότητα αμερικανοποίηση και ουδεμία σχέση έχει με την οικουμενικότητα. Αυτή θα έπρεπε να νοείται ως μια σχέση ισοτιμίας μεταξύ διακριτών λαών και πολιτισμών που θα αντάλλασαν απόψεις και πολιτιστικά στοιχεία μέσω συνεύρεσης και όσμωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ποιά είναι λοιπόν η γνώμη σας για τα πάσης φύσεως σύμβολα; Αισθάνεστε σεβασμό ή σας είναι αδιάφορο τι συμβολίζουν και γιατί;

Σέβομαι πολύ περισσότερο τους ανθρώπους - σύμβολα. Αυτούς που έγιναν σύμβολα για μια ιδέα ή για δικαιώματα μετά από κάποιο αγώνα ή ακόμα και θυσία. Την σημαία δεν την σέβονται όχι μόνο οι αναρχικοί αλλά και οι εξουσίες - αρχές. Τι να το κάνω αν κόπτονται για το κάψιμο της σημαίας και οι ίδιοι είναι προδότες της χώρας και καταστροφείς ? Πιο πολύ σέβομαι τα εσωτερικά σύμβολα
και πολύ λιγότερο τα εθνικά. Τα ψυχολογικά και εσωτερικά σύμβολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Σέβομαι πολύ περισσότερο τους ανθρώπους - σύμβολα. Αυτούς που έγιναν σύμβολα για μια ιδέα ή για δικαιώματα μετά από κάποιο αγώνα ή ακόμα και θυσία. Την σημαία δεν την σέβονται όχι μόνο οι αναρχικοί αλλά και οι εξουσίες - αρχές. Τι να το κάνω αν κόπτονται για το κάψιμο της σημαίας και οι ίδιοι είναι προδότες της χώρας και καταστροφείς ? Πιο πολύ σέβομαι τα εσωτερικά σύμβολα
και πολύ λιγότερο τα εθνικά. Τα ψυχολογικά και εσωτερικά σύμβολα.

Θα συμφωνήσω, αλλά θα ομολογήσω κιόλας ότι ορισμένες φορές που ακούω τον εθνικό μας ύμνο και βλέπω τη γαλανόλευκη να κυματίζει μια σχετική ρίγη τη νιώθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
3. Michelle: Μια βασική αναγκαιότητα όλων των βιολογικών συστημάτων, και οι ανθρώπινοι πληθυσμοί είναι τέτοια συστήματα, αποτελεί η ποικιλομορφία. Σύμφωνα με την πληθυσμιακή γενετική, ο αυξημένος βαθμός ποικιλομορφίας σε έναν πληθυσμό (εν προκειμένω στον ανθρώπινο) παρέχει αυξημένο βαθμό ευρωστίας, "ελαστικότητας" και εξελικτικού δυναμικού σε αυτόν. Συνεπώς ο πληθυσμός αυτός έχει περισσότερες πιθανότητες να προσαρμοστεί, να επιβιώσει και να εξελιχθεί. Γι' αυτό λέμε ότι "Ο Θεός αγαπά την ποικιλία". Οι απόψεις περί ομοιομορφίας είναι γενικά φασιστικής αντίληψης, αφού ένας κυρίαρχος πολιτισμός θεωρεί ότι έχει την ανωτερώτητα και την εκ Θεού εν λευκώ εξουσιοδότηση να επιβάλει το δικό του πολιτισμικό, οικονομικό, κοινωνικό πρότυπο σε όλους τους υπόλοιπους. Η παγκοσμιοποίηση, λέει ο Κλεάνθης Γρίβας, είναι στην πραγματικότητα αμερικανοποίηση και ουδεμία σχέση έχει με την οικουμενικότητα. Αυτή θα έπρεπε να νοείται ως μια σχέση ισοτιμίας μεταξύ διακριτών λαών και πολιτισμών που θα αντάλλασαν απόψεις και πολιτιστικά στοιχεία μέσω συνεύρεσης και όσμωσης.

Μα δεν μιλάω για παγκοσμιοποίηση που επιβάλλεται με τη βία, σε καμία περίπτωση! :worry: Την παγκοσμιοποιήση τη θεωρώ φυσική εξέλιξη και αν παρατηρήσεις, οδεύουμε προς τα εκεί. Ακόμα και την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας να παρατηρήσεις, όλο και αφομοιώνει στην καθομιλουμένη ξένες λέξεις. Πιστευω οτι αν σιγά σιγά αποκτήσει όλος ο πλανήτης κοινή γλώσσα θα είναι ένα πολύ θετικό βήμα για την ανθρωπότητα. Και μη μου πεις για διαφορετικότητα, διότι και στην Ελλάδα που όλοι μιλάμε ελληνικά, απο περιοχή σε περιοχή υπάρχει διαφορετική προφορά, μερικές διαφορετικές λέξεις κλπ. Δεν καταργείται η διαφορετικότητα έτσι.
Όσον αφορά το ένα κράτος, μην ξεχνάτε οτι μιλάμε για ΠΟΛΥ μακρινό μέλλον, οπότε έιναι λίγο άτοπο Άλεξ να μου λες για τους μαύρους στην Αμερική. Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς. Φυσικά και θα υπήρχαν κάποια τέτοια προβλήματα στην αρχή, αλλά σιγά σιγά πιστευω οτι θα εξαλείφονταν και το outcome θα ήταν πολύ θετικό για όλους. Άλλωστε αυτό που φαντάζομαι και θα ήθελα δεν είναι ακριβώς "κοινό κράτος" όπως το κατάλαβες, αλλά κάτι σαν τις ΗΠΑ, πιο γενικευμένο σε όλη τη γη.

"Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πρέπει να είμαι πολύ οπισθορομική τελικά :hmm:
δε βαριέσαι... μου αρέσει να είμαι και λιγο ρετρό που και που :P


Λοιπόν αγαπητά μου παιδιά....
εγώ θεωρώ ότι κάποια πράγματα είναι ιερα....
αλλά ακόμα κι αυτά που δεν τα θεωρώ ιερά, όταν κάποιος συνάνθρωπος μου το θεωρεί ιερό σύμβολο κάτι... φροντίζω να το σέβομαι....
Για κάποιους η ευραϊκή πεντάλφα είναι σύμβολο.. εμένα δε μου λέει τίποτα... το σέβομαι όμως.

Τα σύμβολα τα οποία εγώ θεωρώ "κάτι" είναι...
  • Η σημαία μας... ναι την αγαπώ και χαίρομαι κάποιες φορές να είμαι Ελληνάρα, ναι συγκινούμε όταν ακούω τον εθνικό ύμνο....
  • Η βέρα μου, σύμβολο της υπόσχεσης μου για πίστη και συντροφικότητα.... το λιγότερο.
  • Το μισοφέγγαρο που έχω σε τατού, κάτι προσωπικό που δεν θα πω γιατί και πως.
  • Το σύμβολο της παγκόσμιας ειρήνης....
  • Το σύμβολο του αγώνα κατά του aids
Για μένα κάποια σύμβολα είναι ιερά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Την παγκοσμιοποιήση τη θεωρώ φυσική εξέλιξη και αν παρατηρήσεις, οδεύουμε προς τα εκεί. Ακόμα και την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας να παρατηρήσεις, όλο και αφομοιώνει στην καθομιλουμένη ξένες λέξεις. Πιστευω οτι αν σιγά σιγά αποκτήσει όλος ο πλανήτης κοινή γλώσσα θα είναι ένα πολύ θετικό βήμα για την ανθρωπότητα.

Η παγκοσμιοποίηση ΔΕΝ είναι φυσική εξέλιξη!
Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι!
Στο διάβα της ιστορίας,αρκετές φορές το είδαμε αυτό είτε με τη μορφή της ελληνικής οικουμενικότητας (ελληνικές αποικίες-Μεγ.Αλέξανδρος κ.λπ.),είτε με τη μορφή της pax romana (όλος ο τότε γνωστός κόσμος),είτε με τη Σοβιετική Ένωση (το μισό ημισφαίριο)!
Ποτέ δεν εδραιώθηκε και ΠΟΤΕ δεν θα εδραιωθει!

(πρέπει να φύγω,επιστρέφω τάχιστα για τα υπόλοιπα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η παγκοσμιοποίηση ΔΕΝ είναι φυσική εξέλιξη!
Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι!

Συμφωνώ. Ποτέ δεν θα είναι γιατί είναι στη φύση του ανθρώπου ο διχασμός, ο πόλεμος και η ένταση. Πόλεμος πατήρ πάντων. Αυτοί που πιστεύουν οτι η παγκοσμιοποίηση μπορεί να ναι κάτι άλλο εκτός από ουτοπία, ουσιαστικά λένε ότι κάποτε θα ρθει το τέλος της ιστορίας (Φουκουγιάμα και παρόμοιες αντιλήψεις τελείως ουτοπικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
. Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς.

Ο ρατσισμός δεν εξαλείφεται.Εμενα μου φαινεται οτι απλως αλλάζει μορφή.:/:

Η παγκοσμιοποίηση ΔΕΝ είναι φυσική εξέλιξη!
Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι!
Ακριβώς.Είναι μια τάση που πολύ δύσκολα θα εδραιωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα προτιμήσω την αισιοδοξία :)
Άλλωστε κανείς δεν μπορεί να μιλήσει στα σίγουρα.
Πάντως πιστευω οτι σε μερικές εκατοντάδες χρόνια, θα έχουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κοινή γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο γερο-Αδόλφος πίστευε ότι η γλώσσα των συμβόλων είναι παγκόσμια και ότι κάθε άνθρωπος, όταν βλέπει ένα σύμβολο, κατανοεί υποσυνείδητα τη σημασία του, ακόμη και αν συνειδητά δεν του λέει τίποτε. Χρησιμοποίησε λοιπόν ένα κόκκινο πανί (για να διεισδύσει στους πολλούς τότε κομμουνιστές της Γερμανίας) και ένα αθώο βουδιστικό σύμβολο για να κατασκευάσει την γνωστή ναζιστική σημαία. Κατόπιν, απέδειξε το βάσιμο των ισχυρισμών του κατακτώντας την εξουσία εκ του μηδενός (δεν έπαιξε ρόλο μόνο η σημαία, όμως ο Αδόλφος και ο ιδιαίτερα ο μπαρμπα-Γιόζεφ (Γκέμπελς) χρησιμοποίησαν κατά κόρον τους συμβολισμούς για να επιτύχουν το σκοπό τους). Τα σύμβολα είναι εγγεγραμμένα στο συλλογικό υποσυνείδητο, ή αν θέλετε στο χώρο των ιδεών του Πλάτωνα και είναι πανίσχυρα. Όποιος χειρίζεται με επιδεξιότητα τη γλώσσα των συμβόλων (και αυτό σχετίζεται άμεσα με τη συζήτησή μας) αποκτά τεράστια δύναμη επί των ανθρώπων. Ο Αδόλφος, ο Βλαντιμίρ Ίλιτς, ο αυτοκράτορας του βυζαντίου και κάθε εξουσιαστής αυτού του κόσμου, γνωρίζουν καλά αυτήν την αναντίρητη αλήθεια.
Η ελληνική σημαία εν προκειμένω, χρησιμοποιείται από τους πολιτικούς ως πρόσχημα για να νομιμοποιήσουν τις ανομίες τους, όμως για τους περισσότερους από εμάς συμβολίζει την πατρίδα, με την έννοια ότι πατρίδα είναι όπου είναι η καρδιά. Συμβολίζει αυτά που θα υπερασπιζόμασταν αυθόρμητα, ακόμη και αν καμία εξουσία δεν μας το επέβαλε. Συμβολίζει αυτά που μας ενώνουν και που μας διαφοροποιούν από τους υπόλοιπους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εμείς ήμαστε καλύτεροι από τους άλλους. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αυτό είναι που τον κάνει να αισθάνεται ελεύθερος και ξεχωριστός. Όσες λοιπόν σημαίες και να κάψει ο κάθε πικραμένος, το σύμβολο δεν μπορεί να το αγγίξει.
Και λίγα λόγια για το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Οι κουκουλοφόροι λοιπόν, που κόπτονται για τον καταπιεζόμενο λαό, έκαψαν τη μοναδική εκδήλωση τιμής που έκανε το άθλιο κράτος μας προς αυτούς που καλώς ή κακώς στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και υπερασπίστηκαν αυτό που πίστευαν κι αγαπούσαν. Μαζί με αυτούς και ο παππούς μου. Θεωρώ ότι δεν του άξιζε τέτοια περιφρόνηση. Α ρε κορόιδο παππού, εσύ και η γενιά σου, έπρεπε καθήσετε με σταυρωμένα χέρια και να υποδεχτήτε τους Ναζί με λουλούδια, νά' βλεπα αν θά' χαν το θάρρος όλοι αυτοί να κάψουν έστω και μια σημαία τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Η ελληνική σημαία εν προκειμένω, χρησιμοποιείται από τους πολιτικούς ως πρόσχημα για να νομιμοποιήσουν τις ανομίες τους, όμως για τους περισσότερους από εμάς συμβολίζει την πατρίδα, με την έννοια ότι πατρίδα είναι όπου είναι η καρδιά. Συμβολίζει αυτά που θα υπερασπιζόμασταν αυθόρμητα, ακόμη και αν καμία εξουσία δεν μας το επέβαλε. Συμβολίζει αυτά που μας ενώνουν και που μας διαφοροποιούν από τους υπόλοιπους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εμείς ήμαστε καλύτεροι από τους άλλους. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αυτό είναι που τον κάνει να αισθάνεται ελεύθερος και ξεχωριστός.


:thumbup: :thumbup:


συμφωνώ απόλυτα, δεν θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα.
Να συμπληρώσω μόνο ότι σιχαίνομαι την άποψη που υποστηρίζει ότι όσοι είναι κατά της παγκοσμιοποίησης και υπέρ του να διατηρηθεί η μοναδικότητα του κάθε λαού στη γλώσσα, παράδοση, ήθη και έθιμα είναι εθνικιστές, σωνιστές, ρατσιστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Είμαστε όλοι ίσοι άλλα δεν είμαστε ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
και ένα αθώο βουδιστικό σύμβολο
Η λέξη Σβάστικα, είναι λέξη σανσκριτική που σημαίνει "ευημερία" και "ευοίωνο" και σαν κοσμικό σύμβολο, θεωρείται πως είναι το σύμβολο της καλής τύχης. Συναντάται στις αρχαίες λατρείες της Ινδίας, Κίνας, Ιαπωνίας, Αμερικής, Ελλάδας και Ρώμης καθώς και στον πρώιμο Χριστιανισμό. Η σβάστικα είναι η αρχαιότερη γνωστή μορφή του σταυρού και σχετίζεται με τον Προμηθέα, "τον κομιστή της φωτιάς" στην αρχαία Ελλάδα.

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αυτό είναι που τον κάνει να αισθάνεται ελεύθερος και ξεχωριστός. Όσες λοιπόν σημαίες και να κάψει ο κάθε πικραμένος, το σύμβολο δεν μπορεί να το αγγίξει.

+100000
Α ρε κορόιδο παππού, εσύ και η γενιά σου, έπρεπε καθήσετε με σταυρωμένα χέρια και να υποδεχτήτε τους Ναζί με λουλούδια, νά' βλεπα αν θά' χαν το θάρρος όλοι αυτοί να κάψουν έστω και μια σημαία τους!

Όπως έκαναν άλλοι "γειτονικοί" λαοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να συμπληρώσω μόνο ότι σιχαίνομαι την άποψη που υποστηρίζει ότι όσοι είναι κατά της παγκοσμιοποίησης και υπέρ του να διατηρηθεί η μοναδικότητα του κάθε λαού στη γλώσσα, παράδοση, ήθη και έθιμα είναι εθνικιστές, σωνιστές, ρατσιστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν νομίζω οτι είπα κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν νομίζω οτι είπα κάτι τέτοιο.

όχι βέβαια :)
δεν το σκέφτηκα καν αλλιώς θα το ανέφερα να μη γίνει παρεξήγηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
"Να συμπληρώσω μόνο ότι σιχαίνομαι την άποψη που υποστηρίζει ότι όσοι είναι κατά της παγκοσμιοποίησης και υπέρ του να διατηρηθεί η μοναδικότητα του κάθε λαού στη γλώσσα, παράδοση, ήθη και έθιμα είναι εθνικιστές, σωνιστές, ρατσιστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Είμαστε όλοι ίσοι άλλα δεν είμαστε ίδιοι.[/quote]"

Αρκεί να μη νομίζουμε ότι η μοναδικότητά μας αποτελεί εχέγγυο ανωτερότητας έναντι οποιουδήποτε άλλου λαού. Στο σύμπαν το πάνω και το κάτω είναι καθαρά θέμα ορισμού. Δεν είχατε μικροί την απορία εάν οι κάτοικοι του νοτίου ημισφαιρίου στέκονται με το κεφάλι κάτω και τα πόδια επάνω; Επίσης να θυμόμαστε ότι η ζωή εξελίσσεται και ότι οι (πολιτιστικές κυρίως) δάφνες του παρελθόντος δεν μπορούν να μας κάνουν περίφανους για τη μετριότητα του παρόντος.

"Η σβάστικα είναι η αρχαιότερη γνωστή μορφή του σταυρού και σχετίζεται με τον Προμηθέα, "τον κομιστή της φωτιάς" στην αρχαία Ελλάδα".

Συγνώμη φίλε, Ινδουιστικό ήθελα να γράψω, όμως ήξερες το θέμα καλύτερα από εμένα, οπότε συμπληρωθήκαμε. Thanks.
Έτσι εξηγείται και ο λόγος χρήσης της από τον γερο-Αδόλφο. Βλέπετε πώς παρουσίαζε τον εαυτό του ο μάγκας στον κατεστραμμένο από το κραχ του '29 και ταπεινωμένο από τον 1ο παγκ. πόλεμο γερμανικό λαό; Θυμηθείτε επίσης το σύνθημα των νεοναζί το οποίο κοσμεί και τον υπότιτλο της φυλλάδας της Χρυσής Αυγής: "Η πίστη είναι φωτιά".
Σας θυμίζω ακόμη ότι και ο Βαν Λούμπεν (δεν είμαι σίγουρος για το όνομα διορθώστε με αν κάνω λάθος) ήταν υποτίθεται κομμουνιστής και έκαψε το γερμανικό κοινοβούλιο, όμως αποδείχθηκε ότι ήταν εγκάθετος των Ναζί. Από αυτόν βγήκε ο πολιτικός όρος "λούμπεν προλετάριος". Αυτό σχετικά με τους "κουκουλοφόρους" και το "δίκαιο" του αγώνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ωραια πραγματακια διαβαζουμε σημερις...Κοιτα να δεις που δεν ειμαστε τοσο καφροι οσο θελουν καποιοι να πιστευουμε.

Οσοι πανε στο αρχαιολογικο μουσειο στη Σαντορινη, μπορουν να δουν καποια αγγεια με κατι που μοιαζει αρκετα με τη σβαστικα...(δεν ξερω γιατι αλλα) δεν ειναι καταγεγραμμενα ακομα ενω εχουν βρεθει απο το '70. ***η φωτογραφιση τους, απαγορευεται...

Και μιας κι εφτασε στο ναζισμο το θεμα, εχει τρομακτικο ενδιαφερον το βιβλιο "Η αποκρυφη ιστορια του ναζισμου" του Trevor Ravenscroft isbn 960-421-074-2

Great Chaos κερναω καφε καμμια μερα οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
1) Προς Great Chaos και bisbiriko: Αν οσοι δυσανασχετουν με τα οσα συμβαινουν στην Ελλαδα εφευγαν και πηγαιναν σε αλλες χωρες θα ηταν σαν να παραδιδουν τα οπλα σε αυτους που προκαλουν την κακη κατασταση της χωρας. Ε, οχι φιλοι μου, δεν θα νικησουν αυτοι!

2) Great Chaos οι αποψεις σου περι ποικιλομορφιας των λαων με βρισκουν απολυτα συμφωνο. :)

3) Προς Michelle: Θα παραθεσω εδω μια πολυ καλη περιγραφη της παγκοσμιοποιησης που ειχα ακουσει σε μια ελληνικη σειρα αρκετα χρονια πριν:
Μανα: Μα γιατι κορη μου εσεις οι νεοι φωναζετε τοσο πολυ κατα της παγκοσμιοποιησης? Ειναι τοσο ασχημο αν για παραδειγμα παιζει μπουζουκι και ενας Κινεζος? Η αν ενας Ελληνας τρωει με ξυλακια?
Κορη: Οχι, αυτο δεν ειναι καθολου ασχημο! Ειναι πολιτισμικη ανταλλαγη. Η παγκοσμιοποιηση ομως ειναι να παιζουν ολοι μπάτζο!

Τα Μεγαλα Συμφεροντα θελουν την παγκοσμιοποιηση γιατι αμα ολοι οι λαοι γινουν ενα και το αυτο, τοτε θα μπορουν να τους κοντρολαρουν ολους ποιο ευκολα. Θα εχουν την ιδια συνταγη για ολους και δεν θα χρειαζεται να την διαμορφωνουν διαφορετικα για τον καθενα. Και για πολλους αλλους λογους βεβαια.

Οσο για τα μερικες εκατονταδες χρονια μετα που λες, αυτα δεν θα υπαρξουν γιατι πρωτα θα εχει καταστρεψει τη γη η ανθρωπινη απληστια που εκφραζεται με τον Καπιταλισμο.

4) Προς Κακη Επιρροη: Το εβραικο συμβολο δεν ειναι πενταλφα. Λεγεται "meken David" (αστρο του Δαβιδ) και δεν εχει 5 γωνιες, αλλα 6. Καμια σχεση το ενα με το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οσο για τα μερικες εκατονταδες χρονια μετα που λες, αυτα δεν θα υπαρξουν γιατι πρωτα θα εχει καταστρεψει τη γη η ανθρωπινη απληστια που εκφραζεται με τον Καπιταλισμο.

Κόβω το κεφάλι μου (και το πόδι μου, και το χέρι μου...) οτι αυτό το έγραψες επίτηδες επειδή ξέρεις οτι είμαι υπερ του καπιταλισμού! :P Κακό πιζι! :P
Καπιταλισμός υπήρχε ανέκαθεν απο την αρχή των οργανωμένων ανθρώπινων κοινωνιών. Ουδέποτε τέθηκε θέμα ...καταστροφής της γης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μονο που κι εγω και αλλοι 12.000.000 ανθρωποι δυσανασχετουμε με τα ασχημα.

Δεν τα δεχομαι και προσπαθω κι εγω να τα αλλαξω. Απλα, πιστευω οτι ολοι αυτοι που δηλωνουν Ανθελληνες/αντιελληνες κτλ κτλ, μπορουν να πανε αλλου να ζησουν γιατι μονο και μονο η λεξη Ελλαδα τους κανει να βγαζουν σπυρια...
Δε θ'αλλαξουν τα ασχημα ετσι. Κοινως, δε φταιει ο ορος Ελλαδα κι ουτε ο εθνικισμος ειναι το νο 1 προβλημα σημερα, ουτε στον εθνικισμο οφειλονται ολα τα στραβα σημερα.

Αλλα μπορει και να κανω λαθος...

Και κατι τελευταιο: Το να δηλωνω οτι ολοι οι Ελληνες ειναι καφροι, με ανεβαζει στα ματια μου? Στα ματια των αλλων? Στους Ευρωπαιους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top