Μαστορέματα κι επισκευές: Είναι θέμα φύλου;

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εντάξει κορίτσια, καταλάβαμε, στην θεωρία όλοι είμαστε καλοί, ειδικά όταν την απαγγέλουμε από.....θεωρεία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το Ενσωματωμενο σημαντικοτερο εργαλειο μας παντως δεν μπορειτε να το εχετε:P
μονο να το χρησιμοποιητε..:D
και Yet, Παρόλα τα λιγότερα χρόνια εμπειρίας στη 'χρήση' του τα καταφέρνουμε θαυμάσια και μας προτιμάτε από το να το χρησιμοποιείτε μόνοι σας...

which proves ότι όταν αναφερόμαστε σε ...εργαλεία, οι επιδεξιότητες δεν ...αμφισβητούνται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εντάξει κορίτσια, καταλάβαμε, στην θεωρία όλοι είμαστε καλοί, ειδικά όταν την απαγγέλουμε από.....θεωρεία! :D

Μην ανησυχεις τη δικη σου θεση δε θα την παρει κανεις!!!


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Με (υπερ)τιμά η παρομοίωση σου, μακράν οι καλύτεροι ατακαδόροι (και αβανταδόροι) καλύτεροι και από το γνωστό δίδυμο, που παρεπιδημεί! ;)
Να τρολλ(μπ)άρω κι εγώ τώρα με την δική σου θέση (γενικότερα) ή να μην το καταξευτιλίσουμε, και να σεβαστούμε λιγάκι και τους υπεύθυνους του χώρου; Tι λες ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ρε
ρεζιλεύεις το είδος μας
:mad:
(όχι επειδή δεν τα ξέρεις - αλλά γιατί φτιάχνεις μια θεωρία σύμφωνα με την οποία θα έπρεπε να τα ξέρεις)
με σύγχισες τώρα
πάω να βάλω μπουγάδα
Και κοιτα όταν θα σκουπίζεις να πάρεις καλά τις γωνίες:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τέτοιου είδους επιχειρήματα
Mα γιατί θίχτηκες; :confused:
Κι εγώ μπορώ να αλλάξω, αυξάνοντας την απόδοση (και μειώνοντας της αξιοπιστία) χαρτογράφηση στον "εγκεφάλο" ακόμη και σε υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες, κι ας μην είναι αυτό το επάγγελμα μου, απλώς από hobby!
Τι σημαίνει όμως αυτό;
Ζήτησα εγώ να μάθω αν κατέχει ο θυληκός πληθυσμός τέτοιες γνώσεις και μου αναφέρεις για...ραδιόμετρα 4 ζωνών! :eek:
Η αλλαγή ενός πίνακα είναι διαδικασία που εντάσσεται μέσα στα πλαίσια των "μαστορεμάτων" και φυσικά όλοι έχουμε έναν τέτοιο μέσα στο σπίτι!
Τι μου αντιπαραθέτεις εξειδικευμένες καταστάσεις ως...(αντ)επιχείρημα; :P
Αν ρωτούσα ποιά γνωρίζει να σχεδιάσει εξ αρχής την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενός κτιρίου, θα ήμουν άτοπος, ναι!

Συνεννοηθήκαμε; ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γω παντως χθες που ειπα να τηγανισω μετα απο κατι χρονια, γιατι δεν τρωω τηγανιτα, κι επειδη ημουν με παρεα και λεω θα φτιαξω πατατουλες και μπουτακια κοτοπουλο, μου πεταχτηκε το λαδι και εκανα μια φουσκαλα ΝΑ στον καρπο μου:/:
Αρχισα να βλαστημαω την ωρα και τη στιγμη που αγγιξα τηγανι και τα παρατησα.
Ειχα κατι νευρα... και ετσουζε το χερι μου.:/:

Θα προτιμουσα να χα βιδωσει καμια λαμπα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η αλλαγή ενός πίνακα είναι διαδικασία που εντάσσεται μέσα στα πλαίσια των "μαστορεμάτων" και φυσικά όλοι έχουμε έναν τέτοιο μέσα στο σπίτι!
Δεν θα το έλεγα ότι αυτή η διαδικασία εντάσσεται στα πλαίσια των καθημερινών οικιακών μαστορεμάτων! :worry:
Να αλλάξεις μια ασφάλεια στον πίνακα μάλιστα, αλλά ολόκληρο τον πίνακα πόσο συχνά πια χρειάζεται και πόσοι άνδρες που δεν έχουν σχέση με ηλεκτρολογικά ξέρουν να το κάνουν;! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αλλαγη πινακα στα πλαισια μαστορεματων?:worry:

Κι εγω νομιζα ξερω πολλα... (...)

Οκευ, δηλωνω ''γυναικα''.




(ασε μας μωρε δαιμονα τωρα θα μας τρελανεις, ακου ''στα πλαισια καθημερινων μαστορεματων'':laugh::teasing:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων τη λέξη "καθημερινών" την πρόσθεσα εγώ, αλλά δεν πιστεύω ότι εντάσσεται καν στα ετήσια μαστορέματα που χρειάζεται ένα σπίτι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ιδιο εννοει ο δαιμωνας απ οσο καταλαβα.
Τα μαστορεματα τα συνηθη τα βασικα δηλ που πρεπει να γνωριζουμε ολοι.
Ακου αλλαγη πινακα mon dieu.:P

Πινακες μπορω να αλλαξω!Ενας που χει κατσει στον τοιχο στραβα ας πουμε.:P
Α, ξερω να καθαριζω και φιλτρο air condiotioner, (σιγα σιγα μου ρχονται τα επιτευγματα μου)πιανει?:P
Ο δαιμων εχει βαλθει να μας τρελανει σημερις!:P
(δαιμονα αστειευομαι, ε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με (υπερ)τιμά η παρομοίωση σου, μακράν οι καλύτεροι ατακαδόροι (και αβανταδόροι) καλύτεροι και από το γνωστό δίδυμο, που παρεπιδημεί! ;)
Να τρολλ(μπ)άρω κι εγώ τώρα με την δική σου θέση (γενικότερα) ή να μην το καταξευτιλίσουμε, και να σεβαστούμε λιγάκι και τους υπεύθυνους του χώρου; Tι λες ; :)

Να σε πω τι λεω...

1. Παρακαλω...:redface:
2. Ευχαριστω...:redface:
Και 3. Τη μυγα να τη φερεις πισω...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Mα γιατί θίχτηκες; :confused:
βασικά δεν θίχτηκα... δεν κατάλαβα το νόημα του επιχειρήματος. Δεν γνώριζα ότι για σένα αυτά τα δύο είναι ταυτόσημα θα το εξηγώ πιο αναλυτικά από και μπρος.
Κι εγώ μπορώ να αλλάξω, αυξάνοντας την απόδοση (και μειώνοντας της αξιοπιστία) χαρτογράφηση στον "εγκεφάλο" ακόμη και σε υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες, κι ας μην είναι αυτό το επάγγελμα μου, απλώς από hobby!
Τι σημαίνει όμως αυτό;
.
Α... ευχαρίστως να το συζητήσουμε το παραπάνω(!) Το θέμα "χαρτογράφηση εγκεφάλου" είναι το στοιχείο μου και θα με ενδιέφεραν νέες προσεγγίσεις! :)
Έχω μπερδευτεί όμως σε δύο θέματα
α) είναι δυνατόν να είναι ένα από τα ενδιαφέροντα μου ή η φύση μου δεν μου το επιτρέπει?
β) απόδειξε ότι η χαρτογράφηση εγκεφάλου δεν είναι ενα καθημερινό θέμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους, όμως (ορίζω και λέω εγώ τώρα) ότι μόλις το 5% των ανθρώπων έχουν την ικανότητα να μιλήσουν για αυτό. Το ποιό είναι αυτό το 5% είναι άμεση συνάρτηση της ημέρας και ώρας που γεννήθηκαν συνεπικουρούμενου από το γεγονός αν είχε πανσέληνο ή όχι!
Τι, ακούγεται μήπως παράλογο το επιχείρημα που παραθέτω? Όσο παράλογο και το ότι η διάθεση/το ενδιαφέρον και η ικανότητα για μαστοροδουλειές είναι θέμα ...γεννητικών οργάνων ;)

Ζήτησα εγώ να μάθω αν κατέχει ο θυληκός πληθυσμός τέτοιες γνώσεις και μου αναφέρεις για...ραδιόμετρα 4 ζωνών! :eek:
Η αλλαγή ενός πίνακα είναι διαδικ
και εγώ ζήτησα να μάθω (ως πρωταρχική ερώτηση αν πρόσεξες] αν ο ...πληθυσμός ανεξαρτήτως φύλου έχει κατά κανόνα τέτοιες γνώσεις.
Απάντηση δεν πήρα εκτός από την προφανή... Συνήθως πιο "εξιδεικευμένες" δουλειές τις αφήνουμε στους ειδικούς. :)

Αν ρωτούσα ποιά γνωρίζει να σχεδιάσει εξ αρχής την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενός κτιρίου, θα ήμουν άτοπος, ναι!
ενώ το ποιος έχει προφανή απάντηση το "όλοι"??? :confused:
(Δεν επιτίθομαι, ρωτάω και πάλι)

for the record Ι do know how to do that όπως και οι περισσότεροι-ες που το έχουν διδαχθεί λόγω επαγγέλματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Καλά, θα σου απαντήσω διεξοδικά αλλά τώρα προέχουν άλλα πιο....ενδιαφέροντα (σε σχέση με τα μαστοριλίκια εννοώ)!
Μου επιτρέπεις :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλά, θα σου απαντήσω διεξοδικά αλλά τώρα προέχουν άλλα πιο....ενδιαφέροντα!
Μου επιτρέπεις :)

No worries έχω υπομονή σε αυτά που δεν με "καίνε" να τα μάθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όσο παράλογο και το ότι η διάθεση/το ενδιαφέρον και η ικανότητα για μαστοροδουλειές είναι θέμα ...γεννητικών οργάνων
θεμα δομης εγκεφαλου του καθε φυλου ειναι...


παντως το κυριο και πιο κοινο και συχνο ηλεκτρικο μαστορεμα που κανουν οι περισσοτεροι ειναι απλα η αλλαγη Πριζων και διακοπτων(ρευματος,τηλεφωνου ,ή κεραιας)...
(εκτος απο την αλλαγη λαπτηρων που δεν θεωρειται ουσιαστικα μαστορεμα)....

ή αντε το πολυ πολυ να βαλει κανεις κανα διακοπτακι σε κανα καλωδιο συσκευης..ή να φτιαξει καμια φορα καμια μπαλαντεζα..
ή να τοποθετησεις μια κεραια τηλεορασης,ενισχυτες κλπ..

τα υπολοιπα ηλεκτρικα ειναι πιο ασφαλη για επαγγελματιες..




επισης ωραια και ευκολη δουλεια (και για γυναικες βεβαια) ειναι το φτιαξιμο καλωδιων τηλεφωνων με βυσματακια.(ετσι φτιαχνεις καλα καλωδια τετραπλα, ,όχι σαν τα ψευτικα τα διπλα που δινουν με τις συσκευες..).

δυσκολευτηκα αρκετα να βρω το μηχανημα-πενσα(στο πρακτικερ το βρηκα 10 ευρω και με το ιδιο μπορεις να φτιαξεις και καλωδιο δικτυου)..και σχεδον εκει που το βρηκα οι πωλητες με αποθαρραν εντονα επιτηδες ,οτι θα σπασω τα βυσματακια κλπ.. (ενω στν πραξη δεν εσπαγαν με τιποτε..

(και μια απορια προς ανδρες και γυναικες που μαστορευουν,,τα καλωδια τα γυμνωνετε με την πενσα ή τα καιτε?εγω ακομα δεν εχω πετυχει το πρωτο.γιατι μου κοβονται και προτιμω το δευτερο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Eγώ πάλι έχω την απορία πόσοι άνθρωποι στο σπίτι τους το έχουν κάνει αυτό μόνοι τους και δεν έχουν φωνάξει ηλεκτρολόγο.:confused:

Κι εγώ απορώ πώς στην ευχή προκύπτουν τέτοιου είδους μαστορέματα, ζω σε σπίτια καμιά εικοσαετία τώρα και οι μεγαλύτερες προκλήσεις που είχαμε ήταν να αλλάζουμε λάμπες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κι εγώ απορώ πώς στην ευχή προκύπτουν τέτοιου είδους μαστορέματα, ζω σε σπίτια καμιά εικοσαετία τώρα και οι μεγαλύτερες προκλήσεις που είχαμε ήταν να αλλάζουμε λάμπες. :hmm:
Κάποιοι "περνάνε" και από σπίτια ....άλλων που χρειάζονται επισκευές, και δεν....τα ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ :whistle:
Μα τι ψάχνετε βρε παιδιά; Γωνία στο ευρώ;

Evil, δεν σε αγνόησα, εσύ χρειάζεσαι "αναλυτική" απάντηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ζω σε σπίτια καμιά εικοσαετία τώρα και οι μεγαλύτερες προκλήσεις που είχαμε ήταν να αλλάζουμε λάμπες.
και θεωρειται αυτο μαστορεμα?:worry: (μην με γειωνεις ετσι ,:confused:)
καλα επι εικοσι χρονια δεν εχετε αλλαξει κανα διακοπτη ή πριζα?εγω στα τοσα χρονια τους αλλαξα και ηδη καποιοι διακοπτες ειχαν σπασει ή πριζες χαλαρωσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
το Ενσωματωμενο σημαντικοτερο εργαλειο μας παντως δεν μπορειτε να το εχετε:P
μονο να το χρησιμοποιητε..:D

και Yet, Παρόλα τα λιγότερα χρόνια εμπειρίας στη 'χρήση' του τα καταφέρνουμε θαυμάσια και μας προτιμάτε από το να το χρησιμοποιείτε μόνοι σας...

μια και συνδέσαμε τα δύο θέματα , μερικές φορές αναρωτιέμαι αν όντως κάποιοι το προτιμάνε
(το ποστ διαβάζεται και με απαλοιφή του μέσου όρου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top