Εντομοφοβία

hotlivec

Νεοφερμένος

Ο hotlivec αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Απο μικρός φοβάμε και σιχαίνομαι ΟΛΑ τα έντομα. Ειδικά αυτά που κάνουν απότομες και γρήγορες κινήσεις π.χ ακρίδες.
Επίσης φοβάμε και τα ζώα εκτός απο τις γάτες και τους σκύλους. Ίσως επειδή δεν έχω δει πολλά ζώα στη ζωή μου και δεν έχω αγγίξει κανένα. Πως μπορώ να ξεπεράσω αυτές τις φοβίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είσαι μεγαλωμένος σε πόλη, είναι λογικό να νιώθεις ένα κάτι. Εδώ εγώ που μεγάλωσα σε επαρχία κι είχα από μικρή επαφή με τη φύση και τα ζουζουνικά της, δεν είμαι τόσο φαν και τα αποφεύγω. Θεωρώ δικαιολογημένη, επίσης, τη φοβία σου και για τα ζώα, αφού δεν έχεις έρθει σε επαφή μαζί τους, δεν έχεις εξοικειωθεί και δεν ξέρεις κατά πόσο φιλικά είναι.

Δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Για να ξεπεράσεις τους φόβους σου, πρέπει να τους αντιμετωπίσεις. Επιδίωξε την επαφή μαζί τους. Σιγά σιγά.

-Πάντως, δεν θα πέσει κι η ζάχαρη στο νερό, αν εξακολουθήσεις να τα φοβάσαι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotlivec

Νεοφερμένος

Ο hotlivec αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι το ξέρω. Κάποτε όμως οταν έχω ανοιχτό το παράθυρο μπαίνουν κάποια έντομα και δεν ξέρω πως να τα ξεφορτωθώ. Τις κατσαρίδες τις σκοτώνω με κατσαριδοκτόνο με τα άλλα εντομα όμως δεν ξέρω τι να κανω. π.χ με τις νυχτοπεταλουδες, τις αράχνες και άλλα παράξενα έντομα που δεν ξέρω πως ονομάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Και εγώ τα τρέμω ιδίως κατσαρίδες σαύρες κ.α

Το μόνο που κάνω είναι απλά να τα αποφεύγω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι το ξέρω. Κάποτε όμως οταν έχω ανοιχτό το παράθυρο μπαίνουν κάποια έντομα και δεν ξέρω πως να τα ξεφορτωθώ. Τις κατσαρίδες τις σκοτώνω με κατσαριδοκτόνο με τα άλλα εντομα όμως δεν ξέρω τι να κανω. π.χ με τις νυχτοπεταλουδες, τις αράχνες και άλλα παράξενα έντομα που δεν ξέρω πως ονομάζονται.

Τις αράχνες πάτα τες ή σκότωσέ τες με κάτι. Τα πετούμενα βγαίνουν άνετα αν αφήσεις ανοιχτό το παράθυρο και τα κυνηγάς με μια εφημερίδα, ή μια πετσέτα, ώστε να τους "δείξεις το δρόμο". Στα αλογάκια της Παναγίας, στα σκαθάρια και σε κάτι τέτοια μπορείς να βάζεις μπροστά τους μία εφημερίδα, ένα περιοδικό, ώστε να ανέβουν πάνω και να τα βγάλεις έξω.

Έχε στο μυαλό σου πως είναι άκακα. Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι και να αγχώνεσαι.
Με γρήγορες κι αποφασιστικές κινήσεις τα πετάς έξω και ησυχάζει το κεφάλι σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ο καλύτερος τροπος να ξεπεράσεις μαι φοβία είναι να κάνεις φιλο σου τον φόβο σου. Π.χ κάποιος που φοβάται τις βελόνες αν κάνει 2,4,5 ενέσεις σε κάποιον θα πάψει να τις φοβάται και υποσυνείδητα θα δέχεται πιο εύκολα να του κανουν ενέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εντομοφοβία;;; Παρούσα!!! Μικρή έπιανα ένα σωρό έντομα... τώρα κάνω σαν υστερική όταν δω αράχνη ή κάποια σφήκα να έρχεται προς το μέρος μου (με τσίμπησε μάλιστα μια πριν μερικές εβδομάδες και επιδεινώθηκε η φοβία μου). Τις πεταλούδες, τις μέλισσες, τις νυχτοπεταλούδες και μερικά ακόμα έντομα δεν τα φοβάμαι. Πρόσφατα πήρα κατοικίδιο stick insect για να γνωρίσω καλύτερα τα έντομα και ομολογώ πως το συγκεκριμένο έντομο το έχω λατρέψει :D Ίσως επειδή το είχα από αυγό και το βλέπω να μεγαλώνει καθημερινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Εγώ μόνο με τα κουνούπια έχω σοβαρό πρόβλημα με τα υπόλοιπα δέν σκοτίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εγω με το καιρο ειμαι πολυ ψυχραιμη μαζι τους... ααα η αδερφη μου δε μυρμήγκι να δει στην μπλουζα της θα αρχισει να ουρλιαζει σαν υστερικη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
και εγω φοβαμαι τα εντομα παααααααρα πολυ εκτος απο τις μιγες και τα κουνουπια που τα κυνηγαω με τη μυγοσκοτοστρα:P
αλλα αμα δω κανενα αλλο μεσα στο σπιτι ουρλιαζω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Από ο,τι έχω διαβάσει, οι περισσότερες ινδιάνικες φυλές μεγαλώνουν τα παιδιά τους με σταδιακή έκθεση σε κάθε είδους φόβους έτσι ώστε να μεγαλώσουν χωρίς να γνωρίζουν τι είναι φόβος.
Γι αυτό στα χωριά είναι πολύ πιο σπάνια η εντομοφοβία από ότι στην πόλη.

Το ξέρετε ότι όταν είχα μια γάτα στο σπίτι, δεν άφηνε έντομο για έντομο ζωντανό;
Μέχρι και τα κουνούπια έτρωγε (ρίχνω ιδέες τώρα) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Το ξέρετε ότι όταν είχα μια γάτα στο σπίτι, δεν άφηνε έντομο για έντομο ζωντανό;
Μέχρι και τα κουνούπια έτρωγε (ρίχνω ιδέες τώρα) !

Έχω γάτα στο σπίτι και δεν αφήνει τίποτα που κινείται ζωντανό :lol: Ακόμα και μυρμηγκι να μπει, θα το δει. Τα καλοκαίρια δεν προλαβαίνουν να εισβάλλουν καλά καλά οι νυχτοπεταλούδες και καταλήγουν στο στομάχι του :lol: Με τις νυχτοπεταλούδες δεν έχω πρόβλημα, αλλά όταν μπαίνουν αράχνες (αναφέρομαι σε κάτι μαύρες χοντρές) και crane flies (κάτι έντομα που μοιάζουν με τεράστια κουνούπια) τρομάζω. Τις αράχνες τις φοβάμαι τόσο πολύ που ούτε να τις σκοτώσω δεν μπορώ. Για τιν ακρίβεια, δεν μπορώ να τις πλησιάσω για να τις σκοτώσω :/: (τις μικροσκοπικές αράχνες... 1-2mm δεν τις φοβάμαι :P). Αν έμπαιναν στο σπίτι σας αράχνες σαν αυτή παρακάτω και περνούσαν από μπροστά σας, σίγουρα θα αποκτούσατε φοβία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν έμπαιναν στο σπίτι σας αράχνες σαν αυτή παρακάτω και περνούσαν από μπροστά σας, σίγουρα θα αποκτούσατε φοβία :P
παναγια μου:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoulaki

Νεοφερμένος

Η anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ηρθε η ανοιξη λοιπον για τα καλα, και μαζι της τα γνωστα εντομα. και μαζι με τα εντομα η φοβια μου γι αυτα! εγω παλι παθαινω ΠΑΝΙΚΟ στη θεα μιας σφηκας-μελισσας (δε βλεπω τη διαφορα, ουτε μπορω να τις ξεχωρισω), σε μεγαλες αραχνες, κατσαριδες, σαρανταποδαρουσες, μεγαλα κουνουπια..χμ τι αλλοο...αυτα νομιζω! το χειροτερο ομως το παθαινω με τα πετουμενα (σφηκες-μελισσες), σημερα το σιγουρεψα... καλως σας βρηκα λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ηρθε η ανοιξη λοιπον για τα καλα, και μαζι της τα γνωστα εντομα. και μαζι με τα εντομα η φοβια μου γι αυτα! εγω παλι παθαινω ΠΑΝΙΚΟ στη θεα μιας σφηκας-μελισσας (δε βλεπω τη διαφορα, ουτε μπορω να τις ξεχωρισω), σε μεγαλες αραχνες, κατσαριδες, σαρανταποδαρουσες, μεγαλα κουνουπια..χμ τι αλλοο...αυτα νομιζω! το χειροτερο ομως το παθαινω με τα πετουμενα (σφηκες-μελισσες), σημερα το σιγουρεψα... καλως σας βρηκα λοιπον!
οι σφήκες είναι κίτρινες με μαύρες ρίγες και οι μέλισσες κίτρινες με καφετί ρίγες και έχουν τρίχες πάνω τους. Η bumble bee έχει μαύρες ρίγες, αλλά είναι πιο μεγάλη, έχει λευκό χρώμα στην ουρά της και είναι πιο τριχωτή. Επίσης οι σφήκες τρέφονται με άλλα έντομα, ενώ οι μέλισσες με νέκταρ. Τις σφήκες τις φοβάμαι και εγώ (με τσίμπησε μια πρόσφατα χωρίς λόγο μάλιστα :mad:) Οι μέλισσες είναι καλές, τις εκτιμώ πολύ και δεν τις φοβάμαι :redface:

Μέλισσα:


Σφήκα:


Bumble bee:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ηρθε η ανοιξη λοιπον για τα καλα, και μαζι της τα γνωστα εντομα. και μαζι με τα εντομα η φοβια μου γι αυτα! εγω παλι παθαινω ΠΑΝΙΚΟ στη θεα μιας σφηκας-μελισσας (δε βλεπω τη διαφορα, ουτε μπορω να τις ξεχωρισω), σε μεγαλες αραχνες, κατσαριδες, σαρανταποδαρουσες, μεγαλα κουνουπια..χμ τι αλλοο...αυτα νομιζω! το χειροτερο ομως το παθαινω με τα πετουμενα (σφηκες-μελισσες), σημερα το σιγουρεψα... καλως σας βρηκα λοιπον!
Σε νοιώθω :/ την τελευταία φορά που μπήκε μέλισσα στο δωμάτιό μου άρχισα να τσιρίζω, βγήκα και δεν έμπαινα στο δωμάτιο μέχρι να φύγει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
σας νιωθω.
στο χωριο ειχαμε και αγριοκουμπανους.... αχ χαιρομαι που ζω σε πολη.
ουτε εμενα μ αρεσουν οι αραχνες.καποιες φορες μου φαινονται σατανικες.τις σκοτωνω αν μπορεσω.
ε, οσον αφορα τις κατσαριδες πωπωπωπω φιλε μου.αναρωτιεμαι για ποιο λογο δεν τις εριχνε απλα ο νωε απο το καραβι.χρησιμοτητα μηδεν. και ειναι αηδιαστηκες!!! (κατι μου λεει οτι θα μ εκδικηθουν γι αυτα που γραφω μια απ αυτες τις μερες-πρεπει να ψεκασω,επιασαν και οι ζεστες... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γιατί μου φαίνεται ότι στο θέμα με τα έντομα είμαστε απελπιστικά υπερβολικοί;;

Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα όλο αυτόν τον πανικό...

Ας πούμε, μιας και αναφέρθηκαν μέλισσες και σφήκες. Μισώ θανάσιμα τις σφήκες γιατί είναι ύπουλα έντομα γιατί σου την πέφτουν στην υποψία υποψίας πιθανής απειλής και φυσικά άμα βρω καμιά βολικά την έχω σκοτώσει χωρίς πρώτη σκέψη :P.

Aλλά οκ, τα περισσότερα από τα άλλα δεν με απειλούν καθόλου, οπότε το πολύ πολύ να τα τινάξω μακριά. Αλλά σίγουρα δεν θα πάθω υστερία, όπως έχω δει να συμβαίνει σε αρκετούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μερικοί παθαίνουν υστερία γιατί απλά είναι πολύ σιχασιάρηδες. Τους καταλαβαίνω γιατί με εξαίρεση τις μύγες (που μπορώ να τις ανεχτώ - πιο πολύ τα νεύρα μου σπάνε) σιχαίνομαι κ γω αφόρητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οχι υστερια,,
αλλα τα εντομα δημιουργουν αισθηματα αποστροφης,,ενω ξερεις οτι δεν μπορουν να σε βλαψουν(γιαυτο λεγεται φοβια αλλωστε και οχι φοβος..)

πχ η αραχνοφοβια ειναι η νουμερο 1 φοβια παγκοσμιως
και σε μενα.βεβαια,,αλλα δεν θα τρελαθω κιολας..-εκτος και αν πεσει στα μουτρα μου ενω κοιμαμαι μια μεγαλη αραχνη..:P)

μιλαμε για αισθηματα και ενστικτα βαθια μεσα στην ψυχολογια


Αν έμπαιναν στο σπίτι σας αράχνες σαν αυτή παρακάτω και περνούσαν από μπροστά σας, σίγουρα θα αποκτούσατε φοβία :P
εχω δει στο σπιτι,,στη φυση εχει τετοια..

οπως και αυτοι που ανατριχιαζουν με τα φιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top