Αλλαγή βαφτιστικού ονόματος και επωνύμου

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χμμ..Θα εξηγήσω πως έχει:

Εδώ και αρκετά χρόνια θέλω να αλλάξω το όνομα μου κι αυτό γιατί δεν μου αρέσει καθόλου. Καλώς ή κακώς οι γονείς μας επιλέγουν για εμάς το όνομα μας και δεν γίνεται κι αλλιώς βέβαια, αλλά αυτό δεν υπογράφει οτι θα μας αρέσει αργότερα που οι ίδιοι θα αποκτήσουμε συνείδηση ή οτι θα μας εκφράζει. Εγώ μισώ το όνομα μου και άπειρες φορές έχω βρεθεί να ντρέπομαι να το πω σε συστάσεις και ανάλογες καταστάσεις.

Τυχαία στο γυμνάσιο μία παρέα μου "άλλαξε" όνομα σαν "παρατσούκλι" (όπως συνηθίζεται στην επαρχία), απλά δεν με φώναζαν με κάποια ιδιότητα όπως φωνάζουν τους άλλους, αλλά με ένα άλλο κανονικό όνομα. Από τότε (πριν 5 χρόνια) στις παρέες είμαι γνωστή με αυτό το όνομα χωρίς ιδιαίτερα δική μου επιδίωξη αυτού (η παρέα με φώναζε έτσι και το άκουγαν και οι άλλοι και σιγά σιγά καθιερώθηκε). Ωστόσο, ακόμα κι αν το "καινούριο" όνομα μου άρεσε αρκετά, δεν με καλύπτει. Δηλαδή πολλές φορές όταν με ρωτάνε ξένοι το όνομα μου μπερδεύομαι και δεν ξέρω ποιο να πω. Ντρέπομαι να πω το πραγματικό μου και μιας και είμαι γνωστή με το άλλο, παρασέρνομαι και λέω το άλλο και μετά νιώθω σα να λέω ψέμματα (που μάλλον έτσι είναι) και προσπαθώ να το διορθώσω και μπερδεύω και τους άλλους :(

Συζήτησα σήμερα με τους γονείς μου για αλλαγή ονόματος κανονικά στο ληξειραρχείο. Η μητέρα μου δεν το δέχεται γιατί όπως λέει "προδίδω" το όνομα της γιαγιάς που έχει πεθάνει (και με κάνει κι εμένα να το πιστεύω αυτό) ενώ ο πατέρας μου δεν έχει πρόβλημα.

Το βασικό μου ερώτημα αναφέρεται στο ποιες είναι οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για την αλλαγή ονόματος αρχικά και τι γίνεται με το όσα κατέχω στο όνομα μου ως τώρα (πχ. διπλώματα) και βέβαια δέχομαι και σχόλια για όσα έχω γράψει παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διαδικασία δεν ξέρω... αλλα μπορείς να προσθέσεις στο νόμιμο σου όνομα αυτό που θέλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Διαδικασία δεν ξέρω... αλλα μπορείς να προσθέσεις στο νόμιμο σου όνομα αυτό που θέλεις. :)

Αυτό θέλω να κάνω. Να έχω δύο ονόματα, το νυν πραγματικό και το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο ΚΕΠ της περιοχής σου να σου εξηγήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ΚΕΠ; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ιδεολογικά το βρίσκω μια χαρά! Διαδικαστικά... δεν ξέρω... μπορείς να ρωτήσεις στην αστυνομία, αλλα "ληξειαρχειο" θα χρειαστείς!

Κέντρο εξυπηρέτησης πολιτών.
https://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/MyNewPortal/?lng=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ιδεολογικά το βρίσκω μια χαρά! Διαδικαστικά... δεν ξέρω... μπορείς να ρωτήσεις στην αστυνομία, αλλα "ληξειαρχειο" θα χρειαστείς!

Ο πατέρας μου ανέφερε και "δημοσιοποίηση" της πράξης. Δηλαδή οτι πρέπει να το δημοσιοποιήσουν οι εφημερίδες μην τυχόν και έχω υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με αυτό το όνομα, ή έχω κάποιο χρέος κάπου, έχω δραπετεύσει από τη φυλακή κτλπ :P

Έχει δικηγόρους (ή έστω φοιτητές Νομικής) το e-steki; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
στο κεπ η στα δημοτολογια θα σε διαφωτισουν σουσπιρια:)
απλα απ οτι ξερω επειδη δουλευω σε δημο πρεπει να κανεις αιτηση στην περιφερεια και αν συντρεχει σοβαρος λογος τοτε το αλλαζεις οπως γινεται και στην αλλαγη επωνυμου. μπορει και να μη δεχτουν την αιτηση σου ομως:/:
δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απ οσο ξερω ομως ετσι ειναι:worry:
καλα ποσο χαλια μπορει να ειναι το ονομα σου και θες να το αλλαξεις;:worry:
το "αφροξυλανθη" εμενα μου ακουγεται χειροτερο απ οσα εχω ακουσει...ε δεν νομιζω να σε λενε ετσι.:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
στο κεπ η στα δημοτολογια θα σε διαφωτισουν σουσπιρια:)
απλα απ οτι ξερω επειδη δουλευω σε δημο πρεπει να κανεις αιτηση στην περιφερεια και αν συντρεχει σοβαρος λογος τοτε το αλλαζεις οπως γινεται και στην αλλαγη επωνυμου. μπορει και να μη δεχτουν την αιτηση σου ομως:/:
δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απ οσο ξερω ομως ετσι ειναι:worry:

Δηλαδή τι σοβαρός λόγος; :P

καλα ποσο χαλια μπορει να ειναι το ονομα σου και θες να το αλλαξεις;:worry:
το "αφροξυλανθη" εμενα μου ακουγεται χειροτερο απ οσα εχω ακουσει...ε δεν νομιζω να σε λενε ετσι.:P:P:P:P

Γενικά μάλλον δεν είναι τόσο άσχημο (όπως το "Αφροξυλάνθη") αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.

Επίσης έστειλα γραπτή "ερώτηση" στο ΚΕΠ από το site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μια φίλη πάντως άλλαξε κανονικά το επώνυμό της χωρίς να υπάρχει κάποιος σοβααρός λόγος. Πολύ απλά και χωρίς να συναντήσει εμπόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δηλαδή τι σοβαρός λόγος; :P



Γενικά μάλλον δεν είναι τόσο άσχημο (όπως το "Αφροξυλάνθη") αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.

Επίσης έστειλα γραπτή "ερώτηση" στο ΚΕΠ από το site.

δεν ξερω τι θεωρουν σοβαρο λογο για αλλαγη ονοματος καλη μου:worry:
δεν ετυχε ποτε να θελησω να αλλαξω το ονομα μου.:worry:
παντως για αλλαγη επωνυμου ειναι λιγο πιο ζορικα τα πραγματα γιατι μετα μπαινουν στη μεση και τα κληρονομικα:worry: πχ αν ο πατερας σου λεγεται παπαδοπουλος κι εσυ το αλλαξεις σε εμμανουηλιδου λεμε τωρα...θα πρεπει να διαπιστωνεται με εγγραφα και καλα σε κληρονομικα και τετοιες διεκπεραιωσεις οτι εισαι κορη του παπαδοπουλου...τρεχα γυρευε δλδ:confused:
για το ονομα δεν νομιζω να ναι τοσο τραγικα τα πραγματα...ρωτα εσυ καλου κακου. στειλε και στο υπουργειο εκει στην αθηνα ερωτηση να σου πουνε αναλυτικα αυτοι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μια φίλη πάντως άλλαξε κανονικά το επώνυμό της χωρίς να υπάρχει κάποιος σοβααρός λόγος. Πολύ απλά και χωρίς να συναντήσει εμπόδια.

Κι ας πούμε οτι το αλλάζω, όταν αργότερα πάω σε μία δουλειά και κρατάω ένα πτυχίο της αγγλικής υπογραμμένο στο παλιό μου όνομα και κρατάω και μία ταυτότητα με το καινούριο μου όνομα, τότε τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
στειλε και στο υπουργειο εκει στην αθηνα ερωτηση να σου πουνε αναλυτικα αυτοι. :worry:

Ναι οκ, τέτοιες μέρες θα ασχοληθούν με εμένα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Κι ας πούμε οτι το αλλάζω, όταν αργότερα πάω σε μία δουλειά και κρατάω ένα πτυχίο της αγγλικής υπογραμμένο στο παλιό μου όνομα και κρατάω και μία ταυτότητα με το καινούριο μου όνομα, τότε τι γίνεται;

θα κανεις ταυτοπροσωπια στο δημο που ανηκεις.
θα βεβαιωνουν οτι η ταδε που αναγραφεται στην ταυτοτητα και η ταδε που αναγραφεται στο πτυχιο ειναι το ιδιο και το αυτο προσωπο.
βρε καλη μου...τοσο κακο για το τπτ...:worry:
λεγε εκει το ονομα που σου βγαλε η παρεα στο γυμνασιο και τελος...ουτε αλλαγες ουτε τπτ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ναι οκ, τέτοιες μέρες θα ασχοληθούν με εμένα :P:P


Μπορείς να περιμένεις 5 μέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GeorgeD

Νεοφερμένος

Ο GeorgeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
κανε αιτηση στο ληξιαρχειο, παρ πιστοποιητικο μετα καιπαρε το να σε γραψυν στο δημοτολογιο, παρε αλλο πιστοποιητικο του Δημου, μετα παρε το σε οσες υπηρεσιες εχουν αρχεια με ονομα σου

επισης μπορισ να κανεις αιτηησ στο δικαστηριο για διορθωση ληξιαρχιης πραξης γεννησης δια κλησεως στον εισαγγελα πρωτοδικων, καταχωρησ του διαταγματος που θα βγει στο περιθωριο της ληξιαρχικης πραξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
λεγε εκει το ονομα που σου βγαλε η παρεα στο γυμνασιο και τελος...ουτε αλλαγες ουτε τπτ.;)

Δεν είναι ωραίο. Αν με ρωτήσεις πως με λένε και σου πω ένα όνομα και μετά τύχει και δεις ταυτότητα ή ακούσεις τη μητέρα μου να με φωνάζει με άλλο δεν θα νομίζεις οτι σε κοροϊδεύω; Και έτσι είναι αφού σου είπα άλλο όνομα από το πραγματικό μου. Επίσης το κανονικό δεν μου αρέσει και δεν αισθάνομαι ωραία να το λέω και επίσης αν κάθομαι και αναλύω στον καθένα που γνωρίζω ολόκληρη την ιστορία με τα ονόματα μου θα με περνάει για τρελή ή κομπλεξικιά :P

Μπορείς να περιμένεις 5 μέρες...

Ίσως περιμένω και λίγο παραπάνω γιατί υποψιάζομαι οτι μία τέτοια δουλειά θα χρειάζεται συγκατάθεση γονέων :whistle:

κοριτσάκι, πώς σε λένε? :redface: (με ναζιάρικο στυλ :p)


Αχχμμμμ... Λοιπόν οκ, χάρη στο ναζιάρικο στυλ θα σας αποκαλύψω οτι το πραγματικό μου όνομα είναι "Σταματία" και το κοινώς γνωστό είναι "Ρόζα"

δεν μας λεει:P:P:P:P

Ξέρεις τι γίνεται τώρα; :P Απουσίαζα γιατί άκουσα κάτι οτι δίνουμε πανελλήνιες λέει, στο τέλος του χρόνου λέει, και θέλει διάβασμα λέει :P

μπορούμε να το βάλουμε στο chat and fun section:P:P:P

Τέτοια τιμή; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
θα κανεις ταυτοπροσωπια στο δημο που ανηκεις.
θα βεβαιωνουν οτι η ταδε που αναγραφεται στην ταυτοτητα και η ταδε που αναγραφεται στο πτυχιο ειναι το ιδιο και το αυτο προσωπο.

Και πως ακριβος λειτουργει αυτο; Ενδιαφερομαι και εγω καθος σκευτομαι να ξεφωρτωθω το ενα απο τα 2 ονοματα μου οταν ενηλικιωθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και πως ακριβος λειτουργει αυτο; Ενδιαφερομαι και εγω καθος σκευτομαι να ξεφωρτωθω το ενα απο τα 2 ονοματα μου οταν ενηλικιωθω

γιατί όταν ενηλικιωθείς; εμπλέκονται και γονείς ε; το 'ξερα :devil::P

Εντωμεταξύ όλη αυτή η ανησυχία μου για το όνομα ξανάρχεται στην επιφάνεια κάθε που ανοίγουν τα σχολεία και αρχίζουν οι κατάλογοι και οι λίστες. Άντε να πεις του καθηγητή να σταματήσει να σε φωνάζει Σταματία (:rant:) που γράφει ο κατάλογος, και να σε φωνάζει Ρόζα, που η μόνη Ρόζα που γνωρίζει είναι η μουδιασμένη του Μητροπάνου. Σοβαρά με καίει πάντως αυτό το θέμα και δεν θα σταματήσει αν δεν αλλάξει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top