Γραφικός χαρακτήρας

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Το τελευταίο χρόνικο διάσημα έχω αλλάξει το πως κάνω το σ μου, το δ μου το η μου και το ς μου. Και το χω κανει με τέτοιο τροπο ώστε να γράφω γρηγορότερα και να μην καταλαβαινει κανεις τίποτα φυσικά!
View attachment 55832

Μοιάζουν απίστευτα με μιας φίλης μου τα γράμματα! Πρέπει λοιπόν να είσαι πολύ κοινωνική, ευαίσθητη, συναισθηματική, ρομαντική και αυθόρμητη :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει πολύ η γραφολογία.Έχω ακούσει ότι στο εξωτερικό οι εταιρείες προσλαμβάνουν γραφολόγους για να αναλυουν το γραφικό χαρακτήρα των μελλοντικών εργαζομένων και μα΄λιστα η αξιολόγηση αυτή μετραει πολύ.

Όσον αφορά το δικό μου γραφικό χαρακτήρα μάλλον είναι χάλια.Οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τι γράφω αλλά εγώ καταλαβαίνω πάντα.Ανάλογα στιγμή και τι γράφω, τα γράμματα διαφέρουν σημαντικά.Στα αγγλικά κάνω εντελώς διαφορετικά πολύ ευανάγνωστα γράμματα.

Ένας καθηγητής μου είχε πει ότι θα αναγνώριζε το γραπτό μου ανάμεσα στα γραπτά του σχολείου ακόμα και αν δεν είχε όνομα, αλλά δεν έκανε ανάλυση.
Μία άλλη καθηγήτριά μου σε ένα διαγώνισμα είπε ότι αισθανόταν πως τα γράμματα θα βγουν από το γραπτό να την κατασπαράξουν! Πολύ περίεργο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Βάσια πρέπει να είσαι πολύ συναισθηματική κοπέλα, ε; :P

Την έκανες την ανάλυση,ε; :P Ε, εντάξει, οχι ιδιαίτερα. Μια καθηγήτρια που ήταν ειδική σ'αυτο το θεμα μου ειχε πει οτι ειμαι άνθρωπος της οργάνωσης και ισχύει νομιζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Είσαι, είσαι...άκου μένα που σου λέω..;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αυτό που όλοι κάνετε γαμάτα γράμματα και εγώ δεεεεν.:P

Χαχαχαχαχ. Θα ανεβάσω μια πρόσφατη όταν μπορέσω γιατί ο γραφικός μου χαρακτήρας έχει αλλάξει πολύ απ'την τελευταία φορά που τον έδειξα εδώ.:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
View attachment 55834
View attachment 55835

Να και τα δικά μου. :P Γενικά ακούω κακά σχόλια για αυτά.

Υ.Γ Αν παρατηρήσετε το "κ" το κάνω με 2 τρόπους.Ασυναίσθητα.

Χεχε πολιτεία :whistle:
:| Ιησούς Χριστός Νικά Και Όλα Τα Κακά Σκορπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Να και λιγο ΑΟΔΕ, σημειώσεις που έγραφα πριν τις εξετάσεις (και μάλιστα η οργάνωση, που έπεσε :devil: ). Τις βρήκα τυχαία σημερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 192

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Χεχε πολιτεία :whistle:
:| Ιησούς Χριστός Νικά Και Όλα Τα Κακά Σκορπά
Χαχα αυτό λέω και εγώ όποτε τα πετυχαίνω.Μακριά από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
DSC_0560.jpg
Να και λιγο ΑΟΔΕ, σημειώσεις που έγραφα πριν τις εξετάσεις (και μάλιστα η οργάνωση, που έπεσε :devil: ). Τις βρήκα τυχαία σημερα :P
Εγώ πάντως πάνω-πάνω διαβάζω Π.Ο.Δ.Ε. :upside: :P
...κατά τα άλλα μια χαρά είναι τα γράμματά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
View attachment 57546

Εγώ πάντως πάνω-πάνω διαβάζω Π.Ο.Δ.Ε. :upside: :P
...κατά τα άλλα μια χαρά είναι τα γράμματά σου!

Προγραμματισμός + Οργάνωση + Διοίκηση + Ελεγχος (ή ό,τι ήταν αυτό τέλος πάντων) =4 βασικές λειτουργίες του management!
Τα ξέχασες καλέ; γιατί; αυτά μένουν αξέχαστα :lol: χαχα και τα δικά σου είναι ωραία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Γραφικός Χαρακτήρας και Προσωπικότητα!
Ο γραφικός χαρακτήρας «πυξίδα» της προσωπικότητας :Το πώς γράφουμε αποκαλύπτει στοιχεία για περίπου 5.000 διαφορετικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας, σύμφωνα με μελέτη

Εσείς γράφετε με μεγάλα κενά μεταξύ των λέξεων ή με μικρά, με μεγάλα ή μικρά γράμματα, με γράμματα στρογγυλεμένα ή μακρουλά; Αυτά και άλλα πολλά στοιχεία του γραφικού χαρακτήρα μας «μιλάνε» για την προσωπικότητά μας


Είστε άτομο εξωστρεφές ή μήπως είστε υπερόπτης με ροπή προς το ψέμα; Πιάστε μολύβι και χαρτί για να λάβετε την απάντηση! Μελέτη μιας μεγάλης αμερικανικής εταιρείας γραφικής ύλης (National Pen Company) δείχνει ότι ο γραφικός χαρακτήρας μπορεί να αποκαλύψει στοιχεία για περίπου 5.000 διαφορετικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας με βάση, μεταξύ άλλων, το πόσα κενά αφήνει ο καθένας μεταξύ των λέξεων, το πώς υπογράφει αλλά και το πώς ενώνει τα γράμματα μέσα σε μια λέξη.

Η γραφολογία

Η διαδικασία ανάλυσης του γραφικού χαρακτήρα ονομάζεται γραφολογία και ως σήμερα θεωρείται ψευδοεπιστήμη καθώς υπάρχουν αντιμαχίες σχετικά με το αν μπορεί να προσδιορίσει με ακρίβεια ψυχολογικά χαρακτηριστικά αλλά και στοιχεία της φυσιολογίας ενός ατόμου. Πάντως ορισμένες εταιρείες χρησιμοποιούν τη γραφολογία πριν από την πρόσληψη υπαλλήλων, ενώ η συγκεκριμένη διαδικασία έχει χρησιμοποιηθεί και σε δικαστικές υποθέσεις.

Τώρα η National Pen Company συνέλεξε στοιχεία διαφορετικών γραφολογικών μελετών και δημιούργησε ένα γράφημα που δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα με βάση τον γραφικό... χαρακτήρα .

Σύμφωνα λοιπόν με αυτό το γράφημα, το μέγεθος των γραμμάτων δείχνει πολλά για την προσωπικότητα του ατόμου που τα γράφει. Οι άνθρωποι που γράφουν μικρά γράμματα τείνουν να είναι ντροπαλοί, επιμελείς και λεπτολόγοι, ενώ αντιθέτως όσοι κάνουν μεγάλα γράμματα είναι εξωστρεφείς και αγαπούν να βρίσκονται στο επίκεντρο της προσοχής.

Οταν πάλι τα γράμματα ενός ατόμου είναι μεσαίου μεγέθους (το επάνω μέρος των χαρακτήρων βρίσκεται στο μέσον μιας γραμμής στο τετράδιο), τότε πρόκειται για άτομο προσαρμοστικό.

Η κλίση των γραμμάτων

Αν ο γραφικός χαρακτήρας έχει κλίση προς τα δεξιά, το άτομο είναι ανοιχτό σε νέες εμπειρίες και απολαμβάνει να γνωρίζει καινούργια άτομα. Αν πάλι έχει κλίση προς τα αριστερά, τότε το άτομο είναι μάλλον εσωστρεφές. Οσοι γράφουν χωρίς κλίση των γραμμάτων προς κάποια κατεύθυνση είναι λογικοί και πρακτικοί. Με δεδομένο ότι η γραφολογική αυτή ανάλυση αφορά την αγγλική γλώσσα, υπάρχουν και λεπτομέρειες του γραφικού χαρακτήρα και κατ' επέκταση του χαρακτήρα του ατόμου... εις την αγγλικήν. Για παράδειγμα, όταν ένα άτομο γράφει τα γράμματα l (καλλιγραφικά) και e, το πόσο μεγάλη κάνει την «κουλούρα» των γραμμάτων μαρτυρεί πολλά: όταν η «κουλούρα» είναι μεγάλη το άτομο είναι χαλαρό, αυθόρμητο και χωρίς προκαταλήψεις. Οι μικρές «κουλούρες» των γραμμάτων υποδηλώνουν σκεπτικισμό, καθώς και περιορισμό από κάποιες δραστηριότητες που συνδέονται με ένταση.

Τα i και j
Ρόλο παίζει και πού ακριβώς βάζει ένα άτομο την «τελίτσα» επάνω από το i ή το j. Αν η τελίτσα μπαίνει πολύ επάνω από το γράμμα, μαρτυρεί ότι ο γράφων έχει μεγάλη φαντασία. Αν μπαίνει πολύ κοντά στο γράμμα, τότε ο γράφων είναι οργανωτικός και συμπονετικός. Οι αναβλητικοί τύποι βάζουν την «τελίτσα» του i ή του j στα αριστερά σε σύγκριση με το γράμμα, ενώ όσοι παλιμπαιδίζουν συνηθίζουν να ζωγραφίζουν έναν μικρό κύκλο αντί για την τελεία.

Εκείνοι που στο γράμμα t φτιάχνουν πολύ μεγάλη την οριζόντια γραμμή είναι αποφασιστικοί, ενθουσιώδεις αλλά και ξεροκέφαλοι. Οσοι κάνουν μικρή την οριζόντια γραμμή συνηθίζουν να είναι τεμπέληδες.

Τα τερτίπια τού ο
Οταν κάποιος γράφει το ο με κενό στην άκρη του κύκλου ή καλλιγραφικά κάνοντας μια μικρή κουλούρα στο επάνω μέρος του τείνει να είναι συζητήσιμος και κοινωνικός. Το κλειστό ο πάλι δείχνει άνθρωπο που του αρέσει η ιδιωτικότητα.

Συγχρόνως το να γράφει κάποιος πιέζοντας πολύ το μολύβι δείχνει υψηλά επίπεδα ενέργειας του οργανισμού, ενώ το αντίθετο μαρτυρεί κόπωση.

Οι ψεύτες

Αν πάλι αναζητάτε τους ψεύτες, αυτοί αποτυπώνονται στο... χαρτί μέσω αλλαγών στον γραφικό χαρακτήρα στο ίδιο κείμενο.
ΠΗΓΗ
Προγραμματισμός + Οργάνωση + Διοίκηση + Ελεγχος (ή ό,τι ήταν αυτό τέλος πάντων) =4 βασικές λειτουργίες του management!
Τα ξέχασες καλέ; γιατί; αυτά μένουν αξέχαστα :lol: χαχα
Χαχαχαχα οκ τότε!

ΥΓ. Εγώ δεν είχα ΑΟΔΕ ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τι ενδιαφέρουσα είναι η γραφολογία!
Οι απόψεις διίστανται για την αξιοπιστία της. Ξέρει κανείς όμως να μας κάνει καμιά ανάλυση να σκοτώσουμε την ώρα μας; (@GP369, μήπως εκτός από τεστ προσωπικότητας; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω εγώ ανεβάστε, φωτογραφίες με μια μικρή παράγραφο, κατά προτίμηση παντόγραμμα και θα σας πω. Η γραφή σας να είναι κανονική, μην κάνετε δηλαδή εσκεμμένα καλύτερα και πιο προσεγμένα γράμματα αλλά γράψτε όπως θα γράφατε κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πες μου μεγάλε τζεντάι, τι λέει για μένα το εξωελλαδικό ελληνικό κεφάλαιο του 19ου αι.;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πως γίνεται όλα τα γράμματα να βρίσκονται στο ίδιο ύψος; How did you do this?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πως γίνεται όλα τα γράμματα να βρίσκονται στο ίδιο ύψος; How did you do this?
.....νομίζω ότι αυτό είναι το φυσιολογικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία γράμματα, stefaniat!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μου μεγάλε τζεντάι, τι λέει για μένα το εξωελλαδικό ελληνικό κεφάλαιο του 19ου αι.;


Το πρώτο που καταλαβαίνεις από τα γράμματα σου αρχικά είναι πως είσαι άνθρωπος εσωστρεφής, αυτό φανερώνεται από το γεγονός ότι τα γράμματά σου είναι μικρά, δηλαδή κάτω από την μέση της γραμμής. Επίσης είσαι άνθρωπος που θέλει να γνωρίζει τους άλλους εις βάθος, του αρέσει η σωματική επαφή και χρειάζεται κάποιον για να αισθάνεται ασφάλεια, δεν σου αρέσει και τόσο η ελευθερία δηλαδή, αυτό το καταλαβαίνεις από την μικρή απόσταση μεταξύ των λέξεων σου. Τα γράμματά σου έχουν μια μικρή κλίση προς τα δεξιά που δείχνει ότι είσαι ανοιχτή σε νέες εμπειρίες και στο να γνωρίζεις νέα άτομα αλλά επειδή είναι πολύ μικρή η κλίση αυτό σημαίνει πως στην αρχή είσαι διστακτική. Τα κλειστά ο δείχνουν άτομο που του αρέσει η ιδιωτικότητά του και δεν θέλει να βγάζει την ζωή του στο γυαλί. Τα καλλιτεχνικά κεφαλαία επίσης δείχνουν άτομο παιχνιδιάρικο, με φαντασία που παλιμπαιδίζει. Το πυκνογραμμένο γραπτό χωρίς μεγάλα κενά στα πλάγια δείχνει άτομο επικοινωνιακό που έχει πολλά να πει. Οι τόνοι σου είναι κοντά στα γράμματα που σημαίνει πως είσαι άτομο οργανωτικό και συμπονετικό. Αν και δεν φαίνεται ξεκάθαρα από την φωτογραφία η πίεση στο χαρτί νομίζω πως είναι ελαφριά πράγμα που υποδηλώνει ευαισθησία και ενσυναίσθηση.

Επίσης η υπογραφή στο πάνω μέρος, δείχνει πως η καθηγήτρια σου είναι άτομο με υψηλή αυτοπεποίθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top