Bullying: Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης

Έχετε πέσει ποτέ θύμα bullying;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ναι, με λεκτική βία.

    Ψήφοι: 13 43.3%
  • Ναι, με σωματική βία.

    Ψήφοι: 3 10.0%
  • Ναι, και με λεκτική και με σωματική βία.

    Ψήφοι: 7 23.3%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 7 23.3%

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα Σίλβια :inlove: ,
Σε τέτοιες περιπτώσεις οι γονείς τι μπορούν να κάνουν, όταν λείπουν πολλές ώρες από το σπίτι και γυρνούν κουρασμένοι από την δουλειά και πχ περνούν τα παιδιά τις περισσότερες ώρες με φίλους ή παππούδες και γιαγιάδες; :/: Δεν επαρκεί τόσο ο χρόνος ούτε τις καθημερινές ούτε το ΣΚ ώστε να ασχοληθούν πραγματικά με το παιδί. Σίγουρα εάν έχουν κάτσει και μιλήσει με το παιδί και του έχουν εξηγήσει ότι η συμπεριφορά του είναι λάθος αλλά συνεχίζει σίγουρα πρέπει με έναν τρόπο να το τιμωρήσουν. Δυστυχώς μερικοί γονείς, ισχύει αυτό που λες, το έχω δει και από την δική μου πείρα, χαίρονται όταν τα παιδιά τους τα φοβούνται επειδή θεωρούν ότι έχουν δύναμη να αντιμετωπίζουν καταστάσεις ακόμα χρησιμοποιώντας και την βία και αυτό το θεωρούν μάλιστα οκ συμπεριφορά . Η δασκάλα του, από την άλλη πως αντιδρά όταν βλέπει το παιδί να επιτίθεται απλά το απομακρύνει και επιβάλλει τιμωρία- χάιδεμα ή κάτι παραπάνω; Μήπως το παιδί έχει πως να το πω προβληματισμούς που το απασχολούν και ανησυχίες και δεν ξέρει πως να τα εκφράσει; Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την συμπεριφορά του ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Πολλά παιδιά αντιδρούν περίεργα και μερικά γίνονται επιθετικά ως αντίδραση από κάτι που συμβαίνει στο σπίτι. Δεν είναι απαραίτητο να ασκούν σωματική, λεκτική ή άλλου είδους βία οι γονείς στα παιδιά για να γίνουν επιθετικά, για παράδειγμα η παραμέληση των παιδιών λόγω έλλειψης χρόνου και εργασίας μπορεί να εκληφθεί από το παιδί ότι οι γονείς δε το αγαπούν ή δε νοιάζονται γι αυτό. Δηλαδή σίγουρα και από την πλευρά των παιδιών - θυτών κάτι πρέπει να υπάρχει γενικά για να έχουν τόσο αρνητική συμπεριφορά.. Και πραγματικά αν δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν οι γονείς ή οι εκπαιδευτικοί εδώ έχει θέση ο παιδοψυχολόγος που λέγαμε παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εάν ένα οποιοδήποτε παιδί πάει σε παιδοψυχολόγο και αρχίζει να αλλάζει τακτική και συμπεριφορά προς τους άλλους,
προς τον εαυτό του αλλά και πολύ περισσότερο προς τους γονείς, φοβάμαι πολύ ότι οι τελευταίοι, θα τα βάλουν μαζί με την παιδοψυχολόγο αλλά και με το ίδιο το παιδί και θα γίνει χειρότερα η κατάσταση. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,867 μηνύματα.
Λοιπόν λογικά θα είναι σεντόνι οπότε πάρτε το καφεδάκι σας και το παγωτάκι σας και απολαύστε :P
Αρχικά,εγώ από μικρούλα ήμουν ένα παιδί ήρεμο και συνεσταλμένο,το οποίο είχε υπέρμετρη υπομονή :D (ωστόσο κάποια στιγμή το ποτήρι ξεχείλιζε και αντιδρούσα).Εγώ επειδή είμαι κάτοικος πόλης με πολλούς τσιγγάνους θυμάμαι να υπάρχει μια λάθος αντιμετώπιση απέναντι τους.Ωστόσο,από το νήπιο βρισκόμουν σε επαφή μαζί τους οπότε δεν είχα πρόβλημα μαζί τους(ούτως ή άλλως οι γονείς μου μου είχαν πει πως δεν είναι σωστό να τους κρίνω).Τέλος πάντων,όλα ξεκίνησαν στην 5η δημοτικού.Ήταν λοιπόν μια παρέα τριών τσιγγάνων(δυο κοριτσιών και ενός αγοριού) οι οποίοι αποφάσισαν πως είχε πλάκα να με πειράζουν για την εμφάνιση μου και τις μαθητικές μου επιδόσεις στο σχολείο!Τόσο πολύ τους πείραζε που έκαναν σχόλια "διαμαντάκια" όπως:Γιατί είσαι τόσο κοντή;Γιατί είσαι τόσο άσχημη;Εμείς έχουμε αγόρι,εσύ δε πρόκειται να βρεις,έχεις δει πόσο χάλια είναι τα μαλλιά σου,τι χάλια παπούτσια είναι αυτά,είσαι φυτό κτλ.Εννοείται πως δεν δίσταζαν να διαδίδουν και φήμες εναντίον μου όπως:Η Γιώτα γουστάρει τον τάδε,η Γιώτα έκανε αυτό κτλ.Μια μέρα λοιπόν αντέδρασα,άνοιξα το στόμα μου και θυμάμαι να τους βρίζω.Τι έγινε στη συνέχεια;Με στρίμωξαν σε μια γωνία(οι φίλες μου δε μπορούσαν να κάνουν κάτι,ήμασταν έκτη δημοτικού)και άρχισαν να μου λένε:Εμάς δε θα μας ξαναμιλήσεις έτσι,εμείς είμαστε τσιγγάνοι και ξέρουμε που μένεις και θα σου κάψουμε το σπίτι.(oooh yeah guys,πάντως τώρα που σκέφτομαι ξανά τι μου είπαν φαντάζομαι σε τι περιβάλλον μεγάλωσαν οι αυστραλοπίθηκοι :P).Μετά από αυτό αποφάσισα να μη μιλήσω σε κανέναν!Απλώς περίμενα να πάω γυμνάσιο,μήπως και άλλαζαν τα πράγματα αλλά....τζίφος!
Στο γυμνάσιο λοιπόν,από τη μέρα που πάτησα εκεί μέσα(από τη μέρα του αγιασμού δηλαδή) τα αρνητικά σχόλια ήταν καθημερινό φαινόμενο(τονίζω πάλι πως ήταν από τσιγγάνους,πολύ σπάνιο να με πειράξει κάποιος που δεν ήταν).Μερικά όμορφα παραδείγματα:Εεεε κοπελιά σε λάθος σχολείο έρχεσαι το νήπιο είναι δίπλα(μικροέδειχνα),πρώτη δημοτικού πας ή πρώτη γυμνασίου;,εεεεε μωρή (ψευδώνυμο μου είχαν βγάλει).!Άλλα περιστατικά ήταν μια τσιγγάνα να έχει νεύρα και επειδή πέρναγα από δίπλα της να με σπρώχνει και να μου λέει "αι μωρή μέσα στα πόδια μου κι εσύ"με αποτέλεσμα να πέσω στον τοίχο(ευτυχώς δεν χτύπησα),μία παρέα τσιγγάνων να μου έχουν βγάλει ψευδώνυμο και να με αποκαλούν με αυτό ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ένας άλλος τσιγγάνος να μη με αφήνει σε ησυχία και μια φορά στο διάλειμμα να με σηκώνει από τη μέση ψηλά ενώ περπατούσα στο προαύλιο και να αρχίζει να τρέχει(εγώ φώναζα δυνατά αφησέ με αφήσέ με:!!!!) και τελικά έγινα περίγελος σε όλο το σχολείο,πάλι μια ομάδα τσιγγάνων(γυναίκες) με κοροϊδευαν για τα ρούχα μου(τι να κάνουμε που δεν είχα το σώμα για να φοράω γυναικεία ρούχα στη 2α γυμνασίου και ψώνιζα από τα παιδικά :P).Μέχρι που μια μέρα ξέσπασα και άρχισα να φωνάζω στο προαύλιο.Από τότε δε θυμάμαι κανέναν από αυτούς να με πειράζει δηλαδή στο λύκειο όλα ήταν κομπλέ...Τι κάνουν τώρα όλοι αυτοί που με πείραζαν;
Μερικοί από αυτούς έχουν παντρευτεί,άλλοι έχουν αμάξι και κάνουν το γύρω της πόλης βάζοντας τέρμα τη μουσική,άλλοι δουλεύουν στα μαγαζιά των γονιών τους.Δε βαριέσαι,ελπίζω να είναι ευτυχισμένοι με την ζωή τους,και να θυμούνται τι έχουν κάνει!Πάντως,ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα κάποιος να με πειράξει καλοπροαίρετα..Αυτοί όμως σε πείραζαν και σε κοιτούσαν με ένα βλέμμα στα μάτια λες και σε μισούσαν,λες και τους είχες κάνει κάτι κακό...!Λες κι σου έλεγαν θα σου κάνει τη ζωή κόλαση επειδή έτσι μας αρέσει!
Εν κατακλείδι,παιδιά αντιδράστε!Μην τους αφήνετε να το παίρνουν πάνω τους.Η σιωπή σας τους δίνει δύναμη!Φωνάξτε και εν'ανάγκη βρίστε τους κιόλας!Κι αν σας απειλήσουν,κλαιν!Σκυλί που γαβγίζει,δε δαγκώνει!
ΥΓ δεν έχω πρόβλημα με τους τσιγγάνους παρότι μερικοί από αυτούς ήταν η αιτία που δεν περνούσα καλά στο γυμνάσιο,έχω γνωρίσει και καταπληκτικά παιδιά τα οποία ποτέ δε με ενόχλησαν και ήταν κομπλέ με όλους,συνέχισαν το σχολείο και τώρα είναι μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.


Δείτε το :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
https://www.gazzetta.gr/plus/perierg...leio-otan-emathe-pos-ekfovizei-symmathiti-tis

τροπος αντιμετωπισης του εκφοβισμου και της κακης συμπεριφοράς οταν προέρχεται απο τα δικά μας παιδιά.

Συμφωνω με το παραπάνω σχήμα. Αν το παιδι μεγαλώσει και άλλο θα έχουμε και έξτρα ασκησεις οπως έλξεις σε μονοζυγο - κάμψεις και τρέξιμο πολυ πρωϊ το Σαββατοκυριακο ακομα και αν έχει κρυο, θα πάμε μαζι.

Το ξύλο απαγορευεται εννοειται. Αλλα η γυμναστική επιτρεπεται και αναλογα το ατοπημα μπορει να γινει σκληρη. Θα συμμετέχω και εγω εννοειται σε κάθε περιπτωση.

Αν δεν γινει το πρωϊ θα γινει το απογευμα. Στο δρομο θα έχει συζητηση για ποιο λογο έγινε αυτη η πράξη.


Με την ποινή της άθλησης μπορει συμπληρωματικά να έχουμε και περιορισμο σε εξοδους ή παιχνιδια κτλπ. Θα δουμε. Αναλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
^Κι έτσι δημιουργείς παιδιά και μελλοντικούς ενήλικες που βλέπουν την άθληση ως τιμωρία. Εξαιρετικός τρόπος διαπαιδαγώγησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Χωρίς καμία διάθεση να πω στον καθένα τι να κάνει με το παιδί του, απλά για να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου.
Είναι κανόνας πως πολλά από τα παιδιά που εκφοβίζουν, έχουν δεχθεί κάποια μορφή καταπίεσης, λάθος διαχείρισης της εξουσίας πάνω τους. Είτε από γονείς ή από κάποιον άλλο "μεγαλύτερο" κ μην μπορώντας να αντιδράσουν πάνω τους, αντιδρούν στον πιο αδύναμο. Συμβαίνει κ στη φύση αυτό.
Το παιδί σου ντέβιλ δεν είναι στρατιώτης να του πεις "πέσε δέκα νέος κ στέρηση εξόδου". Αν μη τι άλλο, αντί να το τιμωρήσεις με λάθος τρόπο, θα πρέπει να εντοπίσεις τους λόγους που τον/την οδήγησαν εκεί. Γιατί συνήθως τους δικούς μας λάθος χειρισμούς πληρώνουν τα παιδιά. Κανείς δεν γεννήθηκε επαγγελματίας κακός κ ακόμη κ η φυλακή ως θεσμός δεν θα έπρεπε να έχει τιμωρητικό χαρακτήρα, αλλά σωφρονιστικό. Να δώσεις στο παιδί πραγματικά να καταλάβει γιατί είναι λάθος κάτι κ όχι να μην το κάνει επειδή φοβάται τον μπαμπούλα π θα τον τιμωρήσει. Μπορώ να σκεφτώ 100 τρόπους που μπορεί να εξελιχθεί στραβά μια τέτοια κατάσταση μες το σπίτι κ να έχεις αντίθετα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Χωρίς καμία διάθεση να πω στον καθένα τι να κάνει με το παιδί του, απλά για να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου.
Είναι κανόνας πως πολλά από τα παιδιά που εκφοβίζουν, έχουν δεχθεί κάποια μορφή καταπίεσης, λάθος διαχείρισης της εξουσίας πάνω τους. Είτε από γονείς ή από κάποιον άλλο "μεγαλύτερο" κ μην μπορώντας να αντιδράσουν πάνω τους, αντιδρούν στον πιο αδύναμο. Συμβαίνει κ στη φύση αυτό.
Το παιδί σου ντέβιλ δεν είναι στρατιώτης να του πεις "πέσε δέκα νέος κ στέρηση εξόδου". Αν μη τι άλλο, αντί να το τιμωρήσεις με λάθος τρόπο, θα πρέπει να εντοπίσεις τους λόγους που τον/την οδήγησαν εκεί. Γιατί συνήθως τους δικούς μας λάθος χειρισμούς πληρώνουν τα παιδιά. Κανείς δεν γεννήθηκε επαγγελματίας κακός κ ακόμη κ η φυλακή ως θεσμός δεν θα έπρεπε να έχει τιμωρητικό χαρακτήρα, αλλά σωφρονιστικό. Να δώσεις στο παιδί πραγματικά να καταλάβει γιατί είναι λάθος κάτι κ όχι να μην το κάνει επειδή φοβάται τον μπαμπούλα π θα τον τιμωρήσει. Μπορώ να σκεφτώ 100 τρόπους που μπορεί να εξελιχθεί στραβά μια τέτοια κατάσταση μες το σπίτι κ να έχεις αντίθετα αποτελέσματα.


Η γυμναστική με αυτή τη μορφή θα έχει επισης ως αποτέλεσμα ο νέος να καταλαβει οτι μπορει να εκτονώνει αλλού και με άλλο τροπο την ενεργεια του και οχι να πειράζει τους άλλους. Καμια φορά μπορει να μην υπάρχουν λογοι και ολα να ειναι οκ αλλα το παιδι να ειναι ζωηρό απο τη φύση του. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι έκανε κάποιο λάθος ο γονέας. Μην δαιμονοποιούμε πάντα τους γονεις πισω απο τα κακοτροπα και ζωηρά παιδιά.

Αυτο που λές να δωσω στο παιδι να καταλαβει γιατι ειναι λάθος αυτο που εκανε το καλυπτουμε μέσα απο την συζητηση που θα γινεται ταυτοχρονα και για ποιο λογο έγινε αυτο. Το εγραψα στο αρχικο μου ποστ.


Οποτε έχουμε τις εξης περιπτώσεις :


A) νΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΑΡέσει η γυμναστική και να το κάνει σαν αγγαρεια.


Αρα θα συνηθισει σιγα σιγα να του αρέσει και θα εκτονωνεται κιολας εκει. Αυριο μεθαυριο θα προτιμησει να βγάλει τα νευρα του πχ στο γυμναστηριο και οχι στη δουλειά ή αλλού.



Β) Να του αρέσει η γυμναστική και να μην κάνει αγγαρεια.


Οποτε θα παμε μαζι για προπονηση και θα κάνουμε εκει τη συζητηση που προτεινες και εσυ.


Επισης υπάρχουν και άλλοι παράμετροι οταν κάποιος έχει αθλημα το απογευμα που του αρέσει και πάει κουρασμενος επειδη το πρωϊ εκανε γυμναστική με μενα την επομενη θα το ξανασκεφτει να το κανει γιατι θα θέλει να πηγαινει ξεκουραστος στην προπονηση του αθληματος που θέλει.


Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι καλά πραγματα θα προκυψουν απο αυτο μπορει να συνηθισει και την γυμναστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Ξεχασα βεβαια να αναφέρω οτι επειδη θα ειμαστε δημοκρατική οικογένεια θα πρέπει να δωσει συμφωνη γνώμη και η μαμα! Αν υπάρξει διαφωνια τοτε θα έχουμε προσφυγη στα πεθερικά :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω όλο το σόι να το τρέχεις στη φύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Βλέπω όλο το σόι να το τρέχεις στη φύση

:loltooth: :loltooth: :loltooth: το πιο πετυχημένο σχολιο που έχω διαβασει τον τελευταιο καιρο! ειλικρινα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Τα πεθερικά από μακριά κι αγάπη. Ας πάνε να ... τρέξουνε αλλού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Devil όταν δίνεις δικαιώματα σε πεθερικά σχετικά με την ανατροφή του παιδιού σου, αναπόφευκτα θα πάρουν δικαιώματα κ στην σχέση σου, κ θα πρέπει να δεχτείς κ τα λάθη π θα κάνουν κι εκείνοι με το παιδί. Στην πρώτη διαφωνία, θα έχεις να κάνεις με όλο το σόι. Τέλος πάντων, δικό σου θέμα, δικές σου οι αποφάσεις.
Βλέπω όλο το σόι να το τρέχεις στη φύση
Με άκουσε όλο τετράγωνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Devil όταν δίνεις δικαιώματα σε πεθερικά σχετικά με την ανατροφή του παιδιού σου, αναπόφευκτα θα πάρουν δικαιώματα κ στην σχέση σου, κ θα πρέπει να δεχτείς κ τα λάθη π θα κάνουν κι εκείνοι με το παιδί. Στην πρώτη διαφωνία, θα έχεις να κάνεις με όλο το σόι. Τέλος πάντων, δικό σου θέμα, δικές σου οι αποφάσεις.

Με άκουσε όλο τετράγωνο..


χαχα με ακουσε ολο το τετράγωνο λεει :loltooth: :loltooth:

κάνετε με τα πεθερικα λες και ειναι ο δαιμονας!! Προφανως δεν θα παρεμβαινουν αλλα μπορουν και αυτοι να έχουν μια γνωμη παιδιά μεγάλωσαν. Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο να τους ρωτησεις σχετικά με αυτο αν και δεν νομιζω να ειχε αντιρρηση η δικιά μου σε αυτη τη μεθοδο. Θα μου λεγε κανε οτι νομιζεις το πιθανοτερο.

Επισης οταν θες να βγεις μια βολτα και τους πας το παιδι να το κρατησουνε .... δεν θα έχουν ολο το απογευμα και το βράδυ την ευθυνη του παιδιου; να απομονωθεις δεν γινεται.

Τα πεθερικά από μακριά κι αγάπη. Ας πάνε να ... τρέξουνε αλλού!


Οταν θα θες να σου κρατησουν το παιδι ομως .... θα ειναι κοντά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Ο παραπανω πατερας ειναι αμυαλος κατ'εμε.
Προσωπικα εαν ημουν γειτονας του και το εβλεπα αυτο,θα επαιρνα εγω το παιδι στο σχολειο με το αμαξι απο το να παθει καμια πνευμονια.Τετοια τιμωρια δεν ειναι ποτε η ενδεδειγμενη μεθοδος να συνετισεις ενα παιδι.Δεν ειναι ενηλικας,και η προσωπικοτητα του δεν εχει πλαστει ακομα.Αυτο κανει πολυ ευκολο οπως εμαθε κακους τροπους να τους ξεχασει και να μαθει τους σωστους. Εαν ποτε κανεις φτασει στο σημειο να πρεπει να τιμωρησει το παιδι του με τετοιο τροπο ενω εκεινος ειναι απο πισω με το αμαξι και το παιδι του να περπαταει στους 2-3 βαθμους κελσιου 8 χλμ, η αποψη μου ειναι οτι ως γονιος μαλλον δεν το εχει και πολυ.Εκτος εαν ο σκοπος του ειναι να αποδειξει στο παιδι του οτι ειναι αμυαλος & αυταρχικος.

Τα παιδια ειναι ευαισθητα εχουν θελω,και προβληματισμους και τα εκδηλωνουν με διαφορους τροπους. Οχι οτι οι ενηλικοι δεν εχουν αλλα οσο να'ναι εχουν καποια παραπανω εφοδια να τα κοντρολαρουν σε σχεση με τα παιδια.Η λυση συνηθως ειναι απλη οταν εχεις ζωηρο παιδι.Δωστου τον χρονο που εχει αναγκη και δικαιουται για να το ακουσεις και να καταλαβεις τι συμβαινει και πως νιωθει.Εαν ειναι ευχαριστημενο απο την ζωη του,εαν του λειπει κατι,οτιδηποτε. Ειδικα εαν η τιμωρια αποτελει μια μορφη δια της"βια" το παιδι να καταλαβει τα λαθη του,και να το πιασει ουσιαστικα ο γονιος απο το χερι για να το περασει στην αλλη οχθη,αυτη της ωριμοτητας,τοτε απλα δεν θα δουλεψει αυτο.Ο γονιος μπορει να δωσει μονο ενδειξεις,και το καλυτερο που μπορει να κανει παντα ειναι να ειναι οσο πιο πειστικος γινεται στο γιατι κατι δεν ειναι σωστο και γιατι κατι αλλο ειναι απαραιτητο και σωστο. Να εξαναγκασει το παιδι να καταλαβει ειναι εξ'ορισμου ανοητο και εαν δεν βοηθησει στην χειροτερη συνηθως βλαπτει πιο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Μια διευκρίνιση μονο εδώ. Γιατι μπορει κάποιος να έχει οτι τακτική θέλει με το παιδι του και να θεωρει οτι θέλει.

Πνευμονια δεν παθαινεις απο το κρυο. Εκεινο που μπορεις να πάθεις ειναι υποθερμια δηλαδη η θερμοκρασια η εξωτερικη να σε παγώσει και να πάθεις ανακοπή. Με ντυσιμο και κασκολ αποκλειεται κάποιος να πάθει υποθερμια μονο αν έπεφτε σε παγωμενα νερά και εμενα για λεπτά.

Πνευμονια μπορει να πάθει κάποιος σε κλειστο χωρο αν κολλησει ή αν εχει άσθμα και κρυώσει και δεν προσέξει ή αν εχει χαμηλο ανοσοποιητικο. Ειναι άλλη μια παρανοηση που ωθει τους γονεις να ντυνουν σαν κρεμυδια τα παιδια τους ενω απο το να συνηθιζουν σιγα σιγα σε ελαφρυτερο ντυσιμο.

Οπως επισης ειναι αστειο ενας γονιος να θεωρει οτι προφυλάσει το παιδι του επειδη δεν θα το αφησει να πάει στο σχολειο με τα ποδια και για πρωϊνο θα φάει τη σφολιατα του κυλικειου και τα γαριδακια απο το σουπερ μάρκετ. Αλλα εντάξει ο καθενας αναλογα με τις αντιληψεις του. :loltooth:

Eγω πηγαινω για τρέξιμο το βραδυ με 5-8 βαθμους κελσιου εδω φορώντας ενα σορτς καλοκαιρινο και μια μπλουζα απο πανω μακρυμανικη με κουκουλα (για να προστατεψω τον αυχενα απο την υγρασια) εχω να αρρωστησω με πυρετο απο το 2008.

Οι φιλοι μου ειναι ηδη κρεβατωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Μια διευκρίνιση μονο εδώ. Γιατι μπορει κάποιος να έχει οτι τακτική θέλει με το παιδι του και να θεωρει οτι θέλει.

Πνευμονια δεν παθαινεις απο το κρυο. Εκεινο που μπορεις να πάθεις ειναι υποθερμια δηλαδη η θερμοκρασια η εξωτερικη να σε παγώσει και να πάθεις ανακοπή. Με ντυσιμο και κασκολ αποκλειεται κάποιος να πάθει υποθερμια μονο αν έπεφτε σε παγωμενα νερά και εμενα για λεπτά.

Πνευμονια μπορει να πάθει κάποιος σε κλειστο χωρο αν κολλησει ή αν εχει άσθμα και κρυώσει και δεν προσέξει ή αν εχει χαμηλο ανοσοποιητικο. Ειναι άλλη μια παρανοηση που ωθει τους γονεις να ντυνουν σαν κρεμυδια τα παιδια τους ενω απο το να συνηθιζουν σιγα σιγα σε ελαφρυτερο ντυσιμο.

Οπως επισης ειναι αστειο ενας γονιος να θεωρει οτι προφυλάσει το παιδι του επειδη δεν θα το αφησει να πάει στο σχολειο με τα ποδια και για πρωϊνο θα φάει τη σφολιατα του κυλικειου και τα γαριδακια απο το σουπερ μάρκετ. Αλλα εντάξει ο καθενας αναλογα με τις αντιληψεις του. :loltooth:

Eγω πηγαινω για τρέξιμο το βραδυ με 5-8 βαθμους κελσιου εδω φορώντας ενα σορτς καλοκαιρινο και μια μπλουζα απο πανω μακρυμανικη με κουκουλα (για να προστατεψω τον αυχενα απο την υγρασια) εχω να αρρωστησω με πυρετο απο το 2008.

Οι φιλοι μου ειναι ηδη κρεβατωμένοι.


Μην συγκρινεις το δικο σου σωμα με αυτο ενος παιδιου.
Αλλο ανοσοποιητικο,αλλη μαζα,αλλη θερμοχωρητικοτητα σωματων,οποτε αλλες αντοχες και για αλλη διαρκεια στο κρυο.Τα παντα ειναι διαφορετικα.

Επισης και ο Νικολα Τεσλα ειχε να αρρωστησει απο τοτε που ξεκινησε τα πειραματα του με το εναλλασομενο.Μηπως να αρχισουμε ολοι να βαζουμε το χερι στην πριζα ή μηπως να αρχισουν ολοι να τρεχουν το βραδυ λες και ειναι στην παραλια μεσα στον χειμωνα;Δεν νομιζω,ξερω πολλους μεσηλικες που ειναι αγυμναστοι,και τρωνε εντελως ανθυιγεινα και εχουν να αρρωστησουν και δεκαετια.Οποτε μαλλον ειναι πιο πολυπαραγοντικο θεμα απο οσο φαινεται και δεν πρεπει να βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα.Ασχετα απο αυτο βεβαια,καποιος πρεπει να γυμναζεται οπως και να εχει,εστω και στοιχειωδως.

Μπορει να μην φταιει η γυμναστικη απαραιτητα,εσυ ισως δεν αρρωσταινεις επειδη τρως καλα,κοιμασαι σωστα & το κυριοτερο λογω γονιδιων εισαι τυχερος και εχεις δυνατο ανοσοποιητικο σε συνδυασμο με τα προηγουμενα.Το τελευταιο ισως ειναι ο ιδιος λογος που καποιος στα 40-50 που κανει καθιστικη ζωη την γλυτωνει.Δες ποσοι καπνιζουν εργοστασια πουρων και ζουνε μεχρι τα 90 ενω αλλοι ταξιδευουν απο τα 30. Επειδη ομως δεν ξερουμε ποσο καλα γονιδια εχει ο καθενας η οχι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι,καθως οτι θεωρουμε εμεις φυσιολογικο και εντος οριων για το σωμα μας να μην ειναι για των αλλων. Οι γιατροι πρεπει παντα να δινουν την εκτιμηση τους βασει του χειροτερου σεναριου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν έρχεσαι σε επαφή με αντιγόνα το ανοσοποιητικό σου εξασθενεί. Η πολλή προστασία βλάπτει σοβαρά την υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Δεν έχω προβλημα να ρωτησουμε και γιατρο. Αλλα στη δικη μου φιλοσοφια ειναι και η προοπτικη της σκληραγώγησης. Μην κάνεις ενα παιδι ή εναν ανθρωπο μονο του σαλονιου. Σε μια δυσκολή στιγμη πεφτεις ρε αδερφε κτυπα ξύλο .... και πρέπει να τρέξεις ή να κολυμπησεις και να αντέξεις. Ξέρω θα σκέφτεστε τωρα τι γράφει πάλι ο τρελος εδω μέσα. Αλλα σιγα σιγα και βαθμιαια δεν ειναι κάτι το τραγικο να σκληραγωγήσεις το παιδι σου.

ή μηπως θέλεις να μου πεις οτι αυτο το παιδι που περπάτησε 8 χλμ και ο πατερας πηγαινε απο πισω με το αμαξι .... δεν θα βγει να παιξει στο προαυλιο του σχολειου με 2 βαθμους κελσιου. Αρα που ειναι το απαγορευτικο; καλα του έκανε. Να καταλαβει οτι σχολικο λεωφορειο δεν θα υπάρξει ξανά αν τραμπουκίσει. Αν τον τραμπουκιζαν ειναι άλλη ιστορια θα πηγαινα την αλλη μέρα στο σχολειο να μου πουν οι καθηγητες τι ενεργειες σκοπευουν να κάνουν.



Αμα μου έλεγαν συζητηση και συστασεις οκ για την πρώτη φορά. Αλλα αν ξαναγινοταν εγω πάλι εκει θα ήμουν και θα ζητουσα τιμωρια αυτη τη φορά. Αμα μου ελεγαν αφηστε το και μην ανακατευεστε την επομενη μέρα θα τους το έκανα γραπτά και θα τους καθιστουσα υπευθυνους για οτιδηποτε συμβει. Στο τέλος που ο καθενας θα ριξει τις ευθυνες στον άλλον τα χαρτιά και οι αναφορές θα μεινουν.


Το bullying einai πολυ σοβαρη υποθεση στα σχολεια και εγω προσωπικα αν ημουν καθηγητης δεν θα ανεχομουν τέτοιους μαθητες στη τάξη μου.

Καλες οι συστασεις και το μπλα μπλα αλλα κάποιοι δεν παιρνουν χαμπάρι απο τέτοια το έχουμε δυστυχως ξαναπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top