Bullying: Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης

Έχετε πέσει ποτέ θύμα bullying;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ναι, με λεκτική βία.

    Ψήφοι: 13 43.3%
  • Ναι, με σωματική βία.

    Ψήφοι: 3 10.0%
  • Ναι, και με λεκτική και με σωματική βία.

    Ψήφοι: 7 23.3%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 7 23.3%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Δεν έχω προβλημα να ρωτησουμε και γιατρο. Αλλα στη δικη μου φιλοσοφια ειναι και η προοπτικη της σκληραγώγησης. Μην κάνεις ενα παιδι ή εναν ανθρωπο μονο του σαλονιου. Σε μια δυσκολή στιγμη πεφτεις ρε αδερφε κτυπα ξύλο .... και πρέπει να τρέξεις ή να κολυμπησεις και να αντέξεις. Ξέρω θα σκέφτεστε τωρα τι γράφει πάλι ο τρελος εδω μέσα. Αλλα σιγα σιγα και βαθμιαια δεν ειναι κάτι το τραγικο να σκληραγωγήσεις το παιδι σου.

ή μηπως θέλεις να μου πεις οτι αυτο το παιδι που περπάτησε 8 χλμ και ο πατερας πηγαινε απο πισω με το αμαξι .... δεν θα βγει να παιξει στο προαυλιο του σχολειου με 2 βαθμους κελσιου. Αρα που ειναι το απαγορευτικο; καλα του έκανε. Να καταλαβει οτι σχολικο λεωφορειο δεν θα υπάρξει ξανά αν τραμπουκίσει. Αν τον τραμπουκιζαν ειναι άλλη ιστορια θα πηγαινα την αλλη μέρα στο σχολειο να μου πουν οι καθηγητες τι ενεργειες σκοπευουν να κάνουν.



Αμα μου έλεγαν συζητηση και συστασεις οκ για την πρώτη φορά. Αλλα αν ξαναγινοταν εγω πάλι εκει θα ήμουν και θα ζητουσα τιμωρια αυτη τη φορά. Αμα μου ελεγαν αφηστε το και μην ανακατευεστε την επομενη μέρα θα τους το έκανα γραπτά και θα τους καθιστουσα υπευθυνους για οτιδηποτε συμβει. Στο τέλος που ο καθενας θα ριξει τις ευθυνες στον άλλον τα χαρτιά και οι αναφορές θα μεινουν.


Το bullying einai πολυ σοβαρη υποθεση στα σχολεια και εγω προσωπικα αν ημουν καθηγητης δεν θα ανεχομουν τέτοιους μαθητες στη τάξη μου.

Καλες οι συστασεις και το μπλα μπλα αλλα κάποιοι δεν παιρνουν χαμπάρι απο τέτοια το έχουμε δυστυχως ξαναπει.

Εαν μιλαμε για ενα απλο συναχι,εννοειται οτι και εγω ειμαι υπερ της "σκληραγωγησης" με την εννοια οτι το παιδι δεν εχει λογο να μεινει σπιτι καθως δεν ειναι τοσο σοβαρο. Εαν εχει πιο σοβαρο πυρετο,δεν εχει νοημα να το στειλει καποιος στο σχολειο καθως δεν θα ειναι σε θεση να ειναι συγκεντρωμενο. Κακα τα ψεματα βεβαια και εκεινο θα θελει πονηρα ορισμενες φορες να την σκαπουλαρει εκμεταλλευομενο το οτι μπορει να εχει,και ο γονιος για λιγες φορες μπορει καποιος να κανει τα στραβα ματια :bleh:.

Αλλο το να βγει το παιδι για 5-10 λεπτα στο διαλειμμα και αλλο να κανει 8 χλμ μεσα στα χιονια στους 2 βαθμους.
Ακομα και εαν ξεπερασουμε το ιατρικο κομματι,δεν υπαρχει συσχετιση "τιμωριας" και πραξης. Γινεται μια πραξη,και γι'αυτο παιρνεις καποια μετρα που εχουν σκοπο να συνετισουν τον αλλο.Οποτε πρεπει να εχουν διαπαιδαγωγικο χαρακτηρα.Αυτα τα μετρα ειτε θα σχετιζονται και θα σου δειχνουν εμμεσα γιατι ησουν λαθος(αυτος ειναι ο σκοπος της "τιμωριας") ή απλα εχουν τιμωρητικο και εκδικητικο λογο και προφανως δεν σχετιζονται με το παραπτωμα σου.Το τελευταιο απλα θα εμπνευσει τον φοβο και το παιδι δεν προκειται να μετεξελιχθει σε σοβαρο και ωριμο αλλα σε φυλακιζομενο που ποτε δεν εμαθε,παρα μονο εκτελουσε εντολες,τα δηθεν "σωστα", υπο την εξουσια μιας ανωτερης δυναμης που το περιοριζε(πατερας/μητερα/αδελφος). Οποτε ποιο ειναι το νοημα;Θελουμε ενα συνειδητοποιημενο ανθρωπο που ξερει τα γιατι πισω απο τις πραξεις του ή καποιον που εκτελει μηχανικα εντολες οπως εκπαιδευαν παλια τα σκυλια με το ξυλο,ωστε να κανει αυτα που θελουμε,χωρις ερωτησεις,επειδη απλα ειναι το "σωστο"; Ο γονιος δεν πρεπει να φαινεται οτι ειναι σε θεση ισχυος.Πρακτικα ειναι,αλλα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να εκμεταλλευτει αυτο το γεγονος για να συνετισει το παιδι με τροπο που ανεφερα παραπανω.Ειδικα οταν τελειωσει η υπομονη του.Πρεπει να του δειξει οτι ειναι εκει για να το βοηθησει,να το διδαξει,οτι ναι ειναι μπαμπας/μαμα αλλα και φιλος/φιλη.Το παιδι δεν πρεπει να εχει κενα σημεια στο μυαλο του οταν σκεφτεται τους γονεις του.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να ειναι ειλικρινης απεναντι στο παιδι και οχι να του βγαζουν μια ανωτεροτητα βασιζομενοι στην εμπειρια τους,ουτε να φαινεται οτι εχουν το αλανθαστο και αποδιδουν ποινες και τιμωριες ενω οι ιδιοι δεν εχουν κανενα ελεγχο και δεν κανουν κανενα λαθος.

Συμφωνω πως οταν υπαρξει προβλημα πρεπει να παει ο γονιος στο σχολειο.Δουλευει καλα και ως υπενθυμιση στους καθηγητες οτι εχουν ευθυνη οπως παρελαβαν τα παιδια ετσι πρεπει να τα επιστρεψουν στους γονεις σωα και αβλαβη τοσο σωματικα οσο και πνευματικα.Ειναι δεσμευμενοι ως προς αυτο και δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για οτι συμβει,οσο βεβαια ειναι και μεσα στις δυνατοτητες τους,διοτι ανθρωποι ειμαστε και δεν εχουμε τον απολυτο ελεγχο παντα.Μακαρι περισσοτεροι γονεις να ασχολιοντουσαν παραπανω με τα παιδια τους .Θα ειχαν σωθει παρα πολλα παιδια μεχρι σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Δεν ειπαμε να έχει πυρετο κάποιος. Αυτο ειναι πλεον αρρωστια. Και οποιος ειναι άρρωστος κάθεται στο κρεβάτι του δεν βγαινει κανει πους άπς.

Η γυμναστική αν έχεις κάποιον καλο προπονητη ή καθοδηγητη ειναι πολυ σπουδαια εκπαιδευτική διαδικασια και διαμορφωνει χαρακτήρες.

Απο τα αποσπάσματα του Νικου Καζαντζάκη το οποιο ήταν και θέμα έκθεσης το 2005 για οσες παλιοσειρές θυμούνται ή εδιναν εκεινη την περιοδο. Έχουμε το παρακάτω σημειο:

Στα σπορτ δε γυμνάζεις το σώμα σου μονάχα· γυμνάζεις, πάνω απ’ όλα, την ψυχή σου. «Στα τερραίν του Ήτον», είπε πολύ σωστά ο Ουέλλιγκτων, «κερδήθηκε η μάχη του Βατερλώ.»

https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/...s/texts/index09_02_parallilo_kazantzakis.html

και στην τελική οι Άγγλοι λένε δοκιμή και λάθος. ΔΟκιμάζεις μια τακτική και αν δεις οτι δεν κάνει ή δεν εχει αποτελεσματα την αφήνεις.

Οταν κάποιο παιδι πειράζει ενα άλλο χωρις λογο τοτε έχει μεγάλο εγωϊσμο πάνω του και αναιδεια και αυτα ειναι σοβαρα παραπτώματα. Το να τον χαϊδεψεις μπορει να μην βγάλει κάτι γιατι υποσυνειδητα μπορει να πιστεψει οτι τον φοβασαι ακομα και εσυ. Και ο πατέρας ειναι πάντα πατέρας. Οπως και η μητέρα. Τελοςπαντων η προπονηση θα εχει εκπαιδευτικο χαρακτηρα και ταυτοχρονα θα γινεται και συζητηση.


Ο εγωϊσμος πρέπει να χαμηλώσει. Το πάν ειναι να πιάσεις αυτες τις επιδοσεις. Τοτε θα εισαι δυνατος οχι οταν θα πηγαινεις να την πέσεις σε κάποιον αλλον που δεν σε πειραξε για να φανεις ανώτερος. Δεν την πέφτεις αλλα ταυτοχρονα δεν αφηνεις και να στην πέφτουν.

Πως ομως .... οταν δεν μπορεις να πάρεις ουτε 10 κάμψεις; Πάμε μαζι! εγω μπορω περισσοτερο απο σενα; λυγιζεις; που ειναι η ψυχη σου; κτλπ

μπορεις να περάσεις μηνυματα ανα πάσα στιγμη. Αυτη ειναι η εκπαιδευση! Διαμορφωνει χαρακτήρες και τους σκληραγωγεί. Τους ωθει στα ορια τους και βελτιώνει την ψυχραιμια τους. Το αναγκαίον ανάγκη. Αλλα ο καθενας με τις δικές του αντιληψεις. Εγω δεν θλέλω να περάσω ντε και καλα τα παραπάνω να τα κάνουν και άλλοι.


* Tα παραπανω οχι για μικρά πολύ. Γυμνάσιο και βάλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Η λυση συνηθως ειναι απλη οταν εχεις ζωηρο παιδι.Δωστου τον χρονο που εχει αναγκη και δικαιουται για να το ακουσεις και να καταλαβεις τι συμβαινει και πως νιωθει.Εαν ειναι ευχαριστημενο απο την ζωη του,εαν του λειπει κατι,οτιδηποτε. Ειδικα εαν η τιμωρια αποτελει μια μορφη δια της"βια" το παιδι να καταλαβει τα λαθη του,και να το πιασει ουσιαστικα ο γονιος απο το χερι για να το περασει στην αλλη οχθη,αυτη της ωριμοτητας,τοτε απλα δεν θα δουλεψει αυτο.Ο γονιος μπορει να δωσει μονο ενδειξεις,και το καλυτερο που μπορει να κανει παντα ειναι να ειναι οσο πιο πειστικος γινεται στο γιατι κατι δεν ειναι σωστο και γιατι κατι αλλο ειναι απαραιτητο και σωστο. Να εξαναγκασει το παιδι να καταλαβει ειναι εξ'ορισμου ανοητο και εαν δεν βοηθησει στην χειροτερη συνηθως βλαπτει πιο πολυ.
Ενώ γενικά θα συμφωνούσα στη θεωρία, επειδή ξέρω ένα παιδί που δεν είναι απλά ζωηρό αλλά θα έλεγα επικίνδυνο για το κοινωνικό σύνολο, μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι δεν είναι καθόλου εύκολο. Το παιδί είναι 6-7 ώρες στο σχολείο. Πώς μπορούν εκεί οι γονείς να το συνετίσουν; Δεν μπορούν. ΟΙ δάσκαλοι απλά δίνουν τιμωρίες και αποβολές γιατί δεν μπορούν συνέχεια να ασχολούνται με ένα παιδί όταν έχουν άλλα 100 και τα πειράζει αυτό το ένα παιδί. Μετά θα πάει σε δραστηριότητες, ποδόσφαιρα κλπ. Ο γονιός θα το δει το βράδυ 2-3 ώρες, όταν θα είναι κι ο ίδιος πτώμα από την εργασία του. Τί να πρωτοπρολάβεις να κάνεις εκείνες τις ώρες; Τίποτα. Σε πληροφορώ οτι αυτό το παιδί το μόνο που κάπως φοβάται είναι το ξύλο από τον πατέρα του. Αν ήταν δικό μου παιδί θα του έκανα κάτι πολύ χοντρό να το θυμάται για πάντα, αλλά μας έχουν φάει οι καθωσπρεπισμοί και οι σύγχρονες μέθοδοι. Δηλαδή τα παιδάκια στο σχολείο που πάει και τα δέρνει δεν έχουν ψυχή; Καμιά φορά δεν υπάρχει άλλη λύση από σκληρές μεθόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Αν έχει κανει βλακεια δεν θα πάει σε δραστηριοτητες αλλα θα πάμε μαζι το βράδυ για τρέξιμο! Θα έχω γυρισει απο δουλειά θα έχω πάρει και τον ύπνο εκει γυρω στις 8-9 το βράδυ ειναι η καλυτερη μου ώρα.Έχω κοιμηθει και 1-2 ώρες το απογευμα και ειμαι energizer. Οχι ξύλο, αυτη θα ειναι η ποινή του. Και θα τα πουμε στην προπονηση.


"Άνοιγε , άνοιγε. Αργεις!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Αν έχει κανει βλακεια δεν θα πάει σε δραστηριοτητες αλλα θα πάμε μαζι το βράδυ για τρέξιμο! Θα έχω γυρισει απο δουλειά θα έχω πάρει και τον ύπνο εκει γυρω στις 8-9 το βράδυ ειναι η καλυτερη μου ώρα.Έχω κοιμηθει και 1-2 ώρες το απογευμα και ειμαι energizer. Οχι ξύλο, αυτη θα ειναι η ποινή του. Και θα τα πουμε στην προπονηση.

Το παιδί δεν είναι στρατιωτάκι. Θα σου πει "δε θέλω" και τέλος. Τί θα κάνεις; Θα αρχίσει να κλαίει, να χτυπιέται, να τσιρίζει. Εσύ τί νομίζεις, οτι αυτά τα παιδιά είναι εύκολα; Και θα δίνεις ως ο πάτερ φαμίλιας την εντολή και αυτό θα την εκτελεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Το παιδί δεν είναι στρατιωτάκι. Θα σου πει "δε θέλω" και τέλος. Τί θα κάνεις; Θα αρχίσει να κλαίει, να χτυπιέται, να τσιρίζει. Εσύ τί νομίζεις, οτι αυτά τα παιδιά είναι εύκολα; Και θα δίνεις ως ο πάτερ φαμίλιας την εντολή και αυτό θα την εκτελεί;


Απο το να προχωρήσω στην ευκολη λυση του ξύλου του πατερ μπυροκοιλιά που θα ειναι με ενα τηλεκοντρολ στο χέρι και θα βουλιάζει στο καναπε αντι να πάρει και λιγο τα ποδια του να δειξει κανα υγιές προτυπο στο παιδι το προτιμώ πάντως. Αν δεν έρθει δεν θα πάει σε δραστηριοτητες απλα τα πράγματα.


Οποτε καλυτερα να ειμαι πατερ φαμιλιας απο το να ειμαι πάτερ παντοφλας ή πάτερ ανύπαρκτος (να μην ασχολουμαι με τιποτα δηλαδη και να μην παιρνω θέση πουθενα). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Απο το να προχωρήσω στην ευκολη λυση του ξύλου του πατερ μπυροκοιλιά που θα ειναι με ενα τηλεκοντρολ στο χέρι και θα βουλιάζει στο καναπε αντι να πάρει και λιγο τα ποδια του να δειξει κανα υγιές προτυπο στο παιδι το προτιμώ πάντως. Αν δεν έρθει δεν θα πάει σε δραστηριοτητες απλα τα πράγματα.


Οποτε καλυτερα να ειμαι πατερ φαμιλιας απο το να ειμαι πάτερ παντοφλας ή πάτερ ανύπαρκτος (να μην ασχολουμαι με τιποτα δηλαδη και να μην παιρνω θέση πουθενα). ;)

Πέρασες στο άλλο άκρο. Δεν υπάρχει είτε πάτερ στρατιωτικός είτε πάτερ ανύπαρκτος. Υπάρχει και αυτός που προσπαθεί να κρατήσει ισορροπίες μία μιλώντας, μία φωνάζοντας, μία απειλώντας, μία τιμωρώντας, ακόμα και ρίχνοντας μια ξυλιά στον κώλο. Τα έχω δει και γι' αυτό στα λέω. Δε τα λέω θεωρητικά όπως εσύ.

Αν δεν πάει σε δραστηριότητα θα είναι χειρότερα γιατί δε θα βγάλει πουθενά την ενέργεια που έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Πέρασες στο άλλο άκρο. Δεν υπάρχει είτε πάτερ στρατιωτικός είτε πάτερ ανύπαρκτος. Υπάρχει και αυτός που προσπαθεί να κρατήσει ισορροπίες μία μιλώντας, μία φωνάζοντας, μία απειλώντας, μία τιμωρώντας, ακόμα και ρίχνοντας μια ξυλιά στον κώλο. Τα έχω δει και γι' αυτό στα λέω. Δε τα λέω θεωρητικά όπως εσύ.

Αν δεν πάει σε δραστηριότητα θα είναι χειρότερα γιατί δε θα βγάλει πουθενά την ενέργεια που έχει.


Ποιος στρατιωτικος μωρε; επειδη θα τον πάρεις να πάτε για τρέξιμο εισαι και στρατιωτικος; λες και αυτα που βλέπω να κάνουν αλλοι γονεις για να συνετισουν τα παιδια τους ειναι καλυτερα πχ στερηση εξοδου. Στερηση εξοδου ειχαμε στο στρατο. Γιατι να φωνάζω τι ειμαι κανας υστερικος; εγω δεν τα λεω καθολου θεωρητικά εδωσα προγραμμα. Το ξύλο ειναι το άκρο οχι η εκπαιδευση μεσω της σωματικής άσκησης.

Μπορει να πάει σε δραστηριοτητα αν χαλάσει το κοσμο αλλα θα μιλησω εγω με τον προπονητη να του το κάνει το τρέξιμο το παραπανω δεν προκειται να το γλιτώσει στην χειροτερη περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Καλά στη θεωρία πολλά λέμε. Όταν βρίσκεσαι στην πράξη να δούμε αν θα φωνάξεις κι αν θα κάνεις πράγματα που τώρα τα απαρνείσαι. Δε νομίζω κανείς να θέλει να φωνάζει ή να δέρνει, όταν το παιδί όμως έχει ξεφύγει και έρχεται η δασκάλα κάθε μέρα και σε προσβάλλει, και πάει το παιδί να παίξει με τα παιδιά και δεν το θέλουν, και έρχονται οι γονείς και σε προσβάλλουν, τότε να δούμε τί μέτρα θα πάρεις. Πίστεψέ με όλα αυτά τα έχω δει. Και δεν μπορείς συνεχώς να έχεις υπομονή. Κάποιες φορές θα το κλείσεις τιμωρία, θα του φωνάξεις, θα το δείρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Καλά στη θεωρία πολλά λέμε. Όταν βρίσκεσαι στην πράξη να δούμε αν θα φωνάξεις κι αν θα κάνεις πράγματα που τώρα τα απαρνείσαι. Δε νομίζω κανείς να θέλει να φωνάζει ή να δέρνει, όταν το παιδί όμως έχει ξεφύγει και έρχεται η δασκάλα κάθε μέρα και σε προσβάλλει, και πάει το παιδί να παίξει με τα παιδιά και δεν το θέλουν, και έρχονται οι γονείς και σε προσβάλλουν, τότε να δούμε τί μέτρα θα πάρεις. Πίστεψέ με όλα αυτά τα έχω δει. Και δεν μπορείς συνεχώς να έχεις υπομονή. Κάποιες φορές θα το κλείσεις τιμωρία, θα του φωνάξεις, θα το δείρεις.


Σιγα μη φωναξω εγω στο παιδι μου επειδη δεν θα το θέλουν τα άλλα παιδιά. Και οποιος γονεάς τολμησει να προσβάλλει θα μπει στη θέση του. Ας κανει παρέα με αυτα που το θέλουν και δεν ειναι αλητάκια προφανώς (μη ξεχνιομαστε) ή ας γινει ο κεντρικος άξονας της παρέας. Ας κάνει οτι θέλει.

Η δασκάλα για να προσβάλλει εμενα για να καταφερει να με προσβάλλει ελπιζω να ειναι 100% τυπικη μετα στις υποχρεωσεις της. Δασκαλες που το παιζουν ενω ειναι άμαθες ακομα εμενα μου την σπάνε. Γενικα μου τη σπάει οποιος το παιζει και κάνει δημοσιες σχέσεις και πάει να την πει σε αυτους που βρισκει δηθεν βολικους.


Σιγα μη δειρω εγω το παιδι μου επειδη η δασκαλα λέει τα δικά της. Αυτα που λέει θα τα εξετάσουμε και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Ντεβιλ θα περάσεις καλά. Μόνο αυτό έχω να πω. Εύχομαι το παιδί σου γέρο να είναι να μην είναι δύστροπο. Γιατί με τη λογική ότι εσύ και το παιδί σου έχετε δίκιο κι όλοι είναι μαλακες και ανεύθυνοι κλπ, δε θα τη βγάλεις. Και κλείνω εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Ντεβιλ θα περάσεις καλά. Μόνο αυτό έχω να πω. Εύχομαι το παιδί σου γέρο να είναι να μην είναι δύστροπο. Γιατί με τη λογική ότι εσύ και το παιδί σου έχετε δίκιο κι όλοι είναι μαλακες και ανεύθυνοι κλπ, δε θα τη βγάλεις. Και κλείνω εδώ.


Θες να μου πεις οτι δεν υπάρχουν δασκαλες ανικανες; το έχουμε δει τοσες φορες και συνεχιζουν να βρισκονται στις θέσεις τους γιατι ο διευθυντης τα κάνει ολα καλά δεν βγάζει πειθαρχικους ελέγχους και τα καλυπτουμε ολα για να μην φανει κακος αυτο τους νοιαζει η εικονα και να μην σπάσουν αυγά. Εδω ειχανε το άλλο το λαμογιο-καθηγητη στο πανεπιστημιο και αντι να το βομβαρδισουν στις αναφορες καθοντουσαν και τον ανεχοντουσαν. Και εκανε αυτος δουλειες εις βαρος τους και ειχε στησει μαγαζάκια μεσα στο πανεπιστημιο και πλουτιζε εις βαρος των φοιτητων.

Για μενα δεν θα κλεισει εκει. Θα εξετασουμε κατα ποσο έχει δικιο η δασκαλα και ξέρει τι κανει. Αν έχει τοτε καλώς αν δεν έχει δεν θα καταδικασω τυφλά το παιδι μου επειδη η άλλη δεν ξέρει τη δουλειά της. Δεν μου κανει εντυπωση βεβαια γιατι στην ελλαδα κανεις δεν θέλει να ελέγχεται. Ολοι ειναι σωστοι και έχουν δικιο.


Μια χαρα θα περάσω και εγω και το παιδι. Και ολοι ξέρουμε κάποιοι οτι σε κάνουν παρεα αναλογα με το αν μοιράζεσαθι τις ιδιες αποψεις και ιδέες μαζι τους και οχι αν απαραιτητα εισαι καλος και ποιοτικος άνθρωπος. Θες να μου πεις τωρα πως πολλοι και πολλες εκει έξω έχουν σοβαρα κριτηρια για να κάνουν κάποιον παρέα; κλικαδοροι και συμφεροντολογοι ειναι κάποιοι τα έχω δει να εισαι σιγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Το παιδάκι που ξέρω είχε αποφασιστεί να βρίσκεται μια δασκάλα μαζί του συνεχώς στην τάξη για να το ελέγχει (δεν ξέρω πώς λέγονται ακριβώς), αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει ακόμα. Η δασκάλα του δημοτικού έχει 30 παιδιά με τα δικά του θέματα το καθένα. Αν υπάρχει ένα το οποίο δέρνει, φωνάζει, σταματάει συνεχώς το μάθημα κλπ, η δασκάλα δεν έχει υποχρέωση να το ανέχεται ες αεί. Και φυσικά θα κάνει παράπονα στο γονιό, και φυσικά θα τον προσβάλλει αν χρειαστεί γιατί κάποιοι άνθρωποι στην Ελλάδα θεωρούν οτι όλοι έχουν γεννηθεί για να υπηρετούν αυτούς και τα παιδιά τους. Αν το ένα παιδί δεν αφήνει τα άλλα 29 να μάθουν και τα δέρνει και δεν μπορεί να κοινωνικοποιηθεί, ας πληρώσει ο γονιός να το πάει στο ιδιωτικό σχολείο να του κάνουν τεμενάδες. Στη δημόσια παιδεία έχουν όλοι ίσα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Το παιδάκι που ξέρω είχε αποφασιστεί να βρίσκεται μια δασκάλα μαζί του συνεχώς στην τάξη για να το ελέγχει (δεν ξέρω πώς λέγονται ακριβώς), αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει ακόμα. Η δασκάλα του δημοτικού έχει 30 παιδιά με τα δικά του θέματα το καθένα. Αν υπάρχει ένα το οποίο δέρνει, φωνάζει, σταματάει συνεχώς το μάθημα κλπ, η δασκάλα δεν έχει υποχρέωση να το ανέχεται ες αεί. Και φυσικά θα κάνει παράπονα στο γονιό, και φυσικά θα τον προσβάλλει αν χρειαστεί γιατί κάποιοι άνθρωποι στην Ελλάδα θεωρούν οτι όλοι έχουν γεννηθεί για να υπηρετούν αυτούς και τα παιδιά τους. Αν το ένα παιδί δεν αφήνει τα άλλα 29 να μάθουν και τα δέρνει και δεν μπορεί να κοινωνικοποιηθεί, ας πληρώσει ο γονιός να το πάει στο ιδιωτικό σχολείο να του κάνουν τεμενάδες. Στη δημόσια παιδεία έχουν όλοι ίσα δικαιώματα.


Δουλεια της δεν ειναι να προσβάλει , δουλεια της ειναι να μας πει τι συνεβη και ο ένας έδειρε ή έβρισε. Δεν πρέπει να δουμε υπο ποιες συνθηκες έγινε; γιατι αν ενα παιδι προκληθηκε και έφαγε πρώτο ξύλο για εμενα δεν ειναι λογος καταδικης αν απάντησε. Στα πλαισια της άμυνας έγινε. Επισης δουλεια της ειναι να λυνει η ιδια τις διαφωνιες μεταξυ των παιδιων και να μπαινει να τους βάζει σε τάξη οχι τα παιδια έξω στο διάλλειμα παιζουνε και βριζονται και εγω δεν ανακατευομαι. Για αυτο σου λεω μη βιαζομαστε να καταδικασουμε το παιδι χωρις να ξέρουμε τι υποχρεωσεις απορέουν απο την διδακτική δεοντολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σιγα μη φωναξω εγω στο παιδι μου επειδη δεν θα το θέλουν τα άλλα παιδιά. Και οποιος γονεάς τολμησει να προσβάλλει θα μπει στη θέση του. Ας κανει παρέα με αυτα που το θέλουν και δεν ειναι αλητάκια προφανώς (μη ξεχνιομαστε) ή ας γινει ο κεντρικος άξονας της παρέας. Ας κάνει οτι θέλει.

Η δασκάλα για να προσβάλλει εμενα για να καταφερει να με προσβάλλει...

Σιγα μη δειρω εγω το παιδι μου επειδη η δασκαλα λέει τα δικά της. Αυτα που λέει θα τα εξετάσουμε και μετά.
Αν υπάρξει διαφωνια τοτε θα έχουμε προσφυγη στα πεθερικά :loltooth:

Οχι ξύλο, αυτη θα ειναι η ποινή του. Και θα τα πουμε στην προπονηση

Starter pack σημερινού γονέα.

Εννοείται πως συμφωνώ ότι πρέπει πρώτα να αντιληφθείς την κατάσταση και να βάλεις κάτω τα δεδομένα, πριν ξεκινήσουν οι τιμωρίες, γιατί πράγματι μερικοί γονείς είναι μη μου άπτου με τα παιδιά τους και σε φωνάζουν για ψύλλου πήδημα. Αλλά νομίζω πως κάπως έτσι (με τα λόγια σου) ξεκινάνε να μιλάνε και να δικαιολογούν κι αυτοί τις καταστάσεις, δηλαδή φτάνουν στο άλλο άκρο.

Επιπλέον, οι προαναφερθέντες γονείς έχουν καταστρέψει εν μέρει το σωφρονίστικο μέρος του εκπαιδευτικού συστήματος, διότι πλέον δεν μπορείς να μιλήσεις στα κακομαθημένα τους και ναι εν ανάγκη όταν θα έχει ξεφύγει η κατάσταση και το κακομαθημένο του δεν θα συνετίζεται με τίποτα από λόγια, να φύγει και κανά τετράδιο πάνω τους, να πέσει και μια ήπια σφαλιάρα στον κ@@ο, να τραβήξεις και καμιά κοτσίδα. Άμα ήταν έτσι θα είχανε γίνει όλοι Κεντέρηδες. Καλή και η τιμωρία δια γυμναστικής αλλά δεν έχει καθολικά αποτελέσματα και πιάνει υπό πολλές προϋποθέσεις...




Αρχική δημοσίευση από: Devil


"Άνοιγε , άνοιγε. Αργεις!"



Μέχρι την ημέρα που δεν θα ανοίγει και θα σπάσεις δημοκρατικά την πόρτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν σας προλαβαίνω! Όταν έφυγα το υποθετικό παιδί του ντεβιλ ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει κ τώρα γυρίζω κ τον έχετε βγάλει Ι5. Κ αφού λύσατε όλα τα δικά σας, πιάσατε κ τα παιδιά των υπολοίπων!

Ένα πράγμα έχω να πω. Έξω απ'τον χορό, πολλά τραγούδια λέμε. Στη θεωρία όλα πάνε καλά, στην πράξη τι γίνεται όμως. Όπως δεν μπορείς να κρίνεις έναν γονέα ή το παιδί του αν δεν έχεις ζήσει πως είναι να μεγαλώνεις παιδί, έτσι δεν μπορείς να κρίνεις τον δάσκαλο ή καθηγητή αν δεν έχεις μπει σε τάξη να διδάξεις. Να έχεις 25 παιδιά σε κάθε τμήμα, όχι ένα που εχεις στο σπίτι, 25. Το καθένα με τη δική του νοοτροπία από το σπίτι, να προσέχεις τι θα πεις μην και πατήσεις στο πρόβλημα κάποιου άλλου παιδιού, το οποίο εσύ αγνοείς γιατί δεν βρίσκεσαι μες το σπίτι τους, που ο καθένας γονιός είτε νομίζει ότι ξέρει το καλύτερο για το παιδί του χωρίς να έχει βασικές γνώσεις, είτε δεν έχει χρόνο ή απλά αδιαφορεί και χίλια δυό άλλα, και κάνουν όλοι του κεφαλιού τους λες και είναι πειραματόζωα τα παιδιά, και τρέχα εσύ μετά να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα! και όλα αυτά πάνω σε ένα εκπαιδευτικό για το πέος, σχεδιασμένο στις ανάγκες του μετρίου, όταν στην πραγματικότητα, τα 20 από τα 25 παιδιά απέχουν αρκετά είτε προς τα πάνω είτε κάτω του μετρίου.
Δεν δικαιολογώ κανέναν. Φυσικά υπάρχουν κακοί δάσκαλοι, που μόνο στον τίτλο είναι δάσκαλοι. Και κάνουν ακόμη πιο δύσκολο το έργο για τους υπόλοιπους.
Όπως όμως θα πεις "αν δεν κάνεις γι'αυτή τη δουλειά, πήγαινε γίνε κομμωτής" έτσι και για τους γονείς. Αν δεν λύσεις τα ψυχολογικά σου πρώτα, μην κάνεις παιδί.
Δεν υπάρχει συνταγή. Τα παιδιά δεν έρχονται με οδηγίες χρήσης. Όλοι κάνουν λάθη, ακόμη και ο πιο προετοιμασμένος και οργανωμένος γονέας. Στην πραγματικότητα τίποτα δεν σε προετοιμάζει αρκετά, απλά αν έχεις μερικές βασικές γνώσεις, μπορείς να αποφύγεις κάποια πράγματα.
Το παιδί είναι σαν πηλός. Κάποιοι πηλοί είναι πιο εύπλαστοι από άλλους, αλλά κατά γενική ομολογία είναι ένα υλικό που το διαμορφώνεις εσύ. Το παραμικρό άγγιγμά σου αφήνει κι ένα αποτύπωμα πάνω του. Θα ήταν ανόητο να προσπαθήσεις να αλλάξεις την σύστασή του. Δεν μπορείς να αφαιρέσεις απ'το παιδί αυτά που έχει μέσα του και να τοποθετήσεις τα δικά σου. Πόσο μάλλον σε μια σχετικά μεγαλύτερη ηλικία που του έχουν χώσει κ τα έξτρα. Μπορείς όμως να δουλέψεις με το υλικό που έχεις, αρκεί να μπορείς να νιώσεις πως λειτουργεί κ να το χειριστείς σωστά.
Σκέψου τώρα να προσπαθείς να διαμορφώσεις ένα κομμάτι πηλό κ να έχεις έξτρα χέρια βοηθείας. Ένα ζευγάρι χέρια μπορεί να βοηθήσουν, αν όμως ανακατευτούν πολλοί, θα τα κάνετε σκατά.
Αυτά είναι πράγματα που δεν τα αποφασίζεις από πριν, ο καλός γονέας δεν είναι απαραίτητα αυτός που έχει βγάλει πρόγραμμα από πριν τι θα κάνει, γιατι έτσι λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο.
(Τελικά δεν είπα ένα πράγμα!:D έχω κι άλλα απλά δεν ξέρω από που να το πιάσω! Σεντονάκι να σκεπάσεις το παιδί μη σου κρυώσει!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Δεν σας προλαβαίνω! Όταν έφυγα το υποθετικό παιδί του ντεβιλ ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει κ τώρα γυρίζω κ τον έχετε βγάλει Ι5. Κ αφού λύσατε όλα τα δικά σας, πιάσατε κ τα παιδιά των υπολοίπων!


Κλασσικο νεο-ελληνικο γνώρισμα. Δεν κοιτάμε τα δικά μας, αλλα ψάχνουμε των άλλων. Και σε εκπομπές αμα δεις που τους φωνάζουν να μιλάνε σπάνια κάποιος σπαταλάει το χρονο του για να πει το προγραμμα του μιλαει ο ενας ταυτοχρονα με τον άλλον δειχνει ο ένας φωτογραφιες για την γυναικα του άλλου ( σκηνικο Κωνσταντινέα με Γεωργιάδη )




και άλλο ... και άλλο




Αυτοι μας κυβερνάνε :loltooth: :loltooth:

εμενα αν με φωνάζανε σε εκπομπη θα πηγαινα θα έλεγα αυτα που ειχα να πω και αν κανεις απο αυτους με διέκοπτε θα τους ελεγα οτι δεν εχω χρονο για τιποτε άλλο πέρα απο το να πω σε 1-2 λεπτά που ειναι ηδη ενα μικρο χρονικο διάστημα το προγραμμα και τις κινήσεις που σκοπευω να κάνω θέλετε να τα ακουσετε ή οχι; Αυτά. Καλησπέρα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ξύλο στα παιδιά. Πέραν των άλλων προβλημάτων που προκαλεί μειώνει και το IQ τους, το οποίο είναι ο δείκτης που έχει πολύ δυνατό correlation με το ποσό καλά θα τα πάνε στην ζωή τους γενικότερα. Οι έξυπνοι άνθρωποι ζουν καλύτερα κατά μέσο όρο. Οπότε την επόμενη φορά που θα σηκώσετε χέρι σκέφτετε τι ζημιά κάνετε μακροπροθεσμα για να ξέσπασε τε τα νεύρα σας, καθώς περί αυτού πρόκειται ας μη γελιόμαστε.

Επίσης δέρνω το παιδί μου γιατί είναι υπερδραστηριο και δεν ακούει δεν αποτελεί λύση. Καταρχάς αν το παιδί τρέχει συνεχώς κοψτου τη ζάχαρη. Η ζάχαρη είναι χειρότερη από το αλκοόλ by the way, και όποιος γονέας έχει εθίσει το παιδί του το παίρνει κυριολεκτικά στο λαιμό του. Ψαχτε το. Μπορώ να δικαιολογήσω το παππού μου βαραγε το πατέρα μου γιατί τόσα ήξερε. Σήμερα έχουμε ίντερνετ, δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

Επίσης τα υπερδραστηρια και δει τα αγόρια θέλουν να τρεξουν, απλά τα αφήνεις. Η γυμναστική που είπε ο ντεβιλ δεν είναι κάτι κακό. Το να περιμένεις από αγοράκι να κάθεται πειθινια και να ακούει τι του λες στα 7 είναι αφελές. Άμα θες να κοιμηθεί το βραδυ λιωστο μια ώρα στη γυμναστική και πέσει σα πουλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το παιδάκι που ξέρω είχε αποφασιστεί να βρίσκεται μια δασκάλα μαζί του συνεχώς στην τάξη για να το ελέγχει (δεν ξέρω πώς λέγονται ακριβώς), αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει ακόμα. Η δασκάλα του δημοτικού έχει 30 παιδιά με τα δικά του θέματα το καθένα. Αν υπάρχει ένα το οποίο δέρνει, φωνάζει, σταματάει συνεχώς το μάθημα κλπ, η δασκάλα δεν έχει υποχρέωση να το ανέχεται ες αεί. Και φυσικά θα κάνει παράπονα στο γονιό, και φυσικά θα τον προσβάλλει αν χρειαστεί γιατί κάποιοι άνθρωποι στην Ελλάδα θεωρούν οτι όλοι έχουν γεννηθεί για να υπηρετούν αυτούς και τα παιδιά τους. Αν το ένα παιδί δεν αφήνει τα άλλα 29 να μάθουν και τα δέρνει και δεν μπορεί να κοινωνικοποιηθεί, ας πληρώσει ο γονιός να το πάει στο ιδιωτικό σχολείο να του κάνουν τεμενάδες. Στη δημόσια παιδεία έχουν όλοι ίσα δικαιώματα.
Δεν γνωρίζω για το παιδί που αναφέρεις, πιθανότατα να έχεις απόλυτο δίκιο για το συγκεκριμένο. Όμως νομίζω σαν γενικό σκεπτικό είναι λίγο λάθος αυτό που λες. Γιατί την τάξη μπορεί να την καθυστερήσει κι ένα παιδάκι με aspergers ή αυτισμό, ένα κωφό κι ακόμη κ ΔΕΠΥ που την έχουν τόσα πολλά παιδάκια, και χίλια δυό ακόμη.(κ χωρίς να έχω εικόνα αλλά ίσως το παιδάκι που αναφέρεις να έχει διάσπαση κ να μην έχει αντιμετωπιστεί σωστά για χρόνια). Αναφέρθηκες στα δικαιώματα στην δωρεάν παιδεία. Ένα από αυτά είναι και το δικαίωμα στην πρόσβαση στην δωρεάν παιδεία για όλους. Αν κάποιος θεωρεί πως το παιδί του το καθυστερεί στη μάθηση άλλο παιδάκι λόγω των ιδιαιτεροτήτων που έχει, τότε αυτός ο κάποιος ας πάει το παιδί του σε ιδιωτικό όπως είπες κι εσύ, να του δώσουν την πρέπουσα προσοχή. Γιατί θα διαφωνήσω, ναι ίσως καθυστερήσει λίγο το μάθημα κάποιο παιδί, όμως θεωρώ πως θα του διδάξει πολύ περισσότερα, να μάθει να αγκαλιάζει το διαφορετικό. Σωστά, ο δάσκαλος δεν είναι εκεί μόνο για το δικό σου το παιδί. Είναι και για το άλλο, που με τις κατάλληλες συνθήκες, μπορεί να ωφελήσει κ τα υπόλοιπα 24 κ το ίδιο. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πως χειρίζονται όλοι τα παιδιά τους, πάντως δια της βίας δεν έγινε ποτέ κανείς καλύτερος. Αν έχεις ένα παιδί με ΔΕΠΥ πχ, σκοπός σου δεν είναι να το αντιμετωπίσεις, αλλά να μάθεις να το διαχειρίζεσαι σωστά. Δεν φταίει το παιδί που σου χάλασε την μόστρα κ δεν γεννήθηκε αυτό π ήθελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Το ξύλο στα παιδιά. Πέραν των άλλων προβλημάτων που προκαλεί μειώνει και το IQ τους, το οποίο είναι ο δείκτης που έχει πολύ δυνατό correlation με το ποσό καλά θα τα πάνε στην ζωή τους γενικότερα. Οι έξυπνοι άνθρωποι ζουν καλύτερα κατά μέσο όρο. Οπότε την επόμενη φορά που θα σηκώσετε χέρι σκέφτετε τι ζημιά κάνετε μακροπροθεσμα για να ξέσπασε τε τα νεύρα σας, καθώς περί αυτού πρόκειται ας μη γελιόμαστε.

Επίσης δέρνω το παιδί μου γιατί είναι υπερδραστηριο και δεν ακούει δεν αποτελεί λύση. Καταρχάς αν το παιδί τρέχει συνεχώς κοψτου τη ζάχαρη. Η ζάχαρη είναι χειρότερη από το αλκοόλ by the way, και όποιος γονέας έχει εθίσει το παιδί του το παίρνει κυριολεκτικά στο λαιμό του.

Επίσης τα υπερδραστηρια και δει τα αγόρια θέλουν να τρεξουν, απλά τα αφήνεις. Η γυμναστική που είπε ο ντεβιλ δεν είναι κάτι κακό. Το να περιμένεις από αγοράκι να κάθεται πειθινια και να ακούει τι του λες στα 7 είναι αφελές. Άμα θες να κοιμηθεί το βραδυ λιωστο μια ώρα στη γυμναστική και πέσει σα πουλάκι.


Αρχική δημοσίευση από: Stitchpunk
Αν έχεις ένα παιδί με ΔΕΠΥ πχ, σκοπός σου δεν είναι να το αντιμετωπίσεις, αλλά να μάθεις να το διαχειρίζεσαι σωστά. Δεν φταίει το παιδί που σου χάλασε την μόστρα κ δεν γεννήθηκε αυτό π ήθελες.


Δεν μίλησε κανείς για παιδάκια που έχουν κάποιο πρόβλημα. Μιλάμε για φυσιολογικές περιπτώσεις με ανύπαρκτους επί της ουσίας γονείς (που δεν τους έχουν μάθει τα βασικά, οπότε αναγκάζονται σε εφαρμογή ημιμέτρων όπως τα αποκάλεσα) ή παιδάκια που αναπτύσσουν μια άσχημη συμπεριφορά λόγω του γενικότερου κοινωνικού τους περιγύρου. Εδώ κολλάει αυτό που είπα για το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο αναπτύσσονται τα παιδιά μας σήμερα. Γιατί είναι δεδομένο ότι όσο κι αν προσπαθεί ένας γονιός, τα στρεβλά πρότυπα και οι συμπεριφορές που μιμείται (γιατί σε μικρές ηλικίες αναπτύσσεσαι μέσω της μίμησης) το πλάθουν ανάλογα. Κι αν το αφήσεις να ξεφύγει έχεις χάσει το παιχνίδι. Παιδάκι μιας φίλης μου λίγο μετά που ξεκίνησε το σχολείο, όταν η μητέρα του έκανε με όμορφο τρόπο παρατήρηση για κάτι σημαντικό, άρχισε και τις έδινε μπουνίτσες στα πόδια και τσίριζε/ έκλαιγε χωρίς να σταματάει παρά την κάθε ευγενική προσπάθεια των γονιών του να το συνετίσουν με τα λόγια. Και αυτό μπορούσε να διαρκέσει για ώρες.

Επίσης, κανείς δεν μίλησε για τα φυσιολογικά σε ένα παιδί. Το ότι θα τρέξει, θα κάνει την φασαρία του, θα παίξει είναι όλα φυσιολογικά, γι’ αυτό και ονομάζεται παιδί. Μιλάμε για τις καταστάσεις που θα έχει ξεφύγει κάθε ελέγχου, θα δείχνει ασέβεια, δεν θα υπακούει σε θέματα που μπορεί να το βλάψουν είτε άμεσα είτε έμμεσα κλπ κλπ.

Ακόμα, η έλλειψη γυμναστικής, η καλή διατροφή (με ότι αυτό περικλείει γιατί δεν αρκείται μόνο στην αποφυγή φανερής και κρυφής ζάχαρης), είναι από τα βασικά (μαζί με άλλα) που πρέπει να έχει στην φαρέτρα του κάποιος για να θεωρείται ότι <<το προσπάθησε σαν γονιός>>. Δεν μιλάμε καν για τις περιπτώσεις που τα ταϊζουν ό,τι να'ναι και μετά έχουν την απαίτηση να μην αποτρελαθούν. Και φυσικά και ο τρόπος που αναφέρεις (γυμναστική για να κοιμηθεί σαν πουλάκι) είναι μία καλή λύση, αλλά δεν μιλάμε για περιπτώσεις που απλά είναι υπερδραστήριο (σε πλαίσια πέραν του φυσιολογικού) και θέλεις κάπως να το κουράσεις δημιουργικά γιατί πρέπει να κοιμηθεί στην ώρα του και όχι για να το ξεφορτωθείς.

Τέλος εγώ δεν είδα κανέναν να έγινε ηλίθιος επειδή μικρό του τραβήξανε μια ήπια σφαλιαρίτσα στον πωπό. Ίσα-ίσα που συνήθως οι <<μαλακοί>> γονείς τα καταντάνε ανυπάκοα κακομαθημένα άτροπα όντα και απορούν στα 15 του παιδιού τους, από πού έμοιασε το παιδί και συμπεριφέρεται έτσι. Όταν έχεις εξαντλήσει κάθε προφορικό μέσο, έχεις χαμηλώσει στο ύψος του παιδιού και του μιλάς με τον πιο αυστηρό σου τρόπο αλλά παρ΄όλ΄αυτά συνεχίζει να τσιρίζει με στριγγλιές για να περάσει το δικό του και συνάμα βλέπεις το λανθασμένο να γίνεται έξις, όχι απλά δεν είμαι κατά αλλά επιβάλλεται. Προσοχή και πάλι, όταν λέμε ξύλο δεν εννοούμε ο,τιδήποτε θα μπορούσε να του προκαλέσει πρόβλημα στην υγεία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top