Restart αντί για Shutdown

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή έχω αρχίσει να τα παίρνω με το λαπιτόπι:mad: και για να μην το πουλήσω σε όποιον βρώ, ας βοηθήσει κάποιος.

Πρίν σχεδόν 5 μήνες πήρα Toshiba Satellite με Centrino Core 2 Duo Processor, 200GB σκληρό, και 3 MB μνήμη. Δυστυχώς έχει Vista :mad: και μου παρουσιάζει το πιο παράξενο πρόβλημα.. Δέν κάνει Shutdown με τίποτα!! Όταν επιλέγω Shutdown μου κάνει Restart! Επίσης όταν πάει σε Hibernate mode δεν ξυπνάει με τίποτα!

Πρέπει συνεχώς να το σβήνω απο το κουμπί και φοβάμαι οτι θα πάθει ζημιά μια απ' αυτές τις μέρες.

Help!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει να κάνεις update το bios ;
Επιπλέον το πρόβλημα πότε άρχισε;Μετά από εγκατάσταση του SP1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
To bios ομολογώ οτι δεν το έχω κάνει update. Έχω εγκαταστήσει το SP1 πριν απο 3 μήνες αλλά το πρόβλημα έχει τώρα έναμιση μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν όταν είσαι μέσα στα Vista πατήσεις μία φορά (χωρίς να κρατάς πατημένο) το κουμπί που ανοίγεις το laptop δεν κλείνει κανονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Όχι, μου κάνει Restart!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για δοκίμασε να μεταβείς από το control panel εκεί που λέει τις ενέργειες που κάνει κάθε κουμπί να δεις τί παίζει.:hmm:
Επειδή δεν έχω vista , χελωνίτσε ανέλαβε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Το δοκίμασα ήδη. Τίποτα. Τα δοκίμασα όλα τόσο που τώρα δέν θυμάμαι πως ήταν και δεν έχει και reset.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω Vista, ας πει ο Exposed που έχει :D

Αυτό στο παρουσίασε από την αρχή που είχες το Laptop;
Δοκίμασε να πας έναρξη > δεξί κλικ "Ο Υπολογιστής μου" > ιδιότητες > για προχωρημένους > ρυθμίσεις στην εκκίνηση και αποκατάσταση > ξετίκαρε το αυτόματη επανεκκίνηση. Έτσι ίσως σου βγάλει μπλε οθόνη την οποία δεν έβλεπες ως τώρα γιατί έκανε επανεκκίνηση.
(αν έχεις αγγλικά windows θα είναι κάπως έτσι νομίζω Control Panel > System > Advanced Settings > advanced tab click the startup and recovery button and uncheck the "Automatically Restart" box)

Οπότε μετά από αυτό δοκίμασε να κλείσεις πάλι το laptop μπας και βγάλει σφάλμα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Stratos7 τελικά δεν έχουμε κάποιο νέο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω Vista, ας πει ο Exposed που έχει :D

Αυτό στο παρουσίασε από την αρχή που είχες το Laptop;
Δοκίμασε να πας έναρξη > δεξί κλικ "Ο Υπολογιστής μου" > ιδιότητες > για προχωρημένους > ρυθμίσεις στην εκκίνηση και αποκατάσταση > ξετίκαρε το αυτόματη επανεκκίνηση. Έτσι ίσως σου βγάλει μπλε οθόνη την οποία δεν έβλεπες ως τώρα γιατί έκανε επανεκκίνηση.
(αν έχεις αγγλικά windows θα είναι κάπως έτσι νομίζω Control Panel > System > Advanced Settings > advanced tab click the startup and recovery button and uncheck the "Automatically Restart" box)

Οπότε μετά από αυτό δοκίμασε να κλείσεις πάλι το laptop μπας και βγάλει σφάλμα. :worry:

Το δοκίμασα, και γίνεται το ίδιο :( ούτε μπλέ οθόνη ούτε τίποτα...
Θα το σπάσω :mad::devil:

Προσπαθώ να βρώ bios για να το κάνω update
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@fandago λες να είναι κάποιο πρόβλημα με την μητρική ή γενικά με hardware;

@Strato, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με την toshiba
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, από τη στιγμή που δεν βγάζει μπλε οθόνη δεν έχω κανένα στοιχείο. Ποιο μοντέλο είναι Στράτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ίσως να δοκίμαζες με κάποιο άλλο λειτουργικό για να αποκλείσουμε την περίπτωση που τα vista επαναστάτησαν και κάνουν του κεφαλιού τους. Προσπάθησε να τρέξεις ubuntu χωρίς εγκατάσταση για παράδειγμα και δες πως συμπεριφέρεται τότε. Αλήθεια αν εκκινήσεις σε ασφαλή λειτουργία σου παρουσιάζει το πρόβλημα πάλι; Άν οχι ψάξε τη ρίζα του κακού σε κάποιο απο τα προγράμματα που εγκατέστησες όταν άρχησε το πρόβλημα και αρνείται μάλον να τερματίσει.

:hmm:

Επίσης δoκίμασε να πατήσεις το κουμπί εκκίνησης ( όχι τον διακόπτη τροφοδοσίας ) όπως σου πρότινε ο fandago αλλα κατα την εκκίνηση του υπολογιστή και πριν αρχίσει να διαβάει windows και πες μας αν κλείνει το pc έτσι. Άν αποκλείσουμε τα παραπάνω + την περίπτωση του bios , νομίζω μένει πλέον να ασχοληθούμε πια με το hardware.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Stratos δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση δίσκου (σιγουρέψου ότι θα επιλέξεις την επιλογή καθαρισμός αρχείων αδρανοποίησης) . Θα σβήσει οτιδήποτε σχετίζεται με το hibernate. Μετά δοκιμάσε:

Κάνε κλικ στο κουμπί Έναρξη, πληκτρολογήσε cmd στο πλαίσιο Έναρξη αναζήτησης, κάνε δεξιό κλικ στο στοιχείο κάνε κλικ στην εντολή Εκτέλεση ως διαχειριστής (Run as administrator) πληκτρολόγησε powercfg /hibernate on.


Τώρα δοκίμασε αν γίνεται hibernate
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
@Stratos δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση δίσκου (σιγουρέψου ότι θα επιλέξεις την επιλογή καθαρισμός αρχείων αδρανοποίησης) . Θα σβήσει οτιδήποτε σχετίζεται με το hibernate. Μετά δοκιμάσε:

Κάνε κλικ στο κουμπί Έναρξη, πληκτρολογήσε cmd στο πλαίσιο Έναρξη αναζήτησης, κάνε δεξιό κλικ στο στοιχείο κάνε κλικ στην εντολή Εκτέλεση ως διαχειριστής (Run as administrator) πληκτρολόγησε powercfg /hibernate on.


Τώρα δοκίμασε αν γίνεται hibernate

Λοιπόν, απο τον σκληρό καθάρισε σχεδόν 2 GB που σχετίζονταν με το Hibernate :(

Τώρα το Hibernate mode δουλεύει σωστά και κάνει κανονικά Shut Down.

Exposed, είσαι κορυφή:clapup: Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top