• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διάγνωση εγκεφαλικού

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Διάγνωση Εγκεφαλικού:

Σε ένα μπάρμπεκιου μία γυναίκα σκόνταψε κι έπεσε κάτω. Βεβαίωσε όλους ότι ήταν εντάξει (προσφέρθηκαν να καλέσουν ασθενοφόρο) και ότι απλά σκόνταψε εξαιτίας των καινούριων της παπουτσιών. Αφού ανασκουμπώθηκε της έδωσαν ένα άλλο πιάτο με φαγητό.

Παρά το γεγονός ότι η Ingrid φαινόταν λίγο ταραγμένη, συνέχισε να απολαμβάνει το υπόλοιπο της βραδιάς. Λίγο αργότερα ο σύζυγος της Ingrid τηλεφώνησε να ειδοποιήσει όλους ότι είχε πάει τη σύζυγό του στο νοσοκομείο (η Ingrid πέθανε στις 6 τα ξημερώματα).

Είχε υποστεί εγκεφαλικό στο μπάρμπεκιου και δεν στάθηκε δυνατό από κανέναν να το αντιληφθεί. Αν κάποιος είχε καταλάβει τα συμπτώματα ότι επρόκειτο για εγκεφαλικό, ίσως η Ingrid να ζούσε σήμερα. Θα χρειαστείτε μόνο 1 λεπτό να διαβάσετε το παρακάτω.

Ένας νευρολόγος είπε ότι εάν του φέρουν ένα θύμα εγκεφαλικού μέσα σε 3 ώρες μπορεί να αντιμετωπίσει τις επιδράσεις ενός εγκεφαλικού...ολοκληρωτικά! Το κλειδί είναι να αναγνωρίσουμε, να διαγνώσουμε το εγκεφαλικό και να βρεθούμε κοντά στον ασθενή μέσα σε 3 ώρες.

Αναγνωρίζοντας έναν εγκέφαλο

Να θυμάστε τα "3" βήματα. Διαβάστε και μάθετε τα
παρακάτω:

Καμιά φορά τα συμπτώματα ενός εγκεφαλικού είναι δύσκολο να αναγνωριστούν. Το θύμα μπορεί να έχει υποστεί βλάβη εγκεφάλου, ενώ οι άνθρωποι κοντά του δεν μπορούν να αντιληφθούν τα συμπτώματα του εγκεφαλικού. Οι γιατροί λένε τώρα ότι οποιοσδήποτε, χωρίς ιατρική εκπαίδευση, μπορεί να αναγνωρίσει ένα εγκεφαλικό, μέσα από τις 3 ακόλουθες απλές ενέργειες:

  1. Ζητήστε του/της να χαμογελάσει
  2. Ζητήστε του/της να σηκώσει και τα δυο χέρια (Μπράτσα)
  3. Ζητήστε του/της να πει μια απλή και λογική πρόταση (π.χ. "Είναι μία ηλιόλουστη μέρα σήμερα"

Εάν δεν μπορεί να κάνει οποιαδήποτε από τις 3 αυτές ενέργειες, καλέστε το 166 αμέσως και περιγράψτε τα συμπτώματα. Ανακαλύπτοντας ότι μία ομάδα από μη-ιατρικούς εθελοντές μπόρεσε να αναγνωρίσει αδυναμίες στο πρόσωπο, αδυναμίες στα χέρια και προβλήματα ομιλίας, οι ερευνητές παρακίνησαν το ευρύτερο κοινό να μάθουν αυτά τα 3 βήματα.

Παρουσίασαν τα συμπεράσματά τους στην ετήσια συνάντηση της Αμερικανικής Ένωσης Εγκεφαλικών την περασμένη
εβδομάδα. Η διάδοση και χρήση αυτού του τεστ θα μπορούσε να συντελέσει στην άμεση διάγνωση και θεραπεία ενός εγκεφαλικού και στην αποτροπή εγκεφαλικών βλαβών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Όντως Γιάννη... Ας το ξέρουμε και αχρείαστο να είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Γιάννη είναι αληθινό αυτό? Γιατί στην οικογένεια μου έχουν πάθει πολλά άτομα εγκεφαλικό και θέλω να ξέρω:'( Στη περίπτωση που δεν μπορεί να κάνει τι ακριβώς πρέπει να ανησυχήσουμε? Να μην μπορεί να χαμογελάσει τελείως ή κατι τέτοιο? Δώσε περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
η γιαγια μου ειχε 4 αδελφια και τα 3 απο αυτα πέθαναν απο εγκεφαλικό.το ένα ήταν η ίδια.δηλαδή 4 θάνατοι από εγκεφαλικό
το 5 άτομο έχει ξεφύγει και ζει χωρίς να έχει πάθει ακόμα εγκεφαλικό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Γιάννη είναι αληθινό αυτό? Γιατί στην οικογένεια μου έχουν πάθει πολλά άτομα εγκεφαλικό και θέλω να ξέρω:'( Στη περίπτωση που δεν μπορεί να κάνει τι ακριβώς πρέπει να ανησυχήσουμε? Να μην μπορεί να χαμογελάσει τελείως ή κατι τέτοιο? Δώσε περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις...
:) Δεν είμαι γιατρός Νικόλα,ομως,ενα εγκεφαλικό αφήνει κάποια "κουσούρια" συνήθως που μπορεί κ να εξαφανιστούν κάποτε,αλλά δυστυχώς,λειτουργούν κ απο την πρώτη στιγμή του επεισοδίου.Ενα απ'αυτά είναι κ η δυσκολία στη σύσπαση των μυών του προσώπου,με αποτέλεσμα να μην μπορεί το άτομο να χαμογελάσει κ οχι μόνο,αλλά το πιο χαρακτηριστικό ειναι αυτό,το οποίο μπορεί κ να παραμείνει για πολλά χρόνια μετα την έλευση του επεισοδίου.Αν κάποια στιγμη,δεν δείχνει επιδείνωση σοβαρή αλλά εχει μείνει σαν αποτέλεσμα επεισοδίου,δε χρειάζεται ανησυχία.Βασικά ,στο εγκεφαλικό πλυμμηρίζουν κεντρα ελέγχου το εγκεφάλου με αίμα.
Ετσι κάποιες περιοχες-ιστοί νεκρώνωνται οπότε κ καποια σημεία του σώματος,η των νοητικών λειτουργιών του ατόμου.Μην ανυσηχείς αν είναι κάτι που πέρασε,αλλά κάποιες εξετάσεις κατα διαστήματα να γίνονται.Πίεση,αίμα,προσοχή στη διατροφή κ οχι συγκινήσεις (άγχος,στεναχώρια,ξενύχτι,υπερβολικη κουραση).
Με πρόθεση να βοηθήσω στην απορία σου,αλλά,μη βασιστείς !
Ο γιατρός ειναι ο υπεύθυνος ΟΚ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Γιάννη είναι αληθινό αυτό? Γιατί στην οικογένεια μου έχουν πάθει πολλά άτομα εγκεφαλικό και θέλω να ξέρω:'( Στη περίπτωση που δεν μπορεί να κάνει τι ακριβώς πρέπει να ανησυχήσουμε? Να μην μπορεί να χαμογελάσει τελείως ή κατι τέτοιο? Δώσε περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις...
Νικόλα, συνήθως η απώλεια λειτουργιών που υπόκεινται στο προσωπικό νεύρο είναι από τα πιο χαρακτηριστικά συμπτώματα εγκεφαλικού. Σ' αυτές τις λειτουργίες ανήκουν: το χαμόγελο (τυπικό σύμπτωμα πάρεσης: η μια γωνία του στόματος κρεμάει προς τα κάτω), το σφιχτό κλείσιμο των ματιών, το ζάρωμα του μετώπου κ.α (εξαρτάται από το σημείο της βλάβης στην πορεία του νέυρου στον εγκέφαλο).
Φυσικά τα συμπτώματα μπορούν να επεκτείνωνται και σε άλλα νεύρα (π.χ. πλευρικη αναπηρία:δεξί χέρι-πόδι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ομως τα συμπτώματα (/δυσλειτουργίες) που εμφανίζονται δεν διαφέρουν ανάλογα με την εγκεφαλική περιοχή που έπαθε κάποιος το εγκεφαλικό; Γιατί δίνεται τόση βάση στις κινήσεις;

Για παράδειγμα αν το εκγεφαλικό "χτυπήσει" στην περιοχή Brocca το άτομο θα έχει πρόβλημα να μιλήσει, αλλά όχι να κουνήσει τα χέρια του, ενώ αντίθετα αν χτυπήσει σε έναν βρεγματικό λοβό τότε θα έχει πρόβλημα με την αφή, αλλά όχι και με την ομιλία.

Κάνω λάθος; :confused:

Οι γιατροί του φόρουμ να μας δώσουν τα φώτα τους plz...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Γιάννης έγραψε ότι πρέπει να ελέγχονται και τα 3 σημεία που ανέφερε ακριβώς για να καλυφθούν όλα τα ενδεχόμενα:hmm: . Άλλωστε ένα εγκεφαλικό δεν είναι απαραίτητο να έχει συμπτώματα, πόσο μάλλον συμπτώματα παράλυσης.
Υ.Γ Πριν από λίγες μέρες στις ειδήσεις εδώ έδειχνε ένα κοριτσάκι 7 μηνών που έπαθε εγκεφαλικό, εντοπίστηκε δε πολύ αργότερα επειδή δεν είχε συμπτώματα(το παράδειγμα είναι φυσικά extrem αλλά το αναφέρω γιατί μου' χε κάνει πολύ εντύπωση:/: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Μπορεί να είναι άλλο ένα fake email :)







-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ως προς την ιστορία δεν αμφιβάλλω ότι είναι fake (ή τέλος πάντων δεν θα ήταν περίεργο), αλλά τα σημεία που αναφέρει είναι πράγματι σωστά. Τουλάχιστον σύμφωνα με τα όσα (ενδεχομένως λίγα) ξέρω από μαθήματα νευροψυχολογίας που έχω παρακολουθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
https://www.snopes.com/medical/disease/stroke.asp

Eπειδή είναι κ δεν είναι αλήθεια, δείτε εδω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το story είναι ψεύτικο

Λιποθυμάς σε δημόσιο χώρο και δεν θα χαμογελάσεις,έστω ψεύτικα, έπειτα για να τους πείσεις ότι είσαι okey; Άσε το πρώτο τεστ το πέρασε. Το δεύτερο τεστ επίσης το πέρασε, ποίος σύζυγος δεν θα έστελνε στο νοσοκομείο την σύζυγο αν είναι κινούνταν σαν αγκυλωμένο ρομποτάκι; Ε το τρίτο τεστ, το πέρασε αφού η ίδια ιστορία το λέει "Βεβαίωσε όλους ότι ήταν εντάξει", δλδ μια λογική πρόταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το story κάλλιστα μπορεί να είναι όντως ψεύτικο χωρίς ο εμπνευστής του να ισχυρίζεται το αντίθετο.Πρώτη φορά είναι που ερευνητής θέλει να μυήσει τον απλό άνθρωπο σε επιστημονικό θέμα δίνοντας παραδειγματάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μια ξαδερφη μου ειχε παθει εγκεφαλικο οταν δεν ζουσα και τωρα εχει και παιδι(απ'οτι καταλαβαινετε ηταν ελαφρυ το εγκεφαλικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μια ξαδερφη μου ειχε παθει εγκεφαλικο οταν δεν ζουσα και τωρα εχει και παιδι(απ'οτι καταλαβαινετε ηταν ελαφρυ το εγκεφαλικο)

Κάπνιζε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ξέρω περίπτωση που άτομο γύρω στα 35 έπαθε εγκεφαλικό από έντονο βήχα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Ένα μνημονικό ώστε να θυμόμαστε κάποια πρώιμα σημάδια εγκεφαλικού..... μου έχει τύχει κοπέλα έφηβη με μόνο σύμπτωμα τη διαταραχή ομιλίας η οποία έγινε λίγες πριν για κάποιες ώρες και να βγάλει ισχαιμικό.
Το πρόβλημα με το μνημονικό αυτό είναι ότι δε σημαίνει ότι αν έχεις ένα από αυτά έχεις στάνταρ εγκεφαλικό αλλά είναι ένα ωραίο μνημονικό για το γενικό πληθυσμό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.

Ένα μνημονικό ώστε να θυμόμαστε κάποια πρώιμα σημάδια εγκεφαλικού..... μου έχει τύχει κοπέλα έφηβη με μόνο σύμπτωμα τη διαταραχή ομιλίας η οποία έγινε λίγες πριν για κάποιες ώρες και να βγάλει ισχαιμικό.
Το πρόβλημα με το μνημονικό αυτό είναι ότι δε σημαίνει ότι αν έχεις ένα από αυτά έχεις στάνταρ εγκεφαλικό αλλά είναι ένα ωραίο μνημονικό για το γενικό πληθυσμό.
Πηγή;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top