Εργένης/εργένισσα εκ πεποιθήσεως;

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,584 μηνύματα.
Με πρόλαβε η Himela που με κάλυψε πλήρως.:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,014 μηνύματα.
Himela εγω βλεπω ότι ο άνθρωπος ποτέ δεν είναι ευχαριστημένος και ο ένας ζηλεύει τον άλλον. Εμενα μου λένε στην δουλειά ότι να τα χαρω τωρα που μπορω γιατι τους λεω ότι μετά τη δουλεια είμαι σπιτι κατά τις 4 θα φαω κάτι θα χαζεψω λιγο Ιντερνετ και κατά τις 6 είμαι στο κρεβάτι μου θα σηκωθω 7 και μισή και θα φαω κανα φρουτο ή θα πιω κανα χυμο και μετά βουρρρ γυμναστηριο. Μέχρι τις 9 και μισή συνηθως. Μετα πισω σπιτι μπανάρα .... φαγάρα και μπορει να βγω για κανα ποτάκι. Καθημερινες βγαινουν και φοιτητριες χαχα =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
@Devil προφανώς και αυτό ισχύει. Πάντα ο άνθρωπος θέλει αυτά που δεν έχει, ακόμα από παιδάκια θα έχουν δέκα παιχνίδια και θα θέλουν του φίλου τους. Νομίζω αυτός είναι και ο λόγος της εξέλιξης, οτι ο άνθρωπος ποτέ δεν επαναπαυόταν στα κεκτημένα και ήθελε να αποκτήσει - εξερευνήσει κι άλλα. Σίγουρα κι εσύ το κάνεις. Κι εσύ καμιά φορά βγάζεις έτσι μια πικρία για το οτι κάποιος βρήκε το ταίρι του ενώ εσύ ακόμα ψάχνεις. Κι εγώ κάποιες φορές θα ήθελα να γυρίσω στο σπίτι και να είμαι μόνη μου και να μη μιλάω ή να μην ακούω κανέναν. Να πετάξω κάτω το μπουφάν μου ξέρω γω και κανείς να μη μού πει, σήκωσέ το. Αλλά ο άνθρωπος κάνει τις επιλογές του και πολλές φορές έχω πει ό,τι ψάχνεις βρίσκεις.
Αλλά αυτό το γ...νο το ανικανοποίητο δεν παλεύεται καμιά φορά...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,014 μηνύματα.
@Devil προφανώς και αυτό ισχύει. Πάντα ο άνθρωπος θέλει αυτά που δεν έχει, ακόμα από παιδάκια θα έχουν δέκα παιχνίδια και θα θέλουν του φίλου τους. Νομίζω αυτός είναι και ο λόγος της εξέλιξης, οτι ο άνθρωπος ποτέ δεν επαναπαυόταν στα κεκτημένα και ήθελε να αποκτήσει - εξερευνήσει κι άλλα. Σίγουρα κι εσύ το κάνεις. Κι εσύ καμιά φορά βγάζεις έτσι μια πικρία για το οτι κάποιος βρήκε το ταίρι του ενώ εσύ ακόμα ψάχνεις. Κι εγώ κάποιες φορές θα ήθελα να γυρίσω στο σπίτι και να είμαι μόνη μου και να μη μιλάω ή να μην ακούω κανέναν. Να πετάξω κάτω το μπουφάν μου ξέρω γω και κανείς να μη μού πει, σήκωσέ το. Αλλά ο άνθρωπος κάνει τις επιλογές του και πολλές φορές έχω πει ό,τι ψάχνεις βρίσκεις.
Αλλά αυτό το γ...νο το ανικανοποίητο δεν παλεύεται καμιά φορά...:/

Είναι πικρία επειδη δεν έχω κάποια να πηγαινουμε μαζι γυμναστηριο =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,584 μηνύματα.
Γιατί κατ'ανάγκην να "πηγαίνετε"; Στο γυμναστήριο δεν υπάρχουν γυναικείες μοναχικές ψυχές να μοιραζόσαστε τις ασκήσεις;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Single. I am someone who is looking for love. Και αν και το θέμα ήταν για εμάς και αφού απαντήσατε και οι -πάσης φύσεως- δεσμευμένοι, παραδεχτείτε ότι είστε ή υπήρξατε μαζί με κάποιον όχι πρωτίστως -αν όχι καθόλου- επειδή αγαπιόσασταν. Δεν καταλαβαίνω, πώς η αναγκαστική συνθήκη -του να είσαι μόνος, επειδή κανείς δεν σου έδωσε την ευκαιρία να αγαπήσεις και να αγαπηθείς- μετατρέπεται σε πεδίο βολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Αρκτούρο κανείς δεν κατηγόρησε κανέναν. Εξάλλου το να είσαι αναγκαστικά εργένης θεωρώ ότι είναι διαφορετικό από το να είσαι ηθελημένα εργένης. Κάποιοι για τη δεύτερη κατηγορία θα πουν ίσως ότι αυτοί οι άνθρωποι δε θέλουν να κάνουν υποχωρήσεις και να νοιάζονται για άλλον πλην του εαυτού τους. Αλλά δεν είδα κανένα πεδίο βολής.

Επίσης προσωπικά δεν ήμουν ποτέ με κανεναν για τον οποίο δεν ένιωθα κάποια συναισθήματα μόνο και μόνο για να μην είμαι μόνη. Δεν είμαι και τόσο μεγάλη ώστε να με τρομάζει η μοναξιά.

Είσαι σίγουρος ότι κανείς δε σε αγάπησε; Το είπες μάλλον με παράπονο, έτσι το πήρα. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,584 μηνύματα.
Σωστά. Διαχωρίζουμε τη μοναξιά από τη μοναχικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Πράγματα που μόνο ένας εργένης μπορεί να ζήσει: θα έλεγα πλήρη ελευθερία, δε χρειάζεται να δίνει λογαριασμό για τις κινήσεις ή τις αποφάσεις του εφόσον επηρεάζουν μόνο τον ίδιο. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να αλλάξει το πρόγραμμά του χωρίς να ενημερώσει ή να ρωτήσει κανέναν. Μπορεί να αποφασίσει αν θα μείνει μόνος του και για πόσο. Όλα αυτά.

Ανάλογοι είναι και οι συμβιβασμοί. Πρώτα απ'όλα είναι ότι πρέπει να κάνεις παρέα με τους συγγενείς του συζύγου σου το οποίο θεωρώ τον μεγαλύτερο συμβιβασμό που πρέπει να κάνει ένας παντρεμένος. Το ίδιο με τους φίλους και τους συνεργάτες του. Πρέπει να αποφασίζετε μαζί για όλα, από τά πιο απλά ως τα πιο περίπλοκα. Και φυσικά πρέπει να είσαι μονογαμικός στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Επίσης δυο άνθρωποι πολύ σπάνια έχουν ακριβώς τα ίδια γούστα και τις ίδιες ασχολίες και αν συμβαίνει αυτό σίγουρα δε θα τύχει να καταλήξουν ζευγάρι. Οπότε ως παντρεμένος πρέπει να ακολουθείς ενίοτε και τις ασχολίες του συζύγου σου ακόμα κι αν δε σού αρέσουν καθόλου (εκτός αν είσαι σαν εμένα και δηλώσεις εξαρχής αυτά που σιχαίνεσαι και δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις με τις ανάλογες επιπτώσεις φυσικά αλλά συγγνώμη, ταινίες με σκοτωμούς και ξύλο δε βλέπω! :pfff:). Ως εργένης δε θα χρειαστεί ποτέ να το κάνεις αυτό.

Ζήτησα σαφείς συγκεκριμένες απαντήσεις όχι απλά για τη οικονομία αλλά και για την αποτελεσματικότητα της συζήτησης.
Θα ήταν άδικο θεωρώ να συγκρίνουμε την εργένικη επιλογή με αυτήν της αποτυχημένης ή κατ' ευφημισμόν σχέσης. Γιατί αν κάποιος αισθάνεται πως περιορίζεται η ελευθερία του και πως κάνει ψυχοπιεστικούς συμβιβασμούς εάν δεν ενημερώνει τον σύντροφό του και δεν συναποφασίζει μαζί του -όταν ένα από τα ζητούμενα της σχέσης είναι ακριβώς αυτό, το 2ο μυαλό παρέα στο δικό του και το 2ο ζευγάρι μάτια του άλλου παρέα στα δικά του-, τότε φοβάμαι πως δεν μιλάμε πια για σχέση συνειδητή και ουσιαστική με τον εκάστοτε κατάλληλο για εμάς, αλλά για ''σχεσιόμορφη'' συγκατοίκηση δύο εργένηδων που επέλεξαν το ένδυμα της σχέσης για τους όποιους δικούς τους λόγους. (Κάποιοι ενδεχόμενα παρατέθηκαν πιο πριν).
Η αναφορά της μονογαμικότητας και της αποκλειστικότητας σαν συμβιβασμό και ανελευθερία, μάλλον το επιβεβαιώνει αυτό. Γιατί όταν κανείς επιλέγει τον κατάλληλο για τον ίδιο σύντροφο, η μονογαμικότητα όχι απλά είναι αδιάφορη κατάσταση αλλά συγκρίνοντας τι κυκλοφορεί με την/-ον σύντροφό του, κάθε φορά καταλήγει να την /-ον εκτιμά όλο και πιο πολύ. Κι όταν η/ο σύντροφός σου σε κάθε σύγκριση σβήνει όλους τους άλλους -για τις δικές σου ανάγκες και δομή μιλώντας πάντα-, πως θα μπορούσες την μονογαμικότητα σαν ανελευθερία και συμβιβασμό να θεωρήσεις;
(Για τα κουνιάδια και τα συμπεθέρια και τα μπατζανάκια και τα διαφορετικά ενδιαφέροντα, χρειάζεται σχολιασμός; Αυτά τα μίζερα βγαίνουν στην επιφάνεια μόνο στις αποτυχημένες ελλειπείς σχέσεις 2 εργένηδων που βαυκαλίζονται πως υγιή σχέση έχουν πετύχει).
Ξανατονίζω πως αυτή η οπτική, όσο σπάνια ή και αιθεροβάμων ή ανέφικτη κι αν θεωρηθεί, όμως υπάρχει. Όμως αυτές οι σχέσεις, συνήθως υιοθετούν πολύ χαμηλό, αφανές, έως λαθροβιώνον κρύφειο προφίλ. Με αποτέλεσμα, όσοι θεωρούν πως σε μιά δουλεμένη σχέση υπάρχουν οι αναφερθέντες συμβιβασμοί, ό,τι δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν βιώσει, να το θεωρούν και ανύπαρκτο. Οπότε θα ήθελα τις θέσεις σας σε αυτά επάνω, εάν υπάρχουν βέβαια. Έτσι, για να το προχωρούσαμε ένα βήμα παραπέρα από τα κοινότοπα στερεότυπα περί συμβιβασμών και ανελευθεριών που μας καταδυναστεύουν. Πωρωμένος αμετανόητος σχεσιάκιας ο ίδιος ων, σέβομαι απόλυτα τους ορκισμένους εργένηδες, κι ας μην συμπορεύονται τα γούστα μας. Θα ήθελα όμως τις θέσεις των συμφορουμιτών για τις υποτιθέμενες ανελευθερίες σε υποτιθέμενες σχέσεις κρυφοεργένηδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Νομίζω οτι η "διαφωνία" έγκειται στην έννοια "καλή σχέση". Έχω ξαναπεί οτι τέλεια σχέση δεν υπάρχει κι όποιος εργένης θεωρεί οτι θα τη βρει, πλανάται πλάνην οικτρά δυστυχώς. Συμβιβασμοί υπάρχουν και σιχτιρίσματα και τσαντίλες και διαφωνίες. Αυτό γιατί συνεπάγεται οτι η σχέση δεν είναι καλή; Εσύ δηλαδή θεωρείς καλή μια σχέση μόνο όταν δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω; Εσύ δηλαδή δεν έχει δει ποτέ ας πούμε μια ρομαντική κομεντί επειδή το ήθελε η κοπέλα σου; Δεν έχεις πάει ποτέ σε μια επίσκεψη στα πεθερικά ενώ ήθελες να κάτσεις να δεις μπάλα; Δεν έχεις πάει ποτέ διακοπές σε μέρος που δε σου πολυάρεσε γιατί το ήθελε το έτερον ήμισυ; Είμαι σίγουρη οτι καταλαβαίνεις το νόημα αυτών που λέω. Όλα αυτά είναι συμβιβασμοί, μικροί ή μεγάλοι. Σημαίνουν οτι η σχέση είναι απλά για τα μάτια του κόσμου και στην πραγματικότητα είστε απλά δυο συγκάτοικοι; Ή μήπως σημαίνει οτι είστε δυο ενήλικες που έχετε αποδεχτεί οτι δεν είστε όμοιοι και δε σας αρέσουν τα ίδια ακριβώς πράγματα αλλά αγαπιέστε και επιλέγετε να είστε μαζί; Γιατί ο συμβιβασμός κάνει τη σχέση αποτυχημένη; Αν ρωτήσεις ζευγάρια που είναι χρόνια μαζί πώς κατάφεραν να μείνουν χρόνια μαζί θα σού πουν οτι έμαθαν να σέβονται ο ένας τη διαφορετικότητα του άλλου και να κάνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις.

Σίγουρα όμως εσύ μιλούσες για περιπτώσεις όπου οι συμβιβασμοί αυτοί γίνονται τόσο δύσκολοι και επίπονοι που γίνονται θηλειά και σε πνίγουν. Σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ οτι ίσως ο χωρισμός είναι η καλύτερη λύση. Αλλά ήθελα να το διευκρινίσω οτι το να γκρινιάζεις για κάποιους συμβιβασμούς που χρειάζεται να κάνεις δε σημαίνει οτι δεν καταλαβαίνεις οτι πρέπει να γίνουν και ίσως κάποιες φορές η ικανοποίηση και το ευχαριστώ του συντρόφου σου δε θα σού σβήσει κάθε γκρίνια ή θυμό για το συμβιβασμό που αναγκάστηκες να κάνεις.

Προσωπικά πορεύομαι στη ζωή επιζητώντας τα λίγα και αν έρθουν τα πολλά χαίρομαι. Το προτιμώ από το να έχω 20 προσδοκίες (συνήθως ανέφικτες) και να στεναχωριέμαι όταν μόνο μία ή δύο έρχονται. Ίσως αυτό το χαρακτηριστικό μου να με κάνει να λέω στον εαυτό μου με ρεαλισμό, κοριτσάκι μου τέλεια σχέση δεν υπάρχει, μέτρα τα καλά και τα άσχημα, κάνε ταμείο και αποφάσισε τι θα κάνεις. Αυτό το κάνω σε όλα τα θέματα, όχι μόνο στη σχέση, και νομίζω οτι είναι μια καλή οπτική αν δε θες να απογοητεύεσαι συνεχώς ή να ψάχνεις συνεχώς κάτι που είσαι καταδικασμένος να μη βρεις ποτέ. Αν κάποιος άλλος φυσικά θέλει να έχει υψηλές προσδοκίες και κόκκινες γραμμές στη σχέση του, είναι δικαίωμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,584 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσε να τα πει σαφέστερα η Himela και συμφωνώ απόλυτα μαζί της, καθότι θα πρέπει να διαφοροποιήσουμε το τέλειο από αυτό που ονομάζουμε "ευτυχία".
Τέλεια σχέση δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει ευτυχισμένη που όμως έχει ως προϋπόθεση τις αμοιβαίες υποχωρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παιδιά αν γουστάρετε κάποιον απλά βουρ! Δεν έχουν νόημα οι συμπεριφορές υπεροψίας... <περνώ και μόνος μ καλά!!> Γιατί θα πρέπει η σχέση να είναι φυλακή; Αν καταντήσει φυλακή απλά φεύγεις και παίρνεις τον χρόνο σου, γεμίζεις τις μπαταρίες σου και πάλι από την αρχή.
Αλλά πάντα μη συμβιβάζεσαι με τίποτα χειρότερο από το καλύτερο για σένα. Αν το βρεις όμως αστο να μπει στη ζωή σου, μη κολλάς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top