Εξέγερση πολυτεχνείου Νοέμβριος 1973: Η Ιστορία και οι εκδηλώσεις

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αν και λίγο καθυστερημένα παραθέτω ένα ενδιαφέρον άρθρο του Β. Παπαζήση. https://www.hri.org/Samizdat/97-04-23.dir/art6.htm Ενός ανθρώπου που έζησε τη χούντα και κυνηγήθηκε από αυτή.

Γενικά είναι δύσκολο να μάθεις το τι ακριβώς έγινε και ποιά τα αίτια των πράξεων που διαμορφώνουν την ιστορία. Άλλωστε αυτά που διδάσκονται στα σχολεία απέχουν μερικές φορές έτη φωτός από την πραγματικότητα. Το άσχημο της υπόθεσης δεν είναι το πως γράφονται τα σχολικά βιβλία (σηκώνει μεγάλη συζήτηση) αλλά το οτι η πλειοψηφία των πολιτών σταματά την επαφή της με την ιστορία ταυτόχρονα με το τέλος του σχολείου.

Οπως και να χει πιστεύω πως η φράση "την Xούντα την έκαναν Έλληνες, την ανέχθηκαν Έλληνες και την ανέτρεψαν Tούρκοι". δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
/bump
Για να μην ακούγονται σχολιάκια με αμφιβολίες για τους νεκρούς και το τι έγινε δείτε εδώ το πόρισμα που βγήκε τότε.

Το γιατί η κοινωνικοπολιτική συγκυρία καθιστά το μήνυμα και το νόημα του Πολυτεχνείου πιο επίκαιρο από ποτέ, είναι κάτι παραπάνω από προφανές, τουλάχιστον στη δική μου αντίληψη.

Οι νεκροί του Πολυτεχνείου δε θυσιάστηκαν για να καταθέτουμε στεφάνια στη μνήμη τους αλλά για να μας θυμίζουν ότι ο δρόμος για μια καλύτερη κοινωνία δε βρίσκεται στη βουλή και στα κόμματα αλλά στις εξεγέρσεις και στα οδοφράγματα.

Τα 2 σεντς μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οι νεκροί του Πολυτεχνείου δε θυσιάστηκαν για να καταθέτουμε στεφάνια στη μνήμη τους αλλά για να μας θυμίζουν ότι ο δρόμος για μια καλύτερη κοινωνία δε βρίσκεται στη βουλή και στα κόμματα αλλά στις εξεγέρσεις και στα οδοφράγματα

........ οταν υπάρχει ένα φασιστικό καθεστώς βεβαίως βεβαίως...
αλοίμονο αν Ο,ΤΙ πολίτευμα και να υπάρχει, θα "ΕΠΡΕΠΕ" να στήνουμε οδοφράγματα για να τιμήσουμε τους νεκρούς του πολυτεχνείου...
Αυτό δεν είναι λογική.... είναι "ελάτε να κάνουμε τσαμπουκά... έτσι για να λέμε ότι κάναμε τσαμπουκά"
Πρεπει να υπάρχει και πραγματικά λογος για να στηθεί το οδόφραγμα και να έχει αξία...
Για να μπορεί να ξεχωρίζει η πραγματική επανάσταση απ τον χουλιγκανισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Α δηλαδή δεν είναι φασιστικό να χτυπάνε ασφαλίτες με πολιτικά ένα φοιτητή. Ή δεν είναι φασιστικό που κάτι μπάτσοι στην Ομόνοια ξυλοκόπησαν προχτές μέχρι θανάτου ένα μετανάστη. Ή δεν είναι φασιστικές οι κάμερες και οι τρομονόμοι... Ή δεν είναι φασιστικό το νέο "σώμα συλλήψεων" Ή μήπως οι ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι είναι δημοκρατικοί και δεν το ήξερα... Ή τα εκατοντάδες στρατόπεδα συγκέντρωσης σε ολόκληρο τον κόσμο δεν είναι φασιστικά.. Ή μήπως η εκμετάλλευση και η στέρηση δικαιωμάτων των κοινωνικών μειονοτήτων σε ολόκληρο τον κόσμο δεν είναι φασιστική... Ή, ή, ή.....

Δεν υπάρχει τσαμπουκάς για τον τσαμπουκά ΚΕ μου, αυτά είναι απειροελάχιστα μεμονωμένα περιστατικά (που ακόμα και αυτά όμως μαρτυρούν την παθογένεια της κοινωνίας) τα οποία αναπαράγουν ως κανόνα τα αστικά ΜΜΕ.

ΥΓ. Ελπίζω να μην ακούγομαι επιθετικός γιατί σίγουρα δεν το αξίζεις καθότι θυμάμαι την κουβέντα που είχαμε στο Σύνταγμα ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Μια ερώτηση: οι κάφροι που καίνε αυτοκίνητα και σπάνε τζαμαρίες καταστημάτων είναι φασιστικοί ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ελπίζω να μη μου συγκρίνεις τα παραπάνω με καμένα αυτοκίνητα και σπασμένες τζαμαρίες που στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν προκληθεί από βαλτούς. Ας μην πέφτουμε στην παγίδα των ΜΜΕ και της αστυνομίας.

Τώρα αν κάποιοι από τον αντιεξουσιαστικό χώρο (κυρίως) σπάνε τζαμαρίες τραπεζών οι οποίες αντικαθίστανται αμέσως και κοστίζουν ελάχιστα στις τράπεζες, ε δε θα στεναχωρηθώ κιόλας, τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Άλλη κουβέντα βέβαια το αν χτυπάς το σύστημα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Για τις τράπεζες κι εγώ μέσα είμαι φίλε. Όταν όμως μου καις το αυτοκίνητό του μέσου ανθρώπου και σπας τις τζαμαρίες του βιοπαλαιστή δεν υπάρχουν άλλοθι. Το αν τα κάνουν βαλτοί είναι άλλο θέμα, αλλά αυτά συμβαίνουν με την ανοχή των "μη βαλτών".
Με τη δικαιολογία του ασύλου έχει μαζευτεί όλο το κατακάθι της κοινωνίας στους πανεπιστημιακούς χώρους. Δεν ξέρω αν πρέπει να καταργηθεί ή όχι το άσυλο, η πραγματικότητα είναι αυτή όμως και δεν ωφελεί να μην την παραδεχόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Όταν μια διαδήλωση είναι ειρηνική δε μπορείς να απαιτείς από τους "μη βαλτούς" να σταματήσουν τους βαλτούς από το να κάψουν ένα αυτοκίνητο. Συμφωνώ πάντως ότι είναι άσχημο να προκαλούνται ζημιές στο βιοπαλαιστή.

Όσο για το άσυλο, κάνει μπαμ ότι τα περισσότερα περιστατικά είναι προβοκάτσια με στόχο την ποινικοποίηση των αγώνων και κάθε είδους αντίστασης στο χώρο του Πανεπιστημίου και μου κάνει πολύ άσχημη εντύπωση το ότι μιλάς για κατακάθι τόσο αφοριστικά. Ξαναλέω, πως για τις παθογένειες της κοινωνίας, επουδενεί δεν ευθύνεται ένας θεσμός όπως το πανεπιστημιακό άσυλο. Στους δρόμους δεν έχει άσυλο, δεν συλλαμβάνουν ποτέ κανέναν (γιατί άραγε?).. Στην Ομόνοια κάθε βράδυ γίνεται χαμός με ναρκωτικά και οι μπάτσοι απλά χαζεύουν. Στα γήπεδα δεν έχει άσυλο, τα ίδια.. (α όχι ξέχασα, ο Νικολαΐδης ρουφιάνεψε μερικούς που καταδικάστηκαν για εξύβριση :p) Αυτή είναι η πραγματικότητα όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνομαι εγώ.

ΥΓ. Το θέμα του ασύλου έχει συζητηθεί δεξιοδικά στο αντίστοιχο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Όταν μια διαδήλωση είναι ειρηνική δε μπορείς να απαιτείς από τους "μη βαλτούς" να σταματήσουν τους βαλτούς από το να κάψουν ένα αυτοκίνητο. Συμφωνώ πάντως ότι είναι άσχημο να προκαλούνται ζημιές στο βιοπαλαιστή.

Σε αυτό εγώ διαφωνώ! Να τους σταματήσεις! Αν δε θέλεις να αμαυρώσουν την εικόνα σου, να τους σταματήσεις! Αφού οι αρμόδιοι δεν πρόκειται να το κάνουν ποτέ! Μη σου πω ότι ακριβώς αυτό έγινε στη Θεσσαλονίκη φέτος τη μέρα του πολυτεχνείου. Καταληφθήκαν οι περισσότερες σχολές που αποτελούν μεγάλο δέλεαρ για τους μπαχαλάκηδες (κατευθυνόμενους ή μη) από ομάδες φοιτητών, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μπουν στις περισσότερες από αυτές καημένα ανθρωπάκια. Στα μπλοκ των φοιτητών δεν μπήκε ούτε ένας τους γιατί υπήρχε μεγάλη προσοχή. Εκδηλώθηκαν μερικά επεισόδια, τα λιγότερα από ποτέ, από παρά πολύ λίγα άτομα, παρουσία της ισχυρότερης αστυνομικής δύναμης ever η οποία φυσικά δεν έκανε και καμία απόπειρα να τους πιάσει απλά τους ώθησε προς το πανεπιστήμιο (ναι ναι, τους ώθησε εντελώς κυριολεκτικά, μονό που δεν τους πηρέ από το χεράκι να τους βάλει μέσα στο άσυλο) και μετά τους ψέκαζε αυτούς και φυσικά όλους εμάς με τεράστια ποσότητα χημικών (προσωπικά λόγω και άσθματος δεν μπορούσα να αναπνεύσω καθόλου, αναρωτιέμαι αν μπορείς να τους κανείς μήνυση για αυτό :hmm:). Τελικά ξέρετε πως σταμάτησαν τα επεισόδια? Με είσοδο των πρυτανικών αρχών και ομάδων φοιτητών στο πανεπιστήμιο οι οποίοι τους απώθησαν εκτός του πανεπιστημίου και διαβεβαιώσαν τις αστυνομικές αρχές ότι το άσυλο είναι εντελώς ασφαλές παρά την αδράνεια των ιδίων. Περιφρούρηση του ασύλου θέλετε? Την έχετε. Και στο πολυτεχνείο την ιδία στιγμή 4000 φοιτητές και λοιποί οι οποίοι παρακολουθούν και συμμετέχουν μέχρι τις πρωινές ώρες τις εκδηλώσεις οι οποίες έχουν οργανωθεί για τη μέρα και κρατάνε ζωντανό ένα χώρο (...και μια ιδέα αν θέλετε)
Φυσικά τα κανάλια αγρόν ηγόραζαν, αλλά εδώ και χρόνια δεν περιμένω κάτι άλλο.

Όσο για το άσυλο, κάνει μπαμ ότι τα περισσότερα περιστατικά είναι προβοκάτσια με στόχο την ποινικοποίηση των αγώνων και κάθε είδους αντίστασης στο χώρο του Πανεπιστημίου και μου κάνει πολύ άσχημη εντύπωση το ότι μιλάς για κατακάθι τόσο αφοριστικά. Ξαναλέω, πως για τις παθογένειες της κοινωνίας, επουδενεί δεν ευθύνεται ένας θεσμός όπως το πανεπιστημιακό άσυλο. Στους δρόμους δεν έχει άσυλο, δεν συλλαμβάνουν ποτέ κανέναν (γιατί άραγε?).. Στην Ομόνοια κάθε βράδυ γίνεται χαμός με ναρκωτικά και οι μπάτσοι απλά χαζεύουν. Στα γήπεδα δεν έχει άσυλο, τα ίδια.. (α όχι ξέχασα, ο Νικολαΐδης ρουφιάνεψε μερικούς που καταδικάστηκαν για εξύβριση :p) Αυτή είναι η πραγματικότητα όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνομαι εγώ.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Όταν μια διαδήλωση είναι ειρηνική δε μπορείς να απαιτείς από τους "μη βαλτούς" να σταματήσουν τους βαλτούς από το να κάψουν ένα αυτοκίνητο. Συμφωνώ πάντως ότι είναι άσχημο να προκαλούνται ζημιές στο βιοπαλαιστή.

Όσο για το άσυλο, κάνει μπαμ ότι τα περισσότερα περιστατικά είναι προβοκάτσια με στόχο την ποινικοποίηση των αγώνων και κάθε είδους αντίστασης στο χώρο του Πανεπιστημίου και μου κάνει πολύ άσχημη εντύπωση το ότι μιλάς για κατακάθι τόσο αφοριστικά. Ξαναλέω, πως για τις παθογένειες της κοινωνίας, επουδενεί δεν ευθύνεται ένας θεσμός όπως το πανεπιστημιακό άσυλο. Στους δρόμους δεν έχει άσυλο, δεν συλλαμβάνουν ποτέ κανέναν (γιατί άραγε?).. Στην Ομόνοια κάθε βράδυ γίνεται χαμός με ναρκωτικά και οι μπάτσοι απλά χαζεύουν. Στα γήπεδα δεν έχει άσυλο, τα ίδια.. (α όχι ξέχασα, ο Νικολαΐδης ρουφιάνεψε μερικούς που καταδικάστηκαν για εξύβριση :p) Αυτή είναι η πραγματικότητα όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνομαι εγώ.

ΥΓ. Το θέμα του ασύλου έχει συζητηθεί δεξιοδικά στο αντίστοιχο νήμα.

Αν και στο άλλο θέμα περί ασύλου είμαι υπέρ της καταργησής του λόγω του ότι δεν εξυπηρετεί κατι,θέλω να σχολιάσω απλώς τις απόψεις και να κάνω κάποιες ερωτήσεις που απάντηση δεν έχω βρεί απο κανέναν.
Αν η αστυνομία αναδιοργανωθεί και γίνει πιο ισχυρή,αλλά με ανθρώπους που σε καμία περίπτωση δεν είναι ακροδεξιοί και ανεγκέφαλοι πιστολέρο και τραμπούκοι με απωθημένα,που παρόλα αυτά οι δικαιοδοσία τους θα φτάνει στην εξολόθρευση των φασαρίοζων στοιχείων πόσο τις % του λαού θα πεί ότι δεν είναι ακροδεξιά γουρούνια και έχουμε φασιστική κυβέρνηση;
παράδειγμα,είσαι φρουρός των Μ.Α.Τ. σε έχουν στριμώξει 5 κουκουλοφόροι (το έχω δει ναι σε αγώνα ποδοσφαίρου για όνομα του θεού) και σε βαράνε με καδρόνια και πέτρες,βγάζεις το όπλο και πυροβολείς έναν,όχι για τον σκοτώσεις αλλά να τον ακινητοποιήσεις,ξέρεις τι θα σε κάνουνε μετά; το καλύτερο θα είναι να πας φυλακή και το χειρότερο να σε σκοτώσουν οι συγγενείς του "θύματος"...Ωραία αστυνόμευση: θα κάτσουμε να τις φάμε,για να μην τις φάει κανένας άλλος και μετά θα γυρίσουμε όλοι σπίτια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τι να σου πω ρε m3nt0r, είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν στην παιδεία και όχι στην καταστολή... Στα καθεστώτα που τα νήματα κινούνται από τα αφεντικά και το κεφάλαιο, η αστυνομία θα παίζει πάντα συγκεκριμένο ρόλο, ότι προέλευσης και αν είναι (ή ήταν αρχικά) οι ΜΑΤατζήδες.

tralala το λατρεύω όταν ποστάρεις! :D
Σχετικά με τη διαφωνία σου, υπάρχουν δύο facts τα οποία αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα. Όταν το κίνημα είναι μαζικό και όχι κατευθυνόμενο, δε μπορείς να απαιτείς από αυτό να προστατευθεί ή να προσπαθήσει να προστατεύσει την εικόνα του διότι όντας μαζικό, περιλαμβάνει και αρκετούς ανθρώπους άνενταχτους και "μη ψημένους" στο πανηγύρι. Ίσως, βέβαια θα έπρεπε οι πολιτικές οργανώσεις που καλούν σε διαδηλώσεις να φροντίζουν για την περιφρούρηση της πορείας όπως κάνει το ΚΚΕ, σε κάποιο βαθμό και ο ΣΥΝ.
Το δεύτερο fact είναι πως από ένα σημείο και μετά, παύει να σε νοιάζει η εικόνα σου, γιατί ξέρεις πως τα κανάλια και οι "μεγαλο"δημοσιογραφίσκοι θα παίξουν το παιχνίδι τους όπως πάντα. Αυτό έπαθα εγώ δηλαδή. Έγινα και λίγο πιο συγκρουσιακός :P.

Κατά τα άλλα, μια φίλη μου με την οποία έχουμε κατέβει σε μερικές εκπαιδευτικές και αντιπολεμικές μαζί, έχει άσθμα και είναι τρελό πακέτο όταν σκάνε τα δακρυγόνα που προσπαθώ να τη φυγαδεύσω από κανένα στενό χωρίς να φρικάρει και χωρίς να μας μπουζουριάσουνε.. Ψήσου για τη μήνυση, αν έχεις όρεξη και χρήματα να το κυνηγήσεις, απαισιοδοξώ λίγο για την ελληνική δικαιοσύνη. Η αστυνομία θα σου πει ότι δεν έφταιγαν τα δακρυγόνα αλλά υπήρχε μια ζαρντινιέρα δίπλα που έβγαζε αποπνικτικό άρωμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
οι ζαρντινιέρες έχουν γίνει πολύ της μόδας. να προσέχετε όλοι μην πέσετε πάνω σε καμία γιατί ξεφυτρώνουν από εκεί που δεν το περιμένεις (άτιμα πράγματα). ευδοκιμούν σε μέρες με πορείες και λοιπές εκδηλώσεις.

επίσης ψηφίζω τα ΜΑΤ να έχουν license to kill γιατί άνθρωποι είναι και αυτοί. τι να κάνουν όταν τους την πέφτουν γερόντια, δάσκαλοι και λοιπά κακοποιά στοιχεία

επίσης να καταργήσουμε το άσυλο. και τι έγινε που οι έλληνες είναι ευαίσθητοι με το θέμα λόγω των γεγονότων του Πολυτεχνείου. επίσης δεν πειράζει που στο μέλλον ο κάθε φασίστας....εεε....πατριώτης υπουργός δημοσίας τάξης θα μπορεί όποτε γουστάρει να διατάζει ντου στις σχολές. το γεγονός ότι ο Πρύτανης του ΑΠΘ έβγαλε μόνος τους ταραξίες από το χώρου του πανεπιστημίου είναι αδιάφορο. θα βάζουμε τις αρχές των ανώτατων ιδρυμάτων να βγάζουν το φίδι από την τρύπα. όχι!!! αφήστε τους ανθρώπους στους θρόνους που κάθονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Σέβομαι απόλυτα το Πολυτεχνείο, ως ορόσημο αντίστασης κατά της Χούντας.Υπάρχει όμως κάτι που ...δεν κολλάει. Και μη μου πείτε τι εννοώ.
Δεν εννοώ τίποτα.

Αλλά μου φαίνεται εκπληκτικά παράξενο ότι 35 χρόνια τώρα, κανένα κανάλι, καμμία εφημερίδα δεν δημοσίευσε ονόματα νεκρών. Καμμία μαυροφορεμένη μαννούλα ή αδελφή δεν εμφανίστηκε στα κανάλια. Δεν είναι αρκετά παράξενο αυτό?
Για τους αγνοούμενους της Κύπρου βλέπουμε κάθε χρόνο της μανούλες, αλλά δεν βαρυέσαι....
Εκείνους τους νεκρούς τους ξεχάσαμε. Ή μάλλον τους πουλήσαμε στη λήθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αυτό που έχω παρατηρήσει (ίσως και να κάνω λάθος) είναι ότι υπάρχει μία τάση να "κουκουλωθούν" λίγο τα ιστορικά γεγονότα. πάντα είχα την εντύπωση ότι η χούντα στην Ελλάδα εμφανιζόταν λίγο light!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
light μπορεί... ποιος ξέρει για τα βασανιστήρια που γίνονταν στο Πάρκο Ελευθερίας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
δεν απείχε η δική μας χούντα από το καθεστώς της Χιλής, απλά είχαμε την τύχη να διαρκέσει λιγότερο..........παρόλα αυτά το τι ακριβώς συνέβαινε και με ποια ένταση δεν νομίζω ότι είναι γνωστό σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Το σημαντικό πιστεύω για τότε είναι ότι αυθόρμητα μια παρέα φοιτητών και φίλων τους ξεσηκώθηκε ενάντια στα δεδομένα εκείνης της εποχής.

Κανένας δεν περίμενε ότι θα γινόταν ότι έγινε ....

Αυτά σίγουρα είναι γεγονότα αυθόρμητα που τα προξενεί η εκάστοτε δικτατορία ή αν θέλετε η δύναμη της εποχής

Αιωνία τους η μνήμη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω παρακολουθισει καθολου το θεμα, απλα επεσε το ματι μου πανω στο συγκεκριμενο....

ηταν κατι που αφορουσε την Ελλαδα, ενα προβλημα εσωτερικο και καθαρα μεταξυ των Ελληνων

Καλα, μην περνεις και ορκο....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Καλα, μην περνεις και ορκο....!

Για τον διωγμο του φασισμου λεω. Δε τους βαλαν κι αυτους οι Αμερικανοι, αν αυτο εννοας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για τον διωγμο του φασισμου λεω. Δε τους βαλαν κι αυτους οι Αμερικανοι, αν αυτο εννοας.

Μπορει να μην τους εβαλαν οι αμερικανοι, αλλα το ολο θεμα δεν ητανε μεταξυ ελληνων αποκλειστικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top