Ασύρματο internet

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια αν καποιος παιρνει internet μπορει με καποιο τροπο απο τον υπολ. του να δει τα στοιχεια του θυματος
(του υπολ. του εννοω);
Κατ' αρχάς, το internet δεν δρομολογείται (συνήθως) από τον Η/Υ σου αλλά από το router σου. Συνεπώς άμεση πρόσβαση στο PC σου δεν έχει.
Όμως, εάν σου παίρνει κάποιος internet, θα είναι - λογικά - στο ίδιο υποδίκτυο με σένα, οπότε θα "βλέπει" τους άλλους Η/Υ του ίδιου υποδικτύου. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τις δικές σου παραμετροποιήσεις εάν μπορεί να "μπει" στον Η/Υ σου ή όχι.

Σε κάθε περίπτωση, από τις ρυθμίσεις του router μπορείς - συνήθως - να βλέπεις ποιος έχει μπει ή έχει πάρει internet από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
1) Εγω ειμαι ο θυτης και ενας αλλος το θυμα
2)Λες οτι ο θυτης αμεση προσβαση στο pc του θυματος δεν εχει.Εμεση δηλαδη μπορει να εχει; και αν ναι, τι ζημια που μπορει να προκαλεσει
3)Η ερωτηση μου ειναι εαν εγω ως θυτης μπορω να δω ποιοι ειναι συνδεδεμενοι στο δικτυο ή εστω αν αυτος που εχει το router ειναι μεσα την στιγμη που ειμαι εγω;
4)ερωτηση Νο2: Αν αυτος ψαξει στις ρυθμισεις του router του θα δει το ονομα του υπολ. μου ή το ip μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Καλημέρα!
Λοιπόν, είμαι ψιλοάσχετη αλλά θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο καλά μπορώ.
Μένω σε διώροφο σπίτι (μεζονέτα) και έχουμε ασύρματο ίντερνετ με το router στον κάτω όροφο. Όπως είναι φυσικό στον πάνω όροφο δεν πιάνει ντίπι. Ψάχτηκα ,λοιπόν, λίγο και βρήκα πως υπάρχουν κάποιοι αναμεταδότες που επεκτείνουν το σήμα του ίντερνετ. Πως όμως λειτουργούν οέο; Εδώ σε θέλω... έχουν καλωδιάκια ή μπαίνουν απλά στην μπρίζα; Επίσης, τι σόι set up χρειάζονται; Και κάτι τελευταίο, αυτοί οι αναμεταδότες είναι ένας ή δύο; Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου πως είναι δύο, ένας εκεί που πιάνει σήμα και ένας στην "νεκρή" ζώνη του σπιτιού (δηλ. εκεί που δεν πιάνει). Ισχύει κάτι τέτοιο;:hmm:


Υ.Γ. ΚΑΙ για να μην το ξεχάσω:P ξέρει κανείς τι είναι το access point;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Access point είναι ουσιαστικά... το WiFi, σημείο πρόσβασης. Π.χ. το ασύρματο router που έχει ενεργοποιημένο το WiFi αποτελεί ενα access point(AP) για αλλες συσκευές ώστε να συνδέονται ασύρματα στο ίντερνετ μέσω αυτου. Το κινητο σου με ενεργοποιημενο wifi hotspot ειναι AP.Αν δεν κάνω λάθος μια τέτοια κεραία έχει μέγεθος τετραδίου και συνδέεται απλούστατα και μονο μέσω USB με τον υπολογιστή (τουλάχιστον αυτήν που έχω εγώ).Αυτό ισχύει για την πλευρα του client που πιάνει ίντερνετ. Τώρα για το αντίστροφο, απο πλευρά αυτουνου που δίνει το ίντερνετ δεν ξέρω. Γιατί δεν παίρνεις κεραία ώστε να ενισχύσεις το σημα που λαμβανεις εσύ και οχι το σήμα που μεταδίδεται εξαρχής απο το router?Αν ενισχύσεις τη μετάδοση πολύ πιθανόν να εχεις...πελατες-υποκλοπεις. Είναι πιο ασφαλές το πρωτο. Δεν ξέρω αν καταλαβες τη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Access point είναι ουσιαστικά... το WiFi, σημείο πρόσβασης. Π.χ. το ασύρματο router που έχει ενεργοποιημένο το WiFi αποτελεί ενα access point(AP) για αλλες συσκευές ώστε να συνδέονται ασύρματα στο ίντερνετ μέσω αυτου. Το κινητο σου με ενεργοποιημενο wifi hotspot ειναι AP.Αν δεν κάνω λάθος μια τέτοια κεραία έχει μέγεθος τετραδίου και συνδέεται απλούστατα και μονο μέσω USB με τον υπολογιστή (τουλάχιστον αυτήν που έχω εγώ).Αυτό ισχύει για την πλευρα του client που πιάνει ίντερνετ. Τώρα για το αντίστροφο, απο πλευρά αυτουνου που δίνει το ίντερνετ δεν ξέρω. Γιατί δεν παίρνεις κεραία ώστε να ενισχύσεις το σημα που λαμβανεις εσύ και οχι το σήμα που μεταδίδεται εξαρχής απο το router?Αν ενισχύσεις τη μετάδοση πολύ πιθανόν να εχεις...πελατες-υποκλοπεις. Είναι πιο ασφαλές το πρωτο. Δεν ξέρω αν καταλαβες τη διαφορά.
καλά το κατάλαβες:P
να πάρω κεραία να την βάλω που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Η κεραία είναι κάτι τέτοιο:

Τη βάζεις κάπου κοντά στο παράθυρο ή γενικά κάπου που να μην εμποδίζεται από τοίχους, κλπ,π.χ. στο μπαλκονι τη στερεωνεις κάπου και το συνδεεις με USB στον υπολογιστη. Αυτομάτως θα ενισχυθεί έτσι το σήμα που θα λαμβάνεις απο τον κάτω όροφο και θα πιανεις καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
δεν τίθεται θέμα να πιάνω καλύτερα αφού στον πάνω όροφο δεν πιάνω καθόλου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Εγώ επιανα το πολύ 2-3 με το ζόρι και τώρα πιάνω 7-8+.Το ότι δεν πιάνεις δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν σήματα, απλα είναι πολύ ασθενή και δύσκολο να ανιχνευθούν.Βέβαια,μπορείς να κάνεις και το δεύτερο, να ενισχύσεις την έξοδο του σήματος απο πλευράς router,εκεί όμως δεν ξέρω να σου πω για κεραία. Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο θα είναι.Αλλά να αλλαξεις προεπιλεγμένο κωδικό για ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top