• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Όραση και διάβασμα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχω μια απορια σχετικά με το διαβασμα και την όραση.

Ειναι αληθεια οτι το πολυ διαβασμα επιβραδύνει την όραση; Αν ναι τι ακριβως κάνει;
Τελος υπάρχει τροπος να βρουμε την χρηση τομη μεταξυ διαβασματος και καλης όρασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
υπάρχουν κάποιοι τρόποι σωστού διαβάσματος,
δεν πρέπει να διαβάζουμε χωρίς αρκετό φωτισμό
το φως να πέφτει απο τα αριστερά στους δεξιόχειρες και το αντίθετο στους αριστερόχειρες, αυτό κυρίως για το γράψιμο(στα τετράδια εννοώ όχι πουθενά αλλού:P)
να μην διαβάζεις και έχεις το βιβλίο πολύ κοντά
δεν θυμαμαι άλλα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδη αν εφαρμοσεις τα παραπανω δεν κινδυνευεις απο κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Κοιτα με αυτά επιβαρύνεις την όραση σου και έχω ξάδερφο μου διάβαζε με λίγο φως και τελικά έβαλε γυαλιά και το είπε η θεια μου στον οφθαλμίατρο και του είπε πως αυτός ο τρόπος επιβαρύνει πολύ την όραση, άρα αν τα προσέχουμε αυτά δεν προκαλούμε την υγεια της όρασης μας;)
τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αχα ... Απλως εγω το σκεφτομουν λιγο διαφορετικα. Δηλαδη οτι ειναι οπως στο καπνισμα.
Το καπνισμα κανει κακο στην υγεια αλλα αν χρησιμοποιησεις φιλτρο κανει ΛΙΓΟΤΕΡΟ κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
όχι
Βέβαια νομίζω χωρίς να ειμαι σίγουρη πως είναι και κλειρονομικό αλλά είναι σαν την σχολίωση , κύφωση που αν κάθεσαι στραβά θα πάρει κλίση η σπονδυλική στήλη, έτσι και η όραση αν δαβάζεις λάθος τότε επιβαρύνεις την όραση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εχω μια απορια σχετικά με το διαβασμα και την όραση.

Ειναι αληθεια οτι το πολυ διαβασμα επιβραδύνει την όραση; Αν ναι τι ακριβως κάνει;
Τελος υπάρχει τροπος να βρουμε την χρηση τομη μεταξυ διαβασματος και καλης όρασης;

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως οταν ο ανθρωπος κοιταζει για πολυ ωρα κατι το συγκεκριμενο αυτο μπορει να ειναιο αιτια για να δημιουργυθει η μυωπια.Επισης το ματι εχει αναγκη ας το πουμε να βλεπει και λιγο μακρια.Συνοψιζοντας το διαβασμα μπορει να σου προκαλεσει ανοδο της μυωπιας ή μυωπια.(Επισης αν και ειναι λιγο ασχετο και lcd-tft οθονη να εχεις που δεν εκπεμπει ακτινοβολια αυτο δεν σημαινει οπω λενε μερικοι οτι δεν ανεβαζουν την μυωπια ή δεντην δημιουργουν και αυτο γιατι και σε αυτην την περιπτωση κοιτας απο μαι αρκετα μικρη και σταθερη αποσταση το ιδιο αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρα το καθε αυτο διαβασμα δεν κανει κατι κακο στην οραση; Δλδ το προβλημα δημιουργητε επειδη κοιταζεις το ιδιο αντικειμενο για πολυ ωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ναι..
Γενικα για τους εξης λογους:
α)Κοντινη αποσταση
β)Το ματι σου βλεπει για πολυ ωρα το ιδιο αντικειμενο
Αρα το διαβασμα κανει κακο γιατι ισχυουν τα παραπανω αλλα το να ανεβασεις η να κανεις μυωπια απο τετοιο λογο δεν ειναι ευκολο.Μονο σε ακρεες καταστασεις οπως να διαβαζεις μερα νυχτα αλλα και παλι εχεις ελαχιστες πιθανοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αχα thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
εμένα πάντως μου αρέσει να διαβάζω με πολύ λίγο φωτισμό (ακόμα κ πριν κοιμηθώ με σχεδόν καθόλου φωτισμό)από πολύ μικρή μάλιστα κ δεν έχω ίχνος μυωπίας. Καλά γονίδια μάλλον!Πάντως έχω ακούσει ότι ισχύουν τα παραπάνω που αναφέρουν τα παιδιά αλλά θεωρώ σπουδαιότερο τον κληρονομικό παράγοντα.Εν ολίγοις αν δεν έχεις προδιάθεση όπως εγώ που μάλλον είμαι τυχερη ότι κ να κάνεις δε θα αποκτήσεις μυωπία, αν πάλι έχεις προδιάθεση θα ήταν καλό να μην επιβαρύνεις τα μάτια σου για να μην αποκτήσεις.Και φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που όσο κ να πρσέξεις είσαι καταδικασμένος να αποκτήσεις μυωπία:/: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μία απορία κι από εμένα...
Το πολύ το διάβασμα δεν ξέρω αν βλάπτει, αλλά εμένα με κουράζει. Υπολογιστής, σχέδια, και τελευταία ζαλιζόμουν, ένιωθα τα μάτια μου κουρασμένα.
Ο γιατρός, όμως βρήκε αστιγματισμό (0.25) και υπερμετρωπία... Μου έδωσε γυαλιά, αλλά δεν μπορώ να τα συνηθίσω με τίποτα, μέχρι που ζαλίζομαι (και στο κεφάλι και στο στομάχι). Παραείναι δυνατά μήπως;
Θα τον ρωτήσω άμεσα, αλλά αναρωτιόμουν αν έχει κανείς εδώ εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συνηθως τον πρωτο καιρο τα γυαλια ζαλιζουν μεχρι να τα συνηθισεις. καλυτερα να τα χρησιμοποιεις σε πιο χαλαρες δραστηριοτητες στην αρχη ή λιγοτερη ωρα μεχρι να τα συνηθισεις.
φυσικα και το καλυτερο ειναι να τον ρωτησεις σχετικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μία απορία κι από εμένα...
Το πολύ το διάβασμα δεν ξέρω αν βλάπτει, αλλά εμένα με κουράζει. Υπολογιστής, σχέδια, και τελευταία ζαλιζόμουν, ένιωθα τα μάτια μου κουρασμένα.
Ο γιατρός, όμως βρήκε αστιγματισμό (0.25) και υπερμετρωπία... Μου έδωσε γυαλιά, αλλά δεν μπορώ να τα συνηθίσω με τίποτα, μέχρι που ζαλίζομαι (και στο κεφάλι και στο στομάχι). Παραείναι δυνατά μήπως;
Θα τον ρωτήσω άμεσα, αλλά αναρωτιόμουν αν έχει κανείς εδώ εμπειρία.


Πόσο καιρό τα φοράς;

Αν τα έβαλες πρόσφατα είναι νομίζω φυσιολογικό. Αντιμετώπιζα συχνά παρόμοιες καταστάσεις κάθε φορά που άλλαζα φακούς γυαλιών, πριν μου σταθεροποιηθούν μυωπία και αστιγματισμός. Αλλά ύστερα από λίγο επανερχόμουν στα φυσιολογικά μου.

Επίσης, επειδή πιστεύω ιδιαιτέρως στην επιρροή του ψυχολογικού παράγοντα, πώς πήρες το γεγονός ότι χρειάστηκε να βάλεις γυαλιά (βοηθητικά δεν είναι) ; Επειδή πολλοί το παίρνουν βαρέως, κάτι που συχνά επηρεάζει αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά το πήρα πολύ καλά, έως και χαρωπά, γιατί είναι ένα αξεσουάρ που θα χρειάζομαι μόνο στη δουλειά κάποιες ώρες...
Αλλά δε με ζαλίζουν μόνο στην όραση, το ότι με "χτυπάει" στο στομάχι με κάνει κι ανησυχώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ειναι φυσικο γιδι μου να σε κτυπα στο στομαχι. συνηθως η ζαλη ή ο πονοκεφαλος εκει κτυπανε. πολλες φορες ο δυνατος πονοκεφαλος μπορει να προκαλεσει και εμετο. δεν ειναι ασυνηθιστο φαινομενο να κτυπα στο στομαχι. να μην σε ανησυχει αυτο. απλα ρωτησε τον αν ειναι φυσικο το χρονικο διαστημα και τα συμπτωματα που εχεις και αν ναι απλα θα κανεις υπομονη και να τα φορας λιγο λιγο μεχρι να τα συνηθισεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδάκια! :)
Θα πάω έτσι κι αλλιώς από τον οπτικό σήμερα, να δουν αν υπάρχει κάτι παράξενο.

Επίσης, άλλη απορία: ισχύει αυτό που λένε, ότι αν παραείναι δυνατή η συνταγή, ή έτσι κι αλλιώς, μπορεί τα μάτια να "καλομάθουν" με τα γυαλιά και να χειροτερέψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν γενικά συμβαίνει, εγώ το έπαθα πάντως. :/:
Είχα κάνει εξετάσεις, και μου είχε πει ότι είχα 1,25 και μου έδωσε 1,50 και νταξ στην αρχή και εμένα με ζάλιζαν τα γυαλιά, δεν τα ήθελα μετά συνήθισα και στην επόμενη επίσκεψη που πήγα μου είπε ότι είχε ανέβει στο 1,50 και βέβαια τότε υπέθεσα ότι είναι από το πισί... Φαντάζομαι δεν θα είναι τυχαίο.

Συνηθίζει το μάτι, προσαρμόζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Καλό είναι όταν πάρει κάποιος τα γυαλιά από τον οπτικό, να πηγαίνει στον γιατρό που του έγραψε την συνταγή, να τα μετρήσει σε μηχάνημα αν είναι σωστά, γιατί γίνονται και λάθη.
Το έχω πάθει, να έχει βάλει ο οπτικός τους φακούς δεξιά-αριστερά ανάποδα, και κόντεψα να πέσω πάνω σε μια κολόνα από την ζάλη.
Κατά την γνώμη μου, πήγαινε στον οφθαλμίατρο που σου τα έγραψε να τα μετρήσει και θα σου πει εκείνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο dare devil όταν λέει να κοιτάς μακριά. Στην δουλειά είχε έρθει γιατρός για να μας πει πως να στεκόμαστε μπροστά στον υπολογιστή (μεταξύ άλλων θεμάτων υγείας στην δουλειά) και πως να προστατέψουμε τα μάτια μας. Μας είχε πει να προσπαθούμε να κοιτάμε έξω από το παράθυρο όσο πιο συχνά μπορούμε γιατί τα μάτια κουράζονται ΠΟΛΥ όταν είναι καρφωμένα σε ένα αντικείμενο για πολύ ώρα. Τι ίδιο πιστεύω μπορεί να ισχύει και για το διάβασμα βιβλίων αλλά και την τηλεόραση.

Εγώ πάντως παρόλες τις συμβουλές έχω αρχίσει να βγάζω πρόβλημα με το δεξί μου μάτι. Δεν είναι σταθερό όμως. Που και που με πιάνει και μου θυμίζει ότι γερνάω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top