Τυχερή ή άτυχη η γενιά 18-30 της κρίσης;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
όταν έχεις φάει χρόνια από τη ζωή σου να σπουδάζεις και καταλήγεις ή άνεργος ή να σε εκμεταλλεύονται δίνοντας σου ψίχουλα για μισθό... δε νομίζω ότι μπορείς να λέγεσαι τυχερός.. άτυχοι είμαστε... τώρα να δούμε πως θα διαχειριστούμε αυτή την ατυχία.

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Βέβαια σ' αυτό υπάρχει μια απάντηση. Ας σκεφτούμε τόσα χρόνια με ποιον τρόπο έγινε η εργασιακή κατανομή στη χώρα μας. Πώς αξιολογήθηκαν τα προσόντα, οι δεξιότητες,...κλπ του κάθε νέου ασχέτως αν ήταν ή όχι πτυχιούχος σε κάποια επιστήμη ή τεχνική ειδικότητα. Μια διαφορά με το εξωτερικό, στη χώρα μας το 70% των νέων σπουδάζει. Σπουδάζει, σπουδάζει,... μακρυά από την ανύπαρκτη αγορά εργασίας. Κάνει σπουδές ακαδημαϊκού τύπου που δεν έχουν σχέση με την αγορά εργασίας. Η χώρα μας δεν διαθέτει πρωτογενή τομέα αφού όλη η δυναμική συσσωρεύτηκε στον τριτογενή τομέα των υπηρεσιών με τα παρελκόμενα της κακοδιαχείρισης κτλ. Όσο καλή οικονομία να είχαμε, να μην ήμασταν σε ύφεση (ιδανικό σενάριο), ανεργία θα είχαμε. Δεν γίνεται ο μισός πληθυσμός να είναι άνεργος και να μισθοσυντηρείται με κάποιας μορφής επίδομα. Τότε πώς θα δημιουργηθεί η λεγόμενη παραγωγική βάση; Ποιος θα δημιουργήσει κάτι; Ποιος θα επενδύσει κάτι; Ναι μεν άτυχη γενιά, αλλά ας σκεφτούμε πρώτα πως συμμετέχουμε στην κοινωνική διαμόρφωση της χώρας μας. Η Ελλάδα δανείστηκε πολλά δισεκατομμύρια δραχμές, μέσω των Κοινοτικών Πλαισίων Στήριξης για την ανάπτυξη. Τα χρήματα όμως δεν αξιοποιήθηκαν όπως έπρεπε, φαγώθηκαν...και άλλα πολλά, η ανάπτυξη δεν επήλθε ποτέ και μας έμεινε το χρέος. Θέλουμε να είχαμε υποδομές Σουηδίας αλλά με νοοτροπία νεοέλληνα. Ο μέσος νεοέλληνας θέλει ένα κράτος στα μέτρα του.

τυχερη γιατι βλεπουμε την αλλαγη απο την παρακμιακη κατηφορα τοσων χρονων..

και με μας θα αρχισει παλι ο ανοδος ενος νεουπολιτισμου και τροπου ζωης καισκεψης..

η γενια της αλλαγης

μου μυρίζει Συριζα αυτό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
όταν έχεις φάει χρόνια από τη ζωή σου να σπουδάζεις και καταλήγεις ή άνεργος ή να σε εκμεταλλεύονται δίνοντας σου ψίχουλα για μισθό... δε νομίζω ότι μπορείς να λέγεσαι τυχερός.. άτυχοι είμαστε... τώρα να δούμε πως θα διαχειριστούμε αυτή την ατυχία.

όντως σε αυτό το τομέα η γενιά 18-30 είναι αρκετά άτυχη αλλά έχει και ένα πλεονέκτημα:ελάχιστοι ήταν αυτοί που συμμετείχαν σε κομπίνες και λαμογιές (μεταξύ μας επειδή δεν πρόλαβαν :P ,αλλά και πάλι) όταν καταφέρουμε να αλλάξουμε τα δεδομένα και το μέλλον μας γίνει πιο φωτεινό θα έχουμε να λέμε ότι πήραμε μία κατεστραμμένη Ελλάδα και την κάναμε.....κράτος :P

αν εξαιρέσεις αυτό δεν ξέρω σε ποιον άλλο τομέα είμαστε τυχεροί (ίσως είμαστε πιο σκληραγωγημένοι :P ) αλλά και πάλι τα πράγματα δεν είναι χαρούμενα και λουλουδάτα για τους νέους που τώρα βγαίνουν ή έχουν 5-10 χρόνια στην αγορά εργασίας. μέχρι να αλλάξουν τα δεδομένα έχει να πέσει πολλή πείνα, πολλή αθλιότητα και πολλή απανθρωπιά (γιατί μη ξεχνάμε η οικονομική με την κοινωνική κρίση είναι αλληλένδετες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως όλοι εμείς της νέας αυτής γενιάς που μεγαλώνει εν μέσω κρίσης είμαστε τυχεροί γιατί έτσι θα πάρουμε κάποια σημαντικά 'μαθήματα'.Μαθαίνουμε τις συνέπειες του λαδώματος, των δανείων, της ψήφου μας όταν τη ρίχνουμε εκεί που δεν πρέπει, να μην κάνουμε περιττά έξοδα αλά να συμβιβαζόμαστε με αυτά που έχουμε και να μην παίρνουμε δάνεια αδιαφορώντας για τους τόκους και για το ότι ίσως δε θα μπορέσουμε να τα ξεπληρώσουμε ποτέ, τις συνέπειες της αλόγιστης χρήσης της πιστωτικής κάρτας, και πολλά άλλα...Ελπίζω πως όσοι από εμάς θα επιλέξουμε να ασχοληθούμε με την πολιτική στο μέλλον να μην ξαναεπαναλάβουμε τα λάθη των τωρινών μας πολιτικών, αν και ξέρω πως κάτι τέτοιο δε θα γίνει ποτέ γιατί είναι στη νοοτροπία του Έλληνα να επαναλαμβάνει τα ίδια λάθη συνεχώς. Και λέω του Έλληνα και όχι εμάς των Ελλήνων γιατί εγώ προσωπικά μπορεί να είμαι Έλληνας αλλά αυτό μόνο στα χαρτιά.Στην πραγματικότητα αισθάνομαι βορειοευρωπαίος γιατί έχω την ίδια νοοτροπία με αυτούς και τους έχω σαν πρότυπό μου.Μακάρι να έκανε το ίδιο και η υπόλοιπη Ελλάδα μπας και καταφέρουμε να αλλάξουμε κάτι.΄
Σκέψεις ενός μαθητή της β γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top