Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,954 μέλη και 2,477,933 μηνύματα σε 78,917 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 492 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή κατά τη γνώμη σας;

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 801 μηνύματα.

O Apro έγραψε: στις 00:31, 20-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Anthie95
ποτέ μη το λες αυτό. Όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Όσο και αν μας διαλύουν και μας πληγώνουν, για κάποιο λόγο συμβαίνουν. Κάποια στιγμή θα εμφανιστεί κάτι που ποτέ δεν το περίμενες και τα το επιλέξεις και θα σε επιλέξει και τότε θα με θυμηθείς
νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα, με διαφορετικά λόγια....
δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω κάτι από τη ζωή ή αν περιμένει κάτι από εμένα αυτή....
αυτό δεν το γνωρίζω....
το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις αυτά που νομίζεις και να αποφεύγεις τις πολλές σκέψεις....
δεν ξέρω τί είναι λογική, τί το συναίσθημα και πρέπει να τα πάρω όλα από την αρχή....
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Juliette! έγραψε: στις 20:09, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mr Positive
Η ευτυχία είναι απλά ευτυχία. Και η ειλικρινής ευτυχία μπορεί να επιτευχθεί μόνο χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.
ειπες την μεγαλυτερη αληθεια εδω μεσα.. αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη οτι καταλαβαινεις το νοημα αυτου που εγραψες

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Γιατί δεν είμαστε;
Μήπως είμαστε αλλά δεν το ξέρουμε;
Εγώ προσωπικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, νιώθω πάντα ευτυχισμένος. Νιώθω σαν να τα έχω όλα και να μην μου λείπει τίποτα....
πολυ ωραιος...

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
γιες

Μη κοιτα τον εαυτο σου μονο. Δες γυρω σου τον πλανητη. Νομιζω ειναι ευκολο να δεις ποσοι δεν ειναι και ποσοι νομιζουν οτι ειναι ή "φαινονται" να ειναι αλλα στην τριτη ηλικια αντιλαμβανονται οτι τελικα δεν ηταν (αλλά είναι αργα). Και φυσικα δε νομιζω να ειναι καποιος ευτυχισμενος και να μη το εχει παρει χαμπαρι ή να νομιζει το αντιθετο.

σηκωνει πολυ μεγαλη κουβεντα αυτο που λες.. πραγματικα μεγαλη κουβεντα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Juliette! : 27-05-11 στις 20:49. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ, χρησιμοποιήσε το κουμπάκι "επεξεργασία" όταν θες να προσθέσεις κάτι ακόμα :)
Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε: στις 20:38, 27-05-11:

Η ευτυχία είναι στιγμές όχι κατάσταση... Όταν ξεκινάς μια ζωή αποσκοπώντας στη απόλυτη ευτυχία - στην τελειότητα αυτόματα χάνεις το νόημα της... Την ευτυχία τη διαμορφώνουν μερικά στιγμιότυπα που ξεχωρίζουν από τη ρουτίνα και την δυστυχία. Για μένα ευτυχία δεν είναι να αισθάνεσαι απλώς ικανοποιημένος από όσα σου προσφέρονται, είναι να σου προσφέρονται παραπάνω και να ικανοποιήσαι με τα λιγότερα. Η στατική ευτυχία χάνει την αξία της... Άλλο να ζεις σε μια νιρβανα αυτάρκειας και άλλο να ζεις στιγμές που νομίζεις πως ο κόσμος ολόκληρος είναι δικός σου... (αυτα)
5
Παράθεση

bouturo

Νεοφερμένος

H bouturo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H bouturo έγραψε: στις 01:39, 24-06-11:

ευτυχια ειναι η νοσταλγια της επαναληψης .. φυσικα δεν το σκεφτηκα εγω... αλλα πιστευω πως θα μπορουσε να προσδιορισει εν μερη τον ορο ευτυχια .. ευτυχια οριζουμε κατι που συμφωνα με τα βιωματα μας ή τις γνωσεις μας γενικα ή δεν ξερω τι αλλο θεωρουμε οτι μας κανει να αγαπαμε τη ζωη μας.. εφοσον στο μυαλο μας μια συγκεκριμενη κατασταση φαινεται να καλυπτει την αναγκη αυτη, η ευτυχια μεταμορφωνεται στην αναζητηση του συγκεκριμενου συναισθηματος δηλαδη στην επιθυμια για επαναληψη αυτης της καταστασης.. δεν ειμαι σιγουρη αν καταλαβα και η ιδια τι ειπα αλλα προσπαθησα
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε: στις 03:47, 24-06-11:

"ευτυχια δεν ειναι παρα ενα ζευγαρι χερια...αυτα που θα σε αγκαλιασουν, θα σε χαιδεψουν, θα σκουπισουν το δακρυ, θα σε κρατησουν"-θανασης βεγγος-

εγω θα προσθετα "...θα σε μουτζωσουν, θα σε χτυπησουν"...και μονο που αυτα τα χερια θα ασχολουνται με ΕΣΕΝΑ
Παράθεση

Independent (Θωμάς Σπιτιέρης)

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Independent My soul is in the sky έγραψε: στις 02:25, 25-06-11:

Ωραιο θέμα!

Λοιπον για μενα πραγματικη ευτυχια στην ζωη είναι να ζεις για τα πραγματα που κανεις και θα κανεις και οχι να κανεις πραγματα για να ζησεις.

Με αλλα λογια να μην μετανιωνεις για τα πραγματα που κανεις και να περνας καλα και πανω απο ολα δημιουργικα προσφεροντας κατι στην κοινωνια και στους ανθρωπους που αγαπας.

Αλλα γενικότερα να ζήσεις την ζωη σου και την καθημερινοτητα σου στο επακρο. Δανεισμενος μια ατακα απο διαφημιση "ζησε την στιγμη!"

Αλλα είναι αρκετα δυσκολο να το προσδιορισεις :/
1
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 02:50, 25-06-11:

Άμα δεν νιώσεις μεγάλη θλίψη, δεν θα βρεις (σχεδόν)ποτέ πραγματική ευτυχία... 'Η κι αν την βρεις, δεν θα την καταλάβεις...
2
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε: στις 03:09, 25-06-11:

tsarachaf ειπες πολυυυυ μεγαλη κουβεντα φιλε......ετσι, αν δε κλαψεις πως θα γελασεις???
1
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 03:12, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
tsarachaf ειπες πολυυυυ μεγαλη κουβεντα φιλε......ετσι, αν δε κλαψεις πως θα γελασεις???
Βασικά, θα γελάσεις... Αλλά δεν θα καταλαβαίνεις την πραγματική του αξία...
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,190 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε: στις 18:51, 25-06-11:

Peace of mind.
4
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε: στις 20:59, 25-06-11:

Είπε κανείς τα λεφτά....;;;;
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 00:51, 26-06-11:

ευτυχια ειναι να εχεις την υγεια σου, και τα ατομα που αγαπας να ειναι διπλα σου.
2
Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,109 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε: στις 10:54, 26-06-11:

http://www.youtube.com/watch?v=hoE_uJ3Hlq0

η ευτυχία ειναι αυτο...
1
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 12:20, 26-06-11:

Να εχω κοντα μου τους ανθρωπους μου
Να εχω την υγεια μου
2
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 13:17, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Είπε κανείς τα λεφτά....;;;;
Κατά τον Επίκουρο..."Ό,τι δίνει χαρά στη ζωή"!

Το μέτρο της ευτυχίας είναι η ηδονή. Η ηδονή ή ο πόνος είναι φυσικό επακόλουθο κάθε επαφής μας με πράγματα ή ανθρώπους. Η φύση του ανθρώπου είναι φτιαγμένη έτσι ώστε οι αισθήσεις να μας υποδεικνύουν το καλό ή το κακό μιας πράξης διαμέσου του αισθήματος της ηδονής ή του πόνου. Ότι παράγει ηδονή είναι καλό, ότι παράγει πόνο είναι κακό.

Φαντάζομαι ο κακομοίρης δεν είχε ιδέα από σαδο-μαζό! Εκτός αν θεωρούσε τα άκρα ως ένα τρόπο να βρεθεί το μέσο γιατί όπως έλεγε, ο σοφός άνθρωπος διαθέτει φρόνηση -μια από τις σημαντικότερες αρετές για τους επικούρειους- και δεν παραδίνεται αδιακρίτως σε κάθε λογής ηδονές.

Απ' την άλλη, αν τα λεφτά βγαίνουν με ηδονή, τι γίνεται; Η ηθική του Επίκουρου πάντως δεν το επικροτεί για τον παρακάτω λόγο - που κατ' εμέ συνοψίζει το μεγαλείο της λογικής του.

«Το να αρκείται κανείς σ`αυτά που έχει, το θεωρώ πολύ σπουδαίο αγαθό: όχι για να αρκούμαστε σώνει και καλά στα λίγα, αλλά για να αρκούμαστε στα λίγα όταν λείπουν τα πολλά, με την γνήσια πεποίθηση ότι την πολυτέλεια την απολαμβάνουν πολύ καλύτερα οι άνθρωποι που δεν την έχουν ανάγκη... μας προετοιμάζει να σταθούμε άφοβοι μπροστά στα παιχνίδια της τύχης.»
1
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,005 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 15:36, 28-06-11:

Πραγματική ευτυχία για μένα είναι να πάω σε μια Ελληνική αμμουδερή παραλία χωμένη μέσα σε βράχια χωρίς πολύ κόσμο (λίγο απομονωμένη από τις μάζες), τώρα το καλοκαίρι, μαζί με μια φοιτήτρια! Τι πιο ωραίο πράγμα...
1
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 15:52, 28-06-11:

να κανεις αυτο που σε γεμιζει και ευχαριστει..

το χομπι σου επαγγελμα πχ..
συν βεβαια,να βρεις ενα ταιριαστο ταιρι..
2
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε: στις 17:13, 28-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Βασικά, θα γελάσεις... Αλλά δεν θα καταλαβαίνεις την πραγματική του αξία...
ασημαντο τετοιο γελιο
Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

H θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε: στις 16:31, 09-07-11:

η πραγματικη ευτυχια για μενα ειναι να εχω φιλες και φιλους,ατομα τα οποια θα εχουμε τα ιδια ενδιαφεροντα,να πηγαινουμε εκδρομες να διασκεδαζουμε!ατομα τα οποια ο,τι και να συμβει δεν θα ξεχασουν ποτε ο ενας τον αλλον.γιατι οι γκομενοι πανε και ερχονται οι πραγματικοι φιλοι ομως δεν σε αφηνουν ποτε...επισης να εχω μια σταθερη δουλεια με καλα λεφτα,τοσα ωστε να μπορω να μενω μονη μου σε ενα διαμερισματακι και να ειμαι ανεξαρτητη απο τους γονεις μου και φυσικα την σωματικη και ψυχικη μου υγεια.αυτο ειναι για μενα η απολυτη ευτυχια!
Παράθεση

Tasos tull (Τάσος)

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Tasos tull έγραψε: στις 21:30, 12-08-11:

Η απόλυτη ισορροπία και η ευεξία!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Agaphbou, Ευρωπη

Βρείτε παρόμοια