Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,967 μέλη και 2,478,298 μηνύματα σε 78,934 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 295 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζάχαρη: Σύμμαχος ή εχθρός;

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,850 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 17:57, 04-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από sophie_96
Ζάχαρη επειδή δεν ξέρω από χημεία και ούτε ξέρω διαφοράς σουκρόζης και μίας άλλης που δεν θυμάμαι που έχει ως συστατικά ας το πω. Πάντως εννούσα αυτή που καταναλώνουμε στην καθημερινότητά μας στα γλυκά, στον καφέ πχ κλπ. Γιατί όλα τα τρόφιμα τα περισσότερα τουλάχιστον όπως το ψωμί έχουν ζάχαρη οπότε δεν μπορείς να την κόψεις εντελώς και να θες. Εκτός βέβαια αν κόψεις όλα τα φαγητά, χρησιμοποιείς στέβια και έτσι προκαλέσεις περισσότερο κακό στον εαυτό σου. Η ζάχαρη έτσι κι αλλιώς δεν είναι υδατάνθρακας ; Ναι μέτρον άριστον
Στη μια εικόνα διάφορα ειδη υδατανθρακων.

Στην αλλη η πολύ μικρη και σημαντική διαφορα υδατανθρακα - φυρικης ινας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  0be0cf1ddee07a28394dd3397280e19d.jpg
Εμφανίσεις:  12
Μέγεθος:  90,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fiber_figure1_v4.png
Εμφανίσεις:  13
Μέγεθος:  107,1 KB  
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,061 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 18:03, 04-06-18:

Μπορείς να την εξηγήσεις με λόγια για εμάς τους άσχετους ;
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,850 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 20:04, 04-06-18:

Μπορείς να την εξηγήσεις με λόγια για εμάς τους άσχετους ;
Τα ιδια λιγα μόρια σε διαφορετικους συνδυασμούς φτιαχνουν τα διαφορετικά μακρομορια που αποκαλουμε υδατανθρακες.

Η λευκη ζάχαρη με τη λακτοζη του γάλακτος διαφέρουν στο οτι στη μια περίπτωση μια γλυκοζη ενωνεται με φρουκτοζη, στην άλλη με λακτοζη.

Αν αλλάξουν οι δεσμοι αναμεσα σε μορια γλυκοζης, τοτε τα ενζυμα μας δε μπορούν να κάνουν διασπαση.

Φυτική ινα.
1
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,061 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 10:15, 05-06-18:

Και να φανταστώ έχει διαφορετικές επιπτώσεις όταν η γλυκόζη ενώνεται με την φρουτόζη και άλλοτε με την λακτόζη έτσι δεν είναι;

Σε ποια τρόφιμα απαντάται η καθεμία όμως και σε τι ποσοστά; Ποιές από τις 2 ενώσεις έχει τις λιγότερες συνέπειες για τον άνθρωπο;

Καλημέρα κιόλας
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 20:27, 05-06-18:

Και να φανταστώ έχει διαφορετικές επιπτώσεις όταν η γλυκόζη ενώνεται με την φρουτόζη και άλλοτε με την λακτόζη έτσι δεν είναι;

Σε ποια τρόφιμα απαντάται η καθεμία όμως και σε τι ποσοστά; Ποιές από τις 2 ενώσεις έχει τις λιγότερες συνέπειες για τον άνθρωπο;

Καλημέρα κιόλας
Kαλησπέρα.

Λακτόζη είναι ο αντιστοιχος δισακχαρίτης της ζάχαρης είπαμε. Γαλακτοζη ηθελες να πεις.

Είναι πολύ πιο πολύπλοκο από το να πεις ότι φταίει η φρουκτοζη μόνο (που γενικά βέβαια δεν τη θεωρώ κι ο, τι καλύτερο).

Ενας παράγοντας ας πούμε είναι πόση λακτοζη σου δίνει το γαλα; Και ποση ζάχαρη η ζαχαρη;

Επίσης, για παράδειγμα, αν πιεις χυμό φρουτου, παίρνεις περισσοτερη ζαχαρη από ο, τι αν ετρωγες το φρούτο ολόκληρο, διότι ένα μέρος δε θα το αφηνε η ίνα να απορροφηθεί.
1
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 23:41, 05-06-18:

Χαχα έχεις δίκιο γαλακτόζη όντως ήθελα να πω!

Γιατί δεν την θεωρείς ό,τι το καλύτερο ; Πόσο σου δίνει το γάλα και πόσο το άλλο, δεν σε πιάνω τι λες για ένα λόγο

Αυτό με τον χυμό δεν το ήξερα, ξέρουμε πόσο παραπάνω περίπου ; Άρα εγώ που βάζω κι άλλο κάνω κακό!
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 11:21, 06-06-18:

Τι εννοείς πόσο;

Σε ποιο προϊόν;

Σε ποιο είδος ανθρώπου;

Search my dear
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 11:48, 06-06-18:

Στο πόσο σε αυτό το ερώτημά σου πήγαίνε
Ενας παράγοντας ας πούμε είναι πόση λακτοζη σου δίνει το γαλα; Και ποση ζάχαρη η ζαχαρη;
Σε έναν φυσιολογικό άνθρωπο με καλό ΔΜΣ .

Το καθένα λέει διαφορετικά
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γλυκά χωρίς ζάχαρη - Από Zilda
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-03-18 στις 10:32.
    • Τηλεόραση: Εχθρός του σεξ ή όχι; - Από Kakerlak
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-03-13 στις 02:21.
    • Η ζάχαρη μας γερνάει; - Από anna_33
      Το θέμα έχει λάβει 24 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-06-12 στις 18:30.
    • Σχολικές τσάντες: Φίλος ή εχθρός - Από Σπυρακος (^^)
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-09-11 στις 04:08.
    • Με το δελτίο πια το γάλα, το ψωμί και η ζάχαρη - Από Mittenwald
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-11 στις 22:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα