Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,986 μέλη και 2,479,207 μηνύματα σε 78,969 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 462 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Ναι, σίγουρα.
51
28,65%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
39,89%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
28
15,73%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
8,99%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
12
6,74%

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 21:22, 18-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Αν επιχειρήσεις να μεγαλώσεις τα παιδιά σου λιτά, χωρίς όλα αυτά τα αγαθά που επιτάσσει το καταναλωτικό πρότυπο, το πιθανότερο είναι να ζηλεύουν τα άλλα που θα υπερτερούν και να αισθάνονται μειονεκτικά απέναντί τους, με αποτέλεσμα να φέρνουν σε δύσκολη θέση τους γονείς τους, οι οποίοι θα αντιμετωπίζουν το δίλημμα αν τελικά θα βάλουν το χέρι στην τσέπη.
To point μου είναι πως με την κατάσταση που επικρατεί τώρα ελάχιστοι θα έχουν αυτή την δυνατότητα...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,148 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 21:39, 18-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Αν επιχειρήσεις να μεγαλώσεις τα παιδιά σου λιτά, χωρίς όλα αυτά τα αγαθά που επιτάσσει το καταναλωτικό πρότυπο, το πιθανότερο είναι να ζηλεύουν τα άλλα που θα υπερτερούν και να αισθάνονται μειονεκτικά απέναντί τους, με αποτέλεσμα να φέρνουν σε δύσκολη θέση τους γονείς τους, οι οποίοι θα αντιμετωπίζουν το δίλημμα αν τελικά θα βάλουν το χέρι στην τσέπη.
Είναι και αυτό μία πιθανότητα, ναι. Αλλά αυτή είναι η πρόκληση που αντιμετωπίζει ένας άνθρωπος που επιθυμεί να φέρει τον τίτλο του καλού γονιού - να μάθει στο παιδί του να βλέπει την αξία και όχι την τιμή των πραγμάτων!
3
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 21:47, 18-10-11:

αν τα κανεις με τοσο αδυναμο χαρακτηρα και ρηχο,,ε,,τοτε ας ριξεις λεφτα πανω τους ...
το θεμα ειναι να ειναι τετοιου χαρακτηρα που να μην δινουν τοση σημασια σε τετοια και να μην ζηλευουν..
παντως κανενας δεν εφτιαξε χαρακτηρα με τα λεφτα..

αλλα ετσι φτασαμε να γινουμε ολοι δουλοι των χρηματων,,και να κανουμε ψωνισμενα κακομαθημενα παιδια

τοσες δεκαετιες τοσα σπουδαια μυαλα-τα σπουδαιοτερα βασικα- γεννηθηκαν σε φτωχια..
οι πλουσιες κοινωνιες δεν βγαζουν σπουδαιους ανθρωπους δυστυχως..μονο καλοθρεμμενους..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 18-10-11 στις 22:07.
1
Παράθεση

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Anhur Ξέρεις τι είναι να είσαι καψούρης; έγραψε: στις 22:49, 18-10-11:

ίσως είμαι πολύ εγωιστής, αλλά προτιμώ τα τόσα λεφτά που <<κοστίζουν>> τα παιδιά να τα ξοδέψω αλλιώς.
2
1
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 22:49, 18-10-11:

Οπως ειπαν και οι Beatles το μονο που χρειαζεται ειναι Αγαπη.....Οσο για το ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για να κανεις παιδια η απαντηση ειναι...Ποτε!!!
Παντα υπηρχαν προβληματα και παντα θα υπαρχουν...Αυτο σημαινει οτι πρεπει να σταματησουμε να αναπαραγωμαστε?? Αυτο ειναι το λιγοτερο ηλιθιο...

Ειναι λογικο να σκεφτεσαι πως θα μεγαλωσεις τα παιδια σου και εαν μπορεις να τα συντηρησεις. Οταν βλεπω κατι απορες κυριολεκτικα οικογενιες με διψηφιο αριθμο τεκνων πραγματικα αναρωτιεμαι με πιο κεφαλι σκεφτονται. Αλλα δεν μπορεις να λες δεν κανω παιδια γιατι δεν μπορω να τους αγορασω PS3+Wii+Xbox, laptop alienware και ενα Mac για καβατζα, μαζι με ενα iphone και ρουχα μονο Prada.
6
Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε: στις 10:16, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν τα κανεις με τοσο αδυναμο χαρακτηρα και ρηχο,,ε,,τοτε ας ριξεις λεφτα πανω τους ...
το θεμα ειναι να ειναι τετοιου χαρακτηρα που να μην δινουν τοση σημασια σε τετοια και να μην ζηλευουν..
παντως κανενας δεν εφτιαξε χαρακτηρα με τα λεφτα..

αλλα ετσι φτασαμε να γινουμε ολοι δουλοι των χρηματων,,και να κανουμε ψωνισμενα κακομαθημενα παιδια

τοσες δεκαετιες τοσα σπουδαια μυαλα-τα σπουδαιοτερα βασικα- γεννηθηκαν σε φτωχια..
οι πλουσιες κοινωνιες δεν βγαζουν σπουδαιους ανθρωπους δυστυχως..μονο καλοθρεμμενους..
Όπως και να τα αναθρέψεις εσύ, οι πειρασμοί τριγύρω καραδοκούν ασταμάτητα. Οι άνθρωποι είμαστε εξάλλου άπληστα όντα που ωθούμαστε, σύμφωνα και με τον Tony Robbins, από δύο τάσεις-δυνάμεις: την αποφυγή του πόνου και την αναζήτηση της ευχαρίστησης. Η αυτοπειθαρχία και η εγκράτεια αποτελούν αρετές που δε μεταδίδονται, αλλά εναπόκεινται περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία του ατόμου και είναι αυτοδίδακτες. Εκτός πια αν γίνεις ο προσωπικός χωροφύλακάς τους και είσαι συνέχεια από πάνω τους για να τα ελέγχεις και να τα συγκρατείς.
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 12:32, 19-10-11:

Οπως ειπαν και οι Beatles το μονο που χρειαζεται ειναι Αγαπη.....Οσο για το ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για να κανεις παιδια η απαντηση ειναι...Ποτε!!!
Παντα υπηρχαν προβληματα και παντα θα υπαρχουν...Αυτο σημαινει οτι πρεπει να σταματησουμε να αναπαραγωμαστε?? Αυτο ειναι το λιγοτερο ηλιθιο...
συμφωνω απολυτως

στα δυσκολα το καθε ειδος δεν μειωνει την αναπαραγωγη του ,αλλα την αυξανει..

ενστικτο αυτοσυντηρησης..

και οι οικονομιες παντα θα εχουν πανω και κατω.
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 13:24, 19-10-11:

Πρώτα η καριέρα μου και μετά βλέπουμε
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε: στις 13:52, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Πρώτα η καριέρα μου και μετά βλέπουμε
Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Αλλο το να μην θες, άλλο το να θες να κάνεις κάποια πράγματα στη ζωή σου...
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 14:08, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Eπειδή αρκεί ΕΝΑ αντιπαράδειγμα για να καταρίψει τέτοια μηδενιστικά επιχειρήματα (όλοι κανουν αυτό, κανείς δεν κάνει εκείνο) τσέκαρε αυτόν τον συμφοιτητή μου. Τα λεφτά δεν του έλειψαν από τη μέρα που γεννήθηκε μέχρι σήμερα.

Tα ολοκληρωτικά επιχειρήματα καταρίπτονται ΤΟΣΟ εύκολα, που είναι αστείο και που ασχολούμαι με αυτά...
3
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 14:21, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Eπειδή αρκεί ΕΝΑ αντιπαράδειγμα για να καταρίψει τέτοια μηδενιστικά επιχειρήματα (όλοι κανουν αυτό, κανείς δεν κάνει εκείνο) τσέκαρε αυτόν τον συμφοιτητή μου. Τα λεφτά δεν του έλειψαν από τη μέρα που γεννήθηκε μέχρι σήμερα.

Tα ολοκληρωτικά επιχειρήματα καταρίπτονται ΤΟΣΟ εύκολα, που είναι αστείο και που ασχολούμαι με αυτά...
Τὸ μαλλὶ περιλαμβάνεται στὴν εἰκόνα τοῦ ἐπιτυχημένου καθηγητῆ στὸ ἐξωτερικό;

(Ἐντάξει, σβῆστε το, εἶναι ἐκτὸς θέματος.)
1
Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε: στις 15:18, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Όπως έχουμε γίνει, δεν αξίζει να διαιωνιστούμε σαν είδος.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 16:08, 19-10-11:

δεν αξίζει να διαιωνιστούμε σαν είδος.
αυτο δεν θα το κρινουμε εμεις..

αλλα η φυση τυχη θεος συμπαν..
οπως θελετε..

και για τον καθηγητη,,τον εχω δει..

εντισον αινσταιν δεν εχουμε δει..

τετοιες επαναστατικες ανακαλυψεις εφευρεσεις δεν εχουμε δει..
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 16:31, 19-10-11:

Οπως ειπε και ο Γκανταλφ: "Ποιοι ειμαστε εμεις που θα κρινουμε ποιος πρεπει να πεθανει η οχι??"
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 17:46, 19-10-11:

απο μενα το κλεψε αυτος..
το ειχα πει πρωτος.
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 17:48, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Αλλο το να μην θες, άλλο το να θες να κάνεις κάποια πράγματα στη ζωή σου...
Δε διαφωνώ.Αρκεί να ξες εσύ ο ίδιος τη σειρά που θα τα κάνεις
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,148 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 17:59, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Δε διαφωνώ.Αρκεί να ξες εσύ ο ίδιος τη σειρά που θα τα κάνεις
Life is what happens when u're busy making plans.. Οπότε συγγνώμη που σου το λέω αλλά η σειρά σου θα χαλάσει πολλές φορές...

Για αυτό δεν καταλαβαίνω πώς με τόση σιγουριά λένε κάποιοι ότι " Τότε θα κάνω παιδιά"
5
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε: στις 18:46, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Life is what happens when u're busy making plans.. Οπότε συγγνώμη που σου το λέω αλλά η σειρά σου θα χαλάσει πολλές φορές...

Για αυτό δεν καταλαβαίνω πώς με τόση σιγουριά λένε κάποιοι ότι " Τότε θα κάνω παιδιά"
Κάθε καλοκαίρι βάζω στην ατζέντα μου στο Thunderbird το ημερολόγιο των αγώνων. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το κάνω από την στιγμή που αλλάζει το πρόγραμμα σε όλα...
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 19:02, 19-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Μήπως γιατί είναι κάτι το οποίο μπορείς να κανονίσεις;
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,343 μηνύματα.

H Vampi έγραψε: στις 19:03, 19-10-11:

Ναι, θέλω να κάνω παιδιά. Θα κάνω ένα κορίτσι και ένα αγόρι. Θα τα ονομάσω Φρούμπι και Φρούμπο αντίστοιχα.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος