Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,959 μέλη και 2,477,987 μηνύματα σε 78,920 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 475 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως σε άθεος;

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,595 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε: στις 15:18, 03-10-07:

Για να απαντήσω και εγώ...

Αν ήμουν πράγματι άθεος τότε σαφώς και θα ήθελα/προσπαθούσα να το αλλάξω Θέλω τα καταγεγραμμένα δεδομένα που αφορούν εμένα να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Είναι σαν να με ρωτάει κάποιος αν το πιστοποιητικό φρονημάτων έγραφε "αριστερός" ενώ δεν είμαι και αν θα ήθελα να το αλλάξω (ή να το διαγράψω γιατί το θεωρώ απαράδεκτο να καταγράφονται τέτοιου είδους δεδομένα, πράγμα που το πιστεύω και για την καταγραφή της θρησκείας σε κρατικές βάσεις δεδομένων).

Φυσικά αν το κράτος δρούσε με τέτοιο τρόπο ώστε να σου κάνει την ζωή πατίνι αν πας να αλλάξεις κάτι στο πιστοποιητικό τότε ίσως να το ξανασκεφτόμουν. Δεν έχω όρεξη να χάνω φαιά ουσία με τα κολλήματα της κυβέρνησης
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Rock-Punk_Girl

Νεοφερμένος

H Rock-Punk_Girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Rock-Punk_Girl έγραψε: στις 14:16, 16-06-10:

εννοείται!!!)....έτσι κ αλλιώς δεν το γράφουν πια στις ταυτότητες αλλά και να το γράφανε σιγά τι θα μου κάνανε???
(ίσως όχι τώρα γιατί πάω β γυμνασίου αλλά σε 2-3 χρόνια γιατί όχι??)
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 22:09, 16-06-10:

δεν ηξερα οτι αλλαζει το θρησκευμα απο το πιστοποιητικο γεννησης! Αλλαζει και απο αλλα εγγραφα, πχ απολυτηριο λυκειου; Πως το αλλαζουμε;
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,147 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 19:27, 17-06-10:

Θα το αλλάξω όταν ενηλικιωθώ...
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 801 μηνύματα.

O Apro έγραψε: στις 19:31, 17-06-10:

δεν ξέρω ακόμα..., ζηλεύω αυτούς που έχουν έναν Θεό στο πλάι τους....
όταν λέω ζηλεύω..., για μένα σημαίνει αρχικά σεβασμός για το συνάνθρωπό μου και δεν έχει να κάνει με την πονηρή πλευρά της λέξης....
μακάρι να είχα και εγώ έναν Θεό στο πλευρό μου....
το σκέφτομαι και νιώθω ελειπής....
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,147 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 19:36, 17-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
δεν ξέρω ακόμα..., ζηλεύω αυτούς που έχουν έναν Θεό στο πλάι τους....
όταν λέω ζηλεύω..., για μένα σημαίνει αρχικά σεβασμός για το συνάνθρωπό μου και δεν έχει να κάνει με την πονηρή πλευρά της λέξης....
μακάρι να είχα και εγώ έναν Θεό στο πλευρό μου....
το σκέφτομαι και νιώθω ελειπής....
Δεν είναι ανάγκη να έχεις ένα Θεό στο πλευρό σου για να σέβεσαι κάποιες αξίες και κάποια ιδανικά. Αν ωστόσο νιώθεις ελειπής γιατί δεν προσπαθείς να έρθεις πιο κοντά με τη θρησκεία που θεωρείς εσύ πως σε εκφράζει?
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 22:59, 31-08-12:

Αχαμ.Χωρίς δεύτερη σκέψη.
Απο την στιγμή που δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα όσα αναγράφονται σε αυτήν,πρέπει να αλλάξει.
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 23:11, 31-08-12:

Ξέρει κανείς αν οι επιλογές είναι μόνο κάποιο θρήσκευμα ή άθεος? Δεδομένου ότι εάν θέλουν να έχουν μια ακριβή εικόνα, τότε θα έπρεπε να περιλαμβάνεται και η επιλογή "άθρησκος" την οποία θεωρώ εξίσου σημαντική καθώς η αντίληψη του θείου δεν περιορίζεται πλέον στους κανόνες μιας γνωστής ή άγνωστης θρησκείας...
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 23:16, 31-08-12:

Στην Μεγάλη Βρετανία πάντως υπάρχει η επιλογή "The Force"(η Δύναμη),απο το Star Wars Universe.
Ευχαρίστως θα το διάλεγα σαν εναλλακτική

Ερώτησις:
Ποιά είναι η διαδικασία για να το αλλάξεις;
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,686 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε: στις 23:26, 31-08-12:

δεν νομίζω να αναγράφεται θρήσκευμα στην ληξιαρχική πράξη γεννήσεως.

Απ'όσο θυμάμαι μόνο στην ληξιαρχική πράξη γάμου αναγράφεται και αυτό για να
φαίνεται ο τύπος. πχ μουσουλμανικός, χριστιανικός κοκ.

Μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως στα αλλοδαπά πιστοποιητικά γεννήσεως δεν αναγράφεται η θρησκεία.
Παράθεση

eluveitie93 (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O eluveitie93 έγραψε: στις 01:27, 01-09-12:

Αμα παω και τους πω να το αλλαξουν σε 'μη δογματικος παγανιστης' πως λετε να αντιδρασουν?
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 19:58, 01-09-12:

Οχι, δεν υπάρχει λόγος.
1
Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Cosa Nostra έγραψε: στις 20:04, 01-09-12:

Οχι γιατι να τ αλλάξω μια χαρα ειναι το θρησκευμα μου.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 22:16, 01-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από eluveitie93
... πως λετε να αντιδρασουν?
Ως δογματικά ανόητοι, καθότι οι δογματικά μη παγανιστές, απλά δεν μπορούν να δούνε τη παγανιστική τους ουρά! Άσε που ' ναι σχεδόν ακατόρθωτο, να 'ναι κανείς ακέραια μη δογματικός!
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,772 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 07:42, 02-09-12:

Όχι δεν θα το άλλαζα γιατί θεωρώ οτι η θρησκευτική πίστη είναι κάτι προσωπικό. Το να γράφει η ταυτότητα την πίστη κάποιου το θεωρώ τελείως άσχετο και θεωρώ οτι είναι ακόμα ένας τρόπος της Εκκλησίας να εισχωρήσει στη ζωή μας με το έτσι θέλω. Έχουμε χάσει κάθε επαφή με το Χριστό...
1
1
Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε: στις 22:36, 09-09-12:

οχι..το θρησκευμα ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση..
Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H morphine έγραψε: στις 16:41, 13-09-12:

Δε βρισκω το λογο που το θρησκευμα μου πρεπει να γραφεται καπου, αλλα οπως και ναχει, παροτι δεν πιστευω, δε νομιζω οτι θα το αλλαζα..
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 17:26, 13-09-12:

Ίσως, αν ήμουν άθεη..
Έλα όμως που δεν είμαι..
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε: στις 10:33, 14-09-12:

ναι θα το κανα!

αν και ειναι απαραδεκτο να αναγραφεται το θρησκευμα και να χαρακτηριζεσαι απο αυτο.
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 10:46, 14-09-12:

Έχουμε χάσει κάθε επαφή με το Χριστό...
εχμ,
προσωπικά τον επικαλούμαι κάθε μέρα,
μαζί και τη Μητέρα του βέβαια,
ειδικά εάν έχει πολύ κίνηση η Κηφισίας
1
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια