Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,670 μέλη και 2,467,111 μηνύματα σε 78,343 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 449 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Αρχαία Ελληνικά

Felid

Διακεκριμένο μέλος

H Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Felid έγραψε: στις 16:11, 07-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ἔχω παρατηρήσει πλειστάκις διάφοροι νὰ προσπαθοῦν νὰ κλίνουν τὸ ὄνομα τοῦ νῦν Ὑπουργοῦ Ὑγιείας Ἄδωνι Γεωργιάδη «ἀρχαϊστὶ» καὶ μονίμως νὰ λένε στὴ γενικὴ «τοῦ Ἀδώνιδος» (sic). Ἀπορῶ πῶς τόσο καιρὸ ποὺ τὸ λένε σχεδὸν οἱ πάντες δὲν ἔχει ἀντιδράσει τουλάχιστον ὁ ἴδιος ποὺ κακοποιοῦν τόσο πολὺ τὸ ὄνομά του. Ἡ γενικὴ τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ εἶναι τοῦ Ἀδώνεως ὅπως εἶναι ὁ Ἄρις, τοῦ Ἄρεως (ἐξ οὗ καὶ τὸ «Πεδίον τοῦ Ἄρεως»).

Μόνο αυτό λένε λάθος στα ΜΜΕ (και όχι μόνο... ) ;

Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,284 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:52, 09-09-13:

Γλυκειά ή γλυκιά; Ποιο είναι το σωστό και γιατί;
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 15:01, 09-09-13:

Ενώ στα νέα ελληνικά είναι "γλυκιά", στα αρχαία γράφεται "γλυκεῖα". Δες εδώ.
Παράθεση

konstantinantia

Δραστήριο Μέλος

H konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H konstantinantia έγραψε: στις 15:35, 18-08-19:

1.Απαντώντας στον φίλτατο χρήστη Πατρέα, αλλά πρωτίστως επειδή υπάρχει η τάση να βιάζονται τα τριτόκλιτα ουσιαστικά σήμερα, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Ο Άρης είναι ετερόκλιτο ουσιαστικό.

Έτσι λοιπόν ο Άρης σχηματίζει την ονομαστική και αιτιατική ενικού κατά την α΄κλίση και τις υπόλοιπες πτώσεις κατά την γ’κλίση.

Αναλυτικότερα:
Ον: ὁ Ἂρης (α’κλίση)
Γεν: τοῦ Ἂρεως [ > Άρη-ος ,με αντιμεταχώριση Άρεως, κατά τα καταληκτικά μονόθεμα σε –εύς (βλ. βασιλή-ος-> βασιλέως) ή και κατά τα διπλόθεμα σε –ις (όπως της πόλη-ος-> πόλεως)]
Δοτ: τῷ Ἂρει (κατ’αναλογία με την γενική)
Αιτ: τὸν Ἂρην (α’κλίση) και Άρη (κατά τα σιγμόληκτα αρσενικά ακατάληκτα σε -ης)
Κλητ: ὦ Ἂρες (κατά τα σιγμόληκτα αρσενικά ακατάληκτα σε –ης)

2.Σχετικά με το αν ο Άρης είναι Άρις όπως αναφέρθηκε πιο πάνω:

<<Άρη>> (δωρ. άρα) στα αρχαία ελληνικά σημαίνει δύο πράγματα:
α) ευχή, προσευχή [από το αίρω (=σηκώνω) την χείρα για να προσευχηθώ]. Εξού και η σημερινή <<κατάρα>> (>κατά+άρα)
β) βλάβη (βλ. κατάρα) και από εκεί παρήχθη και το ουσιαστικοποιημένο επίθετο άρης =πόλεμος από το οποίο πήρε και το όνομά του ο Άρης, ως ο θεός του πολέμου.

Το επιτατικό μόριο <<αρί>> σημαίνει πολύ, λίαν, άγαν π.χ. αρίζηλος.
Δεν δικαιολογείται η γραφή αυτή του Άρεως στην ονομαστική με -ι-.

3.Ο Άδωνις κλίνεται κατά τα βαρύτονα οδοντικόληκτα καταληκτικά μονόθεμα με χαρακτήρα απλό οδοντικό. Τουτ’έστιν:

Ον: ὁ Ἂδωνις
Γεν: τοῦ Ἀδώνιδος
Δοτ: τῷ Ἀδώνιδι
Αιτ: τὸν Ἂδωνιν
Κλητ: ὦ Ἂδωνι

1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια