Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,994 μέλη και 2,479,583 μηνύματα σε 78,984 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 555 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λουκουμάδες

Πώς προτιμάτε τους λουκουμάδες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
Με τρύπα!
13
41,94%
Χωρίς τρύπα!
18
58,06%
ΔΞ/ΔΑ
0
0%

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε: στις 18:52, 21-09-15:

Κερνάω ζεστούς λουκουμάδες της γιαγιάς μου με μέλι, κανέλα και καρύδι!

11
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,520 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 19:18, 21-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Προτιμώ μόνο στρογγυλούς μικρούς λουκουμάδες με σοκολάτα γάλακτος ή/και λευκή, δε μ' αρέσουν καθόλου αυτοί με το μέλι - δεν τρώω μέλι - και δε με νοιάζει αν δεν είναι παραδοσιακοί και δεν έχουν τρύπα. Θεωρώ αστείο που συζητάτε τόση ώρα αν έχουν τρύπα ή οχι.
Κι όμως η τρύπα (στους λουκουμάδες) είναι πολύ σημαντικό θέμα.
Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
ΦΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΑΣΕ ξερωγω.
Κι εγώ σ' αγαπώ.

5
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 994 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε: στις 19:55, 21-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
Κερνάω ζεστούς λουκουμάδες της γιαγιάς μου με μέλι, κανέλα και καρύδι!

Πιατάκι από κούπες nescafe δεν είναι αυτό; Ή κάνω λάθος;
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε: στις 20:00, 21-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Πιατάκι από κούπες nescafe δεν είναι αυτό; Ή κάνω λάθος;
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,872 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 20:16, 21-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Κι όμως η τρύπα (στους λουκουμάδες) είναι πολύ σημαντικό θέμα.
Κι εγώ σ' αγαπώ.

Πώς να κλείσετε το στόμα του φίλου σας.
2
Παράθεση

xristaras9

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε: στις 22:57, 21-09-15:

Οταν ακουω για λουκουμαδες ενα πράγμα μου ρχεται πρωτο στο μυαλο.Ο κρίνος (το ιστορικό ζαχαροπλαστείο που λειτουργει απο το 1923 απο τον κασιμάτη) που βρίσκεται στην αιόλου στην αθήνα.
2
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,520 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 23:55, 21-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Οταν ακουω για λουκουμαδες ενα πράγμα μου ρχεται πρωτο στο μυαλο.Ο κρίνος (το ιστορικό ζαχαροπλαστείο που λειτουργει απο το 1923 απο τον κασιμάτη) που βρίσκεται στην αιόλου στην αθήνα.
Και ο "Κρίνος" στην Αιόλου και το "Αιγαίον" στην Πανεπιστημίου, είναι δύο γνωστά παραδοσιακά λουκουματζίδικα της Αθήνας. Θεωρώ τους λουκουμάδες τους (με τρύπα φυσικά και των δύο) ισάξιους, όμως ο Κρίνος έχει πιο ωραίο περιβάλλον.

4
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 11:34, 22-09-15:

...και συνεχίζοντας το χτεσινό μου ποστ, δεν πρέπει να μπαίνω σ αυτό το θέμα ούτε χορτάτη, αθεράπευτα γλυκατζού γαρ.
Α ρε Δία φωτιές που άναψες όταν άνοιγες το thread...
4
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,539 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 11:56, 22-09-15:

Έχω να φάω (πολύ) καιρό λουκουμάδες, ποιος θα κεράσει ;
1
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε: στις 12:18, 22-09-15:

Ωραίοι οι λουκουμάδες, είτε είναι με τρύπα είτε χωρίς. Δεν θα έλεγα όχι αν με κέργανε και μένα κανείς. Και με μέλι-κανέλα αλλά και με μερέντα είναι πεντανόστιμοι.
2
Παράθεση

Felid

Διακεκριμένο μέλος

H Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Felid έγραψε: στις 14:55, 22-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Ωραίοι οι λουκουμάδες, είτε είναι με τρύπα είτε χωρίς. Δεν θα έλεγα όχι αν με κέργανε και μένα κανείς. Και με μέλι-κανέλα αλλά και με μερέντα είναι πεντανόστιμοι.
Merenda
2
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε: στις 15:45, 22-09-15:

Δε θυμάμαι να έχω φάει στρογγυλό με τρύπα με παραδοσιακή ζύμη (μόνο donuts), παρά μόνο τους μικρούς σφαιρικούς λουκουμάδες. Οπτικά πάντως, οι τελευταίοι μ'αρέσουν περισσότερο.

6
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 22:43, 22-09-15:

Αχ αυτοί οι λουκουμάδες! Ίσως το μόνο σιροπιαστό γλυκό που μου αρέσει. Τους προτιμώ κλασσικά με σιρόπι και μέλι, την κανέλα γενικά δεν την προτιμάω.

Υ.Γ.: Με τρύπα εννοείται
3
Παράθεση

faeton

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O faeton έγραψε: στις 13:38, 23-09-15:

Ψηφίζω με τρύπα. Ο σκοπός της τρυπας είναι να μπαίνει το μέλι ή το σιρόπι σε ολο το εσωτερικό του λουκουμά και να το ποτίζει.
1
Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

H wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H wherever έγραψε: στις 14:14, 23-09-15:

Λουκουμάδες με σοκολάτα ή με μέλι/κανέλα!!
Χωρίς τρύπα ,μικρές μπουκιτσες να θέλεις να τρως συνέχεια !!
Φέτος δοκιμασα και με ροδονερο στην Κύπρο, η μυρωδιά τους δεν μας άφηνε να μην τους δοκιμάσουμε!!
1
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε: στις 15:06, 23-09-15:

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ιδέα από μαγαζιά στην Αθήνα που φτιάχνουν κλασσικούς λουκουμάδες!! Τους έχω συνδέσει πιο πολύ με νησιά και καφενεία παλιά που ακομη τους φτιάχνουν και τους κάνουν πεντανόστιμους!!! ... Και για κάποιον περίεργο λόγο όλα αυτά τα παραδοσιακά γλυκά τα έχω συνδέσει με Ικαρία και Πάρο(θυμάμαι την πρώτη φορά που είχα πάει εκεί στα σοκάκια κάπου είχε ένα μαγαζί που έφτιαχνε!)

Πάντως μετά από αυτό το θέμα την μικρή μου αμαρτία την έκανα ... Μπορεί λουκουμάδες να μην έφαγα αλλά ανακάλυψα ένα μαγαζάκι στην Δραπετσώνα με τέλειο γαλακτομπούρεκο το οποίο και το τίμησα δεόντως!!!!
2
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε: στις 21:30, 23-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Απαπαπαπαπα,μου ανοιξε η ορεξη,αμαν ρε Δια με το θεμα σου.. ...πεφτουν πολλες οι θερμιδες!
Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Δεν πρέπει να ξαναμπώ σ αυτό το θέμα ενώ πεινάω
Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
...δεν πρέπει να μπαίνω σ αυτό το θέμα ούτε χορτάτη, αθεράπευτα γλυκατζού γαρ. Α ρε Δία φωτιές που άναψες όταν άνοιγες το thread...
Αρχική Δημοσίευση από wherever
....να θέλεις να τρως συνέχεια
Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Πάντως μετά από αυτό το θέμα την μικρή μου αμαρτία την έκανα ... οποίο και το τίμησα δεόντως!!!!
Θέλετε να με κάνετε να αισθάνομαι τύψεις που άνοιξα αυτό το θέμα;

5
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,599 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε: στις 21:38, 23-09-15:

Θέλετε να με κάνετε να αισθάνομαι τύψεις που άνοιξα αυτό το θέμα;

Και απ' ότι βλέπουμε από τις φωτό που μας μόστραρες, τις έχεις στον υπερθετικό βαθμό...
6
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε: στις 23:25, 23-09-15:

Μια εύκολη συνταγή για να φτιάξετε μόνοι σας λουκουμάδες
(χωρίς τρύπα όμως).

Υλικά
1 ποτήρι του νερού γάλα χλιαρό
1 1/2 ποτήρι του νερού αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 1/2 κουταλιά της σούπας λάδι (καλύτερα ηλιέλαιο)

Εκτέλεση
Βάζουμε το γάλα με το λάδι σε ένα μπολ και τα ανακατεύουμε με ένα κουτάλι. Συνεχίζουμε ρίχνοντας το αλεύρι σιγά-σιγά και ανακατεύοντας μέχρι να πετύχουμε έναν πηχτό χυλό. Σκεπάζουμε με μια πετσέτα το μπολ μας και αφήνουμε για περίπου μια ώρα να φουσκώσει το μείγμα μας. Σε ένα βαθύ τηγάνι ρίχνουμε αρκετό λάδι να ζεστάνει. Με ένα κουτάλι της σούπας αφού πρώτα το βρέξουμε παίρνουμε λίγο από το μείγμα μας και με ένα άλλο κουτάλι βρεγμένο το ρίχνουμε στο τηγάνι. Συνεχίζουμε μέχρι να τελειώσει το μείγμα μας. Με μια μεγάλη τρυπητή κουτάλα βγάζουμε τους λουκουμάδες μας και τους αφήνουμε σε απορροφητικό χαρτί να στεγνώσουν.

Σερβίρισμα
Σερβίρουμε τους λουκουμάδες μας με μέλι, κανέλα και τριμμένο καρύδι.

2
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O dimitris001 έγραψε: στις 00:40, 24-09-15:

Μια εύκολη συνταγή για να φτιάξετε μόνοι σας λουκουμάδες
(χωρίς τρύπα όμως).

Υλικά
1 ποτήρι του νερού γάλα χλιαρό
1 1/2 ποτήρι του νερού αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 1/2 κουταλιά της σούπας λάδι (καλύτερα ηλιέλαιο)

Εκτέλεση
Βάζουμε το γάλα με το λάδι σε ένα μπολ και τα ανακατεύουμε με ένα κουτάλι. Συνεχίζουμε ρίχνοντας το αλεύρι σιγά-σιγά και ανακατεύοντας μέχρι να πετύχουμε έναν πηχτό χυλό. Σκεπάζουμε με μια πετσέτα το μπολ μας και αφήνουμε για περίπου μια ώρα να φουσκώσει το μείγμα μας. Σε ένα βαθύ τηγάνι ρίχνουμε αρκετό λάδι να ζεστάνει. Με ένα κουτάλι της σούπας αφού πρώτα το βρέξουμε παίρνουμε λίγο από το μείγμα μας και με ένα άλλο κουτάλι βρεγμένο το ρίχνουμε στο τηγάνι. Συνεχίζουμε μέχρι να τελειώσει το μείγμα μας. Με μια μεγάλη τρυπητή κουτάλα βγάζουμε τους λουκουμάδες μας και τους αφήνουμε σε απορροφητικό χαρτί να στεγνώσουν.

Σερβίρισμα
Σερβίρουμε τους λουκουμάδες μας με μέλι, κανέλα και τριμμένο καρύδι.

Αρχικά, δεν έχουν μαγιά, οπότε απορρίπτονται

Κατά δεύτερον, μια πιο γενική ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να φουσκώσει το μίγμα μονο με το αλεύρι που φουσκώνει μόνο του όταν το αφήσουμε 1 ώρα; Νομίζω οτι το μπέικιν (που εχει το αλευρι που φουσκώνει μονο του) πρέπει να ζεσταθεί σε μεγάλη θερμοκράσια για να φουσκώσει, σε αντίθεση με την μαγιά που χρειάζεται ελάχιστη ζέστη για να φουσκώσει
3
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος