Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,852 μέλη και 2,473,598 μηνύματα σε 78,688 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 319 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα δεχόσασταν να γίνετε νονοί;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,445 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 15:42, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Η θρησκεία δεν είναι απλή υπόθεση. Ούτε και το βάπτισμα.
Οσο για τον ιερέα που διαπληκτίστηκες, είναι εντελώς άσχετο με την θρησκεία.

Για τους άθεους. Δεν γνωρίζω τί κάνουν βαπτίζοντας σε χριστιανικό ναό. Είναι έξω απο την διαδικασία.

Τώρα για την θρησκεία που λες οτι τα προβλήματα αυτή τα βγάζει, θα σου πώ. Μήπως δεν έχεις κατανοήσει τί σημαίνει χριστιανική θρησκεία; Και η σημασία του βαπτίσματος; Είναι κάτι υποδεέστερο της ανάγκης να βρίσκεσαι με το παιδί που βαπτίζεις;
Και πώς θα βάλουμε προτεραιότητα;
Μήπως αυθαιρετούμε;
Και αν αυθαιρετούμε, έχουμε το δικαίωμα να αυθαιρετήσουμε;

Η παρένθεση στο μήνυμά μου ήταν ειρωνική!
Δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,053 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε: στις 16:24, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η φίλη μου ήταν κάπως "θύμα".
Επέτρεπε στον εαυτό της να γίνεται θύμα.
Όλοι οι υπόλοιποι θα χαμε αντιδράσει.
Το αστείο. Όταν αργότερα ήρθε η γιορτή του παιδιού, όλοι πέσαμε πάνω της και της είπαμε να πάρει ένα μικρό δώρο, του στυλ ένα ωραίο παιχνίδι, ένα φορμάκι κτλ. Και να μην πάει να ξαναξοδευτεί. Εκείνη ντρεπόταν αλλα είχαμε πέσει όλες πάνω της και το έκανε. Ε πάει, και της λέει η μαμά του παιδιού "Α θα μας ξαναρθεις σύντομα για επίσκεψη ε?". Εκείνη κοίταξε όλο απορία. Και συμπληρώνει η μαμά του παιδιού "Για να φέρεις το δώρο, το ξέχασες σήμερα!".
To κατάλαβα. Αυτό που είναι πιο αηδιαστικό είναι η συμπεριφορά της μητέρας, τι να πείς..
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 23:05, 26-10-12:

Νομίζω ότι όπως και με άλλες περιπτώσεις έχουμε μπερδέψει λίγο την έννοια του μυστηρίου με το κοινωνικό γεγονός...

Ο ανάδοχος είναι αυτός που σε ορθά θρησκευτικές συνθήκες θα πρέπει να έχει επαφή με το δόγμα στο οποίο θέλουν να εντάξουν οι γονείς το παιδί τους ώστε να το βοηθήσει στα πρώτα του βήματα.

Στην κοινωνική του διάσταση, η επιλογή καθορίζεται από άλλα κριτήρια, γι αυτό και καταλήγει ένα απλό κοινωνικό γεγονός με λίγη εσάνς θρησκευτικού τελετουργικού.

Το ζήτημα λοιπόν είναι να αποφασίσουν οι γονείς τί θέλουν. Έναν ανάδοχο που θα εκπληρώσει συνειδητά ένα καθήκον ηθικής διαπαιδαγώγησης επικουρικά προς το δικό τους, ή κάτι άλλο?
Στην περίπτωση που δεν θεωρούν ότι πρέπει να ενταχθεί συνειδητά σε ένα δόγμα το παιδί τους, ίσως είναι καλύτερα να μην το βαφτίσουν... πιο ειλικρινής ως στάση θα έλεγα.

Όσο για το θέμα του να βρίσκεται κάποιος κοντά σε ένα παιδί που μεγαλώνει, δεν χρειάζεται ο τυπικός μανδύας σε μια σχέση... η καθημερινή επαφή κι αλληλεπίδραση δεν χρειάζεται ετικέτα, μακάρι ένα παιδί να έχει επικοινωνία κι ερεθίσματα από πολλούς ανθρώπους γύρω του.

Παράθεση

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O ελλόγιμος λαγός έγραψε: στις 14:05, 27-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Μιλάμε για ξυλοδαρμούς, εκφοβισμούς και τέτοια...
Πως το βάφτισε το παιδάκι ο νονός...Νύχτα;
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,445 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 14:06, 27-10-12:

Στην επαρχία, έτσι λύνουν τα προβλήματά τους!
Παράθεση

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O ελλόγιμος λαγός έγραψε: στις 15:30, 27-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Στην επαρχία, έτσι λύνουν τα προβλήματά τους!
Aνεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων;
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka έγραψε: στις 16:47, 27-10-12:

Μόνο η καταγωγή μετράει.
Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 471 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε: στις 21:15, 31-10-12:

Εγώ έχω βαφτίσει τον ανηψιό μου...!! Και μ'αρέσει πολύ..! Διαβάζουμε μαζί, του μαθαίνω πράγματα, έχουμε πάει και μερικές φορές διακοπές μαζί και μ'αρέσει να του αγοράζω παιχνίδια, ρουχαλάκια και βιβλία..!! Τον έχω σαν μικρό μου αδερφό..!! Για παράδειγμα το Σάββατο θα πάω να κοιμηθώ μαζί του και την Κυριακή το πρωί θα τον πάω σε ένα μουσείο..!!
Παράθεση

Queen of Hearts

Διάσημο Μέλος

H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 682 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε: στις 17:54, 01-11-12:

εμένα ο νονός μου με έχει εντελώς ξεγραμμένη από την τρίτη δημοτικού! έχει να μου στείλει λαμπάδα το πάσχα από τότε...και΄δεν με νοιάζει τόσο πολύ αυτό..δεν παίρνει ούτε τηλέφωνα σε γιορτή και γενέθλια και γενικά δεν ενδιφέρεται καθόλου..και όχι τώρα που μεγάλωσα αλλά από τότε που έφτασα 10! δεν συζητάω να στείλει κανένα δώρο,ούτε καν!! ούτε τον ένοιαξε να μάθει που πέρασα ούτε να με συγχαρεί ούτε τίποτα! πιστεύω αν με δει στο δρόμο δύσκολα θα με αναγνωρίσει! ξέκοψε ξαφνικά την επικοινωνία ...δεν προηγήθηκε κανένας καβγάς με την οικογένεια μου,τίποτα!! πάντως αυτό θα το έχω μεγάλο παράπονο! βλέπω άλλους που έχουν φτάσει 20+ και οι νονοί τους τους θυμούνται, τους παίρνουν τηλέφωνα! δεν λέω να μου στέλνει λαμπάδες και δωράκια, τουλάχιστον να ενδιαφερθεί για το παιδί που κάποτε βάφτισε! πάντως όσοι σκοπεύετε να γίνεται νονοί μη καταντήσετε αδιάφοροι μετά από λίγα χρόνια, αλλιώς μη βαφτίζετε καθόλου!
1
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 17:27, 06-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Queen of Hearts
εμένα ο νονός μου με έχει εντελώς ξεγραμμένη από την τρίτη δημοτικού! έχει να μου στείλει λαμπάδα το πάσχα από τότε...και΄δεν με νοιάζει τόσο πολύ αυτό..δεν παίρνει ούτε τηλέφωνα σε γιορτή και γενέθλια και γενικά δεν ενδιφέρεται καθόλου..και όχι τώρα που μεγάλωσα αλλά από τότε που έφτασα 10! δεν συζητάω να στείλει κανένα δώρο,ούτε καν!! ούτε τον ένοιαξε να μάθει που πέρασα ούτε να με συγχαρεί ούτε τίποτα! πιστεύω αν με δει στο δρόμο δύσκολα θα με αναγνωρίσει! ξέκοψε ξαφνικά την επικοινωνία ...δεν προηγήθηκε κανένας καβγάς με την οικογένεια μου,τίποτα!! πάντως αυτό θα το έχω μεγάλο παράπονο! βλέπω άλλους που έχουν φτάσει 20+ και οι νονοί τους τους θυμούνται, τους παίρνουν τηλέφωνα! δεν λέω να μου στέλνει λαμπάδες και δωράκια, τουλάχιστον να ενδιαφερθεί για το παιδί που κάποτε βάφτισε! πάντως όσοι σκοπεύετε να γίνεται νονοί μη καταντήσετε αδιάφοροι μετά από λίγα χρόνια, αλλιώς μη βαφτίζετε καθόλου!
Κι εγώ μια απ τα ίδια. Μόνο που εμένα δεν με ξέγραψε από την τρίτη δημοτικού.
Με ξέγραψε απ την ημέρα της βάφτισης.
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε: στις 00:07, 08-11-12:

θα ηθελα παρα πολυ να γινω νονα αλλα δυστυχως εχει πολλααα εξοδα!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια