Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,513 μηνύματα σε 78,982 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 224 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οι μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 14:43, 02-09-17:

Τελικά είσαι περισσότερο apple... Lover ή VW... Lover;
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,590 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 14:46, 02-09-17:

Apple αυτο δεν αλλαζει με τιποτα.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 14:57, 02-09-17:

Και οι μεγαλύτερες κατασκευαστικές εταιρίες στον κοσμο. Πρωτη η Vinci. Καλη θέση και η Bouygues...
http://www.constructionglobal.com/to...ompanies-world

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 02-09-17 στις 15:02.
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,590 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 15:03, 02-09-17:

Τωρα ειναι καλο οτι η Ελλαδα το β τριμηνο ειχε αναπτυξη 0.8% σε σχεση με το β τριμηνο του 2016 αλλα οι επενδυσεις μειωθηκαν κατα 17%
french lover πρωτα.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 10:02, 03-09-17:

Οι μεγαλυτερες αυτοκινητοβιομηχανιες για το 2016.
1 volkswagen group 10.310.000 πωλησεις
2 toyota group 10.175.000 πωλησεις
3 General motors 9.970.000 πωλησεις
4 Renault-nissan 8.726.241
5 Hyundai-kia 7.880.000
6 ford group 6.100.000
7 Honda group 4.510.000
8 fiat crysler 4.400.000
9 Psa peugeot citroen 3.248.000
10 suzuki 2.855.000

Η πωλησεις της psa δεν εχουν μεσα την opel που πηρε φετος απο την GM.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 11:21, 02-08-19:

Οι εταιρίες με τα περισσότερα έσοδα για το 2018!

1)Walmart: 509 δις δολλαρια
2)Sinopec: 414 δις δολλαρια
3)Shell: 396 δις δολλαρια
4)Petro China: 390 δις δολλαρια
5) State Grid: 387 δις δολλαρια
6)Saudi Aramco: 360 δις δολλαρια
7)B.P: 306 δις δολλαρια
8)Exxon Mobil: 290 δις δολλαρια
9)Volkswagen Group: 279 δις δολλαρια
10) Toyota Motor Group:270 δις δολλαρια
11) Apple inc: 265 δις δολλαρια
12)Berkshire Hathaway:249 δις δολλαρια
13)Amazon: 232 δις δολλαρια
14)Samsung: 221 δις δολλαρια
15)Glencore: 219 δις δολλαρια
16)Daimler: 197 δις δολλαρια
17)Total: 184 δις δολλαρια
18)Foxconn: 175 δις δολλαρια
19)Exor: 175 δις δολλαρια
20)AT&T: 170 δις δολλαρια
21)Chevron: 166 δις δολλαρια
22)Ford Motor: 159 δις δολλαρια
23)China bank: 151 δις δολλαρια
24)General Motors: 147 δις δολλαρια
25)Honda motors: 144 δις δολλαρια
1
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,936 μηνύματα.

O Valder fortis Fortuna adiuvat έγραψε: στις 15:46, 03-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan

Και αυτό μας αφορά, πως ακριβώς;
3
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,080 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 18:29, 03-08-19:

Γιατι τον κραζετε; Οσο για το που ωφελει η λιστα, θα σας πω εγω που: σε επενδυσεις σε χρηματιστηρια. Τα εσοδα μιας εταιριες ειναι ενας απο τους παραγοντες που κοιτας οταν σκοπευεις να επενδυσεις σε μια εταιρια.
2
1
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 18:31, 03-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Γιατι τον κραζετε; Οσο για το που ωφελει η λιστα, θα σας πω εγω που: σε επενδυσεις σε χρηματιστηρια. Τα εσοδα μιας εταιριες ειναι ενας απο τους παραγοντες που κοιτας οταν σκοπευεις να επενδυσεις σε μια εταιρια.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!Αμφιβαλω όμως αν κατάλαβαν τίποτα από όσα είπες καθώς απαγορεύεται να γράφεις κάτι σε σχέση με οικονομία εδώ.

Ο κακός ο καπιταλισμός βλέπεις.
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,936 μηνύματα.

O Valder fortis Fortuna adiuvat έγραψε: στις 19:13, 03-08-19:

Με συγχωρείς. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλύτερα Χρηματοοικονομικά από εμένα. Σου δίνω το δίκιο λοιπόν που επιθυμείς και δεν ξανα-"κράζω" τον Φώτη.
1
Παράθεση

Lancelot

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,720 μηνύματα.

O Lancelot Alejandro έγραψε: στις 20:17, 03-08-19:

έχει και με έξοδα ;

Μην το πεις πουθενά παραέξω αυτό...θα σου κλέψουν την ιδέα
5
1
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,215 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 01:03, 04-08-19:

Ωραίο θέμα.

Μου κάνει εντύπωση ότι η no1 εταιρεία δεν είναι ούτε πετρελαική δύναμη, ούτε τεχνολογική.

Η εταιρεία φαινόμενο Apple έχει περισσότερα έσοδα από μεγαθήρια όπως τη Samsung που δραστηριοποιούνται σε πάρα πολλούς τομείς εδώ και δεκαετίες.

Την apple την λέω φαινόμενο καθώς είναι μια prenium εταιρεία και δεν πουλά συσκευές στη χαμηλότερη κατηγορία όπου ο ανταγωνισμός έχει τα παραπάνω έσοδα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, μια εταιρεία έχει περισσότερα έσοδα όταν τα προιόντα/υπηρεσίες που έχει απευθύνται σε περισσότερο κοινό. Αυτός είναι ο λόγος που toyota/vw έχουν παραπάνω έσοδα από ότι bmw/mercedes. Με άλλα λόγια η apple κατάφερε στη τεχνολογία ότι δεν κατάφεραν οι bmw/mercedes στην αυτοβιομηχανία.

Άλλος λόγο που η apple την χαρακτηρίζω φαινόμενο είναι ότι είναι η μόνη εταιρεία τέτοιους μεγέθους που ρισκάρει σε τέτοιο βαθμό. Συνήθως αυτές που ρισκάρουν είναι μικρές εταιρείες που τα παίζουν όλα για όλα. Στην αυτοβιομηχανία για παράδειγμα η toyota, η vw και όλες οι μεγάλες εταιρείες κάνουν προσεκτικές και διστακτικές κινήσεις για να αναδείξουν κάτι νέο. Στην αυτοβιομηχανία αυτό το νέο είναι η ηλεκτροκίνηση. H toyota που προσπαθησε με τα υβριδικά με το prius έχει μείνει εκεί και δεν έχει βγάλει ακόμα και σήμερα κανένα ηλεκτροκίνητο μοντέλο. Άλλες εταιρείες (bmw, vw) βγάζουν λίγα ηλεκτροκίνητα μοντέλα για να δούμε πώς πάει.

Αντίθετα η TESLA μια άγνωστη εταιρεία πριν λίγα χρόνια έκανε την πιο επιθετική βγάζοντας όλα τα μοντέλα της ηλεκτροκίνητα με προτότυπη σχεδίαση. Κίνηση αυτοκτονίας με σίγουρη χασούρα γι αυτό και καμια μεγάλη εταιρεία αυτοβημαχανίας δεν τόλμησε. Η TESLA έχει τεράστιες ζημιές κάθε χρόνο αλλά συνεχώς βρίσκει χρηματοδότες και συνεχίζει. Γι' αυτό είναι λάθος να μετράμε τις εταιρείες με τα έσοδά τους και είναι λαθος να λέμε ότι στο σημερινό παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα αυτοσκοπός είναι το κέρδος. Για να πετύχει μια εταιρείες πρέπει να τολμήσει και να καινοτομήσει ακόμα και αν η ιδέα με τη πρώτη ματιά βγάζει ζημιά. Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια χρόνια θα βλεπουμε τη tesla να φιγουράρει στη λίστα του Φώτη. Ήδη βλέπουμε σε πολλές ευρωπαικές πόλεις οι κάτοικοι να αφήνουν τα bmw/mercedes και να αγοράζουν tesla.
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 07:02, 04-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ωραίο θέμα.

Μου κάνει εντύπωση ότι η no1 εταιρεία δεν είναι ούτε πετρελαική δύναμη, ούτε τεχνολογική.

Η εταιρεία φαινόμενο Apple έχει περισσότερα έσοδα από μεγαθήρια όπως τη Samsung που δραστηριοποιούνται σε πάρα πολλούς τομείς εδώ και δεκαετίες.

Την apple την λέω φαινόμενο καθώς είναι μια prenium εταιρεία και δεν πουλά συσκευές στη χαμηλότερη κατηγορία όπου ο ανταγωνισμός έχει τα παραπάνω έσοδα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, μια εταιρεία έχει περισσότερα έσοδα όταν τα προιόντα/υπηρεσίες που έχει απευθύνται σε περισσότερο κοινό. Αυτός είναι ο λόγος που toyota/vw έχουν παραπάνω έσοδα από ότι bmw/mercedes. Με άλλα λόγια η apple κατάφερε στη τεχνολογία ότι δεν κατάφεραν οι bmw/mercedes στην αυτοβιομηχανία.

Άλλος λόγο που η apple την χαρακτηρίζω φαινόμενο είναι ότι είναι η μόνη εταιρεία τέτοιους μεγέθους που ρισκάρει σε τέτοιο βαθμό. Συνήθως αυτές που ρισκάρουν είναι μικρές εταιρείες που τα παίζουν όλα για όλα. Στην αυτοβιομηχανία για παράδειγμα η toyota, η vw και όλες οι μεγάλες εταιρείες κάνουν προσεκτικές και διστακτικές κινήσεις για να αναδείξουν κάτι νέο. Στην αυτοβιομηχανία αυτό το νέο είναι η ηλεκτροκίνηση. H toyota που προσπαθησε με τα υβριδικά με το prius έχει μείνει εκεί και δεν έχει βγάλει ακόμα και σήμερα κανένα ηλεκτροκίνητο μοντέλο. Άλλες εταιρείες (bmw, vw) βγάζουν λίγα ηλεκτροκίνητα μοντέλα για να δούμε πώς πάει.

Αντίθετα η TESLA μια άγνωστη εταιρεία πριν λίγα χρόνια έκανε την πιο επιθετική βγάζοντας όλα τα μοντέλα της ηλεκτροκίνητα με προτότυπη σχεδίαση. Κίνηση αυτοκτονίας με σίγουρη χασούρα γι αυτό και καμια μεγάλη εταιρεία αυτοβημαχανίας δεν τόλμησε. Η TESLA έχει τεράστιες ζημιές κάθε χρόνο αλλά συνεχώς βρίσκει χρηματοδότες και συνεχίζει. Γι' αυτό είναι λάθος να μετράμε τις εταιρείες με τα έσοδά τους και είναι λαθος να λέμε ότι στο σημερινό παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα αυτοσκοπός είναι το κέρδος. Για να πετύχει μια εταιρείες πρέπει να τολμήσει και να καινοτομήσει ακόμα και αν η ιδέα με τη πρώτη ματιά βγάζει ζημιά. Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια χρόνια θα βλεπουμε τη tesla να φιγουράρει στη λίστα του Φώτη. Ήδη βλέπουμε σε πολλές ευρωπαικές πόλεις οι κάτοικοι να αφήνουν τα bmw/mercedes και να αγοράζουν tesla.

Παρά πολύ ωραίο σχόλιο Ανδρέα!Να τονίσω κάτι,τα έσοδα της Samsung αναφέρονται στην Samsung electronics.
Η Apple όντως εταιρια φαινόμενο ειδικά αν σκεφτούμε ότι ο Jobs ήταν πάμφτωχος και έφτιαξε μια εταιρια μεγαθήριο!
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

O Valder fortis Fortuna adiuvat έγραψε: στις 16:11, 04-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ωραίο θέμα.

Η εταιρεία φαινόμενο Apple...
Παρά πολύ ωραίο σχόλιο Ανδρέα!
Η Apple όντως εταιρια φαινόμενο...

Και αυτό ακριβώς εδώ είναι ο ορισμός του circlejerking. Ξέρω, είμαι off-topic, αλλά έπρεπε να το πω.

"-Υπέροχη κόμη κύριε Άλμπερτ
- Κι εσάς θαυμάσιο το tuxedo σας κύριε Ρόμπερτ
- Ναι ναι ταιριάζει με το χαβιάρι μας
- Υπέροχο χαβιάρι, όχι σαν τα αίσχη που τρώγουν οι φτωχοί
- ...που τρώγουν οι φτωχοί, αχνε!"
6
1
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 17:20, 04-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Και αυτό ακριβώς εδώ είναι ο ορισμός του circlejerking. Ξέρω, είμαι off-topic, αλλά έπρεπε να το πω.

Πολύ ψαγμένο σχόλιο.Ειναι ωραίο (αστείο)να βλέπεις έναν Οικονομολόγο να κράζει κάθε τι που αφορά την οικονομία.
Παράθεση

Averkina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Averkina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H Averkina Ο έξυπνος αλλάζει γνώμη,ο ηλίθιος ποτέ ! έγραψε: στις 17:25, 04-08-19:

Eίσαι σίγουρος ότι κράζει την οικονομία;
3
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,215 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 20:01, 04-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Averkina
Eίσαι σίγουρος ότι κράζει την οικονομία;
To σχόλιο του Valder δεν έχει καμία σχέση σε αυτό που λέω και θέλω να περάσω στους υπόλοιπους αναγνώστες.

Παρόλο που η apple κρατάει το prenium χαρακτήρα της και να ρισκάρει (αφαίρεση touchid, αφαίρεση 3.5" θύρας jack, προσθήκη notch, εμπόδισαν το φαινομενο, που οι fan περνάγανε τη νύχτα τους στα Apple Store για να αποκτήσουν πρώτοι τη νέα συσκευή, μη χρηματοδότηση youtuber/influencer για εύκολη διαφήμιση) έχει περισσότερα έσοδα από τους ανιτπάλους της.

Ο ιστορικός και ο οικονομολόγος του παρόντος και του μέλλοντος πρέπει να μελετήσουν το πώς το κατάφερε αυτό η apple καθώς δεν νομίζω να το έχει καταφέρει κάποια εταιρεία κάτι αντίστοιχο κάτι που φαίνεται και στη λίστα του Φώτη βλέποντας ποιες εταιρείες είναι στη κορυφή

Αρχική Δημοσίευση από Valder

Η apple, η mercedes και η bmw (prenium εταιρείες) σέβονται παραπάνω το κοινό από τις μη prenium (Samsung, toyota, vw). Δεν βλέπουν το καταναλωτικό κοινό ως μέσο για να αυξήσουν τα κέρδη τους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 04-08-19 στις 20:01. Αιτία: AutoMerge
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Agaphbou, Ευρωπη

Βρείτε παρόμοια