Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,959 μέλη και 2,477,995 μηνύματα σε 78,920 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 497 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή επεξεργαστή,κάρτας γραφικών σε λαπτοπ

Graves

Νεοφερμένος

Ο Graves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Graves έγραψε: στις 23:49, 06-06-16:

Χαίρεται!
Εδώ και καιρό θέλω να ενισχύσω τις δυνατότητες από το λάπτοπ μου.Έχω το presario cq62 της compaq από το 2010.Η κάρτα γραφικών κάηκε πρόσφατα και το λάπτοπ δεν άνοιγε. Έδωσα 80 ευρώ για να την φτιάξουν,αλλά και πάλι όταν έχω ανοιχτό το chrome για αρκετή ώρα κλείνει από μόνο του το μηχάνημα. Ιδίαιτερα σε σελίδες όπως το facebook.Χρησιμοποιόντας οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα,λειτουργεί κανονικά αν και κολλάει(microsoft office,lol).
Επιθυμώ να δώσω εως 150 ευρώ το πολύ 200 ευρώ για να βάλω έναν καλό επεξεργαστή,μια καινούρια κάρτα γραφικών και καμια ram..Δεν είμαι των υπολογιστών και δεν έχω ιδέα από αυτά.Τι μου προτείνετε;Αξίζει να δώσω λεφτά για να φτιαχτεί;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,543 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 00:19, 07-06-16:

Με αυτά τα λεφτά τι να πάρεις...
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε: στις 00:49, 07-06-16:

Κατ'αρχάς κάρτα γραφικών στο λάπτοπ δεν μπορείς να αλλάξεις (αν γίνεται μόνο με την ίδια, αλλά δεν ξέρω ακόμα και αυτό αν γίνεται). Επίσης επεξεργαστή για να αλλάξεις θα πρέπει να πας σε παλιό μοντέλο, πάλι δεν αξίζει.
Παίζει να χουμε το ίδιο λάπτοπ τώρα που το σκέφτομαι, κάπως έτσι λέγεται και το δικό μου, πως την παλεύεις, είναι τόσο αργό που κοντεύω να το σπάσω έχω να το αγγίξω κάνα χρόνο
Λόγω υψηλής θερμοκρασίας στην κάρτα γραφικών χαλάει το κύκλωμα στην πλακέτα. Ουσιαστικά αυτό που κάνουν είναι ότι την ξαναθερμαίνουν για να επαναδημιουργηθούν οι συνδέσεις αλλά πλέον είναι ευάλωτη και το πιθανότερο είναι ότι θα ξαναχαλάσει. Υπάρχει και μια άλλη μέθοδος πιο ακριβή με καλύτερα αποτελέσματα αλλά δεν αξίζει ειδικά στην περίπτωσή σου. Μάζεψε κάμποσα χρήματα για να πάρεις καινούριο λαπτοπ, θα βρεις στο eshop χωρίς OS αρκετά φθηνά λάπτοπ, δεν αξίζει να δώσεις χρήματα σε αυτό.
2
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 03:57, 07-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Graves
Χαίρεται!
Εδώ και καιρό θέλω να ενισχύσω τις δυνατότητες από το λάπτοπ μου.Έχω το presario cq62 της compaq από το 2010.Η κάρτα γραφικών κάηκε πρόσφατα και το λάπτοπ δεν άνοιγε. Έδωσα 80 ευρώ για να την φτιάξουν,αλλά και πάλι όταν έχω ανοιχτό το chrome για αρκετή ώρα κλείνει από μόνο του το μηχάνημα. Ιδίαιτερα σε σελίδες όπως το facebook.Χρησιμοποιόντας οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα,λειτουργεί κανονικά αν και κολλάει(microsoft office,lol).
Επιθυμώ να δώσω εως 150 ευρώ το πολύ 200 ευρώ για να βάλω έναν καλό επεξεργαστή,μια καινούρια κάρτα γραφικών και καμια ram..Δεν είμαι των υπολογιστών και δεν έχω ιδέα από αυτά.Τι μου προτείνετε;Αξίζει να δώσω λεφτά για να φτιαχτεί;
Πετα το, δεν αξιζει. Με αυτα τα χρηματα (και λιγα παραπανω) καλυτερα παρε αυτο: http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-i...s-p-PER.910613

Ή ψαξε για μεταχειρισμενο στο ebay, κυριως απο εξωτερικο. Μπορεις να πετυχεις καποιο thinkpad t series (t420, t430) στα 200 ευρω.
2
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε: στις 09:54, 07-06-16:

Πραγματικά δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για αυτό το λάπτοπ. Επειδή έχω το presario cq56, απορώ πώς έχει αντέξει το δικό σου τόσα χρόνια με windows. Εμένα είχε φτάσει σε σημείο να μη μπορεί να σβήσει απ' τις ενημερώσεις, να μην φορτώνει ταινίες, γενικά τίποτα. Του έβαλα ubuntu το 2012 κι από τότε πετάει, απλά να πω ότι γενικά δεν χρησιμοποιώ βαριά προγράμματα.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,149 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 10:52, 07-06-16:

Αποθήκευσε τα αρχεία που θέλειs σε ένα άλλο αποθηκευτικό μέσο. Κάνε restart και πάτα F11. Mε αυτό τον τρόπο το pc σου θα μπει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Γενικά τα pc έχουν ψυχή δεν πρέπει να τα αλλάζουμε.. αλλά να προσπαθούμε να τα φτιάχνουμε και αν δεν συμφέρει το φτιάξιμο στο μάστορα όπως στην περίπτωση σου τότε προσπαθησε το μόνος σου. Τίποτα να χάσεις δεν εχεις αφού έτσι και αλλιώς στο καλάθι θα καταλήξει.

Αγόρασε 4gb ram ώστε το pc σου από 2gb που έχει τώρα να έχει 6gb rm (μπορείς να βρεις φτηνές από το stock house του e-shop.

Ο λόγος που κλείνει είναι επειδή υπερθερμαίνεται θα σου πει ένας πληροφορικάριος ή ημμυ

Αλλα ο φωκος έχει και άλλες σκέψεις.

Μήπως έκανες update στα windows 10; αν έκανες υpdate μήπως η κάρτα γραφικών σου είναι amd; Τότε αν κλείνει h αιτία είναι η ασυμβατώτητα των drivers

. Κλείνει μετά από σταθερό χρόνο κάθε φορά; Μήπως κάθε φορά που ο υπολογιστής είναι προγραμματισμένος να μένει σε αδράνεια. Αν είναι αυτό τότε φταίνε οι drivers και θα φτιαχτεί όπως έφτιαξα το acer μου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 07-06-16 στις 11:15.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,180 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 10:57, 07-06-16:

Δοκίμασε ένα πρόγραμμα για να δεις τις θερμοκρασίες του υπολογιστή σου. Αν είναι υψηλές τον ανοίγεις και τον καθαρίζεις από σκόνες. Μετά δες πως μπορούν ανα αλλαχτούν τα ανεμνιστηράκια. Αν δεν το φτιάξεις αυτό μην κάνεις τίποτα.

Η καλύτερη αναβάθμιση που έχεις να κάνει είναι να βάλεις όσο περισσότερο RAM και SSD. To μηχανημα σου έχει 2gb default. Ακόμα και το 2010 που τον πήρες ήταν λίγο.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 18:37, 07-06-16:

To laptop που σου προτεινε η φιλη πιο πανω θα σε ξελασπωσει αν θες να κανεις βασικα πραγματα οπως browsing, ταινιες, office κλπ. Εχω ενα ΗΡ με τον ιδιο επεξεργαστη και ειναι αξιοπρεπες.

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Αποθήκευσε τα αρχεία που θέλειs σε ένα άλλο αποθηκευτικό μέσο. Κάνε restart και πάτα F11. Mε αυτό τον τρόπο το pc σου θα μπει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Γενικά τα pc έχουν ψυχή δεν πρέπει να τα αλλάζουμε.. αλλά να προσπαθούμε να τα φτιάχνουμε και αν δεν συμφέρει το φτιάξιμο στο μάστορα όπως στην περίπτωση σου τότε προσπαθησε το μόνος σου. Τίποτα να χάσεις δεν εχεις αφού έτσι και αλλιώς στο καλάθι θα καταλήξει.

Αγόρασε 4gb ram ώστε το pc σου από 2gb που έχει τώρα να έχει 6gb rm (μπορείς να βρεις φτηνές από το stock house του e-shop.

Ο λόγος που κλείνει είναι επειδή υπερθερμαίνεται θα σου πει ένας πληροφορικάριος ή ημμυ

Αλλα ο φωκος έχει και άλλες σκέψεις.

Μήπως έκανες update στα windows 10; αν έκανες υpdate μήπως η κάρτα γραφικών σου είναι amd; Τότε αν κλείνει h αιτία είναι η ασυμβατώτητα των drivers

. Κλείνει μετά από σταθερό χρόνο κάθε φορά; Μήπως κάθε φορά που ο υπολογιστής είναι προγραμματισμένος να μένει σε αδράνεια. Αν είναι αυτό τότε φταίνε οι drivers και θα φτιαχτεί όπως έφτιαξα το acer μου.
Αν εχει επεξεργαστη που δεν υποστηριζει 64 bit Windows, οση μνημη κι αν του βαλει, μεχρι 3GB θα αναγνωριζει...

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Πραγματικά δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για αυτό το λάπτοπ. Επειδή έχω το presario cq56, απορώ πώς έχει αντέξει το δικό σου τόσα χρόνια με windows. Εμένα είχε φτάσει σε σημείο να μη μπορεί να σβήσει απ' τις ενημερώσεις, να μην φορτώνει ταινίες, γενικά τίποτα. Του έβαλα ubuntu το 2012 κι από τότε πετάει, απλά να πω ότι γενικά δεν χρησιμοποιώ βαριά προγράμματα.
Κι αυτη ειναι μια καλη λυση αλλα οχι αν ειναι πολυ αρχαριος χρηστης
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 07-06-16 στις 19:35. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Losing all hope, was freedom! έγραψε: στις 23:47, 07-06-16:

Καλύτερα να μαζέψεις κάποια χρήματα και να αγοράσεις έναν σταθερό.
Μην δίνεις τζάμπα τα λεφτά σου για λάπτοπς, δεν αξίζει.
1
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 10:11, 08-06-16:

Αναλογως, αν δεν θελει να παιζει παιχνιδια ή να τρεχει γενικοτερα βαρια προγραμματα (πχ σχεδιαστικα), δεν εχει λογο να αγορασει desktop. Η φορητοτητα ειναι μεγαλη υποθεση. Μονο για γραφειο θα επαιρνα σταθερο ή αν ηθελα αναγκαστικα πολυ δυνατο μηχανημα αλλα δεν ειχα τα λεφτα...
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,149 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 11:07, 08-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
To laptop που σου προτεινε η φιλη πιο πανω θα σε ξελασπωσει αν θες να κανεις βασικα πραγματα οπως browsing, ταινιες, office κλπ. Εχω ενα ΗΡ με τον ιδιο επεξεργαστη και ειναι αξιοπρεπες.
Από ότι ξέρω ο υπολογιστής αυτός αναγνωρίζει 64bit γρφικά αν ο επεξεργαστής είναι ο Intel Celeron 900 / 2.2 GHz .

Με αυτό τον τρόπο το παιδί με λίγα λεφτά θα δει μεγάλη αλλαγή στο μηχανημά του και δε θα χρειαστεί τπτ άλλο. Τα 2gbram είναι λίγα και θα δει τεράστια διαφορά.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε: στις 11:23, 08-06-16:

Αν υποστηριζει 64 bit θα εχει ηδη τετοια εκδοση των Windows. Οποτε ειναι 1 λεπτο δουλεια να το τσεκαρει. Με τη RAM νομιζω πως δεν ειναι τοσο απλο και παιζει να μην τις αναγνωριζει και τις δυο αν δεν εχουν την ιδια συχνοτητα (νομιζω πως ισχυει αυτο, ας μας πει κανας πληροφορικαριος)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια