Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,513 μηνύματα σε 78,982 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 145 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Android Development

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,215 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 14:28, 26-09-17:

Άνοιξα το θέμα αυτό για απορίες σχετικά με την ανάπτυξη εφαρμογών για το πιο δημοφιλές λειτουργικό στον κόσμο.

- Προσπαθώ να δώσω άδεια στην εφαρμογή να χρησιμοποιήσει την κάμερα της συσκευής. Από το Μarshmallow και μετά δεν αρκούν μόνο οι καταχωρήσεις στο AndroidManifest.xml αλλά πρέπει να προστεθεί και επιπλέον κώδικας στο σημείο που θέλουμε πρόσβαση.

Ο κώδικας μου είναι αυτός

if (ContextCompat.checkSelfPermission(MainActivity.thisManifest.permission.CAMERA) == PackageManager.PERMISSION_GRANTED) {

//Kώδικας για άνοιγμα κάμερας
}else{

ActivityCompat.requestPermissions(MainActivity.this, new String[]{Manifest.permission.CAMERA}, 1);

Ο κώδικας ελέγχει αν υπάρχει το permission αν δεν υπάρχει εμφανίζει το android το μήνυμα για να δώσει ο χρήστης την εξουσιοδότηση.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι αφού ο χρήστης δώσει την εξουσιόδοτηση η εφαρμογή να εκτελεί τον κώδικα που ανοίγει τη κάμερα. Έψαξα να βρω αν το requestPermissions υποστηρίζει completionhandler αλλά δεν βρήκα κάτι.

Καμιά ιδέα;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 26-09-17 στις 14:58.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,215 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 17:06, 26-09-17:

Μια χρήστης του forum μου έστειλε μια μέθοδο για να λύσω το προβλημά μου σε pm.
Το πρόβλημα λύνεται κάνοντας override τη μέθοδο ActivityCompat.OnRequestPermissionsResultCallback.

@Override

public void onRequestPermissionsResult(int requestCode, @NonNull String[] permissions, @NonNull int[] grantResults) {

super.onRequestPermissionsResult(requestCodepermissionsgrantResults);
        if (
requestCode == && grantResults[0] == PackageManager.PERMISSION_GRANTED) {

//κώδικας για άνοιγμα κάμερας

}else{

Toast.makeText(MainActivity.this"H εφαρμογή δεν έχει εξουσιοδότηση να χρησιμοποιήσει τη κάμερα. Εξουσιοδότησέ την από τις ρυθμίσεις.",

Toast.LENGTH_LONG).show();
        }
    } 
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 26-09-17 στις 22:05.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 17:17, 26-09-17:

Ποια χρήστης ξέρει android?
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 17:20, 26-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ποια χρήστης ξέρει android?
Αφού μου το πε σε pm δεν θέλει να φανερωθεί.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 20:53, 29-09-17:

H πρώτη μου απόπειρα να κάνω ένα platform στο android. Χρησιμοποίησα την LibGDX μηχανή γραφικών.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    hl_amhxanos, Volkswagen Fan

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Apple vs Android - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 56 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινητή τηλεφωνία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-19 στις 09:05.
    • iOS ή Android; - Από DreamsRevenge
      Το θέμα έχει λάβει 48 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συσκευές κινητής τηλεφωνίας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-18 στις 20:02.
    • CodeWeekEU: Εισαγωγή στο Web Development - Από greeklug
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-17 στις 01:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα