Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,368 μέλη και 2,431,807 μηνύματα σε 75,933 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προτείνετε ένα βιβλίο

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,462 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 00:51, 12-06-05:

Προτείνετε ένα βιβλίο που σας άρεσε, ανεξαρτήτως θέματος, περιεχομένου, προσανατολισμού κλπ.

Φαντάζομαι (και επιθυμώ), μετά από πολύ καιρό, να αποτελεί αυτό το thread, μια "γωνία αναζήτησης" για οποιονδήποτε θελήσει να έχει έναν "όγκο" προτάσεων.

Παρακαλώ αναφέρετε για κάθε βιβλίο και μερικά λόγια για το περιεχόμενο του και όχι μόνο τίτλο και συγγραφέα! Όσο πιο πολλά αναφέρετε τόσο καλύτερα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 01:20, 12-06-05:

To άρωμα - Πατρικ Ζισκίντ http://www.dooyoo.co.uk/printed-book...skind/reviews/

i have just turned the last page on one of the best novels that i have read in the last 10 years, if not the best. perfume will possess you and if you submit, will transport your imagination on a voyage that you will not likely forget anytime soon.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 05:03, 12-06-05:

Dean Koontz: Με την ʼκρη του Ματίου του!
Στο Μπράιτ Μπιτς της καλιφόρνιας, μια μέρα που θ' αλλάξει για πάντα τη ζωή ολόκληρης της οικογένειας του, γεννιέται ο Μπαρθόλομιου Λάμπιον, ένα παιδί που όλοι συμφωνούν ότι τα ασυ- νήθιστα μάτια του είναι τα πιο όμορφα που έχουν αντικρίσει ποτέ. Την ίδια μέρα, εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, ένας άνθρωπος βίαιος και αδίστακτος μαθαίνει πως έχει ένα θανάσιμο εχθρό που ονομάζεται Μπαρθόλομιου. Δεν ξέρει ποιος είναι, αλλά το να τον βρει και να τον εξοντώσει γίνεται σκοπός της ζωής του. Και στο Σαν Φρανσίσκο γεννιέται ένα κοριτσάκι που η μοίρα του συνδέεται μυστηριωδώς με το πεπρωμένο του Μπάρτι Λάμπιον και του ανθρώπου που τον καταδιώκει. Στα τρία του χρόνια ο Μπάρτι τυφλώνεται, όταν και τα δυο του μάτια προσβάλλονται από καρκίνο

αλλά μαθαίνει να ζει στο σκοτάδι και εξελίσσεται σ' ένα παιδί-θαύμα. Η μητέρα του, μια ξεχωριστή γυναίκα, τον διαβεβαιώνει συνέχεια πως καθετί στον κόσμο συμβαίνει για κάποιον σκοπό, πως ακόμη και στον πόνο υπάρχει ένα απώτερο νόημα, κι ότι η ζωή του μπορεί να επηρεάσει βαθιά, με τρόπους ανεξιχνίαστους, τις ζωές ανθρώπων που ίσως καν δεν γνωρίζει ακόμη. Στα δεκατρία του ο Μπαρθόλομιου ξαναβρίσκει το φως του....Το πως γίνεται αυτό, ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει, όπως και το καθετί στη θαυμαστή ζωή του, συνθέτουν ένα συγκλονιστικό ταξίδι θάρρους και αγάπης, αγωνίας και περιπέτειας, που διβάζεται με κομμένη την ανάσα και αποτελεί το πιο ουσιώδες και το πιο μεγαλεπήβολο έργο που έγραψε πότε ο Dean Koontz.

ΝΤΕΜΙΑΝ - Hermann Hesse
: κορυφή!!!!! δυστυχως δεν βρίσκω κάποια περίληψη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε: στις 02:22, 14-06-05:

Κώδικας DaVinci - The Illuminati

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να μη τα έχει διαβασει!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,462 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 02:23, 14-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn

Εγώ!!!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 03:04, 14-06-05:

Κι εμένα μου το δανείσαν αλλά μου τόνισαν να μην το ξεκινήσω μέσα στην εξεταστική! Ενώ τώρα διαβάζω ας πούμε PPPP
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KronokiDf

Νεοφερμένος

Ο KronokiDf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O KronokiDf έγραψε: στις 12:54, 14-06-05:

Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ
Ο θείος Πέτρος είναι ένα αίνιγμα. Οι πρεσβύτεροι της οικογένειας Παπαχρίστου τον απορρίπτουν ως "αποτυχημένο της ζωής". Ωστόσο ο αφηγητής-ανιψιός του ανακαλύπτει ότι ήταν κάποτε φημισμένος μαθηματικός, τόσο ιδιοφυής και παράτολμος ώστε να αφιερώσει τη ζωή του στην περιβόητη "Εικασία του Γκόλντμπαχ", ένα πρόβλημα που προσπαθούσαν εις μάτην να επιλύσουν γενεές μαθηματικών. Η ανακάλυψή του αυτή θα οδηγήσει σε αλυσιδωτές αντιδράσεις.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Ιδιοφυές και συγκλονιστικό!!! Ειδικά το τέλος κόβει την ανάσα!
Dan Brawn – Digital Fortress
Είναι και αυτό τέλειο βιβλίο με καταιγιστική δράση αλλά δεν πρέπει να έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά ακόμη, όποιος θέλει το διαβάζει στα Αγγλικά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε: στις 16:26, 15-06-05:

Ουτε γω εχω διαβασει τα 2 χιτακια του Dan brown ακομα.
Καλα το ο Θειος Πετρος κ η Θεωρια του Goldbach ειναι καταπληκτικο βιβλιο!Ολοι οι Di-ιτες πρεπει να το εχουν! 8)
Ενα που εχω να προτεινω εγω ειναι ο Ανθρωπος Ζαρι,απο τον Luke Rhinehart.Αψογο βιβλιο!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

off topic

Νεοφερμένος

Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O off topic έγραψε: στις 17:19, 15-06-05:

Φ. Πεσσόα, Το βιβλίο τής ανησυχίας.

Από το οπισθόφυλλο:
Σχεδόν όλη την ενήλικη ζωή του και μέχρι το θάνατό του, από το 1913 έως το 1935, ο Φερνάντο Πεσσόα γράφει, με κάποιες διακοπές, αλλά χωρίς να το εγκαταλείψει ποτέ, το Βιβλίο τής Ανησυχίας, το οποίο σχεδιάζει να εκδώσει με την υπογραφή Μπερνάντο Σοάρες. Αν ο ʼλβαρο ντε Κάμπος είναι η εκκεντρική, παροξυσμική, ερωτική πλευρά τού ποιητή, ο ημι-ετερώνυμός του περνάντο Σοάρες είναι, υπό την ταπεινή μορφή και ιδιότητα του βοηθού λογιστή, η ενσάρκωση της σκέψης του, το δημιούργημα το πιο κοντινό στο δημιουργό του, ο δίδυμος ίσκιος του, το ανήσυχο είδωλό του στον καθρέφτη. Ημερολόγιο του Μπερνάντο Σοάρες ή μυθιστόρημα του Φερνάντο Πεσσόα, με πρωταγωνιστή αυτόν τον ακαταπόνητο διαβάτη τής Λισσαβώνας, work in progress αλλά ταυτόχρονα obraprima, το Βιβλίο τής Ανησυχίας είναι ο απολογισμός τής καθημερινότητας, η καταγραφή των αισθήσεων, η οξύτητα της ειρωνικής σκέψης, η ανεπανάληπτη γράφή ενός από τους σημαντικότερους συγγραφείς τού 20ού αιώνα.
Παράθεση

garfield

Νεοφερμένος

Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O garfield έγραψε: στις 19:30, 15-06-05:

Μανόλης Αναγνωστάκης, οποιοδήποτε.
Ας προτείνουμε και έναν ποιητή.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,556 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 21:13, 15-06-05:

Αν και δεν διαβαζω βιβλια, παλιοτερα διαβαζα και τωρα τελευτεα διαβασα 3. Απο αυτα τα τρια σας προτινω τα δυο:
Sex Money Kiss
Η Βιβλιογραφια του Gene Simmons

Και απο οτι ακουω, χωρις να το εχω διαβασει αν και θελω προτινω τον κωδικα Da Vinchi (λαθος το εγραψα ε
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,602 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε: στις 21:17, 15-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Κι εμένα μου το δανείσαν αλλά μου τόνισαν να μην το ξεκινήσω μέσα στην εξεταστική! Ενώ τώρα διαβάζω ας πούμε PPPP
όντως αξίζουν αυτά τα 2 βιβλία
καλά έκαναν που στο είπαν γιατι πίστεψε με θα κολλήσεις
Παράθεση

Shen_Te

Νεοφερμένος

Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Shen_Te έγραψε: στις 21:49, 15-06-05:

O Hermann Hesse είναι τέλειος! Κι εγώ διάβασα το "Knulp" πρόσφατα και τώρα διαβάζω το "Gertrud".
Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε: στις 22:04, 15-06-05:

Οτιδηποτε απο Τσιφορο,παιδια!Ο τυπος εχει τρομερο χιουμορ και σου περναει κ ωραια μηνυματα!
Παράθεση

ulalum

Νεοφερμένος

Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O ulalum έγραψε: στις 23:43, 16-06-05:

Μάρτιν Ήντεν του Τζάκ Λόντον.Δεν έχω περίληψη αλλά είναι από τα αγαπημένα μου-αν όμως έχετε τάσεις "εγκατάληψης του μάταιου τούτου κόσμου" αφήστε το...Αν προσθέσουμε δε και ολίγον Καρυωτάκη-τον γνωστό ποιητή που πνίγηκε στην Πρέβεζα(αυτοβούλως)-που διαβάζω μανιοδώς,ε πάμε για φούντο
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,009 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 04:08, 17-06-05:

Τη Villa incognito του Tom Robbins.. ο σουρεαλισμος σε ολο του το μεγαλειο!
Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε: στις 13:26, 17-06-05:

Για το Harry Potter δε βλέπω τπτ

Μου άρεσε πολύ
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 434 μηνύματα.

H gilie έγραψε: στις 09:10, 18-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
To άρωμα - Πατρικ Ζισκίντ http://www.dooyoo.co.uk/printed-book...skind/reviews/
όλα του Ζισκιντ!!
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 22:04, 19-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn

Εγώ δεν το έχω διαβάσει, βασικά δεν ξέρω καν γιατί γίνεται όλος αυτός ο ντόρος με το συγκεκριμένο βιβλίο. Προτείνω 11 λεπτά του κοέλο, πολύ ψαγμένο, πολύ καλές ατάκες, μ' άρεσε παρά πολύ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 17-06-18 στις 01:09. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish.
Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gianakin έγραψε: στις 08:32, 20-06-05:

Ναι,ηταν το τελευταιο βιβλιο που αγορασα.Παρα πολυ καλο!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος