Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,191 μέλη και 2,485,019 μηνύματα σε 79,290 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 440 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,931 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:24, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από e-1961
Τον μεγαλώνω όμως εναντίον του γάμου -μάλλον θα παντρευτεί γρήγορα- Μια νυφούλα θέλω -θηλυκό-παλικάρι-φίλη-συντρόφισσα-....:
bigarmhug::
clapup: :
Τελικά θα μου πεις γιατί τον μεγαλώνεις με απόψεις κατά του γάμου;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 22-02-10 στις 16:31. Αιτία: προσθήκη παράθεσης, για προσαρμογή στο θέμα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 14:26, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τελικά θα μου πεις γιατί τον μεγαλώνεις με απόψεις κατά του γάμου;
Μηπως ειναι διαζευγμενη? Λεω εγω τωρα...
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,931 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:27, 22-02-10:

Κι επειδή; Το οτι σε εκείνη ο γάμος απέτυχε, δεν πάει να πει οτι θα αποτύχει και στο γιο της...
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 14:29, 22-02-10:

Κι επειδή; Το οτι σε εκείνη ο γάμος απέτυχε, δεν πάει να πει οτι θα αποτύχει και στο γιο της...
Μην το λες σε μενα... Δε διαφωνω μαζι σου...
Αλλα ειναι συνηθες το φαινομενο αυτο, γι αυτο το λογο και το εξεφρασα ως πρωτη σκεψη...
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:32, 22-02-10:

Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο το 2010...

Τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στη ζωή για να τα προστατέψουμε από τα δικά μας λάθη, αλλά για να τους δώσουμε τα εφόδια να κάνουν τα δικά τους λάθη και να επιβιώσουν...
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,450 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε: στις 14:47, 22-02-10:

Τι λέτε; Tα παιδιά είναι η προέκταση του εαυτού μας!!!!!! Μέσω αυτών θα ζωντανέψουν τα χαμένα μας όνειρα....
Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε: στις 15:11, 22-02-10:

Γιατί;;;;;;
Ερώτηση κι αν θες απαντάς: και την κόρη σου εναντίον του γάμου τη μεγαλώνεις;
Ναι και την κόρη εναντίον του γάμου τη μεγαλώνω. Ο γάμος είναι παγίδα.
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 15:24, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από e-1961
Ναι και την κόρη εναντίον του γάμου τη μεγαλώνω. Ο γάμος είναι παγίδα.

Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε: στις 15:48, 22-02-10:

Ναι είμαι διαζευγμένη και στη συνέχεια χήρα.
Μεγαλώνω τα 2 παιδιά περί τα 15 χρόνια μόνη μου. με μόνη βοήθεια τα δυο μου χέρια. με μόνα έσοδα το μισθό μου. Και σας πληροφορώ ότι έχω πολύ καλά παδιά.
Έχω δυο υπέροχα παιδιά που μόνο γλάστρες δεν είναι. Που οι τρεις μας είμαστε μια γροθιά, μια δύναμη. Και είμαστε ο ένας για τον άλλο και όλοι για ένα.
Και που ξέρουμε ότι σε λίγο ο καθένας μας θα τραβήξει το δρόμο του. Ήδη η κόρη ζει μόνη της. Με μόνη βοήθεια από μένα την αγγαλιά και το τηλέφωνο
για παρηγοριά. Ζει και σπουδάζει μόνη της. Και όταν με το καλό τελειώσει τις σπουδές θα συνεχίσει τη ζωή της με μένα παράλληλα στη ζωή της.
Το ίδιο θα γίνει και με τον γιο. Θα τραβήξει και αυτός το δρόμο του. Και στήριγμα από μένα θα έχει μια αγγαλιά και έναν ώμο για να κλάψει στα δύσκολα.
Και ναι ! είμαι περήφανη! και για τον γιο μου και για την κόρη μου.
Αλλά εσείς, που δεν είστε γονείς δεν μπορείτε να καταλάβετε τί σημαίνει γονιός.
Τι σημαίνει να βλέπεις ένα τόσο δα πραγματάκι να μεγαλώνει, να αλλάζει, και όλο αυτό να ωφείλεται στη δικιά σου τη βοήθεια. Γιατί, ανεξάρτητα
από τα συναισθήματα που δημιουργούνται, εμείς οι γονείς, είμαστε δίπλα στα παιδιά μας, μέχρι να τα ετοιμάσουμε να ανοίξουν τα δικά τους τα
φτερά.

Και ρωτώ...γιατί να παντρευτούν;
Να βάλουν κάποιον πάνω στο κεφάλι τους; Όταν θέλουν παρέα μπορεί να την έχουν. Με μια συμβίωση. Με έναν δεσμό.
Μα πράγματα που διαλύονται εύκολα, πριν σε διαλύσουν.
Η ζωή που ζούμε θέλει μια καλή δουλειά. Αν και σήμερα η δουλειά (αν την βρεις) έχει καταντήσει δουλεία.
3
3
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε: στις 16:07, 22-02-10:

Μπράβο σου για όλα... αλήθεια.... αλλά:
το να έχεις μεγαλώσει δυό παιδιά που τους έχεις περάσει ότι ο γάμος είναι παγίδα δεν το βρίσκω δίκαιο, ούτε για αυτά ούτε και για τον μελλοντικό σύντροφο τους... γιατί αν θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά, τα παιδιά δεν θα'ναι μόνο παιδιά τους αλλά και του συντρόφου τους. Κι εσύ (επειδή τα αγαπάς, οπότε μπορούν να πιστεύουν στην αγάπη γονέα/παιδιού) τα έχεις προετοιμάσει ψυχολογικά να γίνουν γονείς μονογονεϊκών οικογενειών! Το έχεις σκεφτεί ποτέ;
8
Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 έγραψε: στις 16:20, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Μπράβο σου για όλα... αλήθεια.... αλλά:
το να έχεις μεγαλώσει δυό παιδιά που τους έχεις περάσει ότι ο γάμος είναι παγίδα δεν το βρίσκω δίκαιο, ούτε για αυτά ούτε και για τον μελλοντικό σύντροφο τους... γιατί αν θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά, τα παιδιά δεν θα'ναι μόνο παιδιά τους αλλά και του συντρόφου τους. Κι εσύ (επειδή τα αγαπάς, οπότε μπορούν να πιστεύουν στην αγάπη γονέα/παιδιού) τα έχεις προετοιμάσει ψυχολογικά να γίνουν γονείς μονογονεϊκών οικογενειών! Το έχεις σκεφτεί ποτέ;
Όχι δεν το έχω σκεφθεί. Τώρα με προβληματίζεις.
Αλλά πιστεύω ότι θα καταφέρουν να ξεπεράσουν σκοπέλους στη ζωή, γιατί προσπαθούσα πάντα να τους μάθω να κολυμπούν στα βαθιά.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 16:40, 22-02-10:

Και ρωτώ...γιατί να παντρευτούν;
Να βάλουν κάποιον πάνω στο κεφάλι τους; Όταν θέλουν παρέα μπορεί να την έχουν. Με μια συμβίωση. Με έναν δεσμό.
Αυτός που εσύ λες οτι θα έχουν πάνω στο κεφάλι τους γι' αυτούς θα είναι ο άνθρωπος που αγαπούν και θέλουν να βαδίσουν στη ζωή τους μαζί του. Που θέλουν να δημιουργήσουν οικογένεια μαζί του. Που ενδεχομένως δε θα μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτόν.

Και στην τελική είμαστε στο 2010. Αν τα πράγματα πάνε τόοοσο πια στραβά υπάρχουν και τα διαζύγια.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι αν το θελήσουν δε θα πρέπει να παλέψουν για να πετύχει ο γάμος. Έχουμε μάθει στην ευκολία, στον ωχαδελφισμό, στο δε βαριέσαι. Όλα τα πράγματα για να πετύχουν θέλουν προσπάθεια.

Στη ζωή μας οπωσδήποτε θα πονέσουμε κάποια στιγμή. Αυτό δε σημαίνει οτι θα αρνηθούμε να ζήσουμε.

Εν κατακλείδι, θεωρώ τραγικό κάποιος γονιός να μεγαλώνει τα παιδιά του αποτρέποντάς τα να κάνουν κάτι που μπορεί να θέλουν - μπορεί κι όχι. Και ειδικά οταν ο ίδιος ο γονιός το έχει κάνει - άσχετα που για άλφα ή βήτα λόγο απέτυχε.
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 16:50, 22-02-10:

Δεν θεωρώ κάθε γάμο που λύεται με διαζύγιο αποτυχία. Αν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε να θεωρούμε ως μοναδικό κριτήριο ενός καλού γάμου τη διάρκεια στο χρόνο. Είναι όμως έτσι;
2
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 19:17, 22-02-10:

αλλα αφου διαλυονται ευκολα ειναι και πιο ανισχυρα..
δεν μπορεις να τα εχεις ολα...και ολα τα καλα της δευσμευσης και τα καλα της ελευθερειας.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,450 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε: στις 22:10, 22-02-10:

Ε όχι και προορισμός του ανθρώπου ο γάμος! Ο....τάφος ναι, αφού εκεί βρίσκεται η τελική κατεύθυνση!
Το γάμο θα τον παρομοίαζα με τα κινητά (τηλέφωνα)! Ολοι έχουν πλέον από ένα (τουλάχιστον)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 22-02-10 στις 22:17. Αιτία: μήπως τελικά η σωστή έκφραση είναι...φορητό τηλέφωνο; Λέμε ποτέ κινητό υπολογιστή το laptop?
2
Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε: στις 20:39, 22-02-11:

Ο προορισμός τού ανθρώπου είναι ο θάνατος. Αν κάποιοι θέλουν να αυτοκτονήσουν από τα 25-30 με έναν υπέροχο γάμο που θα τον έχουν διαλέξει άλλοι για αυτούς, πολύ όμορφα. Τι κουφέτα, τι κόλλυβα...
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,182 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 22:45, 22-02-11:

Μετά από τις δύο παραπάνω βαθυστόχαστες και φιλοσοφημένες απαντήσεις, τι άραγε μπορώ να προσθέσω εγώ η .. γυναίκα?

Προχωρώντας σε κάτι λιγότερο αφοριστικό και σε μία άποψη που δεν παραλληλίζει επ' ουδενί τον γάμο σαν αυτοκτονία ή θάνατο, λέω και εγώ:
Ο προορισμός του ανθρώπου δεν είναι ο γάμος, όσο η συνύπαρξη με τους άλλους ανθρώπους. Ο γάμος, για εμένα, είναι απλά μία κοινωνική σύμβαση που εξασφαλίζει ορισμένες περιπτώσεις και φέρνει το αίσθημα της .. ασφάλειας!
Δεν θεωρώ δηλαδή ότι δυο άνθρωποι που είναι μαζί πολλά χρόνια πρέπει να παντρευτούν, και ούτε θεωρώ ότι με τον γάμο αλλάζει κάτι ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που έχουν ξεκαθαρίσει τι θέλουν...
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 22:59, 22-02-11:

απλα ο γαμος ειναι η δηλωση της ενωσης του ζευγαριου προς την κοινωνια..

κοινως αν ο ανθρωπος δεν ηταν κοινωνικο ον,,και ηταν μοναχικο οπως οι αρκουδες δεν θα χρειαζοταν καθολου γαμο..
1
1
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε: στις 23:39, 22-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από DriveIn
Ο προορισμός τού ανθρώπου είναι ο θάνατος. Αν κάποιοι θέλουν να αυτοκτονήσουν από τα 25-30 με έναν υπέροχο γάμο που θα τον έχουν διαλέξει άλλοι για αυτούς, πολύ όμορφα. Τι κουφέτα, τι κόλλυβα...
Αυτοκτονιες ....,κουφετα...., κολλυβα..., τι ομορφα που το θετει ενας νεαρος των 20 ποσο( ειπαμε χρονων;;;;;;; Φιλε Drive in ....,κατα την επομενη δεκαετια ,οταν θα εχεις βρει μια ''ομορφη κουκλα με περουκα'' συνοδοιπορο στην μαυρη πορεια προς το θανατο ...,αν εισαι και ειμαστε ακομα e-stekites...,μια ωραια συντροφια,μην ξεχασεις να μας καλεσεις με το μαυρο προσκλητηριο -αγγελτηριο θανατου - στην κηδεια σας ...να σας ευχηθουμε ''καλο κατευοδιο''....
1
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε: στις 23:56, 22-02-11:

για μενα δεν ειναι ο γαμοσ ξυπνας μια μερα και λες τι εχω να κανω αντε να παντρευτω,καταρχας πρεπει να εισαι συγουρη για αυτο το βημα,δεν μαρεσει η επιπολαιοτητα που δειχνουν οι περισσοτεροι,υποτιθεται οτι εισαι αποφασισμνεη να προχωρησεις με τον ανθρωπο που αγαπας μια ολοκληρη ζωη,δεν γινεται μεσα σε κατι μηνες ξαφνικα να ανακαλυπτεις οτι δεν σου ταιριαζει,οποτε παιρνεισ και το διαζυγιο και αιντε ξανα...παντως οταν αγαπας καποιον πλυ και θελεις να εισαι μαζι του μια ζωη εκει δεν σκεφτεσαι καν και κανεις το βημα..και εισαι και ευτιχισμενη,γιατι οσοι/οσες δεν ειναι τοτε κατι λαθος πρεπει να εχουν κανει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος