Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,187 μέλη και 2,484,948 μηνύματα σε 79,286 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 127 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χάπια για το άγχος

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 15:29, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Καταρχάς δε χρειάζεται να δίνουμε λεφτά σε ψυχολόγους ή κοινωνικούς λειτουργούς, σε όλη την Ελλάδα λειτουργούν ΔΩΡΕΑΝ Κέντρα Ψυχικής Υγείας.

Δεύτερον, έχεις πάει σε ψυχολόγο και είχες αυτή τη συζήτηση ή αυτή τη συζήτηση φαντάζεσαι πως θα κάνετε; Αν είναι το πρώτο, θα έλεγα να τον καταγγείλεις γιατί προφανώς δεν ήταν ψυχολόγος. Αν είναι το δεύτερο, ας μην παραπλανούμε τον κόσμο που μας διαβάζει.

Κι επειδή θα πεις οτι όλα λύνονται με εξωστρέφεια (και ταχίνι), δε διαφωνώ οτι κάποιο μέρος της μελαγχολίας κάποιων ανθρώπων είναι ίσως στο μυαλό τους και αν προσπαθήσουν μπορούν να τη μειώσουν κάνοντας οι ίδιοι κάποια βήματα. Το να λέει κάποιος "πήγαινε σε ψυχολόγο να σού λύσει τα προβλήματα" χωρίς προσπάθεια δική σου, είναι σαν να λέει σε κάποιον παχύσαρκο "πάρε αυτό το χάπι και θα αδυνατίσεις". Η ψυχοθεραπεία είναι η πιο μακρόχρονη και δύσκολη δουλειά που θα κάνει ποτέ κανείς γιατί έρχεσαι πρόσωπο με πρόσωπο με τις φοβίες και τους δαίμονές σου. Όταν όμως μπεις σε μια σειρά κι αρχίζεις να βλέπεις φως στο τούνελ, νιώθεις σαν να βλέπεις τη ζωή με άλλο μάτι, σαν να είχες μπροστά σου ένα μαύρο τούλι που πίστευες οτι είναι φυσιολογικό και τώρα αρχίζει να εξαφανίζεται.

Οπότε, ας κάνει ο καθένας αυτό που θεωρεί καλό για τον εαυτό του, αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με θέματα υγείας, η πλακίτσα κι η ειρωνεία δεν χωρούν.

Καταρχην ποιος σου ειπε οτι κάνω πλάκα; 2-3 άτομα που δεν με συμπαθουν (και δεν με ενδιαφέρει καθολου) μπήκανε να ειρωνευτουν με το κλασσικο υφάκι που τους διακατέχει.

Πλακιτσα εγω δεν έκανα. Εδωσα συμβουλή και μαλιστα σοβαρή.

Οταν ένας άνθρωπος δεν τρώει καλά , δεν έχει σχέσεις για την ηλικια του , δεν γυμνάζεται και δεν έχει δραστηριοτητες πρέπει πρώτα να ξεκινησουμε απο εκει και μετά να τον στειλουμε σε ψυχολογο (αλλωστε και ο ψυχολογος πριν τον γεμισει με χαπάκια) αυτες τις κατευθυνσεις θα του δώσει.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 15:36, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Ευχαριστώ πολύ.Απο την μια έχω τις πανελλήνιες που ξαναδίνω φέτος και από την άλλη από τότε που είδα τον παππού μου να πεθαίνει μπροστά μου φοβάμαι κάθε μέρα ότι θα συμβεί κάτι και ακόμα και έναν πονοκέφαλο να εχει κάποιος φοβάμαι ότι κάτι θα συμβεί.Αλλο τα κύριο άγχος μου είναι οι πανελλήνιες.
Δεν θα σου πρότεινα να πάρεις Xanax. Αυτό που περνάς είναι απολύτως φυσιολογικό. Οι πανελλαδικές (όπως αργότερα κι οι εξεταστικές σου στη σχολή) είναι στρεσογόνες από μόνες τους. Και σίγουρα η απώλεια του παππού σου, που έχεις ν' αντιμετωπίσεις, δεν βοηθάει καθόλου σ' αυτή τη φάση. Η καθημερινότητά σου πώς είναι, όμως; Είσαι λειτουργικός; Νιώθεις πως τον καθημερινό φόρτο, που 'χεις να βγάλεις, τον βγάζεις;

Εάν μπορείς κι ανταποκρίνεσαι, ακόμη και ζορισμένος, δεν θα σου συνιστούσα να πάρεις κάτι, ή ακόμα και να πας σε ψυχολόγο (με την έννοια πως δεν νιώθεις την ανάγκη ν' απευθυνθείς εκεί). Τα Xanax θα σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν ζόμπι, κάτι που δεν θα σε διευκολύνει καθόλου στο διάβασμά σου. Αντ' αυτού, θα πρότεινα ν' αντικαταστήσεις τα χάπια με γυμναστική, πχ τρέξιμο. Με το τρέξιμο θα ξεσπάς άγχος, πίεση, κακή ψυχολογία, τα πάντα σου. Θα αποφορτίζεσαι και θα σου γυρνάει στο θετικό. Παρόλα αυτά, εάν θες να πάρεις κάτι, πάρε κάποιο βότανο, όπως είναι η βαλεριάνα.

Η απώλεια του παππού σου μάλλον είναι φρέσκια. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να το ξεπεράσεις. Κι όλες τις υπόλοιπες σκέψεις απώθησέ τες δια της λογικής.
2
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 15:41, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Στο θρεντ έχω γράψει ένα μήνυμα όλο κι όλο το οποίο ήταν η απάντηση μου προς εσένα. Δεν προέτρεψα τον Φώτη να πάει σε ψυχολόγο, σχολίασα πως αν πήγαινε, δεν θα έπαιρνε την ξερή απάντηση "απλά έχεις άγχος, 50 ευρώ" όπως σχολίασες εσύ.
Το πρόβλημα είναι πως βλέπεις κάθε κατάσταση ως μαύρο-άσπρο και λόγω δικού σου εγωισμού δεν δέχεσαι αντίθεση άποψη. Στο θέμα μας, ο Φώτης μπορεί να κάθεται να τρώει βρώμη, ταχίνι και μέλι όλη μέρα. Μπορεί να χτυπιέται στο γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα. Θα έχει καλύτερη διάθεση overall αλλά τι θα κάνει όταν μπαίνει μέσα το άγχος των πανελληνίων και του θανάτου όπως μας έγραψε παραπάνω; θα βάζει δύο κουταλιες σταφίδες σε γιαούρτι και θα περάσει;

Δεν εχω εγω εγωισμο εσυ έχεις και η άλλη που δεν έχετε καμια αισθηση χιουμορ. Αυτο που έγραψα εχει γινει εικονα για πολλους γιατρους οχι μονο για τους ψυχιατρους και κυκλοφορει στο διαδικτυο γελάμε ολοι οποτε το βλέπουμε εκτος απο τους δυσκιλιους.

Αυτη τη στιγμη προσωπικά συντηρώ δικο μου σπιτι και εχω πολυ σοβαροτερες εννοιες απο οταν ημουν για τις πανελλαδικές. Δεν ειμαι ουτε φοιτητης να ανησυχω απλά για το αν θα περάσω 3 ή 2 μαθηματα ουτε αν θα περάσω Νομική Αθηνας και οχι Πάτρας που στη τελική οι πανελλαδικές ειναι μια σταγονα στον ωκεανο μπροστα σε αποφασεις που θα κληθει να πάρει κάποιος στο μέλλον. Μπές σε μια σχολή που σου αρέσει και θα δεις την πορεια. Το έχουμε κανει ανατολικο με τις πανελλαδικές 3 χρονιές έδωσα.

Πριν μερικά χρονια άλλαξα επάγγελμα .... αρκετοι επισης φιλοι μου έχουν αλλαξει πορεια το πτυχιο ηταν βεβαια ενα μεγάλο κεφαλαιο αλλα δεν τους καθορισε και την ζωή. Μην τρελαινεστε και μη ζειτε στο μικρο κοσμο σας. Υπάρχουν ανθρωποι με πολυ σοβαροτερα προβληματα που στο γυμναστηριο βρισκουν διέξοδο και εκτονώνονται οπως και σε άλλα πράγματα.

Εχουν πολυ σοβαροτερα ζητηματα απο το οτι σε εκοψε εσενα ο καθηυγητης και πάς για Σεπτεμβριο σορρυ που στο λέω αλλα ετσι ειναι. Απλα ειστε μικρά ακομα και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι.

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Δεν θα σου πρότεινα να πάρεις Xanax. Αυτό που περνάς είναι απολύτως φυσιολογικό. Οι πανελλαδικές (όπως αργότερα κι οι εξεταστικές σου στη σχολή) είναι στρεσογόνες από μόνες τους. Και σίγουρα η απώλεια του παππού σου, που έχεις ν' αντιμετωπίσεις, δεν βοηθάει καθόλου σ' αυτή τη φάση. Η καθημερινότητά σου πώς είναι, όμως; Είσαι λειτουργικός; Νιώθεις πως τον καθημερινό φόρτο, που 'χεις να βγάλεις, τον βγάζεις;

Εάν μπορείς κι ανταποκρίνεσαι, ακόμη και ζορισμένος, δεν θα σου συνιστούσα να πάρεις κάτι, ή ακόμα και να πας σε ψυχολόγο (με την έννοια πως δεν νιώθεις την ανάγκη ν' απευθυνθείς εκεί). Τα Xanax θα σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν ζόμπι, κάτι που δεν θα σε διευκολύνει καθόλου στο διάβασμά σου. Αντ' αυτού, θα πρότεινα ν' αντικαταστήσεις τα χάπια με γυμναστική, πχ τρέξιμο. Με το τρέξιμο θα ξεσπάς άγχος, πίεση, κακή ψυχολογία, τα πάντα σου. Θα αποφορτίζεσαι και θα σου γυρνάει στο θετικό. Παρόλα αυτά, εάν θες να πάρεις κάτι, πάρε κάποιο βότανο, όπως είναι η βαλεριάνα.

Η απώλεια του παππού σου μάλλον είναι φρέσκια. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να το ξεπεράσεις. Κι όλες τις υπόλοιπες σκέψεις απώθησέ τες δια της λογικής.

Eξαιρετικο ποστ !!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 09-02-19 στις 15:40.
1
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,204 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 15:44, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Καταρχην ποιος σου ειπε οτι κάνω πλάκα; 2-3 άτομα που δεν με συμπαθουν (και δεν με ενδιαφέρει καθολου) μπήκανε να ειρωνευτουν με το κλασσικο υφάκι που τους διακατέχει.

Πλακιτσα εγω δεν έκανα. Εδωσα συμβουλή και μαλιστα σοβαρή.

Οταν ένας άνθρωπος δεν τρώει καλά , δεν έχει σχέσεις για την ηλικια του , δεν γυμνάζεται και δεν έχει δραστηριοτητες πρέπει πρώτα να ξεκινησουμε απο εκει και μετά να τον στειλουμε σε ψυχολογο (αλλωστε και ο ψυχολογος πριν τον γεμισει με χαπάκια) αυτες τις κατευθυνσεις θα του δώσει.
Ο ψυχολόγος δεν θα γεμίσει κανέναν με χαπάκια γιατί ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Ο ψυχίατρος από την άλλη (που ειλικρινά ου εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να σε "γεμίσει με χαπάκια") όταν συνταγογραφεί, το κάνει επειδή το κρίνει απαραίτητο.
Είναι τέρμα ειρωνικό που μας λες εγωιστές ενώ δεν είσαι ποτέ διατεθειμένος να σκεφτείς το ενδεχόμενο να είσαι κάπου λάθος. Οι συμβουλές σου εδώ είναι απλά επικίνδυνες και εσύ έχεις άγνοια, και πολύ ελαφριά σου έκατσε η ειρωνεία.

Ο Φώτης και ο κάθε Φώτης που γράφει από ένα προφίλ στο φόρουμ, που δεν τον ξέρεις, δεν τον ξέρω, δεν ξέρουμε τίποτα για την ζωή του, μπορεί να έχει ό,τι ζωή γουστάρει. Μπορεί να χτυπιέται στο γυμναστήριο και να τρώει κάθε πρωί μούσλι, γιατί ξέρεις, δεν έχουν όλοι όσοι το κάνουν αυτό την ανάγκη να πρήζουν και όλους τους υπόλοιπους για τις επιλογές τους. Μπορεί να έχει κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, δεν ξέρω κι εγώ τι μπορεί να έχει. Το καλύτερο που μπορεί να του προτείνει κάποιος που συμβουλεύει με καλή διάθεση και όχι για να δειχτεί, είναι να πάει να μιλήσει σε κάποιον ειδικό. Μπορεί να μην έχει και τίποτα εντέλει, οπότε από εκεί και πέρα θα δει πως θα συνεχίσει.

Έλεος πια, γράφεις ό,τι κατέβει στη κούτρα σου και απαιτείς από τους άλλους να το δεχτούν. Τζιζ.
4
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,836 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 15:44, 09-02-19:

[...]

Να τρώμε ποιοτικά
Να γυμναζομαστε
Να κάνουμε σέξ
[...]
Συμφωνώ Devil όμως αυτά που περιγράφεις είναι ένα μέρος της καλής / σωστής ζωής.

Πχ τι να την κάνεις την καλή διατροφή, το σεξ και τη γυμναστική αν ζεις σε ένα σπίτι με τη σύντροφο, τον συγκάτοικο, τους γονείς σου κτλ αν όλη μέρα τρώγεστε και ο ένας καταπιέζει και κράζει με τον παραμικρό τον άλλο; ή τι να το κάνεις αν έχεις θέματα από παιδί με τους γονείς σου και γενικά με την οικογένειά σου;

Αν τα βάλουμε όλα κάτω, αυτό που περιγράφεις είναι η πλευρά της εκτόνωσης και του υγιούς σώματος που όλοι χρειάζονται. Επιπλέον πράγματα που μας κάνουν ψυχικά υγιής και ευτυχισμένους είναι οι ουσιαστικές σχέσεις με τα άτομα που αγαπάμε αλλά και η συνδρομή ψυχολόγου για κάποιους που το χρειάζονται, ώστε να τους φέρει σε επαφή με το συναίσθημα και τις επιθυμίες τους.
2
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,466 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 15:47, 09-02-19:

Δεν εχω εγω εγωισμο εσυ έχεις και η άλλη που δεν έχετε καμια αισθηση χιουμορ. Αυτο που έγραψα εχει γινει εικονα για πολλους γιατρους οχι μονο για τους ψυχιατρους και κυκλοφορει στο διαδικτυο γελάμε ολοι οποτε το βλέπουμε εκτος απο τους δυσκιλιους.

Αυτη τη στιγμη προσωπικά συντηρώ δικο μου σπιτι και εχω πολυ σοβαροτερες εννοιες απο οταν ημουν για τις πανελλαδικές. Δεν ειμαι ουτε φοιτητης να ανησυχω απλά για το αν θα περάσω 3 ή 2 μαθηματα ουτε αν θα περάσω Νομική Αθηνας και οχι Πάτρας που στη τελική οι πανελλαδικές ειναι μια σταγονα στον ωκεανο μπροστα σε αποφασεις που θα κληθει να πάρει κάποιος στο μέλλον. Μπές σε μια σχολή που σου αρέσει και θα δεις την πορεια. Το έχουμε κανει ανατολικο με τις πανελλαδικές 3 χρονιές έδωσα.

Πριν μερικά χρονια άλλαξα επάγγελμα .... αρκετοι επισης φιλοι μου έχουν αλλαξει πορεια το πτυχιο ηταν βεβαια ενα μεγάλο κεφαλαιο αλλα δεν τους καθορισε και την ζωή. Μην τρελαινεστε και μη ζειτε στο μικρο κοσμο σας. Υπάρχουν ανθρωποι με πολυ σοβαροτερα προβληματα που στο γυμναστηριο βρισκουν διέξοδο και εκτονώνονται οπως και σε άλλα πράγματα.

Εχουν πολυ σοβαροτερα ζητηματα απο το οτι σε εκοψε εσενα ο καθηυγητης και πάς για Σεπτεμβριο σορρυ που στο λέω αλλα ετσι ειναι. Απλα ειστε μικρά ακομα και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι.
Και ποιος ενδιαφέρεται για το τι ζωή έκανες ή κάνεις εσύ; Η κάθε ηλικία έχει τα δικά της άγχη. Να πούμε δηλαδή στον Φώτη να μην αγχώνεται για τις πανελλαδικές γιατί ο Ντεβιλ ή ο κάθε Ντεβιλ έχει σοβαρότερα προβλήματα . Nice.
Μιας και το γύρισες και σε προσωπικό επίπεδο όμως, δεν είχα κοπεί ποτέ για Σεπτέμβρη και έχω ήδη πάρει πτυχίο. Μπορείς να βρεις κάτι άλλο να προσαψεις
Παράθεση

The Mountain

Δραστήριο Μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 369 μηνύματα.

O The Mountain έγραψε: στις 15:54, 09-02-19:

Το ότι του λέτε να αγνοήσει τις συμβουλές του γιατρού και να ακούσει συμβουλές ψυχολόγου με κάνει να θέλω να κουμπώσω εγώ 2-3 Artane...
1
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 16:04, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Ο ψυχολόγος δεν θα γεμίσει κανέναν με χαπάκια γιατί ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Ο ψυχίατρος από την άλλη (που ειλικρινά ου εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να σε "γεμίσει με χαπάκια") όταν συνταγογραφεί, το κάνει επειδή το κρίνει απαραίτητο.
Είναι τέρμα ειρωνικό που μας λες εγωιστές ενώ δεν είσαι ποτέ διατεθειμένος να σκεφτείς το ενδεχόμενο να είσαι κάπου λάθος. Οι συμβουλές σου εδώ είναι απλά επικίνδυνες και εσύ έχεις άγνοια, και πολύ ελαφριά σου έκατσε η ειρωνεία.

Ο Φώτης και ο κάθε Φώτης που γράφει από ένα προφίλ στο φόρουμ, που δεν τον ξέρεις, δεν τον ξέρω, δεν ξέρουμε τίποτα για την ζωή του, μπορεί να έχει ό,τι ζωή γουστάρει. Μπορεί να χτυπιέται στο γυμναστήριο και να τρώει κάθε πρωί μούσλι, γιατί ξέρεις, δεν έχουν όλοι όσοι το κάνουν αυτό την ανάγκη να πρήζουν και όλους τους υπόλοιπους για τις επιλογές τους. Μπορεί να έχει κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, δεν ξέρω κι εγώ τι μπορεί να έχει. Το καλύτερο που μπορεί να του προτείνει κάποιος που συμβουλεύει με καλή διάθεση και όχι για να δειχτεί, είναι να πάει να μιλήσει σε κάποιον ειδικό. Μπορεί να μην έχει και τίποτα εντέλει, οπότε από εκεί και πέρα θα δει πως θα συνεχίσει.

Έλεος πια, γράφεις ό,τι κατέβει στη κούτρα σου και απαιτείς από τους άλλους να το δεχτούν. Τζιζ.
Πιο ειρωνικο ειναι να νομιζεις οτι ολοι οσοι λένε τις αποψεις και τις επιλογές τους το κάνουν επειδη θέλουν να δειχτουν σε σενα.
Και ποια εισαι εσυ στη τελική σε ξέρουμε;

Η δικιά μου η κούτρα ομως έχει και κάποιες εμπειριες η δικιά σου τι έχει; έχεις αναρωτηθει ποτέ;

Εμενα οι συμβουλές μου δεν ειναι να βιαστει να πάει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο. Δεν απασχολεις εναν γιατρο για ψιλου πηδημα διοτι έχει και άλλα περιστατικά πολυ σοβαροτερα απο το δικο σου. Δες αν μπορεις πρώτα να το χειριστεις μονος σου και μετά πηγαινε.
Σαν κάτι ανοητουληδες συγγνωμη που τρέχουνε στα επειγοντα ενω δεν έχουν τιποτα και ξυπνάνε τους γιατρους που κοιμούνται για να έχουν διαύγεια αν τυχει κανα τροχαιο και πρέπει να χειρουργησουν επιτοπου.

Επισης διαβασε πρώτα για κάποιες ορμονες που σχετιζονται με τη διατροφη και την άσκηση και μετά ελα να ειρωνευτεις τη γυμναστική και την σωστή διατροφη.

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Συμφωνώ Devil όμως αυτά που περιγράφεις είναι ένα μέρος της καλής / σωστής ζωής.

Πχ τι να την κάνεις την καλή διατροφή, το σεξ και τη γυμναστική αν ζεις σε ένα σπίτι με τη σύντροφο, τον συγκάτοικο, τους γονείς σου κτλ αν όλη μέρα τρώγεστε και ο ένας καταπιέζει και κράζει με τον παραμικρό τον άλλο; ή τι να το κάνεις αν έχεις θέματα από παιδί με τους γονείς σου και γενικά με την οικογένειά σου;

Αν τα βάλουμε όλα κάτω, αυτό που περιγράφεις είναι η πλευρά της εκτόνωσης και του υγιούς σώματος που όλοι χρειάζονται. Επιπλέον πράγματα που μας κάνουν ψυχικά υγιής και ευτυχισμένους είναι οι ουσιαστικές σχέσεις με τα άτομα που αγαπάμε αλλά και η συνδρομή ψυχολόγου για κάποιους που το χρειάζονται, ώστε να τους φέρει σε επαφή με το συναίσθημα και τις επιθυμίες τους.
Συμφωνώ. Το θεμα των τοξικών ανθρωπων ειναι άλλο θέμα. Και εκει χρειάζονται κάποιες αποφάσεις. Βλέπεις οτι δεν ταιριαζεις πχ πλέον με τους γονεις σου φυγε απο το σπιτι και πηγαινε να ζησεις μονος σου. Χθες μου λέγε ενας φιλος βρηκε μια δουλειά με 800 ευρώ. Νοικιασε ενα σπιτι με 200 κοντα στο κέντρο λιγο καιρο ... να έχεις κοντά τα μέσα και τα μαγαζιά ... βγάλε μια κάρτα 30 ευρώ το μηνα. Υπολογισε και αλλα 50 ταξι το μήνα για έκτακτα. και αλλα 200 φαγητο 480 ... ψιλο βγαινεις. Ένα παράδειγμα.

Αν έχεις φιλους που πχ δεν βγαινουνε και μιζεριάζουνε ... άλλαξε τους αυτο και αν δεν το έχουμε συζητησει άπειρες φορές επισης και εδω με τις γνωστες συγκρουσεις και διαφωνιες (πάλι).

Εισαι ένας άνθρωπος που θέλει να βγαινει και να φλερτάρει λέμε τωρα έτσι διασκεδάζει έχεις εναν τύπο που δεν θέλει και σου αρχιζει τις βλάκειες του τυπου και ποια ειναι αυτη που θα πας να μιλησεις και άστο και δεν ειναι για εμάς.... άλλαξε τον δεν κάνει ο άνθρωπος για αυτά! Απλά τα πράγματα κάποιοι έχουν αποφασισει να ζουν μια ζωη κλειστά και περιορισμένα κάποιοι άλλοι αποφασιζουν να ανοιχτούν. Δεν υπάρχει συγχρονισμος πλέον γιατι αυτος που θέλει να ανοιχτει θα φανει οτι και καλα δειχνεται σε αυτον που δεν θέλει οπως μας ειπε και η ολιβια πριν. Λεει εσυ κανεις γυμναστική και το διαφημιζεις εμεις δεν κάνουμε.

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Και ποιος ενδιαφέρεται για το τι ζωή έκανες ή κάνεις εσύ; Η κάθε ηλικία έχει τα δικά της άγχη. Να πούμε δηλαδή στον Φώτη να μην αγχώνεται για τις πανελλαδικές γιατί ο Ντεβιλ ή ο κάθε Ντεβιλ έχει σοβαρότερα προβλήματα . Nice.
Μιας και το γύρισες και σε προσωπικό επίπεδο όμως, δεν είχα κοπεί ποτέ για Σεπτέμβρη και έχω ήδη πάρει πτυχίο. Μπορείς να βρεις κάτι άλλο να προσαψεις

Η καθε ηλικια έχει τα δικά της άγχη αλλα δεν συγκρινεται το άγχος να θέλεις να γράψεις καλα σε ενα μάθημα με το άγχος του να έχεις μια οικογενεια και να μην βγαινεις ή να σε κυνηγάει η τράπεζα για το δάνειο και να κινδυνευεις ακομα και φυλακή να πάς. Και εγω οταν ημουν πιο μικρος σε ηλικια ειχα άγχος για ανουσια πράγματα.

Θα σου προσάψω οτι δεν γινεται να εισαι νεος άνθρωπος να σε καλούν σε ενα πάρτυ και να βαριέσαι να πάς. Αυτο αν συνεχιστει οδηγει σε κλεισουρα και ειναι δικο σου θέμα να το λύσεις δεν θα στο λύσει ο ψυχολογος.

Εσυ προσάπτεις οτι ειμαστε άσχετοι και κομπογιανίτες επειδη προτείνουμε πρώτα εναν φυσικο τροπο αντιμετωπισεις του άγχους. Κανενα χαπι δεν προκειται να αλλάξει το τροπο που σκέφτεσαι δεν θέλει απλά κουβεντα με ψυχολογο θέλει να σε πιάσει κάποιος και να σε "πετάξει" στη θάλασσα. Θα αναγκαστεις να κολυμπησεις τοτε ειδάλλως θα πνιγείς. Μετά θα σκεφτεις πως το ξεπέρασες και θα δεις οτι δεν ήταν τιποτα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 09-02-19 στις 16:06. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 16:04, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από The Mountain
Το ότι του λέτε να αγνοήσει τις συμβουλές του γιατρού και να ακούσει συμβουλές ψυχολόγου με κάνει να θέλω να κουμπώσω εγώ 2-3 Artane...
Ο γιατρός δεν ρωτάει καν εάν τα έχεις όντως ανάγκη. Πετάς ένα "γιατρέ, έχω άγχος", το οποίο το συνοδεύεις κι ο ίδιος με ένα "δώστε μου κάτι" και τσάκα τσάκα έχεις πάρει συνταγούλα με Xanaxάκια. Εάν ο Φώτης είναι δυσλειτουργικός με όλα αυτά που νιώθει, σαφώς και να τα πάρει (καίτοι δεν το προτείνω, γιατί δεν βοηθούν στην καθαρότητα της σκέψης, δεν θα έχει διαύγεια για να κάτσει να μελετήσει). Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ΔΕΝ τα χρειάζεται. Τα χάπια είναι η τελευταία λύση.
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,362 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 16:07, 09-02-19:

Ο σωστός αλγόριθμος είναι:
1) Πάμε σε γενικό ιατρό ή παθολόγος για να αποκλείσουμε τα παθολογικά αίτια
2) Πάμε σε νευρολόγο για τα νευρολογικά θέματα
3) Έπειτα πάμε σε ψυχίατρο

Αν αποκλείσουμε τα ιατρικά θέματα τότε πάμε σε νευρολόγους ή στον πνευματικό μας ή αφήνουμε το χρόνο να λύσει μόνος του το πρόβλημα
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,836 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 16:13, 09-02-19:

• Και εκει χρειάζονται κάποιες αποφάσεις. Βλέπεις οτι δεν ταιριαζεις πχ πλέον με τους γονεις σου φυγε απο το σπιτι και πηγαινε να ζησεις μονος σου. Χθες μου λέγε ενας φιλος βρηκε μια δουλειά με 800 ευρώ. Νοικιασε ενα σπιτι με 200 κοντα στο κέντρο λιγο καιρο ... να έχεις κοντά τα μέσα και τα μαγαζιά ... βγάλε μια κάρτα 30 ευρώ το μηνα. Υπολογισε και αλλα 50 ταξι το μήνα για έκτακτα. και αλλα 200 φαγητο 480 ... ψιλο βγαινεις. Ένα παράδειγμα.

• Αν έχεις φιλους που πχ δεν βγαινουνε και μιζεριάζουνε ... άλλαξε τους αυτο και αν δεν το έχουμε συζητησει άπειρες φορές επισης και εδω με τις γνωστες συγκρουσεις και διαφωνιες (πάλι).

• Εισαι ένας άνθρωπος που θέλει να βγαινει και να φλερτάρει λέμε τωρα έτσι διασκεδάζει έχεις εναν τύπο που δεν θέλει και σου αρχιζει τις βλάκειες του τυπου και ποια ειναι αυτη που θα πας να μιλησεις και άστο και δεν ειναι για εμάς.... άλλαξε τον δεν κάνει ο άνθρωπος για αυτά! Απλά τα πράγματα κάποιοι έχουν αποφασισει να ζουν μια ζωη κλειστά και περιορισμένα κάποιοι άλλοι αποφασιζουν να ανοιχτούν. Δεν υπάρχει συγχρονισμος πλέον γιατι αυτος που θέλει να ανοιχτει θα φανει οτι και καλα δειχνεται σε αυτον που δεν θέλει οπως μας ειπε και η ολιβια πριν. Λεει εσυ κανεις γυμναστική και το διαφημιζεις εμεις δεν κάνουμε.

Ας πούμε παραπάνω είπες 3 tips - λύσεις. Κάποιος που έχει δυσκολία σε αυτούς τους τομείς της ζωής του, κατά πόσο νομίζεις ότι θα βοηθηθεί με το να τα ακούσει από τη μάνα του, από εσένα ή από εμένα στο διαδίκτυο; Πχ τα διάβασε και την άλλη μέρα έλυσε όλα του τα προβλήματα;

Ακριβώς επειδή δεν συμβαίνει αυτό υπάρχουνε οι ψυχολόγοι. Οι ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές γνωρίζουν να ερμηνεύσουν τον τρόπο σκέψης και τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Γνωρίζουν να ξεκινήσουν από καταστάσεις που προηγήθηκαν στη ζωή μας και μας έκαναν αυτό που είμαστε σήμερα. Γνωρίζουν να σου θέσουν ασκήσεις που θα σε βελτιώσουν σαν άνθρωπο. Και η ψυχοθεραπεία θέλει χρόνο και δουλειά, δεν είναι εύκολη.

Δεν λέμε ότι είναι λάθος αυτά που προτείνεις. Απλά πρόκειται για συμβουλές στο πόδι που δεν μπορούν να εφαρμοστούν από έναν άνθρωπο απλά και μόνο επειδή του τις πρότεινες. Είναι κάπως σαν να νομίζεις ότι επειδή κάποιος διάβασε το Να ζεις να αγαπάς και να μαθαίνεις του Μπουσκάλια χθες, σήμερα είναι ευτυχισμένος ή ότι κάποιος που διαβάζει βιβλία αυτοβελτίωσης είναι ολοκληρωμένος χαρακτήρας. Ακόμα και ένα βιβλίο που θα σου υπεραναλύσει θέματα, βοηθάει αλλά η επίδρασή του μπορεί να χρειαστεί χρόνια ολόκληρα.
6
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 16:22, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ο σωστός αλγόριθμος είναι:
1) Πάμε σε γενικό ιατρό ή παθολόγος για να αποκλείσουμε τα παθολογικά αίτια
2) Πάμε σε νευρολόγο για τα νευρολογικά θέματα
3) Έπειτα πάμε σε ψυχίατρο

Αν αποκλείσουμε τα ιατρικά θέματα τότε πάμε σε νευρολόγους ή στον πνευματικό μας ή αφήνουμε το χρόνο να λύσει μόνος του το πρόβλημα

Στην γιατρο ποτε θα πάμε ;;;

Ας πούμε παραπάνω είπες 3 tips - λύσεις. Κάποιος που έχει δυσκολία σε αυτούς τους τομείς της ζωής του, κατά πόσο νομίζεις ότι θα βοηθηθεί με το να τα ακούσει από τη μάνα του, από εσένα ή από εμένα στο διαδίκτυο; Πχ τα διάβασε και την άλλη μέρα έλυσε όλα του τα προβλήματα;

Ακριβώς επειδή δεν συμβαίνει αυτό υπάρχουνε οι ψυχολόγοι. Οι ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές γνωρίζουν να ερμηνεύσουν τον τρόπο σκέψης και τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Γνωρίζουν να ξεκινήσουν από καταστάσεις που προηγήθηκαν στη ζωή μας και μας έκαναν αυτό που είμαστε σήμερα. Γνωρίζουν να σου θέσουν ασκήσεις που θα σε βελτιώσουν σαν άνθρωπο. Και η ψυχοθεραπεία θέλει χρόνο και δουλειά, δεν είναι εύκολη.

Δεν λέμε ότι είναι λάθος αυτά που προτείνεις. Απλά πρόκειται για συμβουλές στο πόδι που δεν μπορούν να εφαρμοστούν από έναν άνθρωπο απλά και μόνο επειδή του τις πρότεινες. Είναι κάπως σαν να νομίζεις ότι επειδή κάποιος διάβασε το Να ζεις να αγαπάς και να μαθαίνεις του Μπουσκάλια χθες, σήμερα είναι ευτυχισμένος ή ότι κάποιος που διαβάζει βιβλία αυτοβελτίωσης είναι ολοκληρωμένος χαρακτήρας. Ακόμα και ένα βιβλίο που θα σου υπεραναλύσει θέματα, βοηθάει αλλά η επίδρασή του μπορεί να χρειαστεί χρόνια ολόκληρα.

Mια ιδέα μπορει να σε κανει εκατομυριουχο ή να σου αλλαξει εντελώς τη ζωή. Αρκει να εισαι ανοιχτος σε σωστές ιδέες. Ο ψυχολογος που λέμε μπορει θεωρητικά να κατευθυνει κάποιον αλλα προσωπικά οταν ειχα ενα προβλημα στραφηκα σε κάποιον φιλο που ειχε κάτι αναλογο και με τις συμβουλες του ξεπεράστηκε. Ημουν ανοιχτος ομως στη συζητηση δεν φορουσα παρωπιδες οπως το 70% κάποιων. Οι περισσοτεροι και στο λέω ευθεως θα εναντιωθούν οταν συζητας μια ιδέα διαφορετική απο τα χρονια πιστευω τους (οπως λες και εσυ για τα χρονια ολοκληρα) ο ψυχολογος και ο ψυχιατρος έχουν απλά την ταμπέλα "Ειμαι ψυχολογος πρέπει να με ακουσεις" μπορει να ειχες το ιδιο αποτελεσμα αν έλεγες για πλάκα σε κάποιον ειμαι ψυχολογος και μετά του λεγες δεν ειμαι πλάκα σου εκανα αλλα με άκουσες και πέτυχες! Τέλοςπαντων δεν ειμαστε άνθρωποι που λέμε ψέμματα.

Προχθές συζητουσα με εναν φιλο ο οποιος δουλευει κάπου αλλα δεν ειναι ευχαριστημένος. Πιναμε ενα ποτο και συζητούσαμε τον ρωτησα τι σκοπευει να κάνει μου ειπε θα φυγει εξωτερικο μάλλον πάνω στη συζητηση άρχισε να λέει και πως ένας γιατρος μου ειπε που δουλευει έξω οτι ειναι δυσκολα και πολλη φτωχεια ... τη γυριζε εκει τη συζητηση ... του λέω αυτος ειναι πλουσιος ο γιατρος ή φτωχος;;; μου λεει πλουσιος.

Και τοτε του λέω γιατι σου έλεγε για τους φτωχους και δεν σου έλεγε για το πως μπορεις να γινεις πλουσιος. Δεν μου απάντησε γιατι δεν ειχε να απαντήσει κάτι. Μετα δεν συζητησαμε αλλο για αυτο. Γιατι οταν εγω ρωτάω τι γινεται με τα έξοδα στο εξωτερικο διαβιωσης πάντα και ο άλλος μου απαντάει δεν πιστευω τον εναν δεν πιστευω τον άλλον ετσι δεν μπορουμε να συζητησουμε.

Συζητησεις μιζέριας βαρι΄λεμαι να κάνω και να κλαιγομαι ολη τη μέρα οποτε εκοψα μαζι του τη συζητηση.

τα βιβλια ειναι πολυ καλά αλλα κάποιοι νομιζουν οτι έβγαλαν μια σχολή και τελειωσαν. Πρέπει να διαβαζεις ολη σου τη ζωή για να παιρνεις ιδέες και να ακους κιολας. Εγω αυτη τη στιγμή έγραψα αρκετά πράγματα που μπορει να μην αλλάξουν τη ζωη κάποιου ο οποιος πάσχει φυσικά απο προχωρημένη μορφη καταθλιψης και οντως χρειάζεται εναν ιατρο αλλα μπορει να βοηθησουν κάποιον άλλον ο οποιος ψάχνει μορφες εκτονωσης μέσα απο μια πιεστική καθημερινοτητα.

Ένας μεγαλο εκδοτης ο Ψυχογιος έγινε ενας πετυχημενος επιχειρηματιας επειδη στηριχθηκε σε μια ιδέα απέρριψε τον διορισμο του στο δημοσιο και επέλεξε τις ιδιωτικές επιχειρησεις. Τον γνωριζω προσωπικά και ειναι στη κορυφη των εκδοτών χρονια τωρα. Ο ιδιος ισχυριστηκε σε δημοσιογραφική εκπομπη οτι μια φραση απο ενα βιβλιο αυτοβελτίωσης του άλλαξε ολη τη ζωή : Οι άνθρωποι δεν στερούνται δυνάμεσως στερούνται θελήσεως.

Δεν θέλεις να λύσεις το προβλημα οχι οτι δεν μπορεις. Ουτε οι έλληνες θέλουμε να λυσουμε τα προβληματα μας. Οχι οτι δεν μπορουμε. Βλέπουμε πάλι ο Τσιπρας κάνει τα ιδια και τα ιδια δηλαδη ανοιγει το δημοσιο , πετάει λεφτά , εχθρικο κλιμα για επενδυσεις και γενικά ενας μεγάλος κρατισμος. Δεν θέλουμε. Αν θέλαμε θα προχωρούσαμε.

Ένας μονος νέος άνθρωπος δεν θέλει να βρει συντροφια εχει επαναπαυτει στην συνηθεια της μοναξιας του και απλα κλαιγεται για να διώξει τις ευθυνες απο πάνω του. Αν ήθελε θα δοκιμαζε να εξασκηθει και να γινει πολυ καλος στο να προσεγγιζει και να γνωριζει νέους ανθρωπους (οπως ακριβως προτεινουμε και στο θρέντ με τις γνωριμιες). Και βεβαια έχουμε και εκει δεχθει επιθέσεις φραστικές - ειρωνειες - εναντιωση και πολλά άλλα που αποτελούν αντιδραση στην αλλαγή.

Άμα κάποιος θέλει μπορει. Ολα τα αλλα για μενα δεν έχουν νοημα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 09-02-19 στις 16:30. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Mhtrogoal (Μάριος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 585 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε: στις 16:25, 09-02-19:

Δεν είναι κακό να πίνεις κάνα Ρο που και που!
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

O Scandal έγραψε: στις 16:35, 09-02-19:

Mια ιδέα μπορει να σε κανει εκατομυριουχο ή να σου αλλαξει εντελώς τη ζωή. Αρκει να εισαι ανοιχτος σε σωστές ιδέες. Ο ψυχολογος που λέμε μπορει θεωρητικά να κατευθυνει κάποιον αλλα προσωπικά οταν ειχα ενα προβλημα στραφηκα σε κάποιον φιλο που ειχε κάτι αναλογο και με τις συμβουλες του ξεπεράστηκε. Ημουν ανοιχτος ομως στη συζητηση δεν φορουσα παρωπιδες οπως το 70% κάποιων. Οι περισσοτεροι και στο λέω ευθεως θα εναντιωθούν οταν συζητας μια ιδέα διαφορετική απο τα χρονια πιστευω τους (οπως λες και εσυ για τα χρονια ολοκληρα) ο ψυχολογος και ο ψυχιατρος έχουν απλά την ταμπέλα "Ειμαι ψυχολογος πρέπει να με ακουσεις" μπορει να ειχες το ιδιο αποτελεσμα αν έλεγες για πλάκα σε κάποιον ειμαι ψυχολογος και μετά του λεγες δεν ειμαι πλάκα σου εκανα αλλα με άκουσες και πέτυχες! Τέλοςπαντων δεν ειμαστε άνθρωποι που λέμε ψέμματα.

[...]
Ναι, διαφωνούμε εδώ γιατί εγώ θεωρώ ότι ο ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής είναι πιο ειδικός από έναν καθημερινό φίλο (= πολύ γενική έννοια). Ναι φοράνε παρωπίδες οι περισσότεροι άνθρωποι και είναι άλλος ένας λόγος που ο ψυχολόγος είναι πιο ειδικός να τις λύσει.
Φυσικά και η ταμπέλα "πρέπει να με ακούσεις" είναι χρήσιμη! Γιατί αν το άτομο είναι εκεί με αυτή την παραδοχή, τότε μπορεί να βοηθηθεί. Το να έχεις φίλο των άλλο δε σημαίνει ότι σε προσκάλεσε και να τον διδάξεις για τα σωψυχά του (και προσοχή σε αυτό ότι τα σώψυχα είναι μεγάλη έννοια ).
1
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 17:15, 09-02-19:

Ναι, διαφωνούμε εδώ γιατί εγώ θεωρώ ότι ο ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής είναι πιο ειδικός από έναν καθημερινό φίλο (= πολύ γενική έννοια). Ναι φοράνε παρωπίδες οι περισσότεροι άνθρωποι και είναι άλλος ένας λόγος που ο ψυχολόγος είναι πιο ειδικός να τις λύσει.
Φυσικά και η ταμπέλα "πρέπει να με ακούσεις" είναι χρήσιμη! Γιατί αν το άτομο είναι εκεί με αυτή την παραδοχή, τότε μπορεί να βοηθηθεί. Το να έχεις φίλο των άλλο δε σημαίνει ότι σε προσκάλεσε και να τον διδάξεις για τα σωψυχά του (και προσοχή σε αυτό ότι τα σώψυχα είναι μεγάλη έννοια ).

Εξαρταται απο το προβλημα. Μπορει κάποιος να έχει επιστημονικη κατάρτιση αλλα οχι πρακτική. Πχ αν έχεις εναν γνωστο ο οποιος έφτασε πάτο και ανέβηκε ξανά επαγγελματικά ποιος πιστευεις οτι ειναι καλυτερος να σου σταθει και να σου πει την γνωμη του αυτος ή ενας ψυχολογος ο οποιος μπορει να μην έχει βρεθει και ποτέ σε αυτη τη θέση ; έχουμε εναν ψυχολογο πχ ο οποιος του άνοιξε γραφειο ο μπαμπας (που ειχε λεφτά) και απλά εχει ενα πελατολογειο και βγάζει το μισθο του. Δεν ξέρει απο αποτυχια , δεν έχει νιώσει πως ειναι να τα έχει χάσει ξαφνικά ολα και να κινδυνευει να κοιμηθει ακομα και στο δρομο. Δεν εχει ψηθει στο κοσμο των επιχειρησεων και του αμειλικτου ανταγωνισμου.

Μπορει να μην φαινεται πάντοτε αλλα ο κοσμος ειναι ένας ανελέητος τοπος και οι εχθροι μπορει να ενεδρευουν παντού, μιλάμε φυσικά για ανθρωπους που με βαση την ιδιοσυγκρασια και τις συγκυριες χρονικά που θα προκυψουν μπορουν να σου κάνουν τη ζημιά και οχι απλα κάποιοι που διαφωνησαν μαζι σου ή σε κουτσομπολεψαν. Με αυτους ειμαστε εχθροι οσο ειμαστε στο πανεπιστημιο ή στο σχολειο και δεν έχουμε βγει στον αληθινο κοσμο. Μολις βγουμε και δουμε τι γινεται στην αρένα τοτε θα ζυγιζουμε περισσοτερο ποιος ειναι εχθρος και ποιος οχι και σε ποιον δεν πρέπει να επιτιθέμεθα.

Οι φιλοι μετριάζουν την σκληροτητα του κοσμου και του ανταγωνισμου. Και οι εμπειριες απλά σε διδάσκουν να εισαι ψυχραιμος και οταν εισαι ψυχραιμος παιρνεις και τις κατάλληλες αποφάσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 09-02-19 στις 17:21.
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 17:31, 09-02-19:

Γεια χαρα σε ολους!
Αρχικα Φωτη και εγω ειχα μια πολυ πολυ ασχημη εμπειρια στη γ΄λυκειου. Αρχες της σχολικης χρονιας συνέβη κατι τραγικο , για εμενα τουλαχιστον , ο θανατος του παππου μου , κατι που σε συνδιασμο με την ασφυκτική πιεση απο το φροντιστηριο αλλα και το σχολειο επηρεασαν τη διαθεση μου για διαβασμα αλλα και γενικοτερα για ζωη. Πιο συγκεκριμενα ειχα εμφανισει φαινομενα υπερφαγιας ,κρισεις αγχους κλπ και φυσικα αυτο φανηκε και στα τελικα αποτελεσματα .

Τρεισήμισι χρονια μετα εχω να πω οτι μετανιωνω που δεν ανεφερα καν στους γονεις μου το ενδεχομενο να επισκεφθω καποιον ψυχολογο ή ψυχιατρο . Γιατι σιγουρα και οι φιλοι ειναι καλοι , και οι γονεις θα σταθουν διπλα σου αλλα οσο καλες συμβουλες και αν σου δωσουν θεωρω οτι δεν μπορουν να σε βοηθησουν οσο ενας ειδικος. Επισης πιστευω οτι μονο ο ειδικος ειναι σε θεση να σου χορηγήσει φαρμακευτικα σκευασματα (πχ σεροτονινη ) τα οποια ομως θα δρουν παντα συνδυαστικά με τη θεραπεια σου και δεν θα ειναι το βασικο κομματι της θεραπειας σου.

Άλλα πραγματα που εκανα εγω και με βοηθησαν ήταν να βγαινω που και που για κανενα καφε με ατομα ομως που δεν θα μου προκαλουν περισσοτερο αγχος για τις Πανελληνιες. Ακομα, με τον κολλητο μου σχεδιαζαμε πως θα περασουμε το καλοκαιρι μας .Θυμαμαι καθομασταν με τις ωρες και ψαχναμε για προγραμματα ανταλλαγων και φθηνα αεροπορικα εισητηρια(προσωπικα μ ενδιαφερουν πολυ τα ταξιδια , εσενα μπορει παλι να σου αρεσει η μουσικη οποτε θα μπορουσες να κανεις κατι αναλογο , να ψαξεις για ενα φεστιβαλ πχ). Εμενα το να σχεδιαζω πραγματα για μετα τις Πανελληνιες μου εδωσε πολυ κουραγιο στο να συνεχισω τον αγωνα μου γιατι ηξερα οτι εχω κατι να περιμενω αφου τελειωσει . Ηταν κατι σαν επιβραβευση των κοπων μου.Ωστοσο ολα αυτα πιστευω οτι λειτουργουν συμπληρωματικα και δεν δινουν οριστικη λυση στο προβλημα. Τη ριζικη , κατα την αποψη μου, λυση στην ανεφερα παραπανω.

Ελπιζω ολα να πανε καλα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 09-02-19 στις 18:30. Αιτία: Μικροδιορθώσεις ;)
Παράθεση

paskmak

Διάσημο Μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 17:55, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Ο γιατρός δεν ρωτάει καν εάν τα έχεις όντως ανάγκη. Πετάς ένα "γιατρέ, έχω άγχος", το οποίο το συνοδεύεις κι ο ίδιος με ένα "δώστε μου κάτι" και τσάκα τσάκα έχεις πάρει συνταγούλα με Xanaxάκια. Εάν ο Φώτης είναι δυσλειτουργικός με όλα αυτά που νιώθει, σαφώς και να τα πάρει (καίτοι δεν το προτείνω, γιατί δεν βοηθούν στην καθαρότητα της σκέψης, δεν θα έχει διαύγεια για να κάτσει να μελετήσει). Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ΔΕΝ τα χρειάζεται. Τα χάπια είναι η τελευταία λύση.
Κλασική ελληνική νοοτροπία δαιμονοποίησης των «κακών» χαπιών.

Η «εύκολη» συνταγογράφηση βενζοδιαζεπινων δεν αποτελεί ούτε λαθος στην θεραπευτικη πρακτική ούτε αδιαφορία από την πλευρα του θεράποντα.

Δεν υπάρχουν σαφή όρια και ενδείξεις για να λάβει κάποιος τα συγκεκριμένα σκευάσματα. Άλλος τα ζητάει και τα χρειαζεται , άλλος Το αντιμετωπίζει με φυτικά σκευάσματα κλπ. Σε κάθε περίπτωση βοηθανε, εάν καταναλώνονται με ορθό τροπο.

Ο ψυχίατρος έχει το πλεονέκτημα να γνωρίζει και βασικά παθολογικά αιτία , περα του ψυχιατρικού φάσματος, που να προκαλούν το πρόβλημα , και να παραπέμπει καταλλήλως. Το ιδιο ισχυει και αντίθετα, δηλαδή παραπομπή παθολόγου προς ψυχιάτρου.

Τα χάπι σε αρκετές περιπτώσεις ειναι η πρώτη λύση, σε συνδυασμό βεβαια με συνεδρίες ψυχοθεραπευτικής κλπ.
1
1
Παράθεση

Physiognomist

Διακεκριμένο μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 18:08, 09-02-19:

Η εύκολη συνταγογράφηση benzos έχει καταστήσει μια ολόκληρη χώρα(ΗΠΑ) addicted σε prescription drugs από τα οποία βέβαια κονομάνε και οι γιατροί.Στην ουσία του ο γιατρός που τα γράφει σα καραμέλες δε διαφέρει σε τίποτα από τον local dealer που σου δίνει κάνναβη
2
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 18:17, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Physiognomist
Η εύκολη συνταγογράφηση benzos έχει καταστήσει μια ολόκληρη χώρα(ΗΠΑ) addicted σε prescription drugs από τα οποία βέβαια κονομάνε και οι γιατροί.Στην ουσία του ο γιατρός που τα γράφει σα καραμέλες δε διαφέρει σε τίποτα από τον local dealer που σου δίνει κάνναβη

Αν νομιζει κάποιος οτι ενα χάπι θα του αλλάξει τον τροπο σκέψης ειναι γελασμένος. Επισης δεν έχει να κάνει μονο η καταρτιση ενος γιατρου ειτε πρακτική ειτε θεωρητική αλλα και ο χαρακτηρας του αν πέσεις σε κανα καρούμπαλο που κοιτάζει μονο ευθεια θα σε πλακώσει στο κοκτέηλ και κάθε πρωι δεν θα μπορεις να σηκωθεις απο το κρεβάτι.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

O Scandal έγραψε: στις 18:23, 09-02-19:

Εξαρταται απο το προβλημα. Μπορει κάποιος να έχει επιστημονικη κατάρτιση αλλα οχι πρακτική. Πχ αν έχεις εναν γνωστο ο οποιος έφτασε πάτο και ανέβηκε ξανά επαγγελματικά ποιος πιστευεις οτι ειναι καλυτερος να σου σταθει και να σου πει την γνωμη του αυτος ή ενας ψυχολογος ο οποιος μπορει να μην έχει βρεθει και ποτέ σε αυτη τη θέση ; έχουμε εναν ψυχολογο πχ ο οποιος του άνοιξε γραφειο ο μπαμπας (που ειχε λεφτά) και απλά εχει ενα πελατολογειο και βγάζει το μισθο του. Δεν ξέρει απο αποτυχια , δεν έχει νιώσει πως ειναι να τα έχει χάσει ξαφνικά ολα και να κινδυνευει να κοιμηθει ακομα και στο δρομο. Δεν εχει ψηθει στο κοσμο των επιχειρησεων και του αμειλικτου ανταγωνισμου.

Μπορει να μην φαινεται πάντοτε αλλα ο κοσμος ειναι ένας ανελέητος τοπος και οι εχθροι μπορει να ενεδρευουν παντού, μιλάμε φυσικά για ανθρωπους που με βαση την ιδιοσυγκρασια και τις συγκυριες χρονικά που θα προκυψουν μπορουν να σου κάνουν τη ζημιά και οχι απλα κάποιοι που διαφωνησαν μαζι σου ή σε κουτσομπολεψαν. Με αυτους ειμαστε εχθροι οσο ειμαστε στο πανεπιστημιο ή στο σχολειο και δεν έχουμε βγει στον αληθινο κοσμο. Μολις βγουμε και δουμε τι γινεται στην αρένα τοτε θα ζυγιζουμε περισσοτερο ποιος ειναι εχθρος και ποιος οχι και σε ποιον δεν πρέπει να επιτιθέμεθα.

Οι φιλοι μετριάζουν την σκληροτητα του κοσμου και του ανταγωνισμου. Και οι εμπειριες απλά σε διδάσκουν να εισαι ψυχραιμος και οταν εισαι ψυχραιμος παιρνεις και τις κατάλληλες αποφάσεις.
Θα δώσω μερικά bullets πριν αφήσω τη συζήτηση για να μην υπάρχουνε παρερμηνείες. Μιλάω εκ πείρας με τον τομέα της ψυχολογίας (έχω κάνει ψυχοθεραπεία και έχω έρθει σε επαφή με αρκετούς διαφορετικούς ψυχολόγους οι οποίοι μου έχουνε δώσει να καταλάβω τι κάνουν και πως το κάνουν) :

1. Για να γίνεις ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής, χρειάζεται, πέραν από 4 χρόνια φοίτηση σε ΑΕΙ Ψυχολογίας, άλλα επιπλέον 4+ χρόνια προσωπικής ψυχοθεραπείας - δουλειάς ο ίδιος μαζί με συνεδρίες και άλλα πράγματα, για να γίνεις ψυχοθεραπευτής. Δεν τελειώνεις μια σχολή και άντε παιδιά ελάτε να σας θεραπεύσω Δεν μπορείς να ανοίξεις καν γραφείο χωρίς τέτοια άδεια από όσο ξέρω.
2. Μιλάμε πάντα για σώψυχα και όχι για "Φίλε, την αγαπώ ακόμα, έχω πιει και είμαι λιώμα, μόνο εσύ καταλαβαίνεις" που έλεγε και ο Γιαννάκης ο Πλούταρχος.
3. Για το λόγο αυτό, ο εξυπηρετούμενος, ούτε είναι ούτε θα πρέπει να είναι φίλος με τον ψυχολόγο. Μπορεί να φιλικοφέρνει μια σχέση ψυχολόγου - εξυπηρετούμενο, αλλά ουδεμία περίπτωση να είναι κανονική φιλία γιατί αυτό δεν μπορεί να σταθεί.
4. Οι ψυχολόγοι δεν μιλάνε για τα δικά τους θέματα, βιώματα, εμπειρίες, δεν είναι εκεί για να κάνουν αυτό (ωστόσο τα χρησιμοποιούν για να σε καταλάβουν). Όπως δεν είναι εκεί για να στο παίξουν ιστορία. Είναι εκεί για να σε ακούσουνε και να σου δώσουν ανατροφοδότηση πως ακούνε αυτό που τους λες και πως μπορείς να στραφείς προς κατευθύνσεις να το αλλάξεις.
5. Στόχος των ψυχολόγων είναι να σε συμφιλιώσουν με τον εαυτό σου, να εντοπίσουν από αυτά που τους λες τι σε κάνει εσένα να νιώθεις καλά και να στο ανατροφοδοτήσουν ώστε να το εφαρμόσεις. Δεν είναι εκεί ούτε για να σου λύσουν το οικονομικό πρόβλημα ούτε να σε ανασύρουν μετά από μια οικονομική κρίση.
6. Είναι μελετητές της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης μέσα από θεωρίες δεκαετιών, συζητήσεων, σεμιναρίων, επαφής με άλλους ασθενής τους και καθημερινούς ανθρώπους, προσωπικής ψυχοθεραπείας και δουλειάς (που μου έχουνε πει ότι δεν είναι εύκολη αυτή η διαδικασία της προσωπικής ψυχοθεραπείας).
Αυτά αποκτιούνται σε κάποιο βαθμό μέσα από την τριβή ενός καθημερινού ανθρώπου με τους ανθρώπους και τις καταστάσεις, αλλά, imho σε καμία περίπτωση όσο μπορεί να τα αποκτήσει ένας ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής που είναι η δουλειά του αυτή, τη σπούδασε και επενδύει κάθε μέρα στον τομέα.
7. Οι ψυχολόγοι είναι εκεί για άλλα και οι φίλοι είναι εκεί για άλλα.
8. Οι ψυχολόγοι παρακολουθούνται - κάνουν συνεδρίες με άλλους ψυχολόγους, κατά - ας τον πούμε - παρόμοιο τρόπο που κάνουμε οι εξυπηρετούμενοι μαζί τους.

9. Για να μην παρεξηγηθώ ότι εκθειάζω όλους τους ψυχολόγους: τους εκτιμώ σαν ειδικότητα, τους θεωρώ πολύ χρήσιμους αλλά δεν ξεχνάω ότι πολλοί από αυτούς ως άνθρωποι μπορεί να κάνουν λάθος χειρισμούς. Όπως και οι γιατροί και οι επιστήμονες και τεχνίτες σε κάθε τομέα.

Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια στο θέμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 09-02-19 στις 18:35.
3
5
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακμή και χάπια - Από Krasti
      Το θέμα έχει λάβει 224 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-18 στις 15:17.
    • Χάπια καφείνης; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-17 στις 16:28.
    • Χάπια για μείωση της όρεξης - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-01-11 στις 18:27.
    • Πώς λειτουργούν τα χάπια αντισύλληψης; - Από lilitu
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-10 στις 23:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα