Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,185 μέλη και 2,484,736 μηνύματα σε 79,277 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 455 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αποτρίχωση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 00:39, 21-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Εγώ θα προτιμούσα κλωστή, αλλά δε μπορώ να το κάνω μόνη μου, οπότε κερί.

Εγω μια φορα εκανα πειραμα σε μια φιλη μου που ειχε κατι ψιλουλες κι απο τοτε της βγαινουν προκες.
Μη μου κατσετε ποτε!
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

linoukooo

Νεοφερμένος

H linoukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H linoukooo έγραψε: στις 19:02, 03-07-14:

Γεια σας
Εδω και κατι μερες μετα απο το ξυρισμα βγαζω κατι μικρα σπυρακια πλαγια απο τα μπουτια ειναι αντιεσθητικα και προσπαθω με πολλους τροπους να τα κανω να φυγουν!
Τωρα ειναι και καλοκαιρι και ανυσηχω περισσοτερο...!!
Μου ειπαν οτι ειναι τριχες που γυρισαν(αν τα σκασω θα παθω τπτ?)
Ευχαριστω!
Παράθεση

N.F

Δραστήριο Μέλος

H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H N.F έγραψε: στις 20:15, 03-07-14:

Γεία σου linoukooo, τα σπυράκια αυτά είναι φυσιολογικά μετά το ξύρισμα. Προτιμότερο είναι να δοκιμάσεις έναν άλλο τρόπο αποτρίχωσης, το κερί είναι μία λύση. Αν δεν αντέχεις το κερί και τον πόνο προσπάθησε όταν ξυρίζεσαι να το κάνεις απαλά και να μην πιέζεις πολύ το δέρμα σου καθώς και να ξυρίζεις από την φορά που φυτρώνει η τρίχα.Μετά το ξύρισμα δοκίμασε να απλώσεις μία κρέμα. Εγώ τώρα τελευταία παρατήρησα ότι και η απολέπιση πριν το ξύρισμα βοηθάει αποτελεσματικά στο να μην βγαίνουν σπυράκια.
Επειδή έχω και εγώ θέμα με τρίχες που γυρνούν προς τα μέσα, νομίζω ότι το ξυράφι είναι το μοναδικό μέσω αποτρίχωσης που δεν το προκαλεί. Πιστεύω αυτό που έχεις είναι ερεθισμός. Όλες το παθαίνουμε μην ανησυχείς. Και προσπάθησε ειδικά στις πολύ ευαίσθητες περιοχές να μην ξυρίζεσαι συνέχεια επιδεινώνει τον ερεθισμό.
Παράθεση

mary_lou thess

Δραστήριο Μέλος

H mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 225 μηνύματα.

H mary_lou thess έγραψε: στις 20:31, 03-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από linoukooo
Γεια σας
Εδω και κατι μερες μετα απο το ξυρισμα βγαζω κατι μικρα σπυρακια πλαγια απο τα μπουτια ειναι αντιεσθητικα και προσπαθω με πολλους τροπους να τα κανω να φυγουν!
Τωρα ειναι και καλοκαιρι και ανυσηχω περισσοτερο...!!
Μου ειπαν οτι ειναι τριχες που γυρισαν(αν τα σκασω θα παθω τπτ?)
Ευχαριστω!
συμφωνω με την Ν.Φ
δοκιμασε να κανεις αποτριχωση με κερι ή χαλαουα. Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να κανεις και λειζερ για μονιμο αποτελεσμα. Αν θες να χρησιμοποιεις ξυραφι, φροντισε να παρεις ενα σαπουνι ή αφρο(ακομα και αυτο που ειναι για τον καθαρισμο του προσωπου) ωστε να αποφυγεις τον ερεθισμο. Μετα το ξυρισμα καλο θα ηταν να βαζεις μια ενυδατικη κρεμα ή baby oil.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 4,449 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 01:46, 05-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από N.F
Γεία σου linoukooo, τα σπυράκια αυτά είναι φυσιολογικά μετά το ξύρισμα. Προτιμότερο είναι να δοκιμάσεις έναν άλλο τρόπο αποτρίχωσης, το κερί είναι μία λύση. Αν δεν αντέχεις το κερί και τον πόνο προσπάθησε όταν ξυρίζεσαι να το κάνεις απαλά και να μην πιέζεις πολύ το δέρμα σου καθώς και να ξυρίζεις από την φορά που φυτρώνει η τρίχα.Μετά το ξύρισμα δοκίμασε να απλώσεις μία κρέμα. Εγώ τώρα τελευταία παρατήρησα ότι και η απολέπιση πριν το ξύρισμα βοηθάει αποτελεσματικά στο να μην βγαίνουν σπυράκια.
Επειδή έχω και εγώ θέμα με τρίχες που γυρνούν προς τα μέσα, νομίζω ότι το ξυράφι είναι το μοναδικό μέσω αποτρίχωσης που δεν το προκαλεί. Πιστεύω αυτό που έχεις είναι ερεθισμός. Όλες το παθαίνουμε μην ανησυχείς. Και προσπάθησε ειδικά στις πολύ ευαίσθητες περιοχές να μην ξυρίζεσαι συνέχεια επιδεινώνει τον ερεθισμό.
Εγώ έχω ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με το μπικίνι. Σε σημείο που σκέφτομαι παρά το νεαρό της ηλικίας μου το χειμώνα να κάνω λέιζερ στο μπικίνι. Εγώ όταν ξυρίζομαι στα πλαϊνά πετάω μετά από λίγες ώρες σπυράκια τα οποία μου προκαλούν αφόρητη φαγούρα,σε σημείο που ξεματώνω την περιοχή με την τόση δύναμη.. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεεν. Βέβαια το αποκορύφωμα ήταν που πριν λίγες μέρες είχα παρουσιάσει τα ίδια σπυράκια τα οποία είχαν πρηστεί και είχα τρομάξει,πήρα τηλέφωνο σε γιατρό και μου είπε να πάρω αντιβιωτική και να βάλω για να προλάβω τυχόν κίνδυνο επιθυλακίτιδας...Πάλι καλά μετά από λίγες είχαν εμφανώς "ηρεμήσει". Μου είπε μάλιστα ότι υπάρχουν δέρματα (καλή ώρα) που δε δέχονται τίποτα άλλο πέρα από λείζερ.Επομένως στη δική μου περίπτωση είναι μόνοδρομος.. Οπότε ψάξτε το όσες έχετε αντίστοιχο θέμα.
2
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,877 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 02:19, 05-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εγω μια φορα εκανα πειραμα σε μια φιλη μου που ειχε κατι ψιλουλες κι απο τοτε της βγαινουν προκες.
Μη μου κατσετε ποτε!
Μ τι να σου πω, εγώ δεν έχω και τεράστιο θέμα τριχοφυΐας, οπότε υποθέτω είναι ανάλογα.

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Εγώ έχω ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με το μπικίνι. Σε σημείο που σκέφτομαι παρά το νεαρό της ηλικίας μου το χειμώνα να κάνω λέιζερ στο μπικίνι. Εγώ όταν ξυρίζομαι στα πλαϊνά πετάω μετά από λίγες ώρες σπυράκια τα οποία μου προκαλούν αφόρητη φαγούρα,σε σημείο που ξεματώνω την περιοχή με την τόση δύναμη.. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεεν. Βέβαια το αποκορύφωμα ήταν που πριν λίγες μέρες είχα παρουσιάσει τα ίδια σπυράκια τα οποία είχαν πρηστεί και είχα τρομάξει,πήρα τηλέφωνο σε γιατρό και μου είπε να πάρω αντιβιωτική και να βάλω για να προλάβω τυχόν κίνδυνο επιθυλακίτιδας...Πάλι καλά μετά από λίγες είχαν εμφανώς "ηρεμήσει". Μου είπε μάλιστα ότι υπάρχουν δέρματα (καλή ώρα) που δε δέχονται τίποτα άλλο πέρα από λείζερ.Επομένως στη δική μου περίπτωση είναι μόνοδρομος.. Οπότε ψάξτε το όσες έχετε αντίστοιχο θέμα.
άι κεν φιλ γιου
Είναι η μόνη περιοχή που θα έκανα κι εγώ λέιζερ. Ίσως το κάνω κάποτε.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 4,449 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 02:43, 05-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
άι κεν φιλ γιου
Είναι η μόνη περιοχή που θα έκανα κι εγώ λέιζερ. Ίσως το κάνω κάποτε.
Άσε βρε Λάουρα,η κατάσταση είναι φρίκη. Σκέψου δηλαδή να με επείγει περισσότερο (τώρα το κάνω για την παραλία).

1
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 03:41, 10-07-14:

Κοριτσια , για να μη βγαζετε σπυρακια στο πλαι του μπικινι, συνιστω τα εξησ
1. Αλλαζουμε τακτικα ξυραφακι
2. Οταν το ξυραφι ειναι καινουριο, ξυριζουμε απαλα
3. Δεν ξυριζομαστε πριν τη θαλασσα. Το αλατι ερεθιζει
4. Μετα το ξυρισμα, φοραμε αερινα ρουχα να αναπνεει το δερμα μαδ
5. Διαιτα! Σοβαρα! Οι στρουμπουλες βγαζουν σπυρια, γιατι ενωνονται τα μπουτια τους! Διαιτα!
6. Δεν ξυριζομαστε καθε μερα!
7. Και φυσικα δεν τα πειραζουμε αυτα τα σπυρακια γιατι χειροτερευουν.
8. Αν εχει γυρισει τριχα, το ανοιγουμε προσεχτικα με αποστειρωμενη βελονα κ οινοπνευμα. Αν δεν ξερουμε ή δεν ειμαστε σιγουρες πως εχει γυρισει τριχα, συμβουλευομαστε δερματολογο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 10-07-14 στις 03:49.
1
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,433 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 11:48, 10-07-14:

Το κακό με εκείνη την περιοχή γενικά (όχι μόνο το μπικίνι δηλαδή) είναι ότι με το ξυράφι πάλι άγριες θα βγαίνουν οι τρίχες και φυσικά θα βγαίνουν γρήγορα. Το λέιζερ θα το θεωρούσα καλή επιλογή για να σταματήσουν να βγαίνουν τρίχες εντελώς από ένα σημείο και μετά.
1
Παράθεση

mary_lou thess

Δραστήριο Μέλος

H mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 225 μηνύματα.

H mary_lou thess έγραψε: στις 12:31, 10-07-14:

Το ξυραφι θεωρειται πρακτικο αλλα δεν ειναι καθολου αποτελεσματικο. εγω μεχρι περυσι χρησιμοποιουσα ξυραφι στο μπικινι και ειχα συνεχεια φαγουρα και εξανθηματα. Το χειμωνα αρχισα λειζερ και ΕΥΤΥΧΩΣ γλιτωσα απ'ολα αυτα. Αρκει να κανετε πρωτα μια ερευνα αγορας για να βρειτε οικονομικες προσφορες.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 16:23, 10-07-14:

Κοριτσια , για να μη βγαζετε σπυρακια στο πλαι του μπικινι, συνιστω τα εξησ
1. Αλλαζουμε τακτικα ξυραφακι
2. Οταν το ξυραφι ειναι καινουριο, ξυριζουμε απαλα
3. Δεν ξυριζομαστε πριν τη θαλασσα. Το αλατι ερεθιζει
4. Μετα το ξυρισμα, φοραμε αερινα ρουχα να αναπνεει το δερμα μαδ
5. Διαιτα! Σοβαρα! Οι στρουμπουλες βγαζουν σπυρια, γιατι ενωνονται τα μπουτια τους! Διαιτα!
6. Δεν ξυριζομαστε καθε μερα!
7. Και φυσικα δεν τα πειραζουμε αυτα τα σπυρακια γιατι χειροτερευουν.
8. Αν εχει γυρισει τριχα, το ανοιγουμε προσεχτικα με αποστειρωμενη βελονα κ οινοπνευμα. Αν δεν ξερουμε ή δεν ειμαστε σιγουρες πως εχει γυρισει τριχα, συμβουλευομαστε δερματολογο.
Εγώ δε βγάζω σπυράκια ανάμεσα στα μπούτια. Βγάζω στην αναμεσάδα. Στο πλάι πώς το λένε..
Τέλος,αν έχεις φριχτή φαγούρα το να μην τα πειράζεις μοιάζει απλά κανόνας που δεν μπορείς με καμία παναγία να τηρήσεις..
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,965 μηνύματα.

H aba έγραψε: στις 16:24, 10-07-14:

Ξυράφι δεν έκανα, αλλά με κερί θυμάμαι έβαζα ταλκ κατευθείαν και αρκετές φορές, πριν προλάβουν να βγουν, και μειωνόταν αισθητά το πρόβλημα.
2
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 03:12, 14-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Εγώ δε βγάζω σπυράκια ανάμεσα στα μπούτια. Βγάζω στην αναμεσάδα. Στο πλάι πώς το λένε..
Τέλος,αν έχεις φριχτή φαγούρα το να μην τα πειράζεις μοιάζει απλά κανόνας που δεν μπορείς με καμία παναγία να τηρήσεις..
Ριχνε κρυο νερο η βαζε δροσιστικη κρεμα τυπου μπεπανθολ. Και καποια κορτιζονουχα απο φαρμακειο. Αλλα μην τα πειραζεις γιατι σιγουρα χειροτερευουν και ειναι κριμα. Βλεπεις στην παραλια κορμαρες και απο κοντα το σημειο εκεινο να ειναι αηδια...:/
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 10:33, 14-07-14:

Ριχνε κρυο νερο η βαζε δροσιστικη κρεμα τυπου μπεπανθολ. Και καποια κορτιζονουχα απο φαρμακειο. Αλλα μην τα πειραζεις γιατι σιγουρα χειροτερευουν και ειναι κριμα. Βλεπεις στην παραλια κορμαρες και απο κοντα το σημειο εκεινο να ειναι αηδια...:/
H Bepanthol δε μου κάνει δουλειά. Έχω βρει μία κάποια ανακούφιση από λάδι καλέντουλας και βάζω αυτό διότι έκανα αρκετό καιρό χρήση κορτιζόνης και την αποφεύγω τώρα.
1
Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε: στις 14:03, 14-07-14:

Μια κρέμα που με βοηθάει απίστευτα είναι η novaquasol κλικ

Εγώ έβγαζα σπυράκια όταν αποτρίχωνα τα χέρια μου. Αφού καθαρίσω καλά το δέρμα με λάδι για να φύγει το κερί, κάνω ένα ζεστό μπάνιο με μπόλικο αφρόλουτρο να φύγει το λάδι και μετά πασαλείβομαι με αυτή την κρέμα. Από τότε που το ξεκίνησα αυτό, δε βγάζω ούτε μισό σπυράκι. Τη βάζω επίσης προληπτικά στο μπικίνι μετά την αποτρίχωση. Είναι φτηνή (2-3 ευρώ; κάτι τέτοιο) και τη βρίσκεις εύκολα.

Ούτε εμένα μου έκανε τίποτα η μπεπανθολ, χειρότερα με έκανε γιατί ήταν λιπαρή και έκανε αιώνες να απορροφηθεί.
Παράθεση

sparkling (Γεωργια)

Δραστήριο Μέλος

H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H sparkling 3-4-1994 έγραψε: στις 14:06, 14-07-14:

πηρα αποτριχωτικη μηχανη και ο πονος με πεθαινει.υπαρχει κατι που μπορω να κανω η να παρω πριν ωστε να να μειωθει?
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,433 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 14:22, 14-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από sparkling
πηρα αποτριχωτικη μηχανη και ο πονος με πεθαινει.υπαρχει κατι που μπορω να κανω η να παρω πριν ωστε να να μειωθει?
Κάποια στιγμή θα το συνηθίσεις και δεν θα πονάς.
3
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,965 μηνύματα.

H aba έγραψε: στις 15:10, 14-07-14:

Αν δεν αντέχεις βάλε πάγο πιο πριν, να μουδιάσει λίγο η περιοχή. Ή καμιά κρέμα τύπου emla, αν και είναι ίσως ακραίο.
Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε: στις 17:17, 14-07-14:

Αν κρυώσει το πόδι και κλείσουν οι πόροι θα πονάει περισσότερο νομίζω. Παρατηρώ ότι όποτε πηγαίνω στην αισθητικό και έχει το κλιματιστικό ανοιχτό, πάντα ψοφάω απ' τον πόνο και νιώθω κάθε τράβηγμα.

Συμφωνώ με την gate4, απλά θα το συνηθίσεις.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,463 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 17:47, 14-07-14:

ρε κοριτσια εγω φοβαμαι να κανω αποτριχωση στο μπικινι
κι αμα κανω καμια βλακεια...?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια