Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,244 μέλη και 2,424,409 μηνύματα σε 75,699 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 358 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες μαγειρικής

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε: στις 19:15, 05-10-11:

Πάντως εγώ ξέρω έναν πιο απλό τρόπο...

χτυπάς τα αυγά, σε ένα μπολ βάζεις πρώτα ζωμό από το φαγητό - όχι πολύ καθτό, μετά λεμόνι και τέλος τα αυγά. ανακατεύείς γρηγορα και καλά να μην κόψει το αυγό και το βάζεις εκεί που θες !!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,238 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 23:21, 05-10-11:

Εγώ δεν βάζω τους κρόκους ΑΜΑ ποτέ φτιάξω αυγολέμονο (δλδ μισή φορά στην ζωή μου και παίζει).
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 13:32, 06-10-11:

εγω απο τη μανα μου που ξερω ,απλα χτυπαω τα ασπραδια..

αφριζουν,,και αμα θες ριχνεις μετα τα κροκαδια-για πιο βαρυ αυγολεμονο και καλυτερη συντηρηση για μετα ζεσταμα ,,για φρικασε πχ-,,και λιγο λεμονι..

και το σημαντικοτερο -θελει δυο καλυτερα οπως βοηθαω εγω- η μανα μου βαραει το αυγολεμονο,,και εγω ριχνω με μια κουταλα σιγα σιγαζεστο ζουμι απο το φαι,,ελαχιστο αρχικα-μην κοψει ,,ψηθει δηλαδη το αυγο και μετα πολυ,,και τελος πεφτει ολο στο φαι και ανακατευουμε..

ποτέ δεν μας εχει κοψει αυγολεμονο,,
Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε: στις 03:21, 16-10-11:

Σε πόση ώρα θεωρείται ότι προθερμάνθηκε ο φούρνος ;
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 08:19, 16-10-11:

οταν σβησει το λαμπακι του θερμοστατη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,129 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 13:04, 16-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οταν σβησει το λαμπακι του θερμοστατη.
Δεν έχουν όλες οι κουζίνες τέτοιο λαμπάκι.

Αρχική Δημοσίευση από Avicii
Σε πόση ώρα θεωρείται ότι προθερμάνθηκε ο φούρνος ;
Αναλόγως την κουζίνα.. αλλά νομίζω ότι το τέταρτο είναι εντάξει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,742 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 13:22, 16-10-11:

Όλες οι κουζίνες έχουν λαμπάκι θερμοστάτη φούρνου... και οι παλιές και οι σύγχρονες.... οπότε όταν σβήσει σημαίνει ότι έχει φτάσει στη θερμοκρασία που έχεις βάλει το φούρνο 150 ή 180 ή 200 βαθμούς....
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 13:22, 16-10-11:

quick one:
Αν έχω ενα φλιτζάνι του τσαγιού φακές, σε πόσο νερό περίπου πρέπει να τις βράσω???
Μα δεν έχω καταφέρει να βρω σε 800000000 σάιτ μαγειρικής έναν άνθρωπο να λέει την αναλογία
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,742 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 13:34, 16-10-11:

Για βράσιμο απλό ή να φτιάξεις σούπα φακές με κρεμμύδι και ντομάτα;;;;
Γιατί κάποιοι τις προβράζουν..... στη περίπτωση του προ-βρασίματος ρίχνεις μπόλικο νεράκι σε 10 λεπτά το πετάς βάζεις όλα τα υλικά και προσθέτεις στο τέλος τις φακές με τόσο νερό όσο να καλυφθούν ...στη διάρκεια του βρασίματος προσθέτεις νερό αν δεν έχουν ψηθεί...
Στην άλλη περίπτωση βάζεις παραπάνω νερό όχι μόνο μέχρι να καλυφθούν οι φακές....
Οι φακές δεν είναι ρύζι ... αλλά μια αναλογία είναι 1 φλιτζάνι φακή 4 φλιτζάνια νερό γιατί το πότε θα ψηθούν οι φακές εξαρτάται από τη σοδειά, τη ποιότητα τους, αν είναι χοντρές ή ψιλές....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 13:54, 16-10-11:

ξέρω γω τι είναι??? 3Α σε σακουλάκι των 500gr

χωρίς να τις προβράσω, τη μαμά μου δεν την θυμάμαι ποτέ να τις προβράζει... αλλά ... η περηφάνια μου με αποτρέπει από το να την πάρω τηλ.

mille merci
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 14:09, 16-10-11:

στις φακες πετατε το πρωτο-μαυρο- νερο του βρασιματος ή το κρατατε?

δεν μαυριζει ή γινεται βαρυ?

επειδη εχω ακουσει διαφορες αποψεις.
ποια ειναι η διαφορα στη γευση?
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,235 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 16:05, 16-10-11:

Το πετάς.
Το πρώτο βράσιμο είναι για να τις "ξαφρίσεις" (να τις καθαρίσεις δηλαδή).
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 3,558 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε: στις 05:45, 17-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Το πετάς.
Το πρώτο βράσιμο είναι για να τις "ξαφρίσεις" (να τις καθαρίσεις δηλαδή).

και βέβαια πετάς και ένα μεγάλο μέρος εκχυλισμένου σιδήρου,
ναι γίνονται πιο ελαφριές αλλά αν θες να τις καθαρίσεις, το κάνεις ενώ είναι ωμές
με λίγο πλύσιμο κάτω απο τρεχούμενο νερό για λίγα δευτερόλεπτα.

Κι όσο για το ξάφρισμα, φακές είναι φορ γκαντ σέηκ, δεν είναι αρνάκι βραστό.

Η φράση "σε γαμώ αντί πινακίου φακής" κρίνεται ως ιστορική?

ον τόπικ: ξέρει κανείς καμιά εναλλακτική συνταγή για μπιφτέκια?
Βαρέθηκα όλο τα ίδια.
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,235 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 11:03, 17-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
και βέβαια πετάς και ένα μεγάλο μέρος εκχυλισμένου σιδήρου,
ναι γίνονται πιο ελαφριές αλλά αν θες να τις καθαρίσεις, το κάνεις ενώ είναι ωμές
με λίγο πλύσιμο κάτω απο τρεχούμενο νερό για λίγα δευτερόλεπτα.

Κι όσο για το ξάφρισμα, φακές είναι φορ γκαντ σέηκ, δεν είναι αρνάκι βραστό.
Την έχω ακουστά τη συνέπεια αυτή. Ευχαριστώ που με συμπλήρωσες. Όσο για το σχόλιο για το ξάφρισμα: .
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε: στις 11:26, 17-10-11:

Ούτε τα ρεβύθια και τα φασόλια είναι αρνάκι αλλά πολλές φορές βγάζουν εντυπωσιακά πολύ αφρό. Από την άλλη με τις φακές δεν μου'χει τύχει.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 13:23, 17-10-11:

ον τόπικ: ξέρει κανείς καμιά εναλλακτική συνταγή για μπιφτέκια?
Βαρέθηκα όλο τα ίδια.
με χοιρινο κιμα..

με κριθινο παξιμαδι μεσα,,με μουσταρδα μπολικη μεσα και απο πανω..

με τυρι φετα ή κιτρινο μεσα τους αφου τα πλασεις..

ή κοκκινιστα στην κατσαρολα,,και μετα ψητα,,γιουβετσι
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,129 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 16:44, 23-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Όλες οι κουζίνες έχουν λαμπάκι θερμοστάτη φούρνου... και οι παλιές και οι σύγχρονες.... οπότε όταν σβήσει σημαίνει ότι έχει φτάσει στη θερμοκρασία που έχεις βάλει το φούρνο 150 ή 180 ή 200 βαθμούς....
Eπιμένω ότι δεν έχουν όλες, τουλάχιστον από τις σύγχρονες που ξέρω, της μητέρας μου και η δική μου. Το λαμπάκι είναι μονίμως αναμμένο όταν λειτουργεί ο φούρνος.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε: στις 00:21, 24-10-11:

Πάσο....

Θα μιλήσει η πείρα της Βέφας.....
Ο φούρνος προθερμαίνεται πάντα στη θερμοκρασία που απαιτεί η συνταγή, εκτός κι αν συνιστάται αλλιώς. Η θερμοκρασία στο εσωτερικό του φούρνου, πρέπει να είναι ακριβώς αυτή που δείχνει ο θερμοστάτης. Μπορείτε να ελέγξετε το θερμοστάτη, βάζοντας ένα μεταλλικό θερμόμετρο μέσα στο φούρνο. Το θερμόμετρο πρέπει να δείχνει την ίδια θερμοκρασία με το θερμοστάτη, όταν το φωτάκι του σβήνει. Αν υπάρχει διαφορά προς τα πάνω ή προς τα κάτω, ο θερμοστάτης δε λειτουργεί σωστά. Φρόνιμο είναι να φωνάξετε τον ειδικό, για να διορθώσει ή ν' αλλάξει το θερμοστάτη της κουζίνας. Ως τότε, ψήστε τα διάφορα παρασκευάσματα υπολογίζοντας τη διαφορά και βάζοντας το διακόπτη του φούρνου επάνω ή κάτω, όση είναι η διαφορά που έδειξε το μεταλλικό θερμόμετρο που χρησιμοποιήσατε για τον έλεγχο.
πηγή
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 16:27, 29-02-12:

Γιατι οταν μαγειρευω μακαρονια , μετα απο λιγες ωρες ξεραινονται απο πανω και γινονται σκληρα? Σαν κριτσινια γινονται...Ρωτησα την αδερφη μου και μου ειπε οτι δεν τα βραζω αρκετα.Ε ποσο να τα αφησω?Δεν μπορω να τα φαω και λαπα..
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,586 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 16:32, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Γιατι οταν μαγειρευω μακαρονια , μετα απο λιγες ωρες ξεραινονται απο πανω και γινονται σκληρα? Σαν κριτσινια γινονται...Ρωτησα την αδερφη μου και μου ειπε οτι δεν τα βραζω αρκετα.Ε ποσο να τα αφησω?Δεν μπορω να τα φαω και λαπα..

Εκεί που βράζουν, πιάνεις ένα μακαρόνι και το πετάς στον τοίχο.
Έ όταν κολλήσει επάνω, είναι έτοιμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδιωτικό ΙΕΚ μαγειρικής - Από alekos123asd
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-03-18 στις 09:31.
    • Tips Μαγειρικής - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 74 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-15 στις 01:35.
    • ΙΕΚ Μαγειρικής Praxis - Από Bilikas
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-12 στις 15:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα