Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,543 μέλη και 2,431,884 μηνύματα σε 76,191 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 199 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες μαγειρικής

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 19:36, 01-03-12:

To ρύζι το έκανα με την κλασσική μέθοδο 2 νερό προς 1 ρύζι και μετά χαμηλή φωτιά μέχρι να εξατμιστεί. Αλλά από τότε που έβγαλαν τα σακουλάκια, παίρνω μόνο αυτά και απλά τα ρίχνω σε πολύ νερό που βράζει στο φουλ. Λάδι πρέπει να έχω βάλει μια φορά (προς το τέλος) αλλά δεν μου άρεσε. Εκτός και αν είναι να το περάσω στο γουοκ μετά μαζί με λαχανικά, εκεί έχω ήδη βάλει λάδι στα λαχανικά που τσιγαρίζω. Αλλιώς, αν προορίζεται για συνοδευτικό ή με σάλτσα, το αφήνω σκέτο.
Κριθαράκι έχω να φτιάξω πάρα πολύ καιρό και δεν έχω ιδέα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 14:38, 21-01-15:

Παιδια καλησπερα να σας ρωτησω : για 20 ατομα ποσα κιλα τουρτα πρεπει να αγορασω ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,753 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε: στις 14:40, 21-01-15:

Γιατί δεν ρωτάς τον ζαχαροπλάστη; Aυτός θα ξέρει καλύτερα από εμάς αφού είναι και η δουλειά του.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,422 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 15:35, 21-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη
Παιδια καλησπερα να σας ρωτησω : για 20 ατομα ποσα κιλα τουρτα πρεπει να αγορασω ;
Προφανώς εξαρτάται και από το πόσο μεγάλα κομμάτια θα κόψεις. Αν πάρουμε υπόψη ότι ένα κομμάτι πάστας ή τούρτας ζυγίζει από 100 ως 150g, μια τούρτα των 3kg είναι λογική και όχι τσιγγούνικη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 02:22, 22-01-15:

3 κιλα πιστευω θα στε οκ..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Markos1999

Νεοφερμένος

Ο Markos1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Markos1999 έγραψε: στις 14:48, 13-10-17:

Καμιά καλή συνταγή για νέους σπουδαστές που θα μένουν μόνοι τους;
Θα σπουδάσω Μαγειρική επομένως, κάθε συνταγή καλοδεχούμενη!!!!! Θα εξασκούμαι στο σπίτι :-)
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,348 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 15:08, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Markos1999
Καμιά καλή συνταγή για νέους σπουδαστές που θα μένουν μόνοι τους;
Θα σπουδάσω Μαγειρική επομένως, κάθε συνταγή καλοδεχούμενη!!!!! Θα εξασκούμαι στο σπίτι :-)
Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η οτ κουιζίν...

Προτείνω αυτό...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,164 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 15:26, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η οτ κουιζίν...

Προτείνω αυτό...
Τι όνομα site είναι αυτό
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,348 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 15:32, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Τι όνομα site είναι αυτό
Σίγουρα δεν είναι ωτ κουιζίν...
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 16:05, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Σίγουρα δεν είναι ωτ κουιζίν...
Από σένα περίμενα να γράψεις haute cuisine!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε: στις 18:45, 13-10-17:

Εντάξει ρε παιδιά, αυτές οι συνταγές πέρα από εξεζητημένες είναι και χαζές κατά τη γνώμη μου... Βρες τε μου ένα φοιτητή που να μπορεί να αγοράσει σολωμό και θα αναιρέσω. Εδώ δεν μπορούμε να αγοράσουμε οι υπόλοιποι, πέραν των οικονομικά εύρωστων.
Εγώ πιστέυω πως πρέπει να ξεκινήσει από τα εύκολα, εξάλλου για να πάρει κάποιος μια ιδέα για μαγειρική πρέπει να μάθει τα βασικά. Κι αυτά μαθαίνονται από τα εύκολα.
Ποιά είναι αυτά; Τηγανητές πατάτες με αυγουλάκια, μακαρόνια με διάφορες σαλτσούλες, μπιφτέκια και κεφτεδάκια ίσως, τέτοια πράγματα για να πάρετε μια ιδέα. Αν δεν μάθεις αυτά, δύσκολο να κατανοήσεις το φαγητό για να γίνεις και μάγειρας.

ΥΓ. Πάντως η ιδέα για πιτσούλες με τις πίττες για σουβλάκια, είναι ωραία, την εφαρμόζω κι εγώ αρκετές φορές.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 773 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 05:24, 14-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Εντάξει ρε παιδιά, αυτές οι συνταγές πέρα από εξεζητημένες είναι και χαζές κατά τη γνώμη μου... Βρες τε μου ένα φοιτητή που να μπορεί να αγοράσει σολωμό και θα αναιρέσω. Εδώ δεν μπορούμε να αγοράσουμε οι υπόλοιποι, πέραν των οικονομικά εύρωστων.
Εγώ πιστέυω πως πρέπει να ξεκινήσει από τα εύκολα, εξάλλου για να πάρει κάποιος μια ιδέα για μαγειρική πρέπει να μάθει τα βασικά. Κι αυτά μαθαίνονται από τα εύκολα.
Ποιά είναι αυτά; Τηγανητές πατάτες με αυγουλάκια, μακαρόνια με διάφορες σαλτσούλες, μπιφτέκια και κεφτεδάκια ίσως, τέτοια πράγματα για να πάρετε μια ιδέα. Αν δεν μάθεις αυτά, δύσκολο να κατανοήσεις το φαγητό για να γίνεις και μάγειρας.

ΥΓ. Πάντως η ιδέα για πιτσούλες με τις πίττες για σουβλάκια, είναι ωραία, την εφαρμόζω κι εγώ αρκετές φορές.
Δεν ειναι ακριβος ο σολωμος, ειδικα οταν αγοραζεις 1-2 φετες για 1 ατομο. 12-13 το κιλο δεν εχει; Ειναι πολυ ευκολο φαγητο για εναν φοιτητη. Εγω στα φοιτητικα μου χρονια αγοραζα πολυ συχνα σολομο (πολλες φορες αγοραζα ολοκληρο το ψαρι και το εκοβα σε φετες και τις εβαζα καταψυξη). Τηγανιζεις την φετα για 5-10 λεπτα, κοβεις ενα μαρουλι ή παιρνεις ετοιμη κομμενη σαλατα, προσθετεις ξηρους καρπους, αποξηραμενα φρουτα, φρυγανια σε κυβους και dressing και εχεις φαγητο μεσα σε 10 λεπτα.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 06:44, 14-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Από σένα περίμενα να γράψεις haute cuisine!
Είδα οτι ο όρος είναι δόκιμος...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδιωτικό ΙΕΚ μαγειρικής - Από alekos123asd
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-03-18 στις 10:31.
    • Tips Μαγειρικής - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 74 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-15 στις 02:35.
    • ΙΕΚ Μαγειρικής Praxis - Από Bilikas
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-12 στις 16:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα