Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,967 μέλη και 2,478,285 μηνύματα σε 78,934 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 188 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 18:16, 29-06-10:

εχω κανα τριμηνο χωρις!
5
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 18:34, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εχω κανα τριμηνο χωρις!
Μπράβο στο λαγούδι! Να τα εκατοστήσεις!
1
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 18:36, 29-06-10:

και σε μένα , και σε μένα μπράβο

14 μήνες χωρίς τσιγάρο παρακαλώ

θα το γιορτάσω as usual - με ένα πούρο
2
Παράθεση

Fedde le Grand

Διακεκριμένο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε: στις 19:21, 29-06-10:

Είναι πολύ παλιό το θέμα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει άλλους.Έχω ακούσει για τα ηλεκτρικά τσιγάρα τα οποία έχουν φορτιστεί για να φορτίζονται και βγάζουν καπνό,βέβαια όχι βλαβερό.Μήπως βοηθάει αυτό;;
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε: στις 11:40, 01-07-10:

Κοντευω τρια χρονια που εχω κοψει το συστηματικο καπνισμα.
Παρ'ολ'αυτα, στο ενδιαμεσο εχω κανει αρκετα τσιγαρα - περιπου ενα εως δυο την εβδομαδα, εκτος απο μερικα διαστηματα 1-2 μηνων που δεν εχω κανει ουτε ενα.
Και ρε γαμωτο - πρεπει να τα κοψω κι αυτα. Πρεπει. Καθε φορα που θα ειμαι εξω, θα πιω λιγο παραπανω, θα καπνιζει καποιος σε ακτινα τριων μετρων, θα κανω κι εγω ενα. Και τις περισσοτερες φορες το μετανιωνω, γιατι να ειμαι "εθισμενη" στο περιστασιακο τσιγαρο;
Ε οχι λοιπον. Θα το κοψω κι αυτο.
Με λενε Χακουνα και εχω πεντε μερες καθαρη.
4
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,147 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 12:20, 01-07-10:

Δεν έχω καπνίσει ποτέ
Στο Ίντερνετ κυκλοφορούν κάποιες ακτινογραφίες (τις είδα σε μία ιατρική ιστοσελίδα) που δείχνουν πως είναι οι πνεύμονες μετά από 5, 10και 15 χρόνια καπνίσματος.
Προλαβαίνετε να το κόψετε...για την υγεία σας, για εσάς τους ίδιους!
2
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 20:05, 21-09-10:

εχω κανα 6μηνο χωρις!!

αλλα τωρα τελευταια περναει απο το μυαλο μου...
1
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 839 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε: στις 20:50, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εχω κανα 6μηνο χωρις!!

Αν καταφέρεις και βγεις νικήτρια από την μάχη με το τσιγάρο
τα υπόλοιπα στην ζωή θα σου φαίνονται παιχνιδάκι.

Μείνε δυνατή.

2
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 21:33, 21-09-10:

εχω κανα 6μηνο χωρις!!

κρατα γερα...

οσο περνα ο καιρος τοσο λιγοτερο θα το θελεις..
1
Παράθεση

myrsi-nous (Παύλος)

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O myrsi-nous έγραψε: στις 12:39, 30-09-10:

Πολύ ωραίο θέμα!!! "Ημερολόγιο απεξάρτησης"... Το διάβασα όλο! Είχα και χρόνο, καθώς εδώ και μία βδομάδα μου φαίνεται κάθε ημέρα πως είναι ολόκληρος χρόνος, αφού ήδη κοντεύω να συμπληρώσω το 8ο εικοσιτετράωρο χωρίς τσιγάρο, μετά από 16 χρόνια ελεεινού ντουμανιάσματος. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω, για την ώρα όμως με ενοχλεί η μυρωδιά του ακόμα και από περαστικούς στο δρόμο.. Πάντως είναι ωραίο να γράψεις κάτι εδώ και να το βρεις αργότερα, αλλά και να μάθεις τις εμπειρίες άλλων που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που καταφέρνουν να απαλλαγούν από αυτή την αηδία!!! Δίνετε θάρρος και στους άλλους.. Όσο για τη δύναμη που χρειάζεται, νομίζω ότι είναι η συνείδησή μας και ίσως δεν απαιτείται σε τόση ένταση όση νομίζουμε ενόσω είμαστε ακόμη παγιδευμένοι... Θέλω να πω, ότι μου φαίνεται τελικά πιο εύκολο. Θα δείξει...
3
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 8,690 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 18:24, 30-09-10:

Είναι πιο εύκολο, απ' ότι φαίνεται να το κόψεις. Το δύσκολο είναι να μην το ξαναρχίσεις - εκεί θέλει να το πάρεις εγωιστικά, σαν να είναι το τσιγάρο ο πιο μισητός σου εχθρός, οπότε ή θα ζήσει εκείνο ή εσύ. Πάντως συγχαρητήρια για την έως τώρα πορεία σου, κράτα γερά! Και πρόσεχε πολύ όσο περνάει ο καιρός - ακόμα κι αν δεν αντέξεις και κάνεις τελικά κάποια στιγμή τσιγάρο (είτε ένα είτε δέκα), μη παραιτηθείς. Την επόμενη μέρα συνέχισε την προσπάθεια σαν να μη συνέβη τίποτα.
4
Παράθεση

thanos323 (σουπερ γουμαρ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε: στις 23:48, 05-10-10:

δεν εχω καπνισει ποτε. μαλλον το εχω δοκιμασει αλλα δεν το αρχισα. δεν εχω σκοπο να το αρχισω. μενει ακομα να παω φανταρος. αν δεν το αρχισω στον στρατο δεν θα το αρχισω καμια φορα στην ζωη μου ελπιζω να μην το αρχισω ουτε στον στρατο.
Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε: στις 00:00, 06-10-10:

ασε εγω παλι το αρχισα.........τι βλακεια ........
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 22:27, 11-11-10:

Ακόμα χωρίς!

Είμαι η βίκη είμαι 7 μήνες καθαρή και δόξα τω θεώ είμαι καλά!!!
8
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε: στις 20:58, 15-11-10:

Είμαι η Σοφία και έχω 2 χρόνια και ένα μήνα αν δεν κάνω λάθος...
Χωρίς να καπνίσω....
Είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό...
Προσπαθήστε να το κόψετε και θα με θυμηθείτε.... χαχαχαχα σαν διαφήμιση ακούγεται...

Ακούστε που σας λέω....
Γέννησα και πλέον δεν καπνίζουμε και μέσα στο σπίτι ξέρεις τι καλό είναι....
Παλιά όταν ο Αδελφός μου μας έβγαζε έξω για να καπνίσουμε... τσατιζόμουν...
τώρα τον καταλαβαίνω..

Μην το βάζεται κάτω..
3
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 13:48, 22-09-11:

Περίπου 16 μήνες χωρίς τσιγάρο! ^_^

Μπράβο μου!
12
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,190 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε: στις 14:12, 22-09-11:

6 μέρες μόνο αλλά δεν θα το βάλω κάτω! Εμπρός στην έτσι που χάραξε ο τέτοιος!!
8
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 21:14, 22-09-11:

"Είμαι καθαρή" () από τις αρχές του καλοκαιριού. (Τέλη Μαΐου ήταν, αλλά ας πούμε από 1η Ιουνίου για να είμαστε μέσα). Σε λίγες μέρες θα κλείσω 4 μήνες! Δεν μου λείπει καθόλου και ακόμη και η σκέψη της μυρωδιάς του μου φέρνει αναγούλα!

Whitedrum, το φόρουμ σου δίνει μια ευκαιρία ν' αλλάξεις nickname
10
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 12:39, 25-09-11:

Κόψτε το τσιγάρο αν θέλετε να βελτιώσετε τη μνήμη σας!

Όσοι κόβουν το κάπνισμα, έχουν καλύτερη μνήμη από όσους το συνεχίζουν, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα, που διαπίστωσε ότι όσοι έχουν σταματήσει το τσιγάρο εδώ και δυόμισι χρόνια, θυμούνται καλύτερα σε ποσοστό 25% κατά μέσο όρο σε σχέση με τους καπνιστές.

Όσοι μάλιστα δεν κάπνισαν ποτέ, έχουν 37% καλύτερες μνημονικές επιδόσεις σε σχέση με όσους καπνίζουν.

Οι ερευνητές του πανεπιστημίου Νορθάμπρια, με επικεφαλής τον καθηγητή ψυχολογίας Τομ Χέφερναν, που θα δημοσιεύσουν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό για θέματα εξαρτήσεων “Drug and Alcohol Dependence”, επισημαίνουν ότι το κόψιμο του τσιγάρου, εκτός από άλλες σημαντικές θετικές επιπτώσεις για την υγεία, βελτιώνει τις νοητικές λειτουργίες και ιδιαίτερα την μνήμη.

Οι ψυχολόγοι έκαναν πειράματα με μια ομάδα εθελοντών, καπνιστών και μη, στους οποίους ανέθεσαν διάφορα μνημονικά καθήκοντα που έπρεπε να θυμηθούν να κάνουν μέσα στην μέρα. Οι καπνιστές έκαναν, κατά μέσο όρο σωστά τα 8,9 από αυτά, οι πρώην καπνιστές τα 11 και όσοι δεν είχαν ποτέ καπνίσει τα 12,1 (δεν υπήρχαν διαφορές ανάμεσα στις τρεις ομάδες αναφορικά με τον μέσο δείκτη νοημοσύνης τους).

Προηγούμενες μελέτες είχαν δείξει ότι το κόψιμο του καπνίσματος βελτιώνει την “μνήμη ανάκτησης”, δηλαδή την ικανότητα να θυμάται κανείς αργότερα πληροφορίες που έχει μάθει στο παρελθόν. Η νέα έρευνα έδειξε ότι υπάρχει βελτίωση και στην “προοπτική μνήμη”, δηλαδή στην ικανότητα να θυμηθεί κανείς να κάνει στο μέλλον κάτι που του έχει ανατεθεί στο παρελθόν (π.χ. να θυμηθεί να πάρει το φάρμακό του κάποια συγκεκριμένη ώρα).

Οι επιστήμονες δεν έχουν σαφή άποψη γιατί το κάπνισμα παρεμβάλλεται στη διαδικασία της μνήμης. Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι το χρόνιο κάπνισμα συνδέεται με μια ατροφία σε μερικές περιοχές του εγκεφάλου, όπως ο προμετωπιαίος φλοιός, ο ιππόκαμπος και ο υποθάλαμος.

Ο Χέφερναν επεσήμανε πάντως ότι η έρευνά του πραγματοποιήθηκε σε μικρό δείγμα (69 ατόμων) και για αυτό τα συμπεράσματά της θα πρέπει να επιβεβαιωθούν από άλλες μεγαλύτερες μελέτες.
1
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε: στις 13:14, 25-09-11:

Πρωτα απ'ολα μπραβο σου που θες να κοψεις αυτην την "κακια συνηθεια"
Δευτερον, τιι γλυκο που θες να κανεις παιδακιι!
Καλο σου κουραγιο και ευχομαι να τα καταφερεις!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος