Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,641 μέλη και 2,466,319 μηνύματα σε 78,285 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 391 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε: στις 14:19, 12-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Ακομη κι αν δουλευει 8ωρο ο ενας και ο αλλος ειναι ανεργος,ακομα και τοτε πιστευω οτι θα πρεπει να βοηθαει.Και φυσικα να μη βγαζει εξτρα δουλειες!!!
Θελω να ρωτησω κατι: Αν ο αντρας σας (αναφερομαι στις γυναικες) ητανε ανεργος κι εσεις δουλευατε θα περιμενατε να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου και να σας περιμενει με ενα ζεστο πιατο φαι ή οχι?
Αν οχι, τοτε γιατι να απαιτουνε οι αντρες απο εμας το ιδιο ακριβως?
Εγω εχω την εντυπωση πως ακομα κι αν ο αντρας μου ηταν ανεργος κι αν εγω δουλευα πολλες ωρες, θα γυρναγα σπιτι και θα ξεκωλ@@μουν στις επιπλεον δουλειες απλα γιατι δεν θα εκανε τιποτα ή θα εκανε ελαχιστα!
Και ξερω πολλες γυναικες που κανουν ακριβως το ιδιο.Για μενα ειναι απλα θυματα.
Αυτο εχει να κανει με το χαρακτηρα του καθενος και καλο ειναι να μη γενικευουμε. Εμενα ο φιλος μου οταν ειχε αδεια δυο βδομαδες ουτε σουπερμαρκετ δεν πηγα. Δεν ξερω βεβαια αν θα συνεχιζοταν αυτο για παντα αλλα βλεπω και τωρα οτι αν γυρισει πιο νωρις απο μενα σπιτι βαζει εκεινος να μαγειρεψει. Γενικα το θεμα πιστευω ειναι να αγαπας τον αλλον και να θες να τον φροντιζεις. Απο κει ξεκινανε ολα, απο τη διαθεση. Δεν ειναι κανεις χαρουμενος δηλαδη με το να πλενει τζαμια αλλα αν ειναι χαρουμενος που μενει στο ιδιο σπιτι με τον ανθρωπο του και θελει ενα ωραιο περιβαλλον και για τους δυο και φυσικα αν βλεπει ευγνωμοσυνη και ανταποδοση, δε θα ριχνει καντηλια με καθε ψεκασμα αζαξ.
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε: στις 14:35, 12-07-10:

Εγω παντως αμα ηταν ανεργος και δεν εκανε τιποτα μπορει και να τον ειχα χωρισει. Δε με χαλαει σαν εικονα να μαγειρεψει ενας αντρας ή να βαλει σκουπα. Αλλα δε γινεται να δουλευω εγω πχ και αυτος να καθεται στον υπολογιστη χωρις να κανει τιποτα και να γυριζω ξεθεωμενη και να κανω και ολες τις δουλειες στο σπιτι.Καποια στιγμη αρχιζεις και νιωθεις σαν τη δουλαρα.
Η μανα μου δε δουλευε απο τοτε που μας γεννησε και παντα εκανε τα παντα στο σπιτι. Ο πατερας μου γυριζε 3 το μεσημερι.Βοηθουσε σε καποια πραγματα,παντα θυμαμαι μολις τρωγαμε οτι μαζευε τα πιατα και περνουσε με βετεχ τον παγκο. Εβαζε και σκουπα τακτικα,ειδικα στην βεραντα και διαφορα τετοια μικροπραγματα.
Θελω να πω οτι ακομα κι αν ο αλλος δουλευει πρεπει να βοηθαει λιγο και στο σπιτι.Γιατι οι δουλειες στο σπιτι δεν τελειωνουν ποτε,ειδικα αν εχεις παιδια.Ειναι εργασια 24ωρες το 24ωρο χωρις αμοιβη και δεν συγκρινεται με 8ωρες δουλειας.
2
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 15:22, 12-07-10:

Eμείς πάντως έχουμε χωρίσει τις δουλειές, σε αυτές που προτιμάμε περισσότερο να κάνουμε.
Αυτός σκουπίζει και σφουγγαρίζει
Εγώ κάνω το μπάνιο
Εγώ βάζω πλυντήριο και απλώνω
Αυτός μαζεύει και τα τακτοποιεί στις ντουλάπες
Πιάτα πλένει αυτός που έχει περισσότερη όρεξη εκείνη τη στιγμή ή είναι λιγότερο κουρασμένος (συνήθως πάει όλως τυχαίως εναλλάξ)
Το μαγείρεμα πάλι εξαρτάται από το τι θέλουμε να φάμε. Άλλα φαγητά τα κάνω καλύτερα εγώ, αλλά εκείνος.

Και όχι δεν ξενερώνω να τον βλέπω με τη σφουγγαρίστρα, μη σας πω ότι γουστάρω κιόλας. Βίτσια είναι αυτά
8
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 15:58, 12-07-10:

Αυτός σκουπίζει και σφουγγαρίζει
μαζεύει και τα τακτοποιεί στις ντουλάπες
Πιάτα εναλλάξ
Άλλα φαγητά καλύτερα εκείνος.

Σκοπεύει να κάνει κάναν γκέη γάμο ο δικός σου;
Να με τηλ
5
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Δραστήριο Μέλος

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw . έγραψε: στις 16:01, 12-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Να με τηλ
Κατα την γνωμη σου δηλαδη οποιος κανει δουλειες ειναι γκευ??
Δηλαδη ο βαρβαταντρας τι κανει?? καθεται ολη μερα και περιμενει την δουλαρα??
1
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 16:04, 12-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Κατα την γνωμη σου δηλαδη οποιος κανει δουλειες ειναι γκευ??
Δηλαδη ο βαρβαταντρας τι κανει?? καθεται ολη μερα και περιμενει την δουλαρα??

σιγά ρε συ που απορείς,
απλά είμαι διατεθειμένος να αλλάξω προσανατολισμό
αν είναι να βρω μια φορά το σπιτι καθαρό
1
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Δραστήριο Μέλος

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw . έγραψε: στις 16:07, 12-07-10:

σιγά ρε συ που απορείς,
απλά είμαι διατεθειμένος να αλλάξω προσανατολισμό
αν είναι να βρω μια φορά το σπιτι καθαρό
γιατι εσυ χερακια δεν εχεις??
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

O Rempeskes έγραψε: στις 16:34, 12-07-10:

γιατι εσυ χερακια δεν εχεις??

μωρέ και οκτώ χέρια σαν Ινδική θεότητα να είχα,
ώρα και διάθεση έχω μηδέν

υγ. τελικά άκυρο;
κρίμα... είχα καλό σκοπό για το παλικάρι
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 17:08, 12-07-10:

Να με τηλ
Άφησε το τελέφωνό σου στο τελε-κοντρόλ και θα σε ενημερώσουμε, γιατίς η λίστα αναμονής είναι μεγάλη.
5
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

O Rempeskes έγραψε: στις 17:13, 12-07-10:

η λίστα αναμονής είναι μεγάλη.

αααααχ, τι κρίμα
κράτα τον τότε... Eγώ θα αγοράσω μια ρουμπα
Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε: στις 18:01, 12-07-10:

Παιδια ελεος με τις προκαταληψεις.
Ο αντρισμος φυσικα και δεν μετριεται απο αυτο.

Τουλαχιστον ο δικος μου δεν κανει δουλειες απο βαρεμαρα,οχι επειδη νομιζει οτι θα χαλασει ο αντρισμος του αμα πιασει και κοψει καμια πατατα.
Δηλαδη οι αντρες εργενηδες δεν μαγειρευουν?Δεν καθαριζουν το σπιτι τους? Ή μηπως περιμενουν τη μανουλα στα 30 τους να παει να τους καθαρισει το σπιτι???
3
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Δραστήριο Μέλος

H aporw . έγραψε: στις 18:07, 12-07-10:

Τουλαχιστον ο δικος μου δεν κανει δουλειες απο βαρεμαρα,οχι επειδη νομιζει οτι θα χαλασει ο αντρισμος του αμα πιασει και κοψει καμια πατατα.
Δηλαδη οι αντρες εργενηδες δεν μαγειρευουν?Δεν καθαριζουν το σπιτι τους? Ή μηπως περιμενουν τη μανουλα στα 30 τους να παει να τους καθαρισει το σπιτι???
πες τα ρε κουνελα!
γεμισε ο κοσμος βαρβαταντρες και δεν τους χωραει ο τοπος..
1
Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki <3 έγραψε: στις 18:22, 12-07-10:

Ο αντρας που θελει να λεγεται μαγκας και βαρβατος πρεπει να ειναι ανεξαρτητος και να μη περιμενει καμια μανουλα να του μαγειρεψει και να κανει τις δουλειες. Μετα πανε και φανταροι τρομαρα τους!
1
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

O Rempeskes έγραψε: στις 18:24, 12-07-10:

. Μετα πανε και φανταροι τρομαρα τους!

Σε πληροφορώ πως αυτή η τραυματική εμπειρία
διδάσκει στον άντρα την σημασία
του να κάνει άλλος τις δουλειές
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 18:41, 12-07-10:

εμενα παλι μαρεσει να τον φροντιζω, να μαγειρευω εγω...
μαρεσει εξισου ομως... να μου κανε και που και που το τραπεζι... να μου μαγειρευε κατι με τα χερακια του. ^_^

θελω απλα απο εκεινον, να μαζευει το τραπεζι, να πλενει κανα πιατο, να καθαριζει με αζαξ το τραπεζι αφοτου φαγαμε...
το ξεσκονισμα-σκουπισμα-σφουγγαρισμα-πλυντηρια τα κανω και γω μωρε, δεν εχω προβλημα... με την προυποθεση να σεβεται τον κοπο μου και να μη γεμιζει τον κοσμο ψιχουλα, μη μπαινει μεσα στο σπιτι με βρωμικα παπουτσακια κλπ.

δεν ειναι οτι θα με ξενερωνε να σκουπιζε και να σφουγγαριζε... αλλα μαρεσει να τον φροντιζω.
7
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Δραστήριο Μέλος

H aporw . έγραψε: στις 18:52, 12-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εμενα παλι μαρεσει να τον φροντιζω, να μαγειρευω εγω...
μαρεσει εξισου ομως... να μου κανε και που και που το τραπεζι... να μου μαγειρευε κατι με τα χερακια του. ^_^

θελω απλα απο εκεινον, να μαζευει το τραπεζι, να πλενει κανα πιατο, να καθαριζει με αζαξ το τραπεζι αφοτου φαγαμε...
το ξεσκονισμα-σκουπισμα-σφουγγαρισμα-πλυντηρια τα κανω και γω μωρε, δεν εχω προβλημα... με την προυποθεση να σεβεται τον κοπο μου και να μη γεμιζει τον κοσμο ψιχουλα, μη μπαινει μεσα στο σπιτι με βρωμικα παπουτσακια κλπ.

δεν ειναι οτι θα με ξενερωνε να σκουπιζε και να σφουγγαριζε... αλλα μαρεσει να τον φροντιζω.
Ετσι ειναι οι σωστες ισορροπιες!
1
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Δραστήριο Μέλος

H aporw . έγραψε: στις 19:04, 12-07-10:

Εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια! δεν θελω να μου βαζει πλυντηριο ή να μου σκουπισει-σφουγγαρισει (αν και δεν θα με χαλουσε ειδικα τα 2 τελευταια) αλλα να ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ!!σηκω ρε φιλε και πλυνε το πιατο σου!τι το αφηνεις πανω στο τραπεζι?(ουτε καν μεσα στο νεροχυτη) αυτο το παλιοποτηρι που ειπιες καφε ποιος περιμενεις να το πλυνει??μονο του αποκλειεται!
λες:
-- πειναω, τι εχει να φαω??''
-- αυτο που θα μαγειρεψεις τωρα!'
-- γιατι δεν μαγειρεψες??
-- οχι πριν λιγο γυρισα απο την δουλεια και ειμαι κομματια!
-- κομματια?? γιατι εσκαβες??

του φερνεις το ψυγειο στο κεφαλι εκεινη την ωρα??

-- η μαμα μου μαγειρευει καθε μερα!
-- να πας στην μανα σου!!!

2
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 09:34, 13-07-10:

love angel και aporw..

ειμαι περηφανος για σας..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki <3 έγραψε: στις 10:41, 13-07-10:

Εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια! δεν θελω να μου βαζει πλυντηριο ή να μου σκουπισει-σφουγγαρισει (αν και δεν θα με χαλουσε ειδικα τα 2 τελευταια) αλλα να ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ!!σηκω ρε φιλε και πλυνε το πιατο σου!τι το αφηνεις πανω στο τραπεζι?(ουτε καν μεσα στο νεροχυτη) αυτο το παλιοποτηρι που ειπιες καφε ποιος περιμενεις να το πλυνει??μονο του αποκλειεται!
λες:
-- πειναω, τι εχει να φαω??''
-- αυτο που θα μαγειρεψεις τωρα!'
-- γιατι δεν μαγειρεψες??
-- οχι πριν λιγο γυρισα απο την δουλεια και ειμαι κομματια!
-- κομματια?? γιατι εσκαβες??

του φερνεις το ψυγειο στο κεφαλι εκεινη την ωρα??

-- η μαμα μου μαγειρευει καθε μερα!
-- να πας στην μανα σου!!!

Εεεετσι εεεετσι!!!!!!!
Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε: στις 10:06, 14-07-10:

εγω ολο και κατι θα κανω θα συμμαζεψω το δωματιο μου,θα ριξω κανα σφουγγαρισμα ,θα σιδερωσω αλλα το να μαγειρεψω δεν το εχω και πολυ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ExoticAura, Orange_Crush