Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,633 μέλη και 2,466,001 μηνύματα σε 78,265 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 241 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 4,449 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 21:54, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Τότε γεμίζεις ήδη τη θήκη των φακών, από το σπίτι σου, με υγρό και τους βάζεις μέσα κατευθείαν, όποτε κι αν το θελήσεις.
Indeed.Πρίνσες ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,403 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε: στις 22:57, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Μέχρι 100 ml επιτρέπεται.
Βέβαια επειδή πάω εξωτερικό δεν ξέρω μήπως πιθανά αλλάζει κάτι στους κανόνες ασφαλείας την τελευταία φορά μου είχαν ανοίξει την τσάντα και όχι τίποτε άλλο ό,τι είχα το έβγαζαν έξω.
Μέχρι 100 ml επιτρέπεται και στις πτήσεις εξωτερικού. Αν όμως δεν έχεις μικρό μπουκαλάκι υγρού, κάνεις το κόλπο με τη θήκη και όλα καλά
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 4,449 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 23:30, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Μέχρι 100 ml επιτρέπεται και στις πτήσεις εξωτερικού. Αν όμως δεν έχεις μικρό μπουκαλάκι υγρού, κάνεις το κόλπο με τη θήκη και όλα καλά
Αυτό θα κάνω!
Ευχαριστώ πάαααααρα πολύ.
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 14:41, 01-07-13:

Φοβαμαι με τη χρηση που κανω στους φακους επαφης.
Θελω, μακροπροθεσμα, να κανω laser.
Ενημερωτικα, ξερετε ποσο περιπου κανει ;
Παράθεση

φρι

Περιβόητο Μέλος

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H φρι . έγραψε: στις 15:19, 01-07-13:

3 χιλιαρικα
Παράθεση

HappyDays

Νεοφερμένος

H HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H HappyDays έγραψε: στις 16:22, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Φοβαμαι με τη χρηση που κανω στους φακους επαφης.
Θελω, μακροπροθεσμα, να κανω laser.
Ενημερωτικα, ξερετε ποσο περιπου κανει ;
Το "3 χιλιάρικα" που είδα ότι γράφτηκε ίσως είναι πολύ παλιά τιμή ή σε κάποιον που το παίζει φίρμα. Οι τιμές στην αγορά είναι από 1.500 ως 2.300, ανάλογα τη μέθοδο, αν θες απόδειξη ή όχι, το γιατρό, κ.α. και φυσικά πάντα μιλάμε και για τα δυο μάτια.
Παράθεση

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Αρίκος έγραψε: στις 20:02, 05-07-13:

Εδώ και πέντε περίπου μέρες φοράω φακούς επαφής.Κάθε φορά που πάω να διαβάσω βλέπω λίγο θολά και για κάποιο λόγο δεν βολεύομαι.Έχω αστιγματισμό και μυωπία.Ξέρει κανείς τι γίνεται?
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 21:02, 05-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Αρίκος
Εδώ και πέντε περίπου μέρες φοράω φακούς επαφής.Κάθε φορά που πάω να διαβάσω βλέπω λίγο θολά και για κάποιο λόγο δεν βολεύομαι.Έχω αστιγματισμό και μυωπία.Ξέρει κανείς τι γίνεται?
Νομίζω αυτό με το διάβασμα τυχαίνει το πάθαινα και γω. Δηλαδή τύχαινε να φορά φακούς από το πρωί μέχρι το βράδυ μια μέρα χωρίς να έχω πρόβλημα αλλά αν διάβαζα καμιά φορά με φακούς είχα θέμα. Καλύτερα είναι να το αποφεύγεις και να διαβάζεις με γυαλιά.
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

H Dogie έγραψε: στις 21:18, 05-07-13:

Επειδή συγκεντρώνεσαι αρκετή ώρα στο βιβλίο διαβάζοντας το μάτι σου «ξεραίνεται» με αποτέλεσμα να βλέπεις θολά. Στο διάβασμα να φοράς γυαλιά και γενικά μέσα στο σπίτι. Όταν βγαίνεις έξω να βάζεις τους φακούς. Μην τους φοράς όμως παραπάνω από 8 ώρες την μέρα και όταν βλέπεις θολά βάζε τεχνητά δάκρυα.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 21:21, 05-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
και όταν βλέπεις θολά βάζε τεχνητά δάκρυα.
Τι είναι αυτό;
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,403 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε: στις 23:39, 05-07-13:

Οι φακοί σου είναι τορικοί (καλύπτουν και τον αστιγματισμό) ή μόνο μυωπίας;
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 00:29, 06-07-13:

Αν εχει κατω απο 1 βαθμο, δν χρειαζεται toric
Παράθεση

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Αρίκος έγραψε: στις 03:34, 06-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Αν εχει κατω απο 1 βαθμο, δν χρειαζεται toric
Έχω 1 βαθμό νομίζω στο ένα και 0.5 στο άλλο.
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε: στις 07:46, 06-07-13:

Αν έχεις αστιγματισμό και δεν φοράς τορικούς φακούς, ίσως η θολούρα στο διάβασμα προκαλείται ακριβώς από αυτό. Συζήτησέ το με το γιατρό σου.
Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε: στις 11:01, 06-07-13:

Κάποιο είδος κολλυρίου προφανώς.
Παράθεση

Giannoutas

Περιβόητο Μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,221 μηνύματα.

O Giannoutas Άρης μέχρι τον παράδεισο έγραψε: στις 01:38, 07-07-13:

Πωωωω και εγω το εχω αυτο με την θολουρα. Στα κοντινα κυριως. Εχω λιγοτερο απο 1 βαθμο αστιγματισμο αλλα η διαφορα με τα γυαλια που φορουσα αυτα τα χρονια την καταλαβαινω και με ξενιζει-ξενερωνει οσον αφορα τους φακους.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,737 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 02:51, 07-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Πωωωω και εγω το εχω αυτο με την θολουρα. Στα κοντινα κυριως. Εχω λιγοτερο απο 1 βαθμο αστιγματισμο αλλα η διαφορα με τα γυαλια που φορουσα αυτα τα χρονια την καταλαβαινω και με ξενιζει-ξενερωνει οσον αφορα τους φακους.
εχεις λιγότερο απο 1 βαθμό και φοράς γυαλιά-φακούς; Νομίζω δε σου χρειάζονται καν !

Εχω κι εγώ μυωπία και αστιγματισμό. Οταν έχεις αυτά τα 2 μαζί, τότε πρέπει να πάρεις ειδικούς φακούς. Οι φακοί αυτοί έχουν μια μικρή γραμμή (δε φαίνεται σχεδόν καθόλου) και πρέπει να τους τοποθετείς σωστά. Εγώ έχω στον οριζόντιο άξονα μυωπικό αστιγματισμό και έπρεπε να προσέχω όταν βάζω τους φακούς, αυτή η γραμμή να είναι οριζόντια. Είναι δύσκολο να το κάνεις αυτό. Οταν δε τα κατάφερνα (τις περισσότερες φορές δηλαδή) είχα απίστευτη θολούρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-07-13 στις 22:19. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
1
Παράθεση

Stalker70

Νεοφερμένος

Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Stalker70 έγραψε: στις 11:20, 07-07-13:

Αυτό το παθαίνω και εγώ! Δεν το παθαινα όμως ανέκαθεν. Φοράω φακούς 20 χρόνια και μόλις τα τελευταία 2 χρόνια το παθαίνω. Ενώ με γυαλιά μυωπίας ή χωρίς γυαλιά διαβάζω τέλεια από κοντά, με τους φακούς δυσκολεύομαι και αναγκάζομαι να φοράω γυαλιά πρεσβυωπίας.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 16:16, 07-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Εχω κι εγώ μυωπία και αστιγματισμό. Οταν έχεις αυτά τα 2 μαζί, τότε πρέπει να πάρεις ειδικούς φακούς. Οι φακοί αυτοί έχουν μια μικρή γραμμή (δε φαίνεται σχεδόν καθόλου) και πρέπει να τους τοποθετείς σωστά. Εγώ έχω στον οριζόντιο άξονα μυωπικό αστιγματισμό και έπρεπε να προσέχω όταν βάζω τους φακούς, αυτή η γραμμή να είναι οριζόντια. Είναι δύσκολο να το κάνεις αυτό. Οταν δε τα κατάφερνα (τις περισσότερες φορές δηλαδή) είχα απίστευτη θολούρα.
Τι εννοείς ειδικούς φακούς;
1
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε: στις 19:49, 07-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Τι εννοείς ειδικούς φακούς;
Τους τορικούς εννοεί, αυτούς που καλύπτουν μυωπία και αστιγματισμό μαζί.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος