Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,668 μέλη και 2,467,015 μηνύματα σε 78,337 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 316 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

billtimex

Νεοφερμένος

Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O billtimex έγραψε: στις 22:46, 12-11-14:

Δεν πιστεύω ότι φταίει η υπερθέρμανση αφού κλείνει σε σχετικά κανονικές θερμοκρασίες...ούτε το τροφοδοτικό αφού κλείνει και χωρίς να είναι στην πρίζα.Κάποιες φορές κλείνει και μετά ξανά ανοίγει μόνος του και κάποιες φορές κλείνει τελείως.Επίσης κλείνει συνήθως όταν είμαι στο ιντερνετ ή όταν ακούω μουσική αλλά ποτέ όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι....
καμιά ιδεά??
ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,943 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 12:50, 21-01-15:

Τις τελευταίες μέρες,δεν φορτώνει καμια σελιδα στον Chrome εκτός απο το facebook και το tumblr. Την πρωτη φορά που αντιμετώπισα αυτο το προβλημα,διορθώθηκε μονο του μετα απο μια μέρα. Σημερα όμως παλι τα ίδια. Δοκίμασα και απο internet explorer αλλα και εκει τα ίδια. (Δοκιμάζω να κατεβάσω και το Safari but guess what, δεν φορτώνει η σελιδα.) Ξερει κανενας τι μπορει να συμβαίνει; Διάβασα κάπου οτι μαλλον ο Chrome φταίει. Απο κινητό ανοιγουν ολα κανονικα. Αν έφταιγε η σύνδεση στο ιντερνετ,τότε δεν θα μπορούσα να μπω ουτε απο κινητό,σωστά; Εχω τσεκάρει τις επεκτάσεις,το antivirus,τα προγράμματα μηπως εχω εγκαταστήσει τιποτα περιεργο αλλα δεν βρήκα κατι. Καμια ιδέα;
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 13:51, 21-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από billtimex
Δεν πιστεύω ότι φταίει η υπερθέρμανση αφού κλείνει σε σχετικά κανονικές θερμοκρασίες...ούτε το τροφοδοτικό αφού κλείνει και χωρίς να είναι στην πρίζα.Κάποιες φορές κλείνει και μετά ξανά ανοίγει μόνος του και κάποιες φορές κλείνει τελείως.Επίσης κλείνει συνήθως όταν είμαι στο ιντερνετ ή όταν ακούω μουσική αλλά ποτέ όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι....
καμιά ιδεά??
ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Σου βγάζει κάποιο μύνημα σφάλματος ή μπλε οθόνη? Φέναιτε σαν να έχεις πρόβλημα με τους drivers ή το hardware της κάρτας γραφικών.

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Τις τελευταίες μέρες,δεν φορτώνει καμια σελιδα στον Chrome εκτός απο το facebook και το tumblr. Την πρωτη φορά που αντιμετώπισα αυτο το προβλημα,διορθώθηκε μονο του μετα απο μια μέρα. Σημερα όμως παλι τα ίδια. Δοκίμασα και απο internet explorer αλλα και εκει τα ίδια. (Δοκιμάζω να κατεβάσω και το Safari but guess what, δεν φορτώνει η σελιδα.) Ξερει κανενας τι μπορει να συμβαίνει; Διάβασα κάπου οτι μαλλον ο Chrome φταίει. Απο κινητό ανοιγουν ολα κανονικα. Αν έφταιγε η σύνδεση στο ιντερνετ,τότε δεν θα μπορούσα να μπω ουτε απο κινητό,σωστά; Εχω τσεκάρει τις επεκτάσεις,το antivirus,τα προγράμματα μηπως εχω εγκαταστήσει τιποτα περιεργο αλλα δεν βρήκα κατι. Καμια ιδέα;
Κάνε επανεκίνηση σε safe mode με network. Σε σταθερό αυτό γίνεται πατώντας f8 όταν ξεκινάει το pc. Για laptop το f8 αλλάζει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή μπορέι να είναι f10 f12 κτλ, δοκίμασε. Μόλις μπεις σε safe mode δες αν φροτώνουν οι σελίδες. Αν φορτώνουν σημαίνει πως είτε έχεις malware στο pc είτε το antivirus σου μπλοκάρει τις σελίδες. Απενεργοποίησε το av και κάνε restart σε κανονικό mode. Αν δεν δουλέψει ξανά σε safe mode, κατέβασε το malwarebytes και σκάναρε το pc. Αν δεν δουλεύουν οι σελίδες σε safe mode, σημαίνει πως έχει κάποιο πρόβλημα με το DNS. To DNS βρίσκεται στο router συνήθως στα οικιακά δύκτια. Πήγαινε στις ιδιότητες τις σύνδεσής σου, βρες το NETWORK PROTOCOL TCP/IP, πάτα ιδιότητες και απενεργοποίησε την αυτόματη ανάκτηση IP. Βάλε στατική IP, 192.168.1.67 στο pc σου, 255.255.255.0 subnet mast, 192.168.1.1 default gateway, 192.168.1.1 DNS server adress.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 21-01-15 στις 14:02.
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε: στις 15:11, 21-01-15:

Τον τελευταίο καιρό δεν μου μπαίνει καθόλου το word ούτε ανοίγει τα έγγραφά του...μου εμφανίζει ''Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά την αποστολή της εντολής στο πρόγραμμα'' έχει καμιά ιδέα κανείς;
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε: στις 18:32, 21-01-15:

Αρχικά, κάνε κλικ στο "Έναρξη" και έπειτα"Υπολογιστής"
Εντόπισε τον φάκελοX:\Αρχεία Εφαρμογών\Microsoft Office\Office14
Δεξί κλικ στο excel>ιδιοτητες
Κάνε κλικ στη καρτέλα Συμβατότητακαι επίλεξε το πλαίσιο Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα διαχειριστή. Μετά ΟΚ
Ανοιξε το Excel, και κάνε κλικ στο Αρχείο, και έπειτα στο Επιλογές
Κάνε κλικ στο Για προχωρημένους, επιλογη στο πλαίσιο Παράβλεψη άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιούν δυναμική ανταλλαγή δεδομένων (DDE), κλικ στο ΟΚ, και κλείσε το Excel

Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε: στις 17:59, 28-01-15:

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βγάλω τον κωδικό από το κλείδωμα οθόνης;
Είχα κωδικό και όταν άνοιγε ο υπολογιστής αλλά τον έβγαλα, αλλά από το κλείδωμα οθόνης δεν μπορώ να βρω πως να το κάνω!
HELP!
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε: στις 17:28, 29-01-15:

Εννοείς τον κωδικό που εμφανίζεται όταν ανοίγεις τον υπολογιστή?
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε: στις 19:00, 29-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Εννοείς τον κωδικό που εμφανίζεται όταν ανοίγεις τον υπολογιστή?
Ναι.
Αυτόν κατάφερα να τον απενεργοποιήσω αλλά όταν κλειδώνει η οθόνη μου ζητάει πάλι κωδικό.
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε: στις 20:33, 30-01-15:

πίνακας ελέγχου->υλικό και ήχος->επιλογές παροχής ενέργειας->ρυθμίσεις συστήματος (βήμα-βήμα για win7)
ή
πατάς το εικονίδιο της μπαταρίας στην γραμμή έναρξης -> περισσότερες επιλογές παροχής ενέργειας-> και στην αριστερή στήλη επιλέγεις το "απαιτείται κωδικός πρόσβασης κατά την ενεργοποίηση"

καπου εκεί θα δεις να γράφει "να μην απαιτείται κωδικός πρόσβασης¨ -> το επιλέγεις
ή πιο μπακαλίστικα εκεί που έχει τα εικονίδια με την πρίζα και την μπαταρία επιλέγεις το "καμία ενέργεια"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 30-01-15 στις 20:37.
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! έγραψε: στις 16:29, 31-01-15:

πίνακας ελέγχου->υλικό και ήχος->επιλογές παροχής ενέργειας->ρυθμίσεις συστήματος (βήμα-βήμα για win7)
ή
πατάς το εικονίδιο της μπαταρίας στην γραμμή έναρξης -> περισσότερες επιλογές παροχής ενέργειας-> και στην αριστερή στήλη επιλέγεις το "απαιτείται κωδικός πρόσβασης κατά την ενεργοποίηση"

καπου εκεί θα δεις να γράφει "να μην απαιτείται κωδικός πρόσβασης¨ -> το επιλέγεις
ή πιο μπακαλίστικα εκεί που έχει τα εικονίδια με την πρίζα και την μπαταρία επιλέγεις το "καμία ενέργεια"
Ωωω σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε: στις 20:32, 01-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Αρχικά, κάνε κλικ στο "Έναρξη" και έπειτα"Υπολογιστής"
Εντόπισε τον φάκελοX:\Αρχεία Εφαρμογών\Microsoft Office\Office14
Δεξί κλικ στο excel>ιδιοτητες
Κάνε κλικ στη καρτέλα Συμβατότητακαι επίλεξε το πλαίσιο Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα διαχειριστή. Μετά ΟΚ
Ανοιξε το Excel, και κάνε κλικ στο Αρχείο, και έπειτα στο Επιλογές
Κάνε κλικ στο Για προχωρημένους, επιλογη στο πλαίσιο Παράβλεψη άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιούν δυναμική ανταλλαγή δεδομένων (DDE), κλικ στο ΟΚ, και κλείσε το Excel

Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί
Tα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα δεν έγινε... ευχαριστώ πάντως!!
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

H Backdrop έγραψε: στις 07:56, 02-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Tα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα δεν έγινε... ευχαριστώ πάντως!!

Απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή των office δοκίμασες να κάνεις?
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Imadlak έγραψε: στις 10:43, 02-02-15:

Απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή των office δοκίμασες να κάνεις?
τελικά δεν χρειάστηκε...μου πήρε λίγο καιρό, αλλά το έφτιαξα! ''έκανα διάγνωση και επιδιόρθωση προβλημάτων'' από τις επιλογές του excel και όλα οκ!!
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 21:05, 20-02-15:

Τώρα τελευταία, (κανένα 10ήμερο) αρκετά συχνά (2 φορές τη μέρα περίπου) στα καλά καθούμενα, "σβήνει" το laptop μου ενόσω είμαι online, και μου βγάζει το εξής μήνυμα κατά τη διάρκεια της αυτόματης επανεκκίνησης:

*Το laptop μου είναι Dell Inspiron15.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pc.jpg
Εμφανίσεις:  84
Μέγεθος:  2,26 MB
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 21:41, 20-02-15:

Τι κάνεις εκείνη τη στιγμή θυμάσαι? Βλέπεις video ακούς μουσική κτλ?
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 22:53, 20-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Τι κάνεις εκείνη τη στιγμή θυμάσαι? Βλέπεις video ακούς μουσική κτλ?
Άλλοτε είμαι εδώ στο φόρουμ, άλλοτε διαβάζω επιστημονικά άρθρα και ειδήσεις... Δε νομίζω να μου έχει τύχει να μου "κλείσει" ενόσω είμαι στην επιφάνεια εργασίας ας πούμε, ή όταν ακούω μουσική. Δε ξέρω τι φταίει. Από ένα googleαρισμα που έκανα, είδα ότι και άλλα dell inspiron, είχαν εμφανίσει αυτό το θεματάκι.
*Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 23:23, 20-02-15:

Συνήθως όταν κλίνει ένα pc έτσι απλά, αιτία είναι ή η υπερθέρμανση του hardware είτε κάποιο πρόβλημα στους drivers που δημιουργεί ένα ατέρμονο loop στο σύστημα. Το πρώτο μπορείς να το ελέγξεις κατεβάζοντας κάποιο πρόγραμμα που ελέγχει τις θερμοκρασίες. Το δεύτερο είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξεις και δεν βοηθάει και το γεγονός ότι το error message του υπολογιστή δεν λέει απολύτως τίποτα για τη φύση του προβλήματος.

Edit:

Δεν είδα τα μικρά γράμματα στην φωτογραφία σου. Τελικά έχεις error message. Το πρόβλημά σου μάλλον είναι κάποιος driver ή κάποιο application που είναι corrupt. Πρέπει να δεις το errordumpfile του υπολογιστή για να βρεις τον ένοχο. Κατέβασε αυτό το πρόγραμμα (blueScreenView).
http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Θα σου επιτρέψει να δεις τα dumpfiles του υπολογιστή μετά από κάθε blui screen restart. Αφού βρεις ποιο πρόγραμμα ή driver κάνει τη ζημιά πρέπει να κάνεις restart σε safe mode και να το απεγκαταστήσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 20-02-15 στις 23:31.
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε: στις 23:40, 20-02-15:

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το κάνω, και όταν έχω το αποτέλεσμα θα σου πω.
Παράθεση

PinkFreud

Νεοφερμένος

Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O PinkFreud Let it Be έγραψε: στις 13:31, 15-03-15:

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Καταρχήν έχω 4 mbps σύνδεση στο ίντερνετ και συνήθως έπιανα 3,7. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα lag στο φόρτωμα σελιδών κτλ.. Με speedtest που έκανα αρκετές φορές έδειξε ότι έπιανα 1,2 mbps (!!!) από τον υπολογιστή. Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως αν κάνω speedtest απο το κινητό πιάνω κανονικά 3,7. Εντομεταξύ δεν τίθεται και θέμα να μου κλέβουν ίντερνετ, το έψαξα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 15:23, 15-03-15:

Με καλωδιο συνδεεσαι;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες