Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,538 μέλη και 2,460,383 μηνύματα σε 78,071 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δίπλωμα οδήγησης

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,094 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 18:48, 14-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Τι φάση; Εμένα φίλη μου έδωσε χθες.

Τα θεωρητικά εξετάζονται κανονικά. Τα πρακτικά όχι.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H olivi@ . έγραψε: στις 18:49, 14-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Τα θεωρητικά εξετάζονται κανονικά. Τα πρακτικά όχι.
Μα πρακτικά έδωσε.
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,094 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 18:51, 14-06-19:

Μα πρακτικά έδωσε.

Εhm... Είσαι σίγουρη ή δεν χρειάζεται να αλλάξω σχολή οδηγών;

Πέρα από την πλάκα, εγώ μόλις μίλησα με τον man από τη σχολή και μου είπε ότι εκτός από τους ηλικιωμένους που δίνουν εξετάσεις για να ανανεώσουν το ήδη υπάρχον δίπλωμά τους, οι υποψήφιοι δίνουν μόνο σήματα. Δεν έχουν ιδέα πότε θα ξεκινήσουν οι πρακτικές εξετάσεις και ότι αυτός έχει άλλα 190 άτομα να περιμένουν σαν σχολή...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 14-06-19 στις 18:54.
1
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ . έγραψε: στις 18:53, 14-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Εhm... Είσαι σίγουρη ή δεν χρειάζεται να αλλάξω σχολή οδηγών;
Είναι η φίλη Ψ που ανέφερα πιο πάνω, είμαι απολύτως σίγουρη. Τώρα τι να σου πω, μήπως αλλού αρχίζουν αργότερα; Κουλό μου φαίνεται.
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Eileen έγραψε: στις 18:57, 14-06-19:

Είναι η φίλη Ψ που ανέφερα πιο πάνω, είμαι απολύτως σίγουρη. Τώρα τι να σου πω, μήπως αλλού αρχίζουν αργότερα; Κουλό μου φαίνεται.

Εντάξει, το λύσαμε. Η φίλη σου είναι 74ων.

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
2
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,263 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 22:34, 14-06-19:

^ και σε εμάς έλεγαν τα κανάλια χθες - προχθές ότι ξεμπλοκάρει η υπόθεση και ξεκινούν οι εξετάσεις.

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε, είχα διαβάσει πριν μήνες ότι με το νεο σύστημα απαγορεύεται η αλλαγή δασκάλου κ είναι κάτι απ'αυτά που δεν ήθελαν οι σχολές. Πείτε μου ότι δεν ισχύει.

Επίσης πως γίνεται τώρα, πρώτα παρκάρισμα γωνία και αν τα κάνεις πορεία ή το ανάποδο?
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,198 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 03:56, 15-06-19:

Εγώ απορώ με εσάς τους ανθρώπους που δεν παίρνετε το δίπλωμα στα 18... Μου φαίνεται εξαιρετικά ανοίκειο κάτι τέτοιο
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,038 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 12:32, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Εγώ απορώ με εσάς τους ανθρώπους που δεν παίρνετε το δίπλωμα στα 18... Μου φαίνεται εξαιρετικά ανοίκειο κάτι τέτοιο
Δεν έχουν όλοι λεφτά ή μπαμπά στα 18
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,198 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 13:26, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Δεν έχουν όλοι λεφτά ή μπαμπά στα 18
Και με κάποιον μαγικό τρόπο έχουν για φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου και σπουδές την χρονιά που έπεται;

Εγώ προσωπικά θεωρώ εξίσου σημαντική επένδυση το δίπλωμα οδήγησης, γιατί είναι ένα προσόν που κάθε σύγχρονος άνθρωπος αποκτά αργά ή γρήγορα. Έκανα αυτή την παρατήρηση επειδή πολλοί συμμαθητές μου παρέλειψαν να βγάλουν δίπλωμα μετά τη Γ' λυκείου (πχ επειδή ήθελαν να πάνε διακοπές) και μέχρι τώρα, 4 χρόνια μετά, δεν κατόρθωσαν να δώσουν, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε λόγω των απεργιών.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,038 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 13:39, 15-06-19:

Και με κάποιον μαγικό τρόπο έχουν για φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου και σπουδές την χρονιά που έπεται;

Εγώ προσωπικά θεωρώ εξίσου σημαντική επένδυση το δίπλωμα οδήγησης, γιατί είναι ένα προσόν που κάθε σύγχρονος άνθρωπος αποκτά αργά ή γρήγορα. Έκανα αυτή την παρατήρηση επειδή πολλοί συμμαθητές μου παρέλειψαν να βγάλουν δίπλωμα μετά τη Γ' λυκείου (πχ επειδή ήθελαν να πάνε διακοπές) και μέχρι τώρα, 4 χρόνια μετά, δεν κατόρθωσαν να δώσουν, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε λόγω των απεργιών.

Οι σπουδές είναι εντελώς τζάμπα αν μπεις σε εστία. Τα φροντιστήρια στην Γ δεν είναι απαραίτητα. Δεν σπουδάζουν ολοι. Δεν έχουν όλοι αμάξι στα 18.
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

O jj! έγραψε: στις 13:50, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Οι σπουδές είναι εντελώς τζάμπα αν μπεις σε εστία. Τα φροντιστήρια στην Γ δεν είναι απαραίτητα. Δεν σπουδάζουν ολοι. Δεν έχουν όλοι αμάξι στα 18.
Έχω μείνει σε εστία και δεν έχω κάνει φροντιστήριο στη Γ' Έχει να κάνει πώς το βλέπει κανείς. Εγώ ας πούμε δεν ήθελα να φτάσω στα 25 και να έχω εκκρεμότητες, όπως το δίπλωμα οδήγησης, γιατί ήξερα και από τα αδέρφια μου ότι είναι απαραίτητο. Ίσως στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) να μην χρειάζεται τόσο πολύ, αλλά στην επαρχία αν δεν έχεις δίπλωμα απλά δεν μπορείς να μετακινηθεις. Κι αυτό, δυστυχώς, είναι η αλήθεια, καθώς ακόμη και μέσα στις πόλεις τα λεωφορεία είτε δεν είναι συχνά, είτε περνούν από οδούς που δεν βολεύουν με τίποτα.

ΥΓ. Δεν αποτελεί προϋπόθεση να έχεις αμάξι για να πάρεις δίπλωμα.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 14:25, 15-06-19:

Έχω μείνει σε εστία και δεν έχω κάνει φροντιστήριο στη Γ' Έχει να κάνει πώς το βλέπει κανείς. Εγώ ας πούμε δεν ήθελα να φτάσω στα 25 και να έχω εκκρεμότητες, όπως το δίπλωμα οδήγησης, γιατί ήξερα και από τα αδέρφια μου ότι είναι απαραίτητο. Ίσως στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) να μην χρειάζεται τόσο πολύ, αλλά στην επαρχία αν δεν έχεις δίπλωμα απλά δεν μπορείς να μετακινηθεις. Κι αυτό, δυστυχώς, είναι η αλήθεια, καθώς ακόμη και μέσα στις πόλεις τα λεωφορεία είτε δεν είναι συχνά, είτε περνούν από οδούς που δεν βολεύουν με τίποτα.

ΥΓ. Δεν αποτελεί προϋπόθεση να έχεις αμάξι για να πάρεις δίπλωμα.

Δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες, απλά σου εξηγώ τους λόγους που οδηγούν κάπους στο να το αναβάλουν.
Αν δεν έχεις αμάξι ή πρόσβαση σε αμάξι το δίπλωμα είναι ψιλοάχρηστο. Δε λέει κάτι να το πάρεις στα 18 και να οδηγήσεις πρώτι φορά στα 26. Και ναι στις μεγάλες πόλεις δεν χρειάζεται. Ίσα ίσα σε επιβαρύνει καθώς πρέπει να πληρώνεις κιόλας για να το συνστηρείς να το παρκάρεις κ.ο.κ.
2
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ . έγραψε: στις 14:42, 15-06-19:

2 λόγοι:
δεν υπήρχε ανάγκη (μετρό),
δεν είχα λεφτά (έχω δίδυμη αδελφή, δεν νομίζω ότι θα ήταν εύκολη απαίτηση απ'τους γονείς μου να δώσουν 2 χιλιάρικα έτσι )

Τώρα που έχω και τα λεφτά και την ανάγκη (νύχτα), θα βγάλω.
Είναι λίγο άτοπη η σύγκριση με φροντιστήρια.
1
1
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,175 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 15:32, 15-06-19:

Μπορεί να μην έχεις μαζεμένα λεφτά για δίπλωμα, να μην έχεις αμάξι ή και τα δύο. Που και να έχεις πρέπει κάπως να το συντηρείς δεν πληρώνεις βενζίνη και ασφάλειες με στραγάλια.
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,804 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 17:30, 15-06-19:

Ίσως στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) να μην χρειάζεται τόσο πολύ, αλλά στην επαρχία αν δεν έχεις δίπλωμα απλά δεν μπορείς να μετακινηθεις.
Έχεις δίκαιο στην επαρχία το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο (χωρίς να σημαίνει ότι Αθήνα/Θεσσαλονίκη δεν είναι) αλλιώς είσαι εγκλωβισμένος στη γειτονιά σου, δεν μπορείς να ψαξεις για δουλειές σε γειτονικές πόλεις και αγγαρεύεις φίλους σου γνωστούς για να σε μεταφέρουν.

Οι φοιτητές πάρτε ένα κουμπαρά γουρουνάκι και βάζετε λίγα λεφτά από το χαρτζιλίκι σας. Με το που μαζέψετε κάποιο ποσό πηγαίντε να βγάλετε δίπλωμα. Υπάρχουν δουλειές που οι μετακινήσεις είναι απαραίτητες και σας παρέχει η υπηρεσία εταιρικό αυτοκίνητο. Χωρίς δίπλωμα τις χάνετε.
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,375 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 17:41, 15-06-19:

Γιατι υποχρεωτικό είναι;
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,978 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 20:17, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Γιατι υποχρεωτικό είναι;

Οσο πιο πριν πάρεις το δίπλωμα και έχεις εμπειρίες τόσο το καλύτερο. Δεν είναι υποχρεωτικό αλλά το να μην οδηγείς μετά τα 22 -23 το θεωρώ είδος αναπηρίας ειδικά όταν μιλάμε για επαρχία.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    White_Spirit

Βρείτε παρόμοια