Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,633 μέλη και 2,465,997 μηνύματα σε 78,265 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 316 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ήταν της μοίρας μου γραφτό;

nikita13

Διακεκριμένο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 01:42, 04-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Lexx
Ο τρόπος που θα αντιδράσεις όταν θα σε απορρίψει κάποιος, πχ ένας φίλος σου θα είναι αποτέλεσμα των εμπειριών σου στη ζωή και περισσότερο των παιδικών. Θα αντιδράσεις λοιπόν εσύ και θα νομίζεις ότι είναι απόλυτα συνειδητή η αντίδραση σου στην πραγματικότητα θα είναι ένας συνδυασμός συναισθημάτων που πηγάζουν από τα παιδικά σου βιώματα, από τη λογική σου η οποία έχει χτιστή πάνω στην εμπειρία σου γενικότερα και ειδικότερα όσο ωριμάζει, το συνειδητό σου που το βλέπεις ξεκάθαρα και το υποσυνείδητο που το βλέπεις μόνο θολά στα όνειρα σου. Το υποσυνείδητο είναι ο ποιητής που έχεις μέσα σου, ο ποιητής της ψυχής σου. Και κάθε βράδυ σου λέει ότι υπάρχει κι ας μην του δίνεις σημασία. Πόσες φορές είχες συμπτώματα λόγω υποσυνείδητου άγχους και δεν μπορούσες να καταλάβεις γιατί;
Σωστός δεν μπορώ να πω...Όσον αφορά για τις επιλογές μας αν είναι συνειδητές ή όχι έχει γίνει αντίστοιχο thread http://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=1296 που έχουμε πει πολλοί τις απόψεις μας επί του θέματος..
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε: στις 01:02, 05-11-05:

Δε μπορώ παρά να διαφωνήσω με μια ενδεχόμενη μείωση της παγκόσμιας έλλειψης ανευθυνότητας. Θέλω να πω ότι η πορεία της ανθρωπότητας από την προϊστορία ως σήμερα ήταν μία διαδρομή από το ένστικτο προς τη συνειδητότητα, άρα κι από την ανευθυνότητα προς την ανάληψη της ευθύνης. Νομίζω πως κάθε μέρα που περνά ο άνθρωπος μεταμορφώνεται από το βιολογικό αυτόματο που υπήρξε κάποτε, με τη σταδιακή αυτονόμηση της πνευματικής του υπόστασης εις βάρος της υλικής.

Το θέμα είναι πώς ορίζει κανείς το "μπροστά" και το "πίσω". Δε μπορώ να συμφωνήσω ότι ήταν πιο μπροστά ο έλληνας φιλόσοφος - μου διαφεύγει το όνομά του - που πίστευε ότι το σύμπαν είναι μίγμα νερού, φωτιάς και αέρα. Ή ο Αριστοτέλης που έλεγε ότι η καρδιά είναι το κέντρο της θερμότητας του σώματος...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 16-07-18 στις 20:16. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 02:28, 05-12-08:

Ειναι μεγαλο το θεμα και σχετιζεται κ με την ελευθερη βουληση.

Οπως ειπε σωστα και η crazy helen, πως μπορειτε να ξερετε οτι μια αποφαση και σκεψη σας, ηταν εντελως αβεβαιο και αγραφτο στο ποια θα ειναι μεχρι να την κανετε ; Πως ξερετε οτι δεν ηταν επισης γραφτο, να γινουν τετοιες νευρωνικες λειτουργιες στον εγκεφαλό σας, ωστε να παρετε τη μια αποφαση και οχι την αλλη, και απλα να νομιζετε οτι διαλεξατε ;
1
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 22:23, 29-08-11:

Μερικές φορές...

ειναι μερικά ανεξήγητα. Για να συμβούν. Απλά. Πιο απλά δε γίνεται. Δεν τα όρισες. Δεν τα περίμενες

Αλλες πάλι...

είναι επιλογές που ακολούθησες

Ισως τελικά να υπάρχει μια γραμμή, [ το έχω ξαναγράψει πριν χρόνια (; ) ], σαν δένδρο με κλαδιά, γραμμένο/ μοιραίο
και κάθε κλαδί και μια επιλογή

ducunt, volentem fata, nolentem trahunt, λέει ένα ρητό. Δηλαδή η μοίρα οδηγεί όποιον εκούσια την ακολουθεί, σέρνει όμως όποιον της αντιστέκεται
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 29-08-11 στις 22:38.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κατακλυσμός: Ήταν μόνο του Νώε; - Από Πατρεύς
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-18 στις 13:04.
    • Και ο Εφιάλτης ήταν Έλληνας! - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-13 στις 14:38.
    • Παιχνίδια της μοίρας - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-12 στις 01:20.
    • Η ζωή μου θα ηταν τραγική χωρίς... - Από Ειλικρινής
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-11 στις 15:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα