Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,969 μέλη και 2,478,525 μηνύματα σε 78,942 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 179 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοίαζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 177)
Ναι
47
26,55%
Ελάχιστα
87
49,15%
Κάθολου
43
24,29%

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 20:48, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Ο σεβασμος θα επρεπε να ειναι δεδομενος. Η εκτιμηση κερδιζεται.

Ο σεβασμός δεν είναι δεδομένος. Κερδίζεται ΚΑΙ αυτός.
4
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 21:20, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ο σεβασμός δεν είναι δεδομένος. Κερδίζεται ΚΑΙ αυτός.

Eαν θελεις να συνυπαρχεις αρμονικα με τους υπολοιπους γυρω σου, πρεπει. Και αναφερομαι σε αμφιδρομο...
Διαφορετικα πρεπει να αλλαξεις τους γυρω σου...
Εαν π.χ εργαζεσαι σε μια εταιρια που ομως δεν εκτιμας τον προισταμενο σου/ το συναδελφο σου απο το διπλανο γραφειο, οφειλεις δε να τον σεβεσαι, οπως κι εκεινος εσενα, εαν στοχευεις σε μια εποικοδομητικη συνεργασια.
Ειναι αναγκαια συνθηκη, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Αλλο σεβομαι, αλλο εκτιμω...

2
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 21:23, 03-06-10:

Δημοσκόπηση: Σας νοίαζει η γνώμη των άλλων;

Ναι
Ελάχιστα
Κάθολου
λέω να απαντήσω ελάχιστα 8) - αλλά για καλό και για κακό θα δω πρώτα τι απάντησαν και οι άλλοι , να αποφασίσω 8)
4
1
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 21:44, 03-06-10:

Παίρνεις -1, μέχρι να αποφασίσεις...
3
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 21:45, 03-06-10:

Εαν π.χ εργαζεσαι σε μια εταιρια που ομως δεν εκτιμας τον προισταμενο σου/ το συναδελφο σου απο το διπλανο γραφειο, οφειλεις δε να τον σεβεσαι, οπως κι εκεινος εσενα, εαν στοχευεις σε μια εποικοδομητικη συνεργασια.
Ειναι αναγκαια συνθηκη, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Αλλο σεβομαι, αλλο εκτιμω...

ΚΑΙ στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "μάχης" και αναλόγως κερδίζεται ή οχι. Γιατί αν ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "αναγκασμό" ή υποχρέωσης τότε είναι μάταιο να υπάρχει.

Μιλάμε για αληθινό σεβασμό και όχι για "ψευτοσεβασμό". Ο αληθινός σεβασμός κερδίζεται.
2
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 21:57, 03-06-10:

...

Μιλάμε για αληθινό σεβασμό και όχι για "ψευτοσεβασμό". Ο αληθινός σεβασμός κερδίζεται.
Ο σεβασμός, πχ προς τον Θεό, είναι κέρδος Του;
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 22:32, 03-06-10:

ΚΑΙ στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "μάχης" και αναλόγως κερδίζεται ή οχι. Γιατί αν ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "αναγκασμό" ή υποχρέωσης τότε είναι μάταιο να υπάρχει.

Να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα...
Εσυ π.χ σεβεσαι τους συνομιλητες σου μονο οταν τους εκτιμας και τους αποδεχεσαι? Με ολους του αλλους εισαι αγενης και προβαινεις σε προσβολες?
2
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 23:19, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Ο σεβασμός, πχ προς τον Θεό, είναι κέρδος Του;
Δεν έκανα λόγο καθόλου για κέρδος.

Να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα...
Εσυ π.χ σεβεσαι τους συνομιλητες σου μονο οταν τους εκτιμας και τους αποδεχεσαι? Με ολους του αλλους εισαι αγενης και προβαινεις σε προσβολες?
Σέβομαι τον συνομιλητή μου εφόσον τον εκτιμώ και εφόσον με έχει "κερδίσει" ως άτομο. Απλά για να προκύψει αυτός ο σεβασμός θα πρέπει να υπάρξει κάποιου είδους σχέση με τον άλλον.

Απλά δεν είμαι της άποψης ότι θα "πρέπει" να δείχνω σεβασμό έτσι απλά επειδή κάποιοι άγραφοι νόμοι το ορίζουν.

υγ: Όχι δεν είμαι αγενής και ούτε προσβάλω άτομα μόνο και μόνο επειδή μπορεί να μην έχουν κερδίσει ακόμα τον σεβασμό μου.
2
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,450 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε: στις 23:32, 03-06-10:

Απλά δεν είμαι της άποψης ότι θα "πρέπει" να δείχνω σεβασμό έτσι απλά .....
Mα μα μα..... δεν είναι Politically Correct, αυτό Μαρούλι! Έτσι δεν είναι;
Άλλωστε το σέβας, υποδηλώνει "αναγνώριση αξίας" και αυτό για κάποιους είναι...ζωτικής σημασίας!
1
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 23:37, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Mα μα μα..... δεν είναι Politically Correct, αυτό Μαρούλι! Έτσι δεν είναι;
Άλλωστε το σέβας, υποδηλώνει "αναγνώριση αξίας" και αυτό για κάποιους είναι...ζωτικής σημασίας!
So? Ποιός το ορίζει φίλτατε το policy?

(ουυφ..όλο χαβαλεδιάζεις εσύ!)
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,747 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 20:47, 05-06-10:

δεν θα τρελαθω κι ολας για το τι λενε οι αλλοι ο καθενας εχει την γνωμη του δικαιωμα του αλλα δεν θα επιρεαζει και ολη μου τη ζωη κι ολας! ο καθενας κανει ο,τι θελει δικαιωμα του (το ο,τι θελει το εννοω σε λογικα πλεσια οχι και να κανει και καμια "τρελα")
Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε: στις 16:02, 04-07-10:

το κοινωνικο συνολο σημερα με ελαχιστες εξαιρεσεις σπανια αναγνωριζει το καλο,αυτο που αξιζει και κατακρινει το ασχημο.Τα πραγματα εχουν γυρισει τουμπα πλεον η κοινωνια προωθει τη σαβουρα και αυτο που θα πουλησει ,ε λοιπον αδιαφορω για τη γνωμη μιας τετοιας κοινωνιας
Παράθεση

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

H Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Fatal Secretary έγραψε: στις 12:53, 28-10-10:

Ναι,με νοιαζει.Τι θα πουν για μενα οι ανθρωποι που με αγαπουν και ειναι διπλα μου,γιατι τους σεβομαι και τους αγαπω εξισου,θελω να ειμαι καλη τοσο γι'αυτους οσο και για μενα.Αν καποιος εχει δικαιολογημενο παραπονο απο μενα τοτε ναι θα με πειραξει,θα στενοχωρηθω.Οταν παιρνω μια αποφαση,αυτοι ειναι οι ανθρωποι που θα με στηριξουν οποια κι αν ειναι αυτη,που θα δωσουν τις καλυτερες συμβουλες γιατι νοιαζονται.

Οχι,δε με νοιαζει.Τι θα πει η κοινωνια,τι θα πει ο απεναντι για τη χρωματιστη μου τεντα.ποσως.απο την αποψη οτι εχω το δικαιωμα να κανω ελευθερα τις επιλογες μου και να παιρνω τις αποφασεις μου,αρκει αυτες να μην εμποδιζουν την ελευθερια του αλλου.Απο την αλλη θεωρω οτι πρεπει να εχουμε μια στοιχειωδη αντιληψη των πλαισιων στα οποια κινειται ο κοσμος μας,να μην προκαλουμε κ εμεις επιτηδες την κοινωνια με τις πραξεις μας.Γιατι δεν ζουμε μονοι μας,ζουμε μεσα στην κοινωνια και οφειλουμε να τη σεβομαστε οπως απαιτουμε κι εμεις με στη σειρα μας σεβασμο και προσοχη.
Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε: στις 16:43, 28-10-10:

καλό είναι να λαμβάνεται υπ όψιν η κοινή γνώμη οχι όμως να γίνεται αυτοσκοπός
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε: στις 00:50, 30-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Όταν πέφτει το βράδυ και οι πόρτες κλείνουν, μέσα απ τη δική μου πόρτα είμαι εγώ παρέα με τον εαυτό μου και τις επιλογές μου κι όχι με τον κόσμο....

Ο κόσμος είναι πίσω απ τις δικές του κλειστές πόρτες.... και δεν με ακούει αν κλαίω ή αν γελάω για αποφάσεις που πήρα επιρρεασμένη από αυτόν....

Ο κόσμος λέει πολλά.... αλλά όταν έρθει η ώρα να κριθεί ο κόσμος, κοιτάνε και αυτοί την πάρτη τους και δεν με υπολογίζουν....

Ο κόσμος δεν με φροντίζει, δεν με ταίζει και σίγουρα... δεν με ξέρει!

Ο κόσμος δεν θα μου ζητήσει ποτέ συγγνώμη επειδή τον "άκουσα".....
Το πολύ πολύ να μου πει "τι κρίμα" και να χαρεί που δεν έχει αυτός το δικό μου πρόβλημα....

Ο κόσμος είναι σαν τις καμήλες... βλέπει ΜΟΝΟ τις καμπούρες των άλλων.....

Μάθε να ακούς την καρδιά σου και την λογική σου γιατί με αυτά θα ζεις για πάντα παρέα... αυτά βλεπεις στον καθρέφτη κι όχι τον κόσμο και τις επιλογές του.....
μπράβο τα είπες υπεροχα!!!!!!έτσι ειναι ακριβως
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 01:34, 30-10-10:

Μπαααααα....

Εμαθα να τους αγνοω... Πλεον ας λενε οτι θελουν...

Ετσι κι αλλιως οτι κανω, το κανω μονο για τα ατομα που εγω νοιαζομαι κι εκεινα ξερουν πως να κρινουν τις πραξεις μου, οπως επισης ξερω και πως θα τους φανουν οι πραξεις μου...

Οποτε... Καμια σημασια δεν εχει τι λενε αυτοι που δεν εχουν ιδεα ποιος και τι ειμαι(και φυσικα δεν το λεω με τον αερα του "καποιου", αλλα το λεω για τον χαρακτηρα μου)
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε: στις 22:59, 15-02-11:

ειλικρινα εχω βαρεθει να ακουω αυτη την φραση!
Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε: στις 12:31, 28-03-11:

χαχαχα μολις ετοιμαζομαστε να παμε καπου και ειναι εδω ο παππους μου ^.^ εχω τζιβα στο μαλλι μου κ εβαζε πανω της μαλλια για να την κρυψει ( γιατι θα σκεφτουν οι συγγενεις ''τα αλητακια κανουν τζιβες''χαχα) μετα μου ειπε να βαλω φουλαρι γιατι ειχα ενα σημαδι στν λαιμο μου(καηκα λιγο με το σεσουαρ χαχα)και εμοιαζε με πιπιλια ^^ ελεος

Αλλα για να απαντησω στο θεμα,δεν με νοιαζει κ πολυ,η μαλλον σχεδον καθολου το τι λεει ο κοσμος...με νοιαζει μονο τι λενε εκεινοι που αγαπω,εκεινοι που με ξερουν και εκεινοι στους οποιους εχω ''επενδυσει''...κ στην τελικη δεν πρεπει να σε νοιαζει για το αν επικροτουν την μια η την αλλη αποφαση σου...γιατι εσυ θα υποστεις τις συνεπειες στο τελος και οταν και αν δυστυχησεις ,εχοντας αγνοησει τα δικα σου θελω,δεν θα ναι εκει ο κοσμος για να σου πει κτ γλυκο κ αισιοδοξο...θα μεινεις με τν εαυτο σου κ με κεινον θα τα κουβεντιασεις...Αν ειναι εκει ομως ο κοσμος θα ναι για να πει...''κοιτα εφτασε 40 κ δν εκανε τπτ!'' Αν θελουν να πουν θα πουν! οποτε ... ας ζησουμε οπως θελουμε!...και αν καποιος το κατακρινει...λυπουμαστε!αυτο εχουμε ^.^
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aggi92 : 28-03-11 στις 22:09.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 12:36, 28-03-11:

Κάποτε μ ένοιαζε, τώρα πιά καθόλου (γι αυτό και άλλαξα την ψήφο μου!) Άπαξ και είμαι εγώ ευτυχισμένη με τις επιλογές μου, δεν μ ενδιαφέρει αν αυτό αρέσει στους άλλους ή όχι...
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε: στις 14:15, 28-03-11:

who fuckin cares το νόημα είναι να είσαι ευτυχισμένος, η ζωή λίγη, οι άνθρωποι πολλοί άλλωστε...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ο κόσμος μας στο μέλλον - Από Myrtle
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-03-11 στις 08:39.
    • Κόσμος=ζούγκλα - Από Newlife
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-01-09 στις 23:27.
    • Ο κόσμος και εμείς - Από ALEX_
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-07 στις 16:00.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα