Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,666 μέλη και 2,466,938 μηνύματα σε 78,330 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 553 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

SMS vs. face to face

Υπάρχουν πράγματα που θα τα λέγατε μόνο μέσω sms;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
Ναι
32
35,96%
Οχι
57
64,04%

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H X-girl έγραψε: στις 18:12, 23-12-07:

Το ιδιο ειναι για μενα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

whatsup

Νεοφερμένος

H whatsup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H whatsup έγραψε: στις 22:11, 05-02-08:

Εγώ προτιμώ να τα λέω face to face παρά από μηνύματα. Γιατί απ'τα μηνύματα γίνονται και παρεξηγήσεις...επειδή ο άλλος σου λέει κάποια πράγματα που face to face δεν θα τόλμαγε να τα πει.
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 1,311 μηνύματα.

O Klaus έγραψε: στις 22:14, 05-02-08:

Δεν φοβάμαι να αντιμετωπίσω ούτε πράγματα ούτε καταστάσεις!face to face only!
Παράθεση

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O tsiloboy έγραψε: στις 23:14, 05-02-08:

η αλήθεια είναι ότι ο ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας (sms, email, παραδοσιακή αλληλογραφία, msn και τώρα στην αμερική που γίνεται χαμός με το facebook πλέον γράφουν στο wall τους) βοηθά αρκετά τους περισσότερο ντροπαλούς να εκφραστούν.

Εγώ νομίζω ότι όταν πολύ απλά γουστάρεις, τότε όλα είναι όμορφα. Παρόλα αυτά, τίποτα δεν είναι όσο το face-to-face και για να είμαι και πιο σωστός, τίποτα δεν συγκρίνεται όσο το eye-to-eye.

Ειδικά αν είσαι στα μελώματα, πες κάτι με το βλέμμα σου καρφωμένο στα μάτια του άλλου
1
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 07:19, 06-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από tsiloboy
η αλήθεια είναι ότι ο ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας (sms, email, παραδοσιακή αλληλογραφία, msn και τώρα στην αμερική που γίνεται χαμός με το facebook πλέον γράφουν στο wall τους)
Tο msn θεωρείται ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας;
1
1
Παράθεση

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O tsiloboy έγραψε: στις 10:46, 06-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Tο msn θεωρείται ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας;
Ναι είναι. Στο instant messaging όσο live κι αν γίνεται η συνομιλία, δεν έχεις την αμεσότητα του προφορικού λόγου. Στο msn μπορείς να σταματήσεις και να σκεφτείς τι θα πεις, να πας τουαλέτα, να κάνεις παράλληλο web surfing κλπ κλπ. Δεν είναι όπως το τηλέφωνο
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,893 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 11:10, 06-02-08:

μωρέ άμα σε πάει τσιρλιπιπί και το τηλέφωνο αφήνεις, και τον άλλο σύξυλο αμα λάχει
Παράθεση

Sacrifice

Νεοφερμένος

H Sacrifice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Sacrifice έγραψε: στις 12:03, 06-02-08:

Eγώ δυστυχώς πολλά πράγματα θα προτιμούσα να τα πω απο SMS επειδή δεν έχω και το απίστευτο θάρρος γενικά, ωστόσο στις σοβαρές καταστάσεις επιλέγω να βρίσκω το θάρρος και να τα συζητάω όσο δύσκολο και αν είναι...
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 17:49, 06-02-08:

Ναι είναι. Στο instant messaging όσο live κι αν γίνεται η συνομιλία, δεν έχεις την αμεσότητα του προφορικού λόγου. Στο msn μπορείς να σταματήσεις και να σκεφτείς τι θα πεις, να πας τουαλέτα, να κάνεις παράλληλο web surfing κλπ κλπ. Δεν είναι όπως το τηλέφωνο
Ναι αλλά έχεις πολύ λιγότερο χρόνο να σκεφτείς απ'ότι πχ σε email ή sms. Αλήθεια πως ορίζεται το ασχύγχρονο μέσο επικοινωνίας; Υπάρχει σαφής διαχωρισμός ή η διαχωριστική γραμμή είναι τόσο θολή;
1
1
Παράθεση

tsiloboy

Νεοφερμένος

O tsiloboy έγραψε: στις 10:42, 07-02-08:

Ναι αλλά έχεις πολύ λιγότερο χρόνο να σκεφτείς απ'ότι πχ σε email ή sms. Αλήθεια πως ορίζεται το ασχύγχρονο μέσο επικοινωνίας; Υπάρχει σαφής διαχωρισμός ή η διαχωριστική γραμμή είναι τόσο θολή;
Σαφής διαχωρισμός υπάρχει στους υπολογιστές όπου είναι όλα αυστηρά διατυπωμένα (αλλά ας μην το κάψουμε κι εδώ ) Στις ανθρώπινες σχέσεις νομίζω τα πάντα είναι θολά και δεν υπάρχει άσπρο-μάυρο.

Το θέμα είναι ότι με το γραπτό λόγο του msn δεν μπορείς να εκφράσεις πράγματα που είναι πολύ πιο εύκολο να δείξεις με τον τόνο της φωνής και το ύφος των ματιών. Και αν κάποιος σου κάνει μια δύσκολη ερώτηση, έχεις την άνεση να την σκεφτείς έστω 30'' και να κρύψεις πχ την αμηχανία σου, ίσως και το ότι κοκκίνησες Ε αυτό δεν είναι synchronous
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 21:12, 07-02-08:

Σαφής διαχωρισμός υπάρχει στους υπολογιστές όπου είναι όλα αυστηρά διατυπωμένα (αλλά ας μην το κάψουμε κι εδώ ) Στις ανθρώπινες σχέσεις νομίζω τα πάντα είναι θολά και δεν υπάρχει άσπρο-μάυρο.

Το θέμα είναι ότι με το γραπτό λόγο του msn δεν μπορείς να εκφράσεις πράγματα που είναι πολύ πιο εύκολο να δείξεις με τον τόνο της φωνής και το ύφος των ματιών. Και αν κάποιος σου κάνει μια δύσκολη ερώτηση, έχεις την άνεση να την σκεφτείς έστω 30'' και να κρύψεις πχ την αμηχανία σου, ίσως και το ότι κοκκίνησες Ε αυτό δεν είναι synchronous
Ναι αλλά και στο τηλέφωνο για παράδειγμα μπορείς να κρύψεις ύφος, βλέμμα, έκφραση κλπ...
1
1
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,083 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 01:12, 08-02-08:

Ναι αλλά και στο τηλέφωνο για παράδειγμα μπορείς να κρύψεις ύφος, βλέμμα, έκφραση κλπ...
Δεν 'ναι τόσο εύκολο γιατί στο τηλέφωνο ακούς τον άλλον ταυτόχρονα.... ακόμα και στο MSN ή στο SMS (πού περισσότερο) έχεις μια χαρά χρόνο να "φιλτράρεις", να σκεφτείς, να.. να.. να.....

Στο τηλέφωνο πιστεύω είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, γιατί - αν και ακούς μόνο φωνώ - είναι πιο κοντά στην προφορική συζήτηση (κατ' εμέ at least).
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε: στις 17:54, 02-04-08:

εγώ όταν έχω να πώ κάτι που θα με κάνει να θυμώσω το ξέρω δηλαδή στέλνω sms
Παράθεση

Έφηβη

Νεοφερμένος

H Έφηβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Έφηβη έγραψε: στις 19:03, 02-04-08:

πιστευω πως ευκολοτερα λες κατι μεσω sms γιατι ειναι καπως απροσωπο,δεν ερχεσαι face to face με τον αλλον,επομενως μπορεισ πιο ευκολα να εκφραστεις χωρις να ντραπεις,χωρις να κομπλαρεισ ή αν κοκκινισεις. εχεισ χρονο να σκεφτεις αυτα που 8α πεις
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,181 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:49, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Έφηβη
πιστευω πως ευκολοτερα λες κατι μεσω sms γιατι ειναι καπως απροσωπο,δεν ερχεσαι face to face με τον αλλον,επομενως μπορεισ πιο ευκολα να εκφραστεις χωρις να ντραπεις,χωρις να κομπλαρεισ ή αν κοκκινισεις. εχεισ χρονο να σκεφτεις αυτα που 8α πεις
Ωστόσο έχει νόημα μόνο το τι είναι πιο εύκολο;
1
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 20:09, 02-04-08:

δε νομίζω το σμσ να είναι λύση. Άνθρωποι είμαστε και πολλά συμβαίνουν. Χίλιες φορές καλύτερα κατά πρόσωπο... Στη τελική σου μένει μια ανάμνηση.
2
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 20:27, 02-04-08:

Πρωτιμω το face-2-face αλλα καπιες φορες, για καπια θεματα δεν αντεχω να πω κατι προσωπο με προσωπο, ουτε καν στο τηελφωνο (καλα το τηλεφωνω δεν το μπορω ουτος η αλλος) οποτε το sms ειναι το καλητερο...
Παράθεση

dalcfu

Νεοφερμένος

H dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dalcfu έγραψε: στις 19:17, 04-04-08:

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πιστευώ πως και η ηλικία παίζει ρόλο στο πώς αποφασίζεις να πεις κάτι. Το λέω αυτό γιατί θυμάμαι τον εαυτό μου πριν 7 με 8 χρόνια. Τότε επέλεγα αρκετές φορές να πω κάτι μέσω sms γιατί ίσως να μην μπορούσα να μιλήσω face to face σε κάποιον (λόγω ντροπής ή λόγω φόβου της αντίδρασής του) ή για να επεξεργαστώ καλύτερα αυτά που θέλω να πω. Σιγά σιγά απέβαλα αυτή τη συνήθεια και σήμερα σπάνια χρησιμοποιώ sms.
3
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε: στις 13:31, 11-04-08:

Απαιχθάνομαι τα sms και ότι έχω να πώ το λέω πάντα πρόσωπο με πρόσωπο...όποιος και να είναι αυτός και για οτιδήποτε!

Θεωρώ αυτόν που λέει πράγματα μέσω sms και πολλές φορές δεν σηκώνει το κιν του/της...παρουσιάζει ένα δείγμα δειλίας....
Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε: στις 14:14, 11-04-08:

Σαν πολυλογού που είμαι, δεν μου φτάνουν οι 160 χαρακτήρες του SMS.
Το SMS το χρησιμοποιώ μόνο για πολύ μικρά μηνύματα (του στυλ: τηλεφώνησέ μου! )
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια