Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,636 μέλη και 2,466,177 μηνύματα σε 78,272 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 236 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν σας νευριάζουν πώς θα αντιδράσετε; Θα το πείτε;

Incognito

Περιβόητο Μέλος

H Incognito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Incognito έγραψε: στις 18:50, 17-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο. Επειδή δε θέλω να στεναχωρώ τους δικούς μου κι επειδή σαν άνθρωπος είμαι νευρική, τσακώνομαι πολύ εύκολα με ξένους (οδηγώντας, στο σούπερ μάρκετ, στην τράπεζα κλπ) ώστε να βγάλω εκεί τα νεύρα μου. Αυτό έχει συμβεί γιατί προσπαθώ να είμαι πιο ήρεμη με τους αγαπημένους μου αλλά η νευρικότητα που έχω δε φεύγει και μαζεύεται. Οπότε πολύ χαλαρά τσακώνομαι με ξένους, αν και πλέον με επηρεάζει σωματικά περισσότερο από παλιά.
Η απλά ξέσπας σε κλάματα.
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,047 μηνύματα.

H sophie_96 Πίστεψε ότι μπορείς και θα γίνει! έγραψε: στις 18:56, 17-10-18:

Εγώ όταν με νευριάζουν συνήθως εκνευρίζομαι πολύ με τον εαυτό μου, σε σημείο να μου φταίνε όλοι και όλα ακόμα και ο ίδιος μου ο εαυτός και να μην θέλω να μιλήσω σε κανέναν ούτε να κάνω τίποτα, ή απλά όπως είπε και η Icognito ξεσπάω σε κλάματα.
Παράθεση

Ariana2018

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Ariana2018 έγραψε: στις 23:04, 17-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο. Επειδή δε θέλω να στεναχωρώ τους δικούς μου κι επειδή σαν άνθρωπος είμαι νευρική, τσακώνομαι πολύ εύκολα με ξένους (οδηγώντας, στο σούπερ μάρκετ, στην τράπεζα κλπ) ώστε να βγάλω εκεί τα νεύρα μου. Αυτό έχει συμβεί γιατί προσπαθώ να είμαι πιο ήρεμη με τους αγαπημένους μου αλλά η νευρικότητα που έχω δε φεύγει και μαζεύεται. Οπότε πολύ χαλαρά τσακώνομαι με ξένους, αν και πλέον με επηρεάζει σωματικά περισσότερο από παλιά.

Καταλαβαίνω τι λες. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί οπως έγραψες κι εσύ με επηρεάζει σωματικά. "Αρρωσταίνω" κάπως.
Δουλεύω τον αυτοέλεγχο από πολύ νωρίς γιατί υπήρξα κι εγώ σαν εσένα. Αντιλήφθηκα πως γίνομαι χάλια ενώ ξέρω πως έχω δίκιο. Και απλά το χάνω όταν φερομαι σπασμωδικά.
Αυτό που περιγράφεις είναι ο άντρας μου. Νευριάζει απίστευτα με το παράλογο και το επιπόλαιο. Ισως με άλλαξε κι εκείνος ασυνείδητα γιατί δύο νεύρα κάτω από την ίδια στέγη δεν κάνουν χωριό.
Μετά όμως αισθάνεται άβολα, το κατανοώ γιατί έτσι υπήρξα.
Πιθανότατα, αν σε χαλάει, σου χρειάζεται το κίνητρο για να το αλλάξεις.
Η κόρη μου, παρά το γεγονός ότι είναι ένα ισορροπημένο και συνεργασιμο παιδί, έχει λόγω ηλικίας βέβαια, μια τάση εκνευρισμού. Αν δεν της γίνει αυτό που θέλει χαλάει τον κόσμο. Προκειμένου λοιπόν να γίνω η κακία μαμά που μαλώνει, αγνοώ κακές συμπεριφορές κι όταν ρθει η ώρα της μιλάω.

Όπως βλέπεις για μένα οι άνθρωποι αυτοί υπήρξαν το κίνητρο μου για να κάνω υπερβατικες αλλαγές στον εαυτό μου.

Αυτό δε σημαινει πως μου έφυγε αυτή η τάση. Κάθε φορά όμως που το νιώθω, κάτι με σταματά. Πιθανότατα επειδή ξέρω πλέον τις συνέπειες σταματώ ασυναίσθητα. Μου ταιριάζει καλύτερα να είμαι εγκρατής σε όλες μου τις εξάρσεις. Ακόμα και σε αυτές της χαράς. Καλώς ή κακώς άλλαξα κι εκεί. Ενώ ενθουσιάζομουν εύκολα, σήμερα δύσκολα με ενθουσιάζει κάτι. Μόνο τα άλματα του παιδιού μου... Μόνο σε αυτά δείχνω υπέρμετρο ενθουσιασμό.. Της αρέσει πολύ!
2
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 931 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 23:34, 17-10-18:

Θα το πω. Και μάλιστα ξεκάθαρα. Στην αρχή ήρεμα. Μετά πιο έντονα. Παλιά τα κρατούσα όλα μέσα μου αλλά κατάλαβα πως τίποτα Καλο δεν γίνεται μέσα από αυτή τη διαδικασία. Και εγώ στεναχωριέμαι και σπάω και ο άλλος δεν ξέρει ότι έκανε κάτι που με πείραξε.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια