Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,343 μέλη και 2,430,775 μηνύματα σε 75,883 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 327 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 170)
Καπιταλισμός
54
31,76%
Κομμουνισμός
65
38,24%
Κανένα από τα δύο
41
24,12%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
10
5,88%

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,711 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 11:15, 15-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Τίποτα από τα δύο.

Ανθρωπισμός.

Γενικότερα η πολωση συμφέρει πάντα τους πόλους.

Μια κοινωνία πρέπει να είναι ευέλικτη και ανοιχτή. Να μοιράζει τους πόρους μεταξύ των ανθρώπων ώστε να μην πεινάει κανείς, αλλά να μην τους περιορίζει κιόλας, ώστε να είναι χαρούμενοι και να μπορούν να αποδώσουν.

Τσακώνεστε για πολιτικά μοντέλα και χωρους που είναι σαπίλα στο συνολο τους.
Αυτό που λες είναι η παγίδα του θεωρητικά παραδεισένιου κομμουνισμού. Όπως έχουμε δει στην πράξη, αυτό δεν μπορεί να συμβεί. Για να μοιράζεις τον πλούτο by force, χρειάζεται να έχεις μια ισχυρή κεντρική εξουσία. Και αυτό είναι απευθείας επίθεση στην ελευθερία της αγοράς.

Ο καπιταλισμός είναι το πιο ανθρωπιστικό σύστημα ωστόσο όταν παραγίνεται ανθρωπιστικό (μεγάλο welfare κλπ) λειτουργεί εις βάρος όλων των πολιτών in the long term, ακόμα και αυτών που υποτίθεται ότι προστατεύει. Η ελευθερία της αγοράς δεν πρέπει να επηρεάζεται καθώς στο τέλος χάνεις πλούτο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 11:56, 15-04-18:

Οσον αφορά τις αποψεις μου δε δεχομαι ταμπέλες που να ειναι συνάρτηση χωρων.

Φυσικά και δεν είμαι υπέρ της πλήρως ελευθερης αγοράς, διότι υπάρχουν και ηθικοι κανόνες. Πανω απο ολα ο ανθρωπος.

Και φυσικά δεν ειμαι υπερ της πληρους εξισωσης και του συγκεντρωτισμού, διότι υπάρχουν ηθικοι κανονες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devil

Διακεκριμένο μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 12:26, 15-04-18:

O κομμουνισμος οπου εφαρμοσθηκε κατέστρεψε τις χώρες. Και τωρα σε κουβεντες ρωτάς τους κομμουνιστες να σου πουν ένα μερος του κοσμου που εφαρμοσθηκε με επιτυχια η πολιτική τους σκέψη χωρις να υπάρχει καταστροφή και απληστια απο έναν κομμουνιστη επαναστάτη και δεν σου απαντάνε.
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,608 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 13:29, 15-04-18:

Συμφωνώ devil!ο κομμουνισμός ήταν πλήρης αποτυχία!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Επιφανές Μέλος

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,709 μηνύματα.

O klean έγραψε: στις 14:43, 15-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Μια κοινωνία πρέπει να είναι ευέλικτη και ανοιχτή. Να μοιράζει τους πόρους μεταξύ των ανθρώπων ώστε να μην πεινάει κανείς, αλλά να μην τους περιορίζει κιόλας, ώστε να είναι χαρούμενοι και να μπορούν να αποδώσουν.
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, αυτούσιας. Βάλτε μου τώρα ταμπέλα άμα δυσκολεύεστε
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,711 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 20:59, 15-04-18:

Αυτή είναι μια πολύ γενικευμένη τοποθέτηση όμως. Δεν μεταφέρεται αυτούσια στην πολιτική.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια